Soiree „Moed, Volharding en Zelfopoffering Pietje Pluis en Jantje Joppe beleven nieuwe avonturen Stadsnieuws Van dit, van dat, van alles wat, o.a. een huldiging Atomen en atoomsplitsing „Recht, geen wraak" SPORT Blauw-WitMaimö 27 Med. record 100 m, verbeterd K.N.r V,.kampioenschapen Het was 5 Januari 1940, dat de redders- vereniging „Moed, Volharding, Zelf opoffering" haar laatste feestavond hield. En na die datum is er ontzaglijk veel ge passeerd. Nederland werd betrokken in een wrede oorlog, en aan die oorlog is tenslotte een eind gekomen. „M.V.Z." is er in die jaren niet florissanter op ge worden. De kas was, toen de bevrijding kwam, tot op de bodem geledigd. Voorzitter Van Dok riep dit alles in herinnering, toen hij na een kort wel komswoord, een overzicht gaf van het wel en wee der vereniging in de periode tussen twee feestavonden. Spr. hoopte, dat ook voor Den Helder, onder de krachtige leiding van haar burgemeester in de zaal aanwezig weer een tijd van nieuwe bloei zou aanbreken. Hij sprak tenslotte de wens uit, dat deze avond net zo gezellig zou worden als voorheen, en dat de aanwezigen na afloop zouden zeggen: „Wij hebben weer eens een echt ouderwetse avond meegemaakt met onze zeeridders!" Het cabaretprogramma. Wij geloven wel, dat Van Dok's wens in Vervulling is gegaan. Prompt na zijn woorden betrad Tom Borgerding het podium, en kondigde een hele serie medewerkers aan, die tezamen een pro gramma zouden gaan opbouwen onder de titel „Van dit, van dat, van alles wat". Jan de Man, wien een klein ongeluk was overkomen, moest althans wat zijn optreden betreft verstek laten gaan, zodat ter elfder ure Los Equapos ver zocht en bereid gevonden werden, bij te springen. In een bezetting van één dame en één heer zongen zij, na hun herkennings melodie op de wijze van „De kattenbak- centrale" alias „Whispering", verschil lende aardige liedjes, o.a. het smachten de „Sentimental journey" en het hoop volle „My dreams are getting better all the time". Vooral het vrouwelijk deel der Equapos, met haar beschaafde en zuivere stem, bewees over kwaliteiten als chan- sonniére te beschikken. Na de pauze traden zij nog eens op, en wel „versterkt met de helft van de andere helft", die inmiddels gearriveerd was. Het duo Boot en Van de Sande wist de zaal enige kwartieren gezellig bezig te houden met een liedje en een praatje; de zaal liet zich hierbij niet onbetuigd. Er werd gelachen, gezongen en gedeind, terwijl ook het serieuzere genre niet ontbrak. Jan Limburg's „Autopedje" was wederom een succes, evenals diens „Nieuwediep, jij gaat nooit verloren een liedje voor rasechte Jutters. Ook de Krekeltjes verleenden hun medewerking, en zij hadden speciaal nummertjes gekozen, die toepasselijk wa ren binnen het kader van een zeehelden avond, zoals Joop ter Wal's „Noordzee strand", „Nieuwediep Swing" en....... „Lange Gerrit!" En dan waren daar de vier Morali's, die de aanwezigen andermaal versteld deden staan van hun keurige stunts. Zij verrichten staaltjes van acrobatiek,* óie de toets der critiek glansrijk konden doorstaan. Er werden een paar schetsjes opge voerd, die in kwaliteit nogal wisselden, en tenslotte was er een verloting, met een enorme hoeveelheid prijzen, die In zeer hoog tempo over de gelukkige win naars werden rondgestrooid, maar welke verloting niettemin een klein uur voor zich opeiste. Coen Bot gehuldigd. Als laatste programmapunt voor de verloting kwam een meer officiéél onder deel. Toen het doek openging stond op het toneel het bestuur van M.V.Z. aangetre den, waarna op verzoek de oud-schipper van de Dorus Rijkers eveneens de plan ken beklom. Loods Jaarsma sprak Bot namens alle redders en alle zeevarenden hartelijk toe, en zeide, dat men nu eigenlijk pas officiéél afscheid van den schipper kon nemen. „Bot heeft zich een goed zeeman getoond, met moed, volhar ding en zelfbeheersing, een echte Jutter waardig". De heer Jaarsma ^bood den schipper een mooi zelf vervaardigd schil derij aan, dat de „Dorus" voorstelde, optornend tegen de golven. „Als ik naar dit schilderij kijk", aldus antwoordde Bot, „dan kunt u begrijpen dat vele herinneringen door mijn hoofd gaan. Zo herinner ik me het jaartal 1923, toen we nog met de roeireddingboot moesten uitvaren, met een tien-mijls vaart achter een sleepboot aan. We wer den dan boven stroom gesleept en dan aan ons lot overgelaten. Je moest zelf maar zien wat je er van maakte". Bot schetste het zware en uitputtende werk, dat dergelijke tochten opleverden. Toen kwam de dag, dat hij naar Duits land moest om de nieuwe „Dorus Rij kers" te halen. „Moest ik daar nu men sen mee redden? 