Een dagje naar de Donkere Duinen. Pietje Pluis ert Jantje Joppe beleven nieuwe avonturen Stadsnieuws Een speciaal Helders genoegen Nutsspaarbank Het a.s. concert van 't Chr. Mannenkoor Mededelingen Centr. Jeugdcomité Helderse boksers naar Haarlem Ned. Bond van haringhandelaren Boze gedachten zijn de gevaarlijkste dieven deugd is de kostbaarste schat. Distributienieuws. Extra zeep Plaatselijke Jeugdraad Boekbespreking f Een dagje naar de Donkere Duinen was voor de oorlog altijd een speciaal Helders genoegen. Gewapend met pak ken brood, tassen met fruit, een paar .mooie tijdschriften of boeken, de no dige rokerij en bovendien een paar pond pinda's alias sausjes, trok familie na familie langs de Jan Verfailleweg duin- waarts. Nauwelijks binnen de poorten van Den Helder's lustoord gekomen, werden de bezoekers reeds begroet door de kal koenen en pauwen, die daar in de buurt van de fietsenrekken rondscharrelden. De dieren dachten waarschijnlijk: „We zullen de mensheid maar direct bij het binnenkomen aanvallen, want verderop zijn al zoveel gegadigden!" En gelijk hadden ze, want uit de rijk- gevulde tassen en zakken werden alras diverse heerlijkheden in de richting van hun altijd begerige snavels gestrooid. We trokken dan verder langs de ge zellige paadjes, die voor velen altijd nog wat te parkachtig aandeden, in de rich ting van de vijver, waarvan immer een romantische aantrekkingskracht uitging. Zomaar een plas water midden in de duinen, en midden in die plas een eilandje. Dat eilandje had nog z'n aparte bekoring. Het bracht ons vage gedachten aan de verre wildernissen in Afrika en Amerika, aan de oerwouden van Kameroen en aan de omgeving van het National Park en de Great Canvon Vooral de jongens konden heerlijk over dat eilandje fantaseren. Ze waanden er allerlei geheimzinnigheden daar tussen het dichte struikgewas aan de overkant van dat donkergroene vlak vol water lelies. In dat water rentenierden karpers, groot en klein, en kleurige goudvissen, terwijl ook het kikkerheir er een enorm aantal vertegenwoordigers had. De vroegelingen onder de bezoekers wisten zich een plaatsje te veroveren op de weinige banken, terwijl de laat komers genoegen moesten nemen met een zitje in het droge gras, wat toch eigenlijk nog „echter" was dan dat plechtstatige zitten op een onnatuurlijk kunstgewrocht, dat een bank nu een maal is. Al heel spoedig werd het aardrijk ge sierd met vele pindadoppen, sinaas appelschillen en dergelijk gespuis, voor zover dat tenminste niet verdween in één der vuilnisemmers. Het zomerzonnetje liet haar stralen gul neerkomen op de zich koesterende burgers, terwijl een getemperd briesje het struikgewas ruisen deed. Dan was daar verderop het „uitkijk torentje", de heuvel die een schitterend panorama opende over de duizenden jcnge dennen en sparren in de omgeving en bovendien een wijd uitzicht bood tot ver in het Noordhollandse land. Vanuit de verte 3rong zachtjes het ruisen van onze Noordzee door, soms overstemd door het uitbundige gekrijs van de meeuwen en de andere gevleu- gelden, die de blauwe koepel boven de donkere duinen bevolkten. En dan niet te vergeten het oorverdovend kabaal, dat de pauwen van tussen hun snavels konden laten ontsnappen. Zo'n dagie in de donkere duinen vlood steeds daarhenen, en het scheen wel of de zon haar dagelijkse wandeling In de loop van Februari j.1. werd op spaarbankboekjes ingelegd f 691.136,61 (vorig jaar f 76.777,35) en terugbetaald f 376.409,77 (v.J. f 40.731,40). Derhalve meer Ingelegd dan terugbetaald f 315.326,94 <vj. f 36.038,95). Het aantal posten van inleg bedroeg 2946 (457) en dat van terugbetaling 2010 (153). Het aan Inleggers verschuldigde kapi taal bedraagt nu f 7.763 556,16 (f 4.426.068,47). Het aan Inleggers verschuldigde kapi taal bedraagt nu f 7.763.556,16 (f 4.426.068,47), Het aantal in Februari nieuw uitgege ven boekjes bedraagt 329 (18), terwijl wer den Ingetrokken 110 (13) boekjes. In om loop zijn nu 16.588 (14.415) spaarbankboek jes. Onder de in Februari nieuw uitgereikte boekjes bevonden