EERSTE NEDERL. TROEPEN OP JAVA GELAND Churchill opnieuw op het spreekgestoelte HIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA debarq ueren In Maal zullen 20.000 man Een eigenaardige wens Kan 't Ned. elftal in Luxemburg zegevieren? Spaanse kwestie voor de Veiligheidsraad? VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60, Postabonnementen f 3.00 Gaan Sjahrir en Soekarno heen? Russische troepen bezetten banken in Berlijn Von Papen als vredestichter Radiolampeninstallatie van Philips terug „Hersteld Verband'' opgenomen in de Ned. Herv. Kerk Dreigend wapengekletter niet bevorderlijk voor de vrede Voetbal en sneeuw Nederland wordt niet vergeten Rusland steunt het Franse voorstel Korfbal afgelast Weerbericht. Ontruiming en inlijving Enkele reis New York - 384 Fietsenrazzia redde haar leven Hup, Holland ZATERDAG 9 MAART 1946. 70e Jaargang No. 9683. HELDERSCHE COURANT Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. My. Holi. Noorderkwartier- Batavia, 9 Maart. - Hedenmorgen zön negen Nederlandse bataljons in Batavia begonnen aan wal te gaan. Naar verluidt, landden tegelijkertijd grotere eenheden in Semarang en Soerabaja. Men neemt aan, dat zij de voorhoede vormen van een totale strijdmacht van 20.000 man, welke zich nog op zee bevindt of gereed staat om uit Malakka en uit •ndere delen van Nederlands'Indië te vertrekken. Naar verluidt, is Soetan Sjahrir gisteren op de hoogte gesteld van de voor genomen landingen van Nederlandse troepen in Batavia, Semarang en Soerabaja. Tevens is een Brits verbindingsofficier met Indonesische vertegenwoordigers uit Batavia naar Djokjakarta vertrokken om ir. Soekarno er van in kennis te (tellen. Er zijn voorzorgsmaatregelen genomen om _de vluchtelingenkampen tegen alle mogelijke tegenmaatregelen van Indone sische zijde te beschermen. Hoe de In donesiërs op de feiten gereageerd heb ben, is nog niet bekend, doch, naar ver luidt, zullen de geallieerden de uiterste pogingen in het werk stellen om een volledige mislukking van de onderhan delingen, waarvan men had verwacht, dat zij op zijn minst genomen formele Nederlands-Indonesische besprekingen tot gevolg zouden hebben, te voorko men. Men verwacht, dat Sjahrir heden een Verklaring zal afleggen en dat hij mis schien zal aftreden. Soekarno, die vol gens betrouwbare gegevens onlangs heeft verklaard niet in staat te zijn de iextremisten onder zjjn gezag te houden, ■al misschien eveneens zijn positie Inoeilijk houdbaar achten. De Nederlandse troepen, die in een landingsvaartuig met een bemanning van mariniers geland zijn, droegen Engelse khaki-uniformen en dito uit rusting, doch Nederlandse kwartier mutsen. De Nederlandse hoofdofficier, die de eerst aangekomen troepen be groette, was generaal-majoor Dauben. ton, officier van gezondheid. Nederlandse banken heropenen. Batavia. - Wij vernemen uit betrouw bare bron, dat alle Nederlandse ban ken in Batavia zoo spoedig mogelijk zullen worden heropend. Republikeinse universiteit geopend. 's-Gravenhage. - Het te Batavia ver schijnende Indonesische (nationalisti sche) dagblad ..Merdeka" meldt de ope ning van de republikeinse universiteit „Gadjah Mada" te Djokja. Voorts meldt het blad, dat op 1 Maart ergens in midden-Java een oorlogs hospitaal geopend is. Een correspondent van de Daily Express meldde uit Berlijn, dat ge wapende Sowjet-Russische troepen alle belangrijke banken in de Rus sische sector van Berlijn hebben bezet. Zij arresteerden hierbij, vol gens den correspondent, de vooraan staande persoonlijkheden en plun derden de rest van het personeel ter plaatse uit. Hij schrijft verder: „Dit wordt beschouwd als een verbreken van de viermogendhedenovereenkomst en men gelooft, dat hiertegen een zeer krachtig protest is ingediend op de bijeenkomst der geallieerde bevel hebbers. De banken zijn sinds Juni j.1. voor het publiek gesloten geweest, maar hebben achter gesloten deuren door gewerkt, teneinde de financiële posi tie der inleggers