HELDERSCHE COURANT We zagen Luxemburg-Holland Zullen Donderdag de besprekingen met de Indonesiërs beginnen? Spaak vormt nieuwe Belgische regering NIEUWSBLAD VOOR REN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA „Grote kans op bevredigende uitslag" zegt Soedarsono Parlementaire commissie eerst Zaterdag naar Indië Weerbericht. Krankzinnige pianist voor de radio Washington wil Spaanse kwestie niet voor Veiligheidsraad Zijn levensloop Flinke overwinning, doch een matige strijd 0 DINSDAG 1! MAART 1948. 79e Jaargang No. 8685. DM HaldM» VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter I Directeur: 8. KONING. Hoofdredacteur: J, BIJLSMA. Uitgave: N.V. Ultg. My. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving i 2.60, Postabonnementen 3.00 Batavia» 12- Maart. - Uit zeer betrouwbare bron wordt vernomen, dat de besprekingen tussen de Nederlanders en de Indonesiërs binnen 48 uur een aan vang zullen nemen. Men verwacht, dat de partyen elkaar tegemoet zullen komen, bereid tot het aangaan van een compromis. Soedarsono. Soedarsono, de Indon. minister voor sociale zaken" heeft heden het volgende verklaard: „Wanneer de besprekingen tussen de Nederlanders en Indonesirs zonder uitstel zouden beginnen, dan geloof ik dat er een grote kans bestaat, dat een bevredi gende uitslag verkregen zou kunnen wor den". Soedarsono, die door Soetan Sjahrir, den Indonesischen „minister-presicïent" naar Djokjakarta, het hoofdkwartier van de Nationale Beweging, is gezonden, deelde mede dat ir. Soekarno, de „Indonesische president", na een Britse verbindings officier ontvangen te hebben, zijn toe stemming heeft gegeven om een begin te maken met de besprekingen met cïe Ne derlanders. Soedarsono voegde er aan toe, dat noch ir Soekarno, noch Mohammed Hatta, enig commentaar op de Nederlandse landing hebben gelevercf. De landingen. Uit Nederlandse bronnen verneemt men, dat de landingen van troepen gedurende verscheidene weken voortgezet zuilen worden, totdat ongeveer 20.000 man ge land zouden zijn. Ondertussen zou vol gens sommige waarnemers, een aanval op een Brits convooi, tussen Batavia en Bandoeng, waarbij de Britten zeven do den en vijf en, twintig gewonden hadden, een aanwijzing kunnen zijn van een re actie der extremisten op de Nederlandse landingen. Dit is na verscheidene weken van rust de eerste aanval op een con vooi. Extremisten arresteren Sultans. Uit betrouwbare bron heeft men uit Medan vernomen, d^t alle Sultans van de Oostkust van Sumatra door extre misten zijn gearresteerd, met uitzon dering van den Sultan van Deli, die door gealliëerde troepen iü zijn paleis wordt bewaakt. „Revolutionnaire" leiders echter hebben Zaterdag 9 Maart een proclamatie uitge geven, waarin wordt bekend gemaakt, dat ook dit sultanaat opgeheven is. Britse verliezen in Indonesië. De heer Lawson, staatssecretaris van oorlog heeft medegedeeld, dat de verlie zen, die op Java en Sumatra tot de 16fe Februari zijn geleden bestaan uit: Van het Britse leger: 27 doden en 55 gewon den, terwijl er 8 vermist worden; van het Brits Ind. leger: 236 doden, £10 gewonden en 229 vermisten. Het vertrek der parlementaire commis sie naar Nederlands-Indië, dat oorspron kelijk was vastgesteld op vandaag, is na der bepaald op Zaterdag 16 Maart. TEGELBERG IN IJMUIDEN. Om 12.30 uur is de „Tegelberg", met 1800 repatriërenden uit Indië te IJmuiden binnengelopen. WEINIG VERANDERING. Meest nevelig of zwaar bewolkt weer. Overwegend droog. Matige Oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 13 Maart: Zon op: 7.01 uur. Onder: 18.40 uur. Maan op: 13.24 uur. Onder: 5.28 uur. Uniforme salariëring in het K.N.I.L. De Voorlichtingsdienst van het K.N.I.L. heeft het volgende bekend gemaakt: De Nederlands-Indische regering heeft thans besloten tot de gelijkstelling ten aanzien van de soldij van alle beroeps militairen beneden de rang van sergeant. Dit betekent, dat een einde wordt ge maakt aan het verschil in betaling tus sen Europese en niet-Europese beroeps soldaten van het K.N.I.L. Gen. van den Bergh aangekomen. Gen.- maj. E. van den Bergh, kwartier meester-generaal van de Kon. Ned. LancF- macht, is te Batavia aangekomen om be langrijke aangelegenheden betreffende de toevoer te bespreken. Een brilliante pianist, die al sedert jaren krankzinnig is, heeft een radioconcert gegeven voor geheel Amerika. Op correcte wijze en zonder al te veel in het oog springende fouten, speelde hij een cadans van Mozart's Con cert in D Mineur. De psychiaters zijn van mening, dat deze radio uitzending de eerste strompelen de stap is op een weg, die op ze kere dag nog eens tot genezing kan leiden. De Ver. Staten weigeren de Spaan se kwestie voor de Veiligheidsraad te brengen. Deze beslissing werd gisteren aan de Franse regering medegedeeld in een nota, die door Jefferson Caffery, den ambassadeur van de Ver. Staten te Parijs, werd overhandigd aan Fieor- ges Bidault, den Fransen minister