zich 7 (5) boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste Inleg van f 1). langs het hemelgewelf in een extra- versneld tempo verrichtte. Het was dikwijls als schemerig, als we met aanmerkelijk lichtere tassen en zonder pakjes en zakjes huis waarts togen, langs die lange Jan Ver failleweg, die dan veel langer leek dan op de heenreis. Naar de Donkere Duinen, „sweet memory".... Klaas Boon als solist. Het chr. mannenkoor onder leiding van zijn directeur, den heer J. A. van der Vliet, hoopt zich, na de gedwongen rust gedurende de oorlogsjaren, bin nenkort weer te doen horen. Het ligt n.1. in de bedoeling op 27 Maart as. een concert te geven in de geref. kerk. Het koor, dat na de oorlog een groot aantal nieuwe leden kreeg, had daar door een vrij lange voorbereiding no dig. Behalve capella nummers, zullen ook enkele werken met pianobegelei- gezongen worden. Een bijzondere verrassing wacht de bezoekers die avond. Het is het be stuur gelukt als solist bij dit concert te doen optreden, de heer Klaas Boon, solo-altist van het. Concertgebouwor kest te Amsterdam. Zoals we inder tijd in ons blad schreven, is de heer Boon oud-stadgenoot, en vermocht door zijn capaciteiten beslag te leggen op bo vengenoemde functie. Tevens werd mevr. A. GraafKamp alhier, bereid gevonden, de begeleiding zowel van koor als solist op zich te nemen. We hopen op het programma nog na der terug te komen. Inmiddels doet men verstandig, de avond van 27 Maart vrij te houden. WERELDGEBEDSDAG VOOR VROUWEN. In ons nummer van gisteren kwam een advertentie voor betreffende de wereld gebedsdag voor vrouwen, over een bij eenkomst in de Lutherse kerk op Vrij dag 8 Maart a.s., aanvang 8 uur. De ad vertentie was ondertekend met M.C.V.B Dit laatste had moeten zijn N.C.V.B. (Ned. Chr. Vrouwenbond). GESLAAGD. Bij het op 1 Maart gehouden examen machineschrijven - slaagden: mej. G. Poortman, Wieringen en de heren A. Roth, J Gieles en J. van Strijen allen te Den Helder. Zij waren leerlingen van Instituut „Mercurius", Den Helder. ">ruk: Dagblad v Noord-Holland N V. Waar gaan we heen? Elke Dinsdag, 8 u., Vakschool, Volks universiteit: A. Potjewijd over Economie. Woensdag 6 Maart, nm 8 uur, Evangeli satie, Vijzelstraat: Se lezing: Jezus de Meerdere der Schriftgeleerden, PASSAGIERSLIJST „BLOEMFONTEIN". De passagierslijst van de „Bloemfon tein ligt vanaf heden op ons kantoor ter inzage. Jongens en meisjes. Dit is wat voor jullie! Deze week worden er muziekclubjes gevormd. Deelnemers alleen diegenen, die in het bezit zijn van en instrument. Gratis les, ook al heb je nog nooit gespeeld. Wij willen beslist van de week nog beginnen. Opgeven bij de heren C. Rudolfv. d. Duyn van Maasdamstr. 33, Zuidweg Sluisdijkstr. Doet allen mee! A.s, Vrijdag organiseert de Haarlemse Boksvereniging „De Ring" Interessante bokswedstrijden in de Gem. Concertzaal, aldaar. Vier van onze beste boksers, n.1. Weis- senborn, Colijn, Brons en Laters zullen ln deze wedstrijden uitkomen. Weissen- born krijgt Walraven (DAB, A'dam) als tegenstander, Colijn—Wessel (DAB, A' dam), Henk BronsA. Schagen (Corbett, A'dam), terwijl Laters een revanchepartij tegen Van Slooten (De Ring, Haarlem) zal maken. Als reserveboksers zijn aan gewezen Rol, Heesakkers en Van Kleef. Zo langzamerhand zullen onze Jongens de stijl la Van der Reljden moeten gaan toepassen, zodat we deze keer ze ker enige successen verwachten. Een dezer dagen is in het koninklijk instituut voor ingenieurs te 's-Graven- hag, opgericht de Nederlandse bond van haringhandelaren. Tot bestuursleden hiervan werden gekozen de heren J. J. van Buuren van Heyst, J. Kornaat, W. van der Windt Jr. en Bob IJzermans uit Vlaardingen, P. Knoester Jr., F. R. Ommering en R. van der Zwan uit Scheveningen, D. F. E. Meerburg en L. Haasnoot uit Kat wijk aan Zee en D. Goldbohm uit IJmuiden. in principe werd besloten tot samen werking, zowel bij export als bij han del in het binnenland. door G. Th. ROTMAN. (Nadruk verboden). 