te regelen". Stockholm, (Reuter) - Von Papen's verklaring voor het tribunaal te Neurenberg, dat hij, als Duits am bassadeur te Ankara, in 1941 aan koning Gustaaf van Zweden ge vraagd had als vredesbemiddelaar in Europa op te treden, is door het Zweedse Departement van Buiten landse Zaken bevestigd. De koning had echter geantwoord, dat hij geen hulp kon bieden, daar de noodzake lijke basis voor een vrede niet aan wezig was. Kijkjes uit 's tevens venster Zoals wij allen weten, bezocht onze De complete installatie van de radiolampenfabriek van Philips, be staande uft ongeveer 1200 machines, welke in gebruik was bij een fa briek te Posta-Mindes bij Hannover, wordt op het ogenblik naar Eind hoven teruggevoerd. De Synode der Ned. Herv. Kerk heeft in vergadering van Woensdag J.1. met al gemene stemmen aanvaard de voorstelten inl,in de vorige week Woensdag onze ter hereniging met de Gereformeerde geteisterde stad. Wat was t Kerken ln Hersteld Verband. *w straat! Overal langs de wegen. Op 15 Mei zal deze hereniging haar be- (Jru H Maiesteit met de auto langs slag krijgen, dan zullen de ambtsdragers waar -tonden de mensen, dier kerk in de kerkeraden van de Ned. zou gaan, s Celukklg Herv. Kerk worden opgenomen en de lid- Wachten duurt altijd lan®- maten overgaan Een contactcommlsie zal regende 't niet, de zon scheen - voor de technische regeling zorgen. (De meisje stond met haar moeder ook Geref. Kerken ln H.V. tellen 21 gemeen- predikanten In tegenwoordigheid van 20.000 personen werd aan Winston Churchill het eie-doktoraat van de universiteit van Miami uitgereikt. ij* *w" Links: president Bowman F. Ashe van de universiteit. Achter Churchill dr. Guy glans in ons na. Onze geest poogt oo E. Snavely, die den Engelsen ex-premier de kap omhangt. Anefo P. i gemeen- i belijdende langs de route en wachtte. Opeens keek ze haar moeder aan en zei: „Moeder, ik wou dat ik de Koningin was!" Waarschijnlijk dacht dit kind, zoals vele grote mensen denken, dat een Ko ningin een heerlijk leventje heeft, een leven van uitgaan en genieten. We we ten echter wel beter. Het is een ieder opgevallen, dat onze Vorstin er zorge lijk uitzag en evenals wij door de oor- logsmisèrè ouder was geworden. Ja, onze Koningin heeft grotere zorgen dan wij, kleine mensen hebben. En nu over die wens van dat kind nog een woordje. Vindt U die wens zo vreemd? Ik niet! Zelfs zou ik wensen, dat alle lezers van de Heldersche Courant deze wens overnamen. Weet U, dat U en ik van Koninklijke bloede zijn? De geschiedenis der mens heid vangt aan met die van len Koning en een Koningin. De eerste mensen, Adam en Eva waren dat. Uit die kinder-wens spreekt een on voldaanheid. Ach ja, onze afkomst laat zich niet verloochenen. Wij zijn Konin gen geweest en „geweest" is een minder mooi woord, tenminste in dit verband. Er gloort nog iets van die Koninklijke Openbare vergaderingen Soerabaja verboden. te Wij vernemen, dat met ingang van 1 Maart te Soerabaja het houden van openbare vergaderingen zonder toe stemming verbodïn is. DE FRANS-SPAANSE GRENS GESLOTEN. Cerbere Port Bou, het Frans- Spaanse grensstation is gesloten. Aan de Franse douanepost arriveert een laatste vrachtauto met Zwitserse burgers uit Spanje. Er heerst een zenuwachtige stem ming. Koortsachtig draven de Zwitsers met hun papieren heen en weer. Enefo P. Winston Churchill heeft Vrijdag het woord gevoerd in het congres van de Amerikaanse staat Virginia. Zijn betoog was min of meer een herhaling van zijn veelomstreden rede te Fulton in Missouri, doch hij gebruikte nu minder1 krasse termen. Hij begon met zijn toehoorders te vragen, of zij geen risico liepen met hem het woord te verlenen. Hij kon n.1. makkelijk een heleboel dingen zeggen, waarvan elkeen in zijn hart weet, dat ze waar zijn, maar die hij niet graag in het openbaar tot uiting brengt In de laatste jaren van mijn leven. In deze laatste jaren van mijn le ven, aldus Engeland's „Wartime- Leader", gevoel ik