POPPENKAST DURYEA DE ROSKAM U hebt geluk gehad Pietje Pluis en Jantje Joppe beleven nieuwe avonturen JAN KLAASSEN Stadsnieuws DE TUCHTRECHTER HIELD ZITTING Zwarte hande', prijsopdrij ving, etc. Bridgi Waar zijn de twaalf man van de „Betty"? Engelse perscommentaren op Stalin's rede Er is een directe vol doening en een lang verwijt in elk hard woord, dat wij gebrui ken. Distributienieuws. Nieuwe bonnen voor serviesgoed Gasstellen vrij Het cijfer van de schoenenbon is Weer beter Gistermiddag heeft de tuchtrech ter, mr, C. C. Spiegel, te Den Hel der zitting gehouden Dertien gevallen kwamen voor. De eerste verdachte was een zekere L. uit Den Helder, die voor verschillende artikelen in zijn zaak te hoge prijzen had berekend. Hij zeide, niet voldoende op de hoogte te zijn geweest met de prijsvoor- schriften. Hij werd veroordeeld tot een geldboete van 25, met het recht om in hoger beroep te gaan, binnen 8 dagen. De volgende patiënt was de groen- tcnhandeiaar B., die op 9 Jan. 1946 spruitjes had verkocht voor 1.10 per 1 kg., bij een toegestane prijs van 40 cent per kg. Verdachte ver klaarde, in de veronderstelling te hebben verkeerd, 3 kg. te hebben afgewogen, waarop mr. Spiegel repli ceerde, dat hij dan 1,20 had moeten berekenen. Niettemin wilde hij aan nemen, dat hier niet van opzet sprake was, waarom hij een geld boete eiste van 40. De landbouwer K. had een flinke partij aardappelen verkocht tegen een prijs van 10 cent per» kg. Hij bad dit gedaan, om de mensen te helpen, daar die in de stad zulke slechte aardappelen hadden, 't Was dus meer uit medelijden dan om zwarte handel „of zo zowat" te ple gen. Men had hem zelfs aangebo den, een nog hogere prijs te beta len, maar dat achtte K. niet nodig. Hij wilde per slot van rekening niet profiteren van het gebrek van an deren. In ieder geval hebben de diverse transacties hem een niet on beduidend geldelijk voordeel opge leverd. Mr. Spiegel legde een boete op van 125. „Wat blieft u?" Hon derd vijf en twintig gulden!" „O!", sprak verdachte, waarna hij het veld ruimde. Mevr. K.' kwam voor, omdat op 19 Febr. j.1. was geconstateerd, dat in'haar winkel te Den Helder diver se artikelen niet waren geprijsd. Zij verdedigde zich, dat zij niet minder dan 76 verschillende artikelen in haar winkel heeft, waarin vrij veel vuldig mutaties voorkomen Op de bewuste dag was zij juist bezig, om de ontbrekende prijzen aan te bren gen. Geldboete van 10. De winkelier Z. uit Schagen ver scheen op het matje, omdat hij meu- belwas had verkocht voor 1.30 per 100 gram, terwijl hij een inkoons- is betaald had van 1 per 100 gram, welk bedrag in strijd is met de desbetreffende voorschriften. Mr. Spiegel maakte verdachte hierop at tent, doch Z. legde aanvankelijk een vrii grote mate van onverschillig heid aan de dag. Nadat hem hierover een oomerk'ng gemaakt'was, maakte de onverschilligheid plaats voor een dosis interesse. Op zijn vragen kreeg hij ten antwoord, dat hij zich moet houden aan de priisvoorschrif- ten, en -wanneer deze geen uitsluit sel geven, dient men de prijs van 9 Mei 1940 aan te houden. In het ge val voor een beoaald artikel een soeciale prijsverhoging is toege daan, moet dit uitdmkkeliik op de factuur vermeld staan Rekening houdende met het feit. dat Z. waar schijnlijk niet te kwader trouw had gehandeld, werd b"m een geldboete opgelegd van 15. met verbeurd- verklaring van de was. Hii handelde zwart Een zekere R. uit Den Helder had zich te verantwoorden inzake zwarte handel in Belgische shag. Hij had op 14 Febr. j.1. in de hoofd stad tabak gekocht tegen een prijs van 25 per kg Hij had deze tabak in Den Helder verkocht voor 3.50 per half ons. Reeds eerder was hij