29. Pietje zweeg natuurlijk als een mof. Terwijl de politie tevergeefs speurde ging de ene maand na de an dere voorbij. Zo werd het eindelijk Maart. Pietje en Jantje waren naar het park getogen om de eerste lentebloem pjes te plukken. Nauwelijks echter wa ren ze er mee begonnen, of er werd aan hun spel al een eind gemaakt. Er kwam namelijk een boze politie-agent op hen af„ 30. „Kunnen jullie niet lezen, wat er op dat bord staat?" vroeg hij. Pietje en Jantje keken. Ja, daar stond: „Ver boden buiten de paden te lopen". „Der gelijke borden zijn er voor, om ge hoorzaamd te worden", legde de agent uit. „Wat er op staat, moet je als or dentelijk burger doen! Als ik het weer zie, krijg je een bekeuring!". Nu, ze beloofden den agent, dat ze 't in hun oren zouden knopen! Boeddha. Voor artsen enz. en voor hea die vuile arbeid verrichten. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat practlserende artsen, tandart sen, tandheelkundigen, veeartsen enz. 0d plaatselijk nader te bepalen dagen bij c8 Distributiediensten aanvragen om extra rantsoenen zeep kunnen indienen voor da 4de, 5de en 6de periode 1946 (17 Maart t.e.m. 8 Juni). Voorzover deze personen in het Zuiden des lands woonachtig zijn, ontvangen zij voor de 3de periode 1946 (17 Febr. t.e.m. 16 Maart) alsnog één rantsoen zeep. Dit houdt verband met de omstandigheid, dat in het Zuiden des lands de laatste maal extra rantsoenen zijn uitgereikt voor de 13de periode 1945 en de 1ste en 2de periode 1946. Personen, die vuile arbeid verrichten ontvangen voor de 4de, 5de en 6de periode 1946 twee rantsoenen lnplaats van één rant soen huishoudzeep. Te Schagen is opgericht een plaat selijk jeugdraad, welke zal aanslui ten bij de Ned Jeugdgemeenschap, wanneer t.z.t. zal blijken, dat de hoofdbesturen der diverse bij deze plaatselijke jeugdraad aangesloten verenigingen bij de Ned. Jeugdge meenschap zullen aansluiten. Hier. uit blijkt dus, dat ten aanzien van de Nederlandse Jeugdgemeenschap nog een afwachtende houding wordt aangenomen. Het dagelijks bestuur van de plaatse lijke jeugdraad is samengesteld alj volt: voorzitter J. Jaspers (A.J.C), secretaris J Louwe (Kath. Verken ners), penningmeesteresse mej. J. Stikkelman (Kath. Gidsen). Verdere leden van het jeugdraadbestuur zijn: G.J.O.: R. Wijnja, K J.BC. Neder, hof, V.C.J.C.: C J.M.V.: G. v. GuUk, Kath. J.V.G.: F. Mos, N.P.V, afd. Schagen: A. H. v. Dongen. „ZEELUI ACHTER PRIKKELDRAAD" DOOR WILLEM ADDESON. Uitgever^ De Boer Den Helder. Duizenden Nederlandse varensgasten, zowel van de oorlogsmarine als van de koopvaardijvloot vertoefden tijdens de oorlogsjaren in het buitenland. Zij voe ren tesamen met hun makkers van de andere verenigde naties over alle wereld- zeëen, waren daar waar hun zijn voor oorlogsomstandigheden het meest ver eist was en sommigen hadden de gehele oorlog door geluk. Soms werd het schip, waarop zij voeren wel getorpedeerd, maar dan gingen zij over op een andere schuit van het convool. Anderen hadden pech. Zij belandden via een Duitse hulpkruiser of duikboot ln een vijandelijk interneringskamp. Tot de laatsten behoren de opvarenden van het s.s. „Zuidplein", waarover dit boek ons vertelt. Tijdens de „Meidagen" steekt de schrij ver over naar Engeland en wordt na ve lerlei wederwaardigheden als marconist geplaatst op de Zuidplein. Zes-en-vijf tig 6Chepen vertrekken in convool naar het Westen. Op de Oceaan gaat het convool uiteen, 's Nachts schiet een Duitse hulp- kruiser het schip in de grond en via de „Rekum" komen ze in een Frans inter neringskamp. Dan volgt de beschrijving van de verdere belevenissen van deze Hollandse varensgasten, die werden >»zee" lui achter prikkeldraad". Jammer, dat de schrijver ld het hoofd stuk „Londen" te veel met Engelse straat namen werkt, wat hinderlijk is voor den- gene, die niet met dit stratenplan op de hoogte is. Tenslotte dient het boek v.nJ. om die lezers in te lichten, die tijdens de beZ®t"# ting in het vaderland vertoefden en tweede plaats voor hen, die in dezel' omstandigheden verkeerden als de schrij ver. W. K*

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2