HELDERSCHE COURANT Besprekingen tussen Van Mook en Sjahrir beginnen vandaag NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOESRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA 1500 man Nedmariniers naar ,,de Oost" De Abraham Crijnssen ep païrouille Onderofficieren twee jaar in dienst Het in dienst roepen van reserve-officieren en onder-officieren Uitspraak in de zaak-Mussert „Rotterdam een vergissing", aldus Kesselring Zevende, tevens laatste kolenbon aangewezen 1 April nieuwe regeling van de schoenen distributie Riet voor hen, die na 1 Jan 1945 reeds een bon kregen Weerbericht, Goud en edele metalen inleveren Het vliegveld Bergen België, het land van de „openbare'' zwarte handel In Luxemburg is het anders WOENSDAG 13 MAART 1946. TOe Jaargang No. 9688. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Tleletoon 2315, Den Helder. Directeuri s. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. Mi). Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 3.00 Gironummer 10066, N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Batavia. - Uit zeer betrouwbare bron verneemt ANP/Aneta, dat de officiële besprekingen tussen Dr. van Mook en Sjahrir heden, in de late namiddag in de Ambassade van Sir Archibald Clark Kerr zullen beginnen. Sir 'Archibald zal bij de discussie tegenwoordig zijn. 1500 man aanvulling mariniers brigade naar Indonesië. De mariniersbrigade waarvan zich op het ogenblik 4000 man in Indonesië be vinden, zal binnenkort met 1500 man worden versterkt. Deze 1500 man zul len in drie verschepingen naar Indië worden overgebracht. Het eerste trans port omvat 800 man, die deze overtocht met de „Boissevain" zullen maken. Of het vertrek van deze manschappen op 20 of 21 Maart zal plaats hebben ligt aan de snelheid, waarmede de repara ties, die de Boissevain" op het ogen blik ondergaat, worden uitgevoerd. De beide andere transporten zullen ver- moedelijk in April volgen. Schip opgebracht. De „Abraham Crijnssen" heeft onlangs bij een patrouillevaart tussen Java en Sumatra een bekend Nederlands motor schip, dat onder de republikeinse rood witte vlag voer, ontdekt. Bij het door zoeken van het schip werd een aantal messen en speren en ook een Japanse vertaling van Hitiers ,,Mein Kampf" ge vonden. Het schip werd opgebracht en is nu te Tandjong Priok in dienst van de Neder landse marine. De minister van Oorlog, mr. J. Mey- nen, heeft thans uit de doeken gedaan, dat de opgeroepen oud-onderofficieren tot 34 a 35 jaar in April 1947 naar Indo nesië zullen worden gezonden, schrijft Het Vrije Volk: Zij zullen daar anderhalf jaar moeten blijven en met inbegrip van hun opleidingstijd zal hun militaire dienst in September van dit jaar moeten de meesten opkomen dus twee jaar duren. De minister van Oorlog, mr. J. Mey- nen, zal a.s. Vrijdagavond 9 uur voor de radio spreken over: ,,Een woord tot onze reserve-officieren en -onder officieren over hun verplichte oproe ping in werkelijke dienst". De uitspraak van de Raad van cas satie in het beroep van ir. A. Mus sert tegen het vonnis van het Bijz. Gerechtshof te 's-Gravenhage, waar bij ir. Mussert tot de doodstraf werd veroordeeld, is thans bepaald op 20 Maart a.s. Neurenberg. - In het voortgezette ge tuigenverhoor voor het tribunaal heeft de vroegere veldmaarschalk Kesselring, Hitlers opperbevelhebber in Italië, die uit de gevangenis werd gehaald om in de rechtszaal te getuigen, verklaard, dat het bombardement van Rotterdam in Mei 1940, dat werd uitgevoerd na gevoerde onderhandelingen over een wapenstilstand, een vergissing was, we gens het ontbreken van radioverbinding met de vliegtuigen. Sprekende over het bombardement op Coventry in Engeland zeide Kessl- ringt dat dit volgens het internationale recht toelaatbaar was. Coventry, aldus Kesselring, was een belangrijk militair doelwit. Volgens de laatste onofficiële berich ten zijn er tot nog toe bij de gevechten te Soekaboeml, waar twee Britse convooien door extremisten zijn aangevallen, aan Britse zijde negen doden en vijf-en-twintig gewonden te betreuren. De meeste slacht offers zijn Brits-Indiërs. NEVELIG. Matige aan de kust tijdelijk krach tige wind tussen Zuidoost en Oost. Nevelig of zwaar bewolkt weer, geen neerslag van betekenis. In het mid den van het land iets kouder. Ove rigens weinig verandering van tem peratuur. 14 Maart: Zon op: 6.59 uur. Onder: 18.41 uur. Maan op: 14.38 uur. Onder: 6.07 uur. In het tijdvak van 13 t/m 23 Maart a.s. dienen de bezitters van de bonkaart ,,T 509" en ,,T 505" de daarop voorkomende bOn 50 in te leveren bij den brandstoffen- handelaar, bij wien zij als klant staan Ingeschreven. Op deze bon, welke als laatste voor het stookselzoén 19451946 is aangewezen, zal zo spoedig mogelijk, d.w.z. zodra de handel hierop is bevoor raad, een eenheid vaste brandstof wor den afgeleverd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de handel aan de uitvoe ring van bestellingen op de vroeger aan gewezen bonnen 47 en 48 voorrang dient te verlenen. Brandstof fenkaart bewaren. zorgvuldig Aangezien te zijner tijd voor het ver krijgen van de brandstoffenkaart