DE KORTE GOLF Laatste lezing over atomen en atoomsplitsing Pietje Pluis en Jantje Joppe be'even nieuwe avonturen Stadsnieuws Reünie van oud-HandelsschooIIeerlin?en Een viervoudig jubileum „Au Gastronome" Schoenen in «loterij Gen. Kruis treedt in het huwelijk Wandeling door het mysterieuze veld der natuurwetenschap Voor een aandachtig gehoor hield Vrijdag dr. J. Houtgast zijn derde en laatste cursus-avond Atomen en Atoomsplitsing voor de Helderse V olksuniversiteit. Deze avond was vanzelfsprekend de belangrijkste, omdat men nu was gekomen tot de kern van de zaak: De toepassingen van de kernreacties, deels te weeg gebracht door oor- - zaken in de natuur, deels door men senhanden. De zon Een vraag door alle eeuwen heen is wel geweest: Waar haalt de zon haar energie, welke vrijwel onuit puttelijk blijkt te zijn, gedurende haar bestaan van reeds millioenen jaren, toch vandaan? Tot voor kort een groot raadsel voor de wetèn schappelijke wereld, die zich ver diepte in alle mogelijke hypotheses als b.v. te doen te hebben met een samentrekking van nevelmassa's, verbranding op de zon, welke echter stuk voor. stuk; rekening houdend met het tijdsverloop van eeuwen en eeuwen, onhoudbaar bleken te zijn. Totdat: het enkele tientallen jaren geleden begon te dagen en men tot de ontdekking kwam dat omzetting van massa in energie mogelijk bleek Er hadden op de zon en ook op an dere sterren kernreacties plaats, waarbij grote hoeveelheden energie vrijkwamen. De zon bleek te be staan uit ruw genomen 99 pet. wa terstof en 1 pet. koolstof en stikstof. Aan de hand van vele formules toonde dr. Houtgast vervolgens de hierbij vrijkomende energie aan en kwam tot verbluffende cijfers, zoails b.v. dat de zon, in de 2 mil" lioen jaren welke achter ons lig gen slechts 1 pet. van deze water stof had verbruikt, zodat haar energieproductie welke wij waar nemen in de vorm van licht- en warmtestralen, vrijwel constant is gebleven. Wanneer in de verre toekomst over milliarden jaren de zon 55 pet. van die waterstof heeft verbruikt, zal door de hierbij ont stane temperatuursverhoging, alle leven op aarde onhoudbaar zijn. Natuurlijk zal het leven zich in de loop der eeuwen aanpassen aan deze temperatuursverhoging, hetgeen ech ter niet uitsluit dat uiteindelijk een totale vernietiging van alles /wat leeft zal plaats hebben. Het tijdstip, dat alle 99 pet. waterstof verbruikt zal zijn, ligt globaal gerekend 10 milliard jaren verder. Dank zij de kennis der kern-reacties kwam men tot een dergelijke kennis van zaken. Naast deze toepassing van kern reactie in de natuur heeft de weten schap zich verstout tot een weten, schappelijke toepassing met als resultaat: de atoombom en de atoom motor, en wel in een betrekkelijk gering aantal jaren. Atoombom en Atoommotor, Bij het begin van de orlog was het iri de wetenschap algemeen be kend, dat Uranium-atomen te split sen waren door beschieting met an dere atoomdelen, de z.g. neutronen, waarbij verschillende reacties optra den: le. langzame neutronen split sen Uranium van een speciaal soort; 2e. Splitsingsneutronen komen hier bij vrij, welke een grote snelheid bezitten; 3e snelle neutronen split sen eveneens dit speciale soort Ura nium; 4e. middelmatig snelle neutro nen splitsen een ander soort. Ura nium, welke beide genoemde soorten in het zo begeerde Uranium-erts aanwezig zijn. Weer nam dr. Houtgas^ ons mede in een ingewikkeld, door zijn voor dracht echter begrijpelijk gemaakt, chemisch proces en besprak o.a. uit voerig de z.g. kettingreacties, de on afgebroken reeks van splitsingen van atomen, welke zich als een lava stroom uitbreidde, met als gevolg: de Atoombom, ter vernietiging; heeft men echter de explosie-krach ten in bedwang: de atoom-motor, een zegen der mensheid: zodat men hiernaar begrijpelijkerwijs naarstig zocht. Puntsgewijze volgde hierna een uiteenzetting van het principe der atoombom. Deze uiteenzetting was zo klaar en duidelijk, ook van wetenschappelijk standpunt bezien, dat zeer terecht de