mijzelf de drager van een boodschap, die zeer simpel is en die door onze volken goed kan worden ingezien, nl. dat wij elkaar dienen bjj te staan, onder alle om standigheden, ter verdediging van de zaken, die ons dierbaar zijn, niet al leen voor ons eigen volk, maar ook voor het geluk van vele komende generaties. Dat is m.i. de wens van de overweldigende meerderheid van Engelsen en Amerikanen. Dat dit onze bestemming is, of, zoals de meesten onzer zouden zeggen, de wil van God, is zeker. Verwijzende naar verklaringen, dat Gr. Brittannië een staat van de Ame rikaanse Unie zou kunnen worden of dat de Ver. Staten terug zouden kun nen keren tot het Britse Rijk, zeide Churchill: Wij moeten een methode vinden om samen te werken, niet al leen in tijden van oorlog en nood, maar ook in tijden van vrede. De vrede kan niet bewaard blijven zonder de deugden, die in oorlogs tijd een overwinning mogelijk ma ken. De vrede kan niet bewaard blij ven door hoffelijkheden en gemeen plaatsen, officiële schijnheiligheid en diplomatieke correctheid. Evenmin kan hij bewaard blijven door, als in tijden van gevaar, te kletteren met een volle wapenrusting op oorlogs sterkte Er moet ernstig naar vrede ge streefd worden. Er moet vertrouwen zyn. Volharding en goed beleid, maar bovenal moet er onder de Engels sprekende volken aanwezig zijn een eenheid der harten, gegrondvest op overtuiging en gemeenschappelijke idealen. Dat bied ik n aan, en dat vraag ik. MR. E. N. VAN KLEFFENS VERTREKT. ven het heelal uit te steigeren. In het Alpenland der gedachten, ln de hoge sierren der Kunst en in de geweldige vlucht der techniek onzer dagen gloort nog Iets van onze vroegere oude Ko ningsmajesteit. Het ls een eerste be hoefte dat wij weer het Koningschap leren verstaan. Wij zijn ondanks onze grote vooruitgang op technisch gebied geen Koningen meer, maar slaven ge worden. Welk een vernedering! Snelle afloop als der wateren! Boven onze levenshis torie kan men schrijven: „Van Konin gen tot slaven!" Wij moeten ons met allerlei besmettingsmiddelen beschermen tegen de moderne adderbeet, Infectie geheten. Wij gaan onze monotone ie- De oud-minister van Buitenlandse Za ken, thans minister zonder portefeuille, vensgang in de tredmolen van het alle- mr. E. N. van Kleffens, zal Woensdag daagse leven. Wij weten, dat onze dnf- 13 Maart per vliegtuig naar Amerika ten ons slopen, dat wij verteerd wor vertrekken, ten einde daar zijn ambt te 'den in rusteloos begeren naar.... het aanvaarden van vertegenwoordiger van Nederland ln de Veiligheidsraad. geen Yorkshire helpt. Yorkshire heeft 21.000 stuks kleding en 1300 pd. st. ingezameld van de „Help Holland Council". No# 100.000 kisten uit Z.Afrika. Dezer dagen is H. M.'s gezant te Pre toria, dr. Ph. C. Visser, voor een kort bezoek in Nederland aangekomen. Naar hij mededeelde heeft Zuid-Afrika van voor de bevrijding af reeds 100,000 kis ten met goederen van allerlei soort aan Nederland gezonden, terwijl nog circa 100.000 kisten met goederen verwacht kunnen worden. Zuid-Afrika zond o. a. grote hoeveel heden levensmiddelen, zoals pindakaas, jam, enz.,kieding en schoeisel. De zen dingen, welke nog op komst zjjn, zullen oa. 'n grote party schoenen bevatten. Korfbal. Naar wij van de KNKB vernemen zijn de wedstrijden in de landelijke competi tie voor a.s. Zondag afgelast. WEER SNEEUW. Het weerbericht van gisteravond luidde: „Tijdelijk sneeuw". Tot nadere informatie wendde het A.N.P. zich tot het K.N.M.I. te De Bilt. Gezien de labiele toestand van het weer kon men op dit moment niet definitief zeggen, hoe lang de sneeuwperiode zal aanhouden. 