voor het stookseizoen 19461947 de oude brand stoffenkaart „T 509" of „T 505" met de zich daarop nog bevindende bon 49 moet worden overgelegd, dienen laatstgenoem de kaarten zorgvuldig te worden be waard De schoenendistributie. Daar er tot nu toe alleen zeer ge ringe hoeveelheden schoenen voor de distributie beschikbaar konden worden gesteld, was het nodig, dat deze wer den verdeeld volgens de regeling, waar van geval tot geval de urgentie van de behoefte werd nagegaan. Welis waar bestonden algemene richtlijnen, volgens welke de ambtenaren, die met de uitgifte der schoenenbonnen waren belast, te werk gingen, doch een zeker persoonlijk element viel daarbij niet geheel te vermijden. Nu de productie van schoenen circa 600.000 paar per maand bedraagt kan een ander stelsel van verdeling wor den ingevoerd, dat met ingang van 1 April a.s. van kracht wordt. Het centraal distributiekantoor zal regel matig een cijfer aanwijzen. Degenen, die een distributiesta'mkaart hebben, waarbij het laatste cijfer van het nummer correspondeert met dat aan gewezen cijfer, ontvangen zoo zij of hij sinds 1 Januari 1945 nog geen bon heeft gekregen een schoenen bon naar keuze, d.w z. een heren-, een dames- of een kinderbon. Het zou tot onbillijkheden leiden, wanneer degenen, die nog kort gele den een schoenenbon ontvangen heb ben, er nu weer een zouden krijgen. Vandaar dat is bepaald, dat zij, die na 1 Januari 1945 een bon kregen, er nu niet voor in aanmerking komen. Men houde er daarbij rekening mede, dat vóór 1 September 1945 feitelijk nie^ mand een schoenenbon heeft ontvangen. De nummering van de distributiestam kaarten is zoo gedaan, dat er geen vrees behoeft te bestaan, dat bv: een gezin met 8 kinderen vele paren schoenen en een gezin van 3 personen in het geheel geen bonnen zou ont vangen. In het algemeen kan men aannemen, dat voor het einde van het jaar ieder een, die na 1 Januari 1945 er nog geen heeft gekregen, een schoenenbon zal hebben. Voor werk- en beroepsschoe nen blijft de oude regeling van kracht. IR. A. HOLTROP IN PLAATS VAN MR. TRIP. Naar van de zijde van de Neder landse Bank wordt medegedeeld, staat het thans vrijwel vast, dat mr. L. J. A. Trip, president van de Ne derlandse Bank, weldra in deze func tie zal worden opgevolgd door ir. A. Holtrop, directeur van de N.V. Ne derlandse Hoogovens te IJmuiden. Een afdeling Ambonnese veldpolitie, voor het merendeel bestaande uit ex- krijgsgevangenen. die zich' jarenlang de mensonwaardige behandeling der Ja panners hebben moeten laten welge vallen, is getraind en zal weldra schou der aan schouder met de Nederlandse en geallieerde troepen haar taak tot handhaving van de orde aanvangen. Anefo P. Enige belangrijke maatregelen op monetair gebied zijn thans afgekon digd. Minister Lieftinck heeft ver klaard, dat het noodzakelijk zal zijn de buitenlandse middelen op korten termijn te verstevigen met de op brengst van een deel van de Neder landse particuliere beleggingen in de V. S., waaronder ook de Amerikaan se aandelen vallen- Verder is een deviezen-bekendma king gepubliceerd waarbij bepaald is, dat goud, edele metalen en bui tenlandse betaalmiddelen aan de Nederlandse Bank aangeboden moe ten worden. Het Vrije Volk schrijft:' Het vliegveld te Bergen zal, wan neer het eenmaal in orde zal zijn ge bracht, in gebruik worden genomen door de Marine Vliegdienst. Wij waren met het Nederlandse voetbalelftal naar Luxemburg ge togen. Dank zij ons deviezen-tekort konden de mensen van de pers geen francs kopen en moest een ieder dus maar voor zijn eigen levensonder houd zorgen zonder geld. Vanzelf sprekend hebben wij ons gered! Op onze doorreis door België bleek dat de artikelen in dat land ontzet tend duur zijn, hoewel er bijna alles te koop is. Wij kregen de indruk dat België het land is van de openbare zwarte handel. Sigaretten, alle merken koopt men daar gewoon in een sigaren zaak. Ook een zwarte „borrel" is daar heel gewoon. De appelen uit Holland waren niet duur. Zij kosten 18 franc (ongeveer 45 cent) per kilo. België is een sober land. Hoe anders was dat in Luxemburg. Keurige straten, goed bijgehouden. Statige gebouwen en de zwarte han del is daar practisch niet aanwezig. Nu is dat ook wel begrijpelijk, want alles is in dat kleine lahdje te krijgen. Een radiotoestel ongeveer 300; een vulpen 30 a 35 gulden. Een fles drank 7, terwijl men zo veel kan krijgen als men maar wil.- Het eten is daar ook heel goed en voor 2 heeft men een behoorlijk middagmaal, voorzien van een flink stuk vlees. De mensen lopen daar allen, zon der uitzondering, uitstekend gekleed, terwijl 80 procent van de dames voorzien is van een bontmantel. Zelfs de kleine kinderen hebben haast allen een kleine jas van bont, terwijl ook de verdere kleding per fect in orde is. Luxemburg heeft dezelfde kleuren in haar vlag als wij en vertoont ook verder grote overeenkomst met ons land. Alleen zijn zij ons momenteel een behoorlijk eind voor. De mensen hebben overigens ook onze mentali teit en zijn vooral als gastheer bui tengewoon te appreciëren.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1