vraag werd gesteld: Wat is dan het beruchte geheim; wat valt er te spionneren? Vermoedelijk zal dit zijn, de doorslaggevende efficiente toepassing van deze splitsing. De fabricatie levert slechts een zeer ge ringe hoeveelheid explosieve stof op bij de bewerking van het Uranium, zodat al is de kennis van het procss wetenschappelijk wereldbezit, de verwezenlijking hangt af van de effi ciente toepassing Dr. Houtgast besloot zijn leerzame cursus met een wens uit te spreken, een Wens, waarmede wij het van harte eens zijn, n.1. dat deze atoom - kennis in de toekomst uitsluitend voor slechts goede doeleinden ge bruikt zal worden, de wetenschap en de mensheid waardig. Enkele oud-leerlingen van de Helderse Handelsschool hebben het initiatief ge nomen om in het voorjaar van 1946 in Den Helder een réunie te organiseren van oud-leerlingen dezer onderwijs instelling. Alvorens zij overgaan tot het opstellen van concrete plannen, is het noodzakelijk dat zij contact opnemen met een zo groot mogelijk aantal col lega's, die uiteraard overal' in Nede-- land verspreid zijn. Men heeft gemeend het eerste contact niet beter te kunnen leggen dan via ée Helderse Courant, daar dit blad steeds door het merendeel van hen gelezen wordt. Oud-leerlingen, en daaronder worden verstaan zij, die van de oprichting der schee, af tot de jaargang 1936 de scaool bezochten, wordt hierbij verzocht een adhaesie-betuiging te zenden aan onder staand adres. De bedoeling is dat tij schriftelijk hun instemming met het P'an kenbaar maken en verklaren na der met de te maken plannen op de hoogte gehouden te willen"" worden. Voorts zal het voorlopig comité het ten zeerste op prijs stellen indien oud leerlingen, die van dit bericht kennis nemen, bereid zijn het ook kenbaar te maken, event. door te zenden, aan an- Een prent uit een prachtig boek bracht mij aan het mijmeren. Wijd en golvend ziet men de geribbelde .stuifduinen der' woestijn, waardoor een kleine karavaan trekt. Het tafe reel is als een schilderij van Marius Bauer, een bijbelse verbeelding. Ik kan mij voorstellen, hoe de lucht hier overdag blauw en brandend boven het glazig geschitter dezer zandsteppe staat gekoepeld, en des nachts de majesteit van een betove rende sterrenhemel het hart van den reiziger met diepe devotie ver vult. De tuin van Allah.... Waar de nomade een hovenier schijnt te zijn in een wereld van gloeiend stof. En toch zal hij de vrijdom zijner ar moede niet willen ruilen voor het bestaan van den gezeten burger. Hoe schraal de weidegronden ook vaak zijn, en hoe verlammend de ontbe ringen, nochtans voelt hij in zich de trots en fierheid van een herders- vorst. Zijn tent is dikwijls een oord der gastvrijheid voor den vreemde ling. Al is zijn wezen geenszins wars van roof, en koestert hij zijp wapens als een beminde. En dan zijn daar de dieren, in wier hooggeheven kop pen en tijdeloze pelgrimsgang de ge schiedenis van eeuwen is gesymboli seerd. Kamelen zijn behangen met de romantiek van oude reisverhalen Zoals de blik van den woestijnier gewend is verre horizonnen te om spannen, zo is ook de dromedaris een verschijning, die men «moeilijk kan losdenken van de ruimte, waar veel al een doodse kloosterstilte heerst en een verstorven eenzaamheid, welke bijna nergens zó intens wordt er varen. De ongebaande wegen, waar langs zij gingen, beladen met fraaie, Oosterse stoffen, struisveren of el penbeen en andere handelswaar, werden tevens de verkeersaderen, waardoor het geestesleven van vroe ger dagen pulseerde. Het melancho liek getjingel van hun klokjes, als de schemering komt neergedaald, en hun contouren zich afschetsen tegen een avondhemel, die praalt in lucide tinten, moet voor ieder ontvankelijk gemoed van een suggestieve beko ring zijn. En men begrijpt, hoe slechts in zulk een omgeving, waar men zijn afhankelijkheid van kos- misch. machten zozeer beseft, de Korén kon ontstaan, waarvan de soura's vele dorstigen naar kennis en geloof hebben verkwikt als een koele dronk in de oase. F a