Als oorlogsvrijwilliger naar Indië GEZELLIG DANSEN DE ROSKAM'7 Naar 'n oplossing van de Palestijnse kwestie Wij doen netjes de was Aankomst te Singapore De Schager markt. ZATERDAG ZONDAG MAANDAG WOENSDAG HENNY PETERS 't Heilige land woide een welvarend, vredelievend Zwitserland Truman blijft optimist Grepen uii het nieuws Göring aan het woord Van Ceylon naar Singapore. We waren het er allemaal over eens, da't de 19e Jan. een gezellige dag was ge weest. Het schip bleef de gehele dag in de haven van Trinco Malee liggen en de omgeving bood afwisseling genoeg. „Nou moest je eigenlijk met een mo torbootje zo'n beetje rond kunnen varen tussen al die eilandjes", peinsde er een hardop, „misschien kwam je dan wel met hele trossen bananen en van die grote cocosnoten terug". Wedstrijden. 's Morgens vroeg werd er al hard ge werkt om wedstrijden te organiseren. De compagnieën kwamen in het strijdperk bij touwtrekken, zaklopen en kruiwagen rijden. Honderden hadden zich aan bak en stuurboord verzameld en stonden de ploegen aan te vuren. De gezellige sfeer, de drukte op het dek en vooral de oranje en rood wit-blauwe lintjes, die sommigen op de borst hadden gespeld, maakten de viering van deze verjaardag van prinses Margriet in de vreemde tot een echt Hollandse dag. Op het middendek stond een boksring opgesteld en op iedere denkbare plaats waren soldaten geklom men om maar niets van de boksdemon- straties te missen. In drommen stonden ze om de ring heen, ze zaten boven op de luchtkokers en reddingsvlotten en het gejuich en geschreeuw was zelfs op het voorschip hoorbaar. De dag vloog om. 's Avonds was er weer samenzang en met de me lodie van „Waar de blanke top der duinen" nog in hun hoofd lagen ze dromerig, vanaf hun bed op het pro menadedek, naar de twinkelende ster retjes te kijken, die zich als een feest verlichting boven de donkere zee koe pelden. Afscheid. De volgende morgen, Zondag, ging de afdeling van de Marine van boord. Ze moest naar Colombo en had dus nog een hele reis voor de boeg. Terwijl de landingsboten wegvoeren, riepen de soldaten hun een afscheidsgroet toe. Minder prettig was het afscheid dat de dames, A.T.S.-girls, Marva's en Engelse Rode Kruis zusters, werd gebracht. Ze gingen even later in de landingsboten, maar op hun juichen volgde geen af scheidsgroet. „De officieren en onder officieren zullen jullie wel toejuichen", riep er een in 't Engels, duidelijk ver staanbaar over het water, „daar heb ben jullie je toch zo mee geamuseerd". Het was geen complimentje, maar een soldaat maakt van zijn hart nu een maal geen moordkuil. Na een paar uur, toen de Alcantara de haven van Trinco Malee langzaam verliet, was het incident alweer verge ten. Het stond nu vast, dat de reis naar Singapore was begonnen en dat we daar aan land zouden gaan. Nog 3 da gen op zee en dan waren we weer land rotten. Hoe groot die verandering zou zijn, konden we toen nog niet vermoe den. De laatste dagen op zee werden grotendeels besteed met het leren van Maleis en een paar officieren en onder officieren, die vóór de oorlog jaren in het K.N.I.L. hadden dienst gedaan, lichtten de manschappen in over het leven dat hen te wachten stond. En wat doet een soldaat dan nog meer op zo'n boot zal men zich afvragen. De grote was. Nou, duizend en één dingen. Aan de lichamelijke verzorging wordt grote zorg besteed. Twee of driemaal per dag gaan sommigen onder de douche. Jongens die vroeger nooit hun tanden poetsten ver geten het nu geen enkele dag. Een tan denborstel behoort dan ook tot de uit rusting. Dan de was. Vele ega's zouden verwonderd staan over de activiteit, welke hun mannen bij de was aan de dag leg gen. Het is beroerd werk, want tijdens de was zweten ze bijna evenveel water uit als er voor de was gebruikt wordt. Maar het is dan ook een genot weer schone, frisse kleren te kunnen aantrekken. En hoeveel tijd wordt er niet besteed aan het schrijven van brieven. De meesten houden een dagboek bij en, zoals het meestal gaat, in het begin wordt daar minstens een half uur. elke dag aan be steed. Dan proberen sommigen 2 of 3 maal per week naar vrouw of verloofde te schrijven en dat zijn dan nog lang geen kattebelletjes. Nee, er zijn maar weinigen die zich vervelen. De klok. Acht maal moet gedurende de reis de klok een uur vooruit gezet worden, dus sommige nachten zijn kort. De meesten zijn er 's morgens om half zes uit. Om een uur of zes is er zoetwater in de wasgelegenheden. Vóór die tijd hebben *e dus meestal al een frisse zoetwater douche genomen. Na het eten wordt de rest van de morgen in beslag genomen door sport en lessen. Na de middag is het meestal te warm en wordt er geen be paalde dienst gedaan. Zonnebaden, brieven schrijven, bios coop, net wat je wilt. Om die tijd leggen de jongens in de schaduw een kaartje of hangen over de railing van het voorschip en bewonderen steeds weer de kleuren pracht van de regenboogjes die door de zonnestralen in de fijne waterdruppeltjes van het opspattende boegwater worden gevormd. Zo verstrijken deze laatste da gen. Eerder dan we verwachtten doemde de kust van Sumatra aan de horizon op. Het eerste wat we van Indië te zien kregen. Onweer. De avond voordat we Singapore bereik ten zagen we voor het eerst een echt tro pische onweersbui. De donder hoorden we niet, maar de bliksemflitsen waren niet van de lucht. Lange kronkelende lijnen, die schel wit door de wolken schoten en waarvan de weerkaatsing op zee duidelijk zichtbaar was. Op Dinsdag 22