van Buitenlandse Zaken. Zoals men weet werd het Franse voorstel door de Sowjet-ünic gesteund. De heer Spaak is geslaagd in het vormen van een kabinet. Hier volgt de samenstelling van de regering: eerste-minister en minister van bui tenlandse zaken: 'Spaak (soc.); bin nenlandse zaken: Chr. M, Joseph Merlot (soc.); arbeid en sociale Vrijdagmiddag: zyn wjj per luxe rfuto vanuit onze stad vertrokken om ge tuige te zijn van het eerste internatio nale trêffen van de Hollandse elf na de oorlog. Hoewel de oorlog nu al reeds bijna een jaar voorby is, bleek op deze route wel dat de wonden nog lang niet geheeld zijn. De vele beschadigde bruggen, van welke die van Zaltbom- mel over de Waal, wel de meest trieste indruk maakt en daarnaast de ver woeste steden in het Zuiden van ons land, bevestigen deze indruk. De Ardennen. Hoewel het geen pretje was om met de auto door de, met een dikke sneeuwlaag bedekte Ardennen re rijden, zijn wij toch verheugd een dergelijke mooie omgeving te hebben aanschouwd. Vooral vlak voor Hoevaliezè, waar de weg tot ongeveer 700 m. klimt, is het te betreuren dat een mens slechts twee ogen heeft. Diepe valleien, die door de sneeuw in één groot zilver dal waren herschapen, maakten op ons een diepe indruk. Zoals bekend was Hoeva- lieze het plaatsje waar de Duitsers tijdens de Kerstdagen in 1944 een laatste wan hoopspoging waagden en die zelfs één moment ernstig leek te zijn. Wij schrijven juist „was" Hoevalieze, want het plaatsje is inderdaad geheel vernietigd. Geen huis dat nog intact is, geen steen die nog op zijn plaats staat. Ontelbaar zijn de tanks, die hier nog langs de weg liggen en alles wijst er op dat de strijd daar bijzonder hard is geweest. Ook Bastogne, dat even verder is gelegen is er niet veel beter afgekomen, maar daar blijkt tevens dat de tegenstand ernstiger werd en enkele k.m.'s verder is het duidelijk te consta teren dat de stoot van de Duitsers zover niet meer reikte. Wij zouden echter afdwalen, hoewel wij meenden, dat wij deze interessante fei ten niet mochten verwaarlozen. Zaterdagmiddag om 5 uur kwamen wiJ in Luxemburg aan en waren nog juist getuige van een herdenkings-plechtigheid te ere van de Luxemburgse doden. 's Avonds defileerden duizenden men sen langs de baar, opgesteld in het Raad huis. Zondagmiddag. In het gezellige Stadion van Luxemburg was het, zoals voor de hand lag, behoor lijk vol. Als bijzonderheid zij nog ver meld, dat het in Luxemburg niet ge sneeuwd had en het veld was dan ook in prima conditie. De accomodatie was goed en het geheel maakte een propere indruk, een indruk die wij van geheel Luxemburg hebben gekregen in tegenstel ling met België, waar alles veel slordiger is en soms zelfs een sober geheel vormt. Om precies 3.45 uur arriveerde Prins Felix van Luxemburg, die plaats nam in de loge naast den heer Latsy. Even later kwamen de Nederlanders op het veld, Wiiders, die als aanvoerder fungeerde, voorop en de kleine Rijvers, die Smit op de links-binnenplaats verving als hekken sluiter. De Luxemburgers volgden gelijk en alle spelers stelden zich voor de over dekte op. De beiden volksliederen weer klonken en toen ook dit altijd plechtige moment voorbij was, werd Prins Felix aan alle spelers voorgesteld. Voor het wedstrijdverslag zie men ons nummer van gisteren.' Zie vervolg pagina 3. voorzorg: Leon Elie Troclet (soc.); justitie: Henri Rolin (soc.); oorlogs schade en oorlogsgetroffenen: Pierre Ermeylen (soc.); economische zaken: de Smaele; openbare werken: Rong- vaux (soc.); verkeer: Rongvaux (soc.); ravitaillering: Meons de Fer- nig; financiën: de Voghel; koloniën: Anseele (soc.), indien hij aanvaardt. Drie portefeuilles landsverdedi ging, volksgezondheid en landbouw, hebben nog geen titularis. De rege ring zal op 19 Maart voor de Ka mers komen. Zijn loopbaan. De heer Paul Henri Spaak, de nieuwe eerste-minister, is geboren te Schaerbeek op 25 Januari 1899. Hij is advocaat bij het Hof van beroep te Brussel, reserve lid van de Kamer van volksvertegenwoor digers' van 29 Mei 1929 tot 28 Oc- tober 1932. Tot lid verkozen op 27 Maart 1932, nam hij ontslag op 13 Maart 1935. en werd tot werkelijk lid herkozen aop 14 April 1935. Hij werd vervol gens herkozen op 24 Mei 193G en op 2 April 1939. Adjunct-kabinetshoofd van den minister van nijverheid en arbeid van 1925 tot 1926. Minister van verkeerswezen en minister van posterijen, telegrafie en telefonie, van 25 Maart 1935 tot 13 Juni 1936, waarop hij tot minister van buitenlandse zaken en van de binnenlandse handel benoemd werd. FINSE REGERING AFGETREDEN. Het Franse persbureau A.F.P. meldt, dat de Finse regering is af getreden. De voetbalwedstrijd LuxemburgNe derland, de eerste officiële internationa le ontmoeting van het Nederlands elftal na de bevrijding, eindigde in een 6—2 overwinning voor de onzen. Een Neder land» aanval op het Luxemburgse doeL v. d. Werff P.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1