b u 1 i s t. dere oud-leerlingen, die mogelijk de He'derse Courant niet ontvangen. Na binnenkomen der adhaesiebetui- gingen zal nader met de reünisten schriftelijk contact worden gezocht Men gelieve te schrijven aan: H. A. M. Nijpels Jr., Z. Amste'.laan 121 II, Amsterdam-Zuid. Heden, Maandag 11 Maart, herdenken een viertal leden van het ^personeel der N V. Vroom Dreesmann te Den Helder de dag, waarop zij 12«/j Jaar geleden bij deze firma ln dienst traden. Het zijn mej. Ja cobs en de heren Prins, Noordeloos en Oosterwijk. Wij hopen, dat zij in goede welstand de volgende mijlpaal mogen be reiken! ZWITSERSE MIJNWERKERS IN LIMBURG? Een delegatie van de Nederlandse mijnen is naar België gegaan om daar te onderzoeken de mogelijkheid van tewerkstelling van Zwitserse mijnwer kers in de Limburgse kolenindustrie. Het is namelijk bekend, dat op het ogenblik België een 1000-tal Zwitserse Er zijn mensen, .die zo lang van aeluk dromen, tot zij het verslapen. door G. Th. ROTMAN. (Nadruk verboden). 37. Nog dikwijls lachten Pietje en Jantje om die mislukte arrestatie; ge lukkig had de agent hun namen niet gevraagd en ze hoorden er dan ook nooit meer iets van. Intussen was het Paas- vacantie geworden. „Vader", zei Pietje op zekere dag, „een paar vrindjes van ons gaan een grote reis maken; mag ik ook?" Maar Pa zei: „Wacht daar maar mee, tot je zelf geld verdient!" En bij Jantjes vader kregen ze 't zélfde ant woord. 38. Mismoedig slenterden ze de vol gen le morgen langs de kade. Daar lag de boot, waar hun vriendjes mee op reis gingenZouden we proberen, er stilletjes op te komen?" zei Jantje; „als we er eenmaal op zijn, en de boot vaart, dan kunnen we den kapitein vragen, of hij werk voor ons heeft om onze reiskosten te verdienen!" Nu, dat leek Pietje wel. Zaterdagmiddag is een oude be kende in de Held«rse Citv terugge keerd. Wel niet op dezelfde plaats als voorheen, maar de naam is de zelfde gebleven: Brasserie Au Gastronome. Wie voor de oorlog naar Casino of naar de bioscoop ge- weest was, kon alvorens huiswaarts keren, eerst nog eens even opsteken bij Au Gastronome, waar men uit stekend en voor redelijke prijzen terecht kon Men kan er thans wederom te recht. De zaak ziet er perfect uit, zit fris in de verf. en werd dooT Frans Neyts van beschaafde, stem mige decoraties voorzien. Ook de verlichting is iets aparts. De firma Tydeman heeft rondom een aantal hyper-moderne Philins-gasverlich- tinvslamnen aangebracht, die een zacht licht verspreiden, en het in bet lichtgeschilderde interieur uitste kend doen. Er staan een tiental tafelties, ter wijl een doziin barsto°lti?s lancs de ba" het geheel voltooien Zate'daemiddad om vijf uur. toen de eerste klanten binnenkwamen, werd hot interieur no* opgev-o1;;kt "loor diverse bloemstukken, die ter «eleTenheid van deze onemnc d°or re!ati°s personeel ed. waren aan- -0Vr, De sriïsliist vermc1dt vele lekkere hapjes, waaronder de Nassi-Goreng niet ontbreekt. De kok beeft een r-nrdiee lüfsoreuk. d'e luidt: „Heer lijk duurt het langst" 3 Wij wensen d°n heer Snelten vel succes ïn ziin h°wez°n za?h De Brasserie is gevestigd: Spoor straat 96. Ingaande 1 April zal het C.D.K. vol gens loting geregeld cijfers (van O—9' publiceren, corresponderende op bet laatste cijfer van de tweede stamkaart. Personen, die houders zijn van de uit gelote nummers kunnen dan een schoenenbon aanvragen, die ook inder daad zal worden toegewezen. De ont vangen bon is niet persoonlijk en iMt door elk lid van het gezin gebruikt worden. De regeling in de distributie van werk- schoenen^ blijft gehandhaafd als voor heen. Binnenkort, vermoedelijk deze week, td de chef van de Nederlandse Generale Staf, luit-generaal mr. H. J. Kruis, in het hu welijk treden met mevr. M. Rowland, staf-kapiteine van het Nederlandse Vrou wen-hulpcorps. Mrs. Rowland is weduwe van een Brits lid van de R.A.F., die Japanse krijgsgevangenschap is overleden. Zij is een nicht van generaal Dijxhoorn-

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2