terzake van zwarte handel in siga retten veroordeeld, waarbij hij ge garandeerd had ,.het niet meer te zullen doen". Hij werd nu veroor deeld tot f 50 boete, waarbij hem werd medegedeeld, dat een even tuele herhaling wel een gang naar Veenhuizen ten gevolge zal hebben. De winkelier J. N. uit Schagen had begin JfffPCferi imitatiezeildoe ken verkocht 'Vwor 6,90 per stuk; zijn inkoopsprijs was geweest f 5,30, welke prijs te hoog was. Hij merkte op, dat hij bijna tien jaar met den betrokken leverancier met genoegen zaken had gedaan, zodat hij zich niet geroepen had gevoeld, de hem berekende prijs te controleren Boete io. (Wordt vervolgd.) De viertallencompetitievan de drie Helderse clubs werd Woensdagavond voortgezet met de hoofdklasse-wed strijd HBC 1945 tegen RKBC; De strijd tussen de eerste viertallen eindigde in het voordeel van de RKBC, terwijl van de tweede viertallen de HBC 1945 de overwinning behaalde. Alle ploegen hebben elkaar thans eenmaal ontmoet en de stand in de hoofdklasse luidt nu: HBC 4 2 2 0 6 pt. HBC 1945 4 1 1 2 3 pt. RKBC 4 1 1 2 3 pt. Woensdag as. beginnen de return- matches met de ontmoeting HBC tegen HBC 1945. De sleepboten, die uitgevaren waren om het Noorse s. s. „Betty" binnen gaats te slepen troffen het schip onbe mand aan. Woensdagochend had de motorred dingboot „Neeltje Jacoba" 12 opvaren den aan boord genomen, terwijl de overige 11 en de kapitein aan boord bleven om de eventuele berging van het schip mogelijk te maken. Toen '6 avonds de sleepboten „Nes tor" en „Hector", alsmede de „Neeltje Jacoba" bij de „Betty" aankwamen om de boot weg te slepen, bleek dat de achtergebleven bemanning niet meer aan boord was. Aangenomen werd, dat zij met een eigen redding boot het schip hadden verlaten en in tussen aan land waren gegaan. Het vreemde is echter, dat sindsdien van deze 12 zeelieden niets meer ver nomen is, hetgeen ook o.m. op het Noors consulaat te Amsterdam grote consternatie heeft verwekt. De zee was kalm, zodat een ongeluk onwaarschijn lijk is, maar waar zijn zij? als Uw leverancier nog net een pakje Maïzena Duryea voor U heeft kunnen terzijde leggen. De aanvoer is nog beperkt, maar iedereen wil het hebben. Hef oude vermaarde merk De „Times": „De versterking en verplaatsing van de Sovjettroepen in Perzië voorlopig nog slechts gerapporteerd zijn de laatste aanleiding geweest ter onder mijning van de" vriendschap uit oor logstijd. De Britten en Amerikanen zijn voorts onaangenaam getroffen door de volgens hen te eigenzinnige politiek van de USSR in Duitsland en door de maatregelen in Perzië en Mandsjoerije. Het zou echter onjuist zijn", zo gaat de „Times" verder, ,de niet minder sterke verdenkingen der andere partij stilzwijgend voorbij te gaan. De Krim- conferentie heeft vastgesteld, dat de be vrijde volkeren ook van de resten van nationaal-socialisme bevrijd zouden worden, evenals van fascisme. Deze overeenkomst is door de Engelsen en Amerikanen bijna overal geschonden. Het meest van al heeft de uitsluiting van de Sovjet-Unie bij de verdeling van het geheim van de atoombom kwaad bloed gezet". In een hoofdartikel in de „Man chester Guardian" wordt de vraag ge steld: „Kan Stalin wijzen op enige po ging van Sovjet-Russische zijde, in de afgelopen drie maanden, welke er op gericht was tot die samenwerking te ko men? Alles heeft blijk gegeven van een weloverlegde campagne tot het afbre ken van het Britse imperium, het uit bannen van het Britse bestuur en het tegen ons in het harnas jagen van de Verenigde Staten. Als daarin geen ver andering komt, zal spoedig een wereld ramp nauwelijks meer te vermijden zijn". Churchill en de reacties op zijn rede. NEW-RORK. Churchill zou „de jongste ontwikkelingen" in verband met zijn te Fulton gehouden rede be spreken bij gelegenheid van een te New-York op Vrijdag te geven officieel diner, aldus meldt de Amerikaanse radio. door G. Th. ROTMAN. (Nadruk verboden). 