't Stond me eerst ab soluut niets aan Het bleek later ook wel, dat er nog heel wat aan te verbeteren was, maar het is cfan toch een voortref felijk schip geworden, en ik ben er van gaan houden. Het is 't liefste wat ik op aarde bezeten heb. Het viel niet mee, af scheid ervan te moeten nemen. Jaarsma heeft er wat op gevonden. Ik kan de Dorus nu in mijn kamer bewonderen, en ik ben het bestuur van M.V.Z. en de heer Jaarsma oprecht dankbaar daar voor". Vermelden wij tenslotte nog, dat bij na-verloting een tweede schilderij voorstellende een huisje uit oud Den Helder Amerikaans werd verkocht. De gelukkige was.... Schipper Bot, die dus na afloop van deze gezellige avond met twee schilderstukken aan de Binnenha ven terugkeerde. Het afwikkelen van het non-stop pro gramma duurde tot ruim half één, waar na onder leiding van het orkest de Paloa's o.l.v. K. Bauts tot drie uur werd gedanst. Waar gaan we heen? Maandag 4 Maart, De Roskam. Bewa kingstroepen Fort Erfprins, Bonte ca baretavond nm 0 uur. Dinsdag S Maart, Casino, O. en O. Caba retavond met bal na, nm B uur. In de Roskam, nm 8 uur, Soirée Dan sante door Dansinstituut Mouton. Elke Dinsdag, 8 u., Vakschool, Volks universiteit: A. Potjewijd over Economie. Woensdag 6 Maart, nm 8 uur, Evangeli satie, Vijzelstraat: 5e lezing: Jezus de Meerdere der Schriftgeleerden, De tweede avond. Dat de cursus Atomen en Atoom splitsing van de Helderse Volksuni versiteit, gegeven door Dr. J. Hout- gast, een grote belangstelling onder vindt, bleek wel op de tweede avond der cursus op Vrijdag j.1. Het aantal j cursisten was aanmerkelijk toegeno men. Was de vorige avond te beschouwen als een algemene inleiding, deze avond was geheel gewijd aan de bespreking van de atoom zelf. Uitvoerig werd de atoomsamenstelling besproken van verschillende elementen. De wetenschap, aanvankelijk veron derstellende dat atomen waren opge bouwd uit positief en negatief geladen deeltjes, kwam door het experimentele onderzoek, ongeveer een dertigtal jaren Vrijdag 1 Maart hield voor de afd. Den Kelder van de NCVB mr. A. Schenkeveld Hit Alkmaar een lezing over het onder- tverp: „Recht, geen wraak". In een met aandacht gevolgde rede, zette spreker de Verschillende kwesties uiteen, die er aan gaande de rechtsui toefen! ng nu na de corlog zijn. Een Juiste houding en een goede richtlijn kan ook hier alleen Gods Woord ons geven. De verschillende vra gen, die nien na de lezing stelde, werden door spreker beantwoord, waarna Mr. Schenkeveld de vergadering met dank gebed sloot. geleden, tot waarneming van meerdere atoomdelen. Dit experimentele onderzoek omvatte slechts waarnemingen van reacties, doordat de afmeting van ato men uiterst klein is, en wel van de orde van een millioenste mm, terwijl de atoomkern van de orde van een billioen- ste mm is. De scherpste microscoop zou niet in staat zijn een dergelijk iets zicht baar te maken Men construeerde hier voor een ingenieus instrument, de z.g. Wilson-kamer, genoemd naar zijn uit vinder, waarin fotografisch de baan van een stralingsdeeltje werd vastgelegd. Dit verkreeg men door condensatie van wa terdamp op de stralingsdeeltjes van een radio-actieve stof, waardoor een z.g. nevelspoor werd gevormd. Een vol gende stap van waarneming was de z.g. Ioriisatie van electronen, waarbij botsin gen werden waargenomen van deze stra lingsdeeltjes met atomen, tot in 1919 Rutherford een reeks banen waarnam, waarvan men moest aannemen dat er zelfs kern-veranderingen plaats vonden, de eerste waarneming van een kern-ver andering van een atoom, door mensen handen teweeg gebracht! Aan 't gebruik van deze Wilsonkamer is het te danken dat men kwam tot een uitgebreide ken nis van verschillende soorten atoom deeltjes, welke werden vastgelegd in de z.g. „tabel der elementaire deeltjes". Men vond o.a. dat bij atomen van meer samengestelde delen, de kern, behalve de positief geladen delen' ook ongeladen de len bevatte, de z.g. neutronen. Terwijl men aanvankelijk gebonden was aan radio-actieve preparaten ont wikkelde de wetenschap zich zodanig dat men instrumenten