10 Maart: Zon op: 7.07 uur. Onder: 18.34 uur. Maan op: 10.34 uur. Onder: 2.18 uur. De Sovjet-regering heeft aan den Fransen minister van Buitenlandse Za ken, Georges Bidault, een nota over handigd, waarin de Sovjet-regering mededeelt het Franse voorstel om de Spaanse kwestie aan de Veiligheids raad van de UNO voor te leggen, te aanvaarden. Amerika zou tegen het voorstel zijn. Te Washington verluidde, dat de re gering van de Ver. Staten het Franse voorstel, de Spaanse kwestie voor de Veiligheidsraad van de UNO te brengen, van de hand zal wijz i. Dit besluit zou gebaseerd zijn op de mening, dat de huidige Spaanse regering géén bedrei ging voor de wereldvrede betekent en dat daarom deze kwestie niet binnen de bevoegdheid van de Veiligheidsraad zou vallen, aldus werd aan het bericht toegevoegd. Ambtenaren van het depar tement van Buitenlandse Zaken weiger den op dit bericht commentaar te ge ven; zij zeiden, dat het Amerikaanse antwoord nog niet verzonden was. De Perzische kwestie. De „autonome democratische rege ring" in Azerbeidsjan heeft een deel van de Perzische provincie Gilan (lang de Kaspische Zee) „Ingelijfd", naar betrouwbare berichten uit Teheran melden. Volgens medede lingen van een buitenlandsen militai ren waarnemer, die Vrijdag naar Tehe ran is teruggekeerd, hebben de Sov- et-Russis.he troepen Semman (in n.-o. 2' Perzië) thans volledig ontruimd. De Internationale Verenigifig voor Ver voer door de Lucht, heeft de vrachtprij zen voor trajecten tussen Europa en de Ver. Staten vastgesteld. Het accoord dat tot 24 Juni a.s. geldig ls, bepaalt o.m. dat de reis van Amsterdam naar New York 384 dollar zal kosten. Zy gaf 12 onderduikers aan. Voor het bijzonder gerechtshof stond terecht Dirkje Maria Syliakus, geb. Gerritsen, een zestigjarige Amster damse huisvrouw. In Maart 1945 heeft zij tot tweemaal schriftelijk zes onder duikers aan de politie in de Tulpka zerne opgegeven. De eerste maal heeft een goed agent het berichtje ver scheurd. De tweede maal heeft 'n an dere goede agent het briefje aan de 11. legaliteit doorgegeven. Op een haar na Is verdachte zelf aan de dood ontsnapt. De als getuige gehoorde K. P.'er J. J. Moerman verklaarde, dat hij opdracht had deze verrfiadster te executeren Een fietsenrazzia, die de K. P.'ers rem de, heeft haar leven gered. Verdachte toonde grote spijt. De advocaat-fiscaal, mr. Gellnck, eiste vijf jaar gevangenisstraf en le venslange ontzetting uit de kiesrech ten. Uitspraak over 14 dagen. Volgens Spaanse monarchistische kringen te Lissabon ls Don Juan zeer hoopvol over zijn terugkeer in Sanje en zal hij binnenkort een verklaring publi ceren (Beuter). Het Nederlandse elftal zal morgen de strijd aanbinden met het vertegenwoor digende elftal van het groothertogdom Luxemburg. Het contact met Luxemburg beperk te zich in vroeger jaren uitsluitend tot de wedstrijden van het Zuidelijk elftal met de Luxemburgers in welke wed strijden de Hollanders veelal aan het langste eind trokken. Eerst in 1940 vond in Rotterdam de eerste officiële wedstrijd plaats tussen de beide landen en toen wisten de Luxemburgers geheel tegen de verwachting in een 5—0 over winning te behalen. Wel had in 1920 in Brussel, tijdens de Olympische Spe len aldaar, Nederland met 3—0 gewon nen en later in 1937 tijdens de vóór wedstrijden voor het wereldkampioen schap nogmaals een 40 overwinning behaald. De balans is dus nog steeds in ons voordeel. graf. Straks vallen wij als weerloze ge vangenen „Koning Dood" in handen. Wij zijn allen slaven en toch.... Wij kunnen weer Koningen worden. Aan het einde van het Bijbelboek staat van mensen zoals wij dit geschreven: „Zij zullen als Koningen htersen in alle eeuwigheid" Wilt ge weer Koning en Koningin worden? Bewandel dan de Koninklijke weg, de weg van geloof en bekering, de |weg van het smalle pad, die uitloopt op een kroon en troon. Op die weg zult ge u een koningskind mogelijk voor de dag te komen, waarbij I weten en Koninklijke lekkernijen sma- de belangstelling van het vorstelijk ken, die ge voorheen niet kendet. Al gaat Behalve in district drie zijn voetbalwedstrijd afgelast. De consuls zullen Zondagmorgen over het al of niet doorgaan beslissen. huis niet achterwege blijft. Jaarlijks verspeelt de Bond een beker, geschon. KRAAK. De wedstrijd van morgen geldt dus in feite