45. Plotseling bleef de ton stilliggen. Pietje hoorde een zacht schurend ge luid van buiten tegen de ton, het of ze tussen de biezen schoof. Wanhopig stompte hij tegen het deksel.... Ha, gelukkig! Jantje bleek het er een beet je scheef in te hebben geduwd; het zat daardoor niet goed vast en sprong er af. Met beide handen greep Pietje de biezen, die hij vlak vóór zich zag.... gauw, vóórdat de ton weer afdreef. 46. Nu duurde het niet lang, of hij bereikte, door de biezen wadend, de oever. Hij was op een eilandje terecht gekomen, dat midden in de rivier lag en waarop zich een eenzame boerderij bevond. Daar het intussen was gaan regenen, besloot Pietje er te gaan schui len. Vragen dorst hij echter niet; de boer zou hem zeker wegjagen, dacht hij. En dus richtte hij zich naar de schuur... Het blijft voorlopig echter bjj bonnen. Met ingang van 15 Maart 1946 wor den de bonnen B 33, C 33, D 33 en E 33 reserve van de bonkaart voor voedingsmiddelen voor personen gebo ren in 1925 of later aangewezen voor serviesgoed. Deze bonnen hebben een waarde van één punt. Zij blijven voor lopig geldig en zij kunnen in combi, natie met in de toekomst aan te wij zen bonnen worden gebruikt. De volgende bon zal binnenkort wor den bekend gemaakt. De bevoorrading van de detaillisten zal slechts zeer geleidelijk kunnen ge schieden, daar de Nederlandse produc tie ten gevolge van gebrek aan brand, stoffen en arbeiders nog gering is en voor de import van serviesgoed gean deviezen beschikbaar zijn. In het alge meen zal het derhalve geruime tijd duren alvorens men op de bonnen de gewenste artikelen kan verkrijgen. Men dient de bonnen pas bij den de taillist in te leveren, wanneer deze serviesgoed in voorraad heeft. Vóór inlevering Is niet toegestaan. Naar de persdienst van Handel en Nij verheid mededeelt kunnen gascomforen en gaskooktoestellen zonder vergunning bij den winkelier worden gekocht. BLOEMENHANDEL VRIJ. Bij beschikking van den minister van landbouw, visserij en voedselvoorzie. ning, opgenomen in de „Nederlandse Staatscourant" van 14 Maart 1946. zijn de maatregelen inzake de maximum prijzen voor snijbloemen, potplanten, bloemstukken en bloemwerken met ingang van 15 Maart 1946 ingetrokken. Zoals bekend Is, zal. te beginnen met 1 April 1946, het laatste cijfer van het Stamkaartnummer bepalen, wie in de des betreffende maand een schoenenbon ont vangt. Dit geldt niet voor diegenen, die na 1 Januari 1945 reeds een bon ontvangen hebben. Van officiële zijde wordt medegedeeld, dat dit cijfer vastgesteld wordt op den vijf-en-twintigsten van de voorafgaande maand. Dit cijfer zal op deze zelfde dag worden bekend gemaakt Dit betekent, dat op 25 Maart a.s. gepubliceerd zal wor- dert welk cijfer voor de maand April aangewezen is. Alle andersluidende ge ruchten en berichten zijn dus van allen grond ontbloot. Waar gaan we heen? Vrijdag 15 Maart, Casino. De Lyceïst, Soiree, 7.30 uur. - Zaterdag 16 Maart, 8 uur, Vakschool voor Meisjes. Volksuniversiteit, Prol. Dr. C F. A. van Dam over den geestrijken rid der Don Quichot van de Mancha. Elke Zaterdagavond Museum Oos- terslootstraat van 79 uur. Zaterdagmiddag 2 uur Entrée 25 cent. S. Koning, Directeur; J. Bijlsma, Hoofd redacteur; W. Kok, Opmaak* en Alg. portage; C. A. Dekkers, Stadsverslag gever. Hoofdcorrespondenten, Texe H. J. Rey; Breezand en Anna Paulowna. Ph. de Wilde; Wieringen: Hls Wllms.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2