ging construëren waardoor versnelling van atoomdelen kon worden verkregen door opvoering van de spanning en met deze versnelde atoomdelen bombardeerde men andere atoomkernen, waardoor de kernreacties welke Rutherford waarnam als zijnde op natuurlijke wijze teweeg gebracht, wer- >den geforceerd. Men bezigde hiervoor de positief geladen deeltjes, omdat de daar in aanwezige lading kon worden benut. Doch de wetenschap ging verder en men was omstreeks 1939 in staat zelfs ongela den kern-deeltjes een dusdanige snelheid te geven. Hierdoor werd de grohdslag gelegd voor een atoomsplitsing waarbij een geweldige energie vrij komt, deels verbruikt door de snelheid, deels ook tot voortplanting der splitsing van andere atomen, en welke zodoende gebruikt kan worden om een rol te spelen in natuur en techniek. Een serie interessante lichtbeelden van waarnemingen met de Wilsonkamer be sloot deze tweede leerzame avond. door G. Th. ROTMAN. (Nadruk verboden). 25. Thuisgekomen bij Pietje, ontde den onze helden zich met spoed van hun Sinterklaaskleding, waarop ze snel het hazenpad kozen naar Jantjes huis. Kort daarop vond Pietjes vader, thuisgekomen, zijn hele schrijftafel on der de inkt bedekt, daar de fles, die aan de kurk was opgehangen, naar be neden was komen vallen. Geen drie minuten later vond de arme man ook zijn verpletterde sigaren en horloge.... 26. Bijna tezelfder tijd ontdekte Piet jes zuster Griet, bijgenaamd Gritta, verdache modderplekken op haar rode ochtendjapon, die argeloos opgevou wen op een stoel lag. Ze nam hem In de handen en ontwaarde tot haar grote ontzetting, dat het ding, waarvoor ze weken gespaard had, letterlijk in de lengtet in tweeën gescheurd was.... Vliegers gaan op tegen, niet met de wind. RE CTIFICATIK. In de advertentie 25-jarig huwelijk echtpaar L. F. v. d. Bogaerde Sr„ ge_ plaatst in ons no, van Zaterdag ji staat de datum 7 Maart. Men leze daarvoor 17 Maart. Voetbal. De Zweedse voetbalclub „Malm'3" speelde een wedstrijd tegen Blauw Wit in het Olympisch stadion te Amster dam. De Zweden wonnen met 7—2. BelgiëNederland uitgesteld. Daar de herstelwerkzaamheden aan het Antwerp-stadion te Antwerpen niet op tijd gereed kunnen zijn, is de voet. balwedstrijd België—Nederland van Zondag 14 April tot Donderdag 30 Mei (Hemelvaartsdag) verschoven. Roode DuivelsZwaluwen afgelast. Bij het bestuur van de Zwaluwen is uit België een telegram ontvangen, dat de wedstrijd Roode DuivelsZwa luwen, welke op Dinsdag 5 Maart in Brussel zou weiden gespeeld, wegens de sneeuwval niet kan doorgaan. Zwemmen. Tijdens een driekamp tussen de Rob ben (Hilversum) H. V. G. B. (Haarlem) en D. E. K. (Amsterdam), welke Zon- dagmiddag in het Sportfondsenbad-O. te Amsterdam werd gehouden is de Robbenzwemster Nel van Vliet erin geslaagd het Nederlandse record op de 100 meter schoolslag met 0,4 sec. te verbeteren en te brengen op 1 min. 217 sec. Het oude record stond op naam van Alie Stijl met een tijd van 1 min. 21,6 sec., gemaakt op 14 Januari '40 te Am sterdam. Het wereldrecord, althans het offi cieel erkende, staat op het ogenb'ik op naam van Hann'e Hoelzr.er met een tijd van 1 min. 20 sec b'jna tien jaar geleden gemaakt te Plauen. Gymnastiek. BONDSVFRG ADERING K N. G. V. Op 13 en 14 April a.s. zal het K. N. G. V. in hotel „Americain" te Amster dam in vergadering bijeenkomen. Turnen. Te Leeuwarden werden voor de eer ste maal de wedstrijden om de verent- gingskamnioenschappen van het ko- ninklijk Nederlands gvmnastiekverbond gehouden. De organisatie berustte in handen van de Huizumer gymnastiek vereniging „Quick". Aan het algeheel kampioen schap namen deel de verenigingen „Donar" te Den Haag, „de Halter" te Alkmaar en ..Quick" te Hulzum, welk drietal ook streed om het kamoioen schap der dames, terwijl bij de heren behalve deze 3 clubs nog uitkwamen ..Simpson" te Amsterdam en „Hercu les Hebe" te Enschede. De 25-jarige Huizumer vereniging wist op alle drie 'kampioenschappen beslag te leggen. De uitslagen: Kampioenschap dames: 1. „Quick 541 1/4;. 2. .De Halter" 485Vt; 3. „Do- nar" 412 3/4. Kampioenschap heren. 1. „Qulck^ Huizum 548 1 /4; 2. „Hercules Hebe' 543V2: 3. „Simpson" 501: 4. ..De Hal ter" 449 K; 5. „Donar" 433 3/4. Algemeen kampioenschap: 1. „Quick Huizum 1089 1/2: 2. „De Halter" 885; 3. „Donar" 846)4.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2