meer als een revanche van de laatste nederlaag en voor Nederland is het gelijk weer het eerste contact met een ander land in een officiële wed strijd. Misschien is het in dat verband maar goed dat deze eerste wedstrijd gaat te- gen de Luxemburgers. Niet dat wij hen onderschatten, maar wij mogen toch aannemen dat zij tot de minst sterke landen behoren. De Luxemburg se voetbalbond telt ongeveer 80 clubs ïnet een totaal var 7000 leden. Een der gelijk land kan als vanzelfsprekend niet ui» een omvangrijk reservoir van Jtelers putten en is dus gebonden aan eSr. veel kleinere kern van prominen- tJV Niettegenstaande dat doet men in L icmburg zijn uiterste best zo goed PELLIKAAN. ken door Z. H. K. Prins Félix vai Luxemburg, terwijl daarnaast dg junio ren ieder jaar weer om de „Coupe du Prince Jean" spelen, hetwelk geschon ken is door den kroonprins. Het Nederlandse elftal ls en dat staat bij voorbaat vast, niet zo sterk als in de periode van vóór 1937, De N. E. C. had toen een kern van 8 su blieme krachten en stond toen voor de moeilijkheid voor de keuze van drie spelers. Ditmaal ls het even anders Nu zijn er en wij zijn optimisisch gestemd drie spelers, die zeker van ge dan hier incognito uw weg, aan het eind van de levensbaan wacht de Ko ning der Koningen u op en heet u wel kom in het Hemelse Palels met de woor den: „Kom in en beërf het Koninkrijk!" Wie met de wens: „Ik wil Koning of Koningin worden" tot Jezus gaat, die verkrijgt de begeerte zijns harten. 4 voorhoedespelers. De taak van den midhalf en de teruggetrokken rechts binnen bestond uit het beheersen van I het middenveld. O.l. begrijpelijk, faalde dit systeem volkomen. Daarnaast was het veld ontzettend nat, wat de Luxemburgers niet gewend zijn en hadden zij twee invallers voor hun beide birtpenspelers. Wij voor ons nemen aan dat Holland kan winnen, maar het zal zeer zeker geen 70 worden. In ons nummer van Maandag a e. zullen wij ean wedstrijd-verslag publi ceren, terwijl wij Dinsdag een eigen reportage zullen geven met een uitge breid spelers-overzicht. De Nederlandse ploeg onderneemt de reis per autobus. De elftallen zien er als volgt uit: Luxemburg: Michaux; Moussel, Du- hun plaats waren, terwijl de rest open I mont; Kieffer, Feller II, Wantz- Feller vraagstukken zijn. i- Om dus In dit verband critiek uit te oefenen op de keuze-commissie lijkt ons niet gewenst. Integendeel, wij kun nen ons wel met de samenstelling ver enigen. hoewel wij het beter hadden I, Libart, Lart, Mengel, Lahure. Holland: Kraak; Van der Linden, Wilders; Stijger, Pellikaan. Van Bui tenen; Bergman, Lenstra. Wilkes, Holleman. Voor den linksbinnen Smit, die door ziekte verhinderd is, zal nog gevondeh wanneer in de voorhoede een plaatsvervanger worden aangewe- twee schutters waren opgesteld, dus zen- bijv Bergman,? Roozen, Lenstra en Hol leman. Aan de andere kant is het een feit dat Lenstra beter is-als midvoor en dat ook Wilkes van Xerxes geen on verdienstelijke speler Is. En onze tegenstanders? Laat deze eerste wedstrijd een over winning worden, oranjehemden; mis schien is het de Inleiding van een nieuwe, glansrijke periode. Hup, Hol land! Naar wij vernemen vangt de wed strijd aan om half vier en zal na half n onze tegjnstan- vijf een gedeelte van de wedstrijd via de radio uitgezonden worden. Een ieder kan dus eerst rustig naar zijn eigen voetbalwedstrijd gaan kijken. Ter Illustratie geven wij hfer nog een overzicht van de spelers, die reeds meerdere malen voor het Nederlandse, elftal uitkwamen Pellikaan (13). Wil dere (7). Lenstra (2) en Stijger en Berg man <1 x). ders valt weinig te zeggen. Veertien dagen terug werden zij door de Bel gen in Charleroi met 7—0 verslagen. In deze wedstrijd trachtten de Luxem burgers door het spelen van een be paald systeem tegen de Belgen iets te bereiken. Zij speelden met vier backs, de „gewone"' plus de kanthal- ves. Ér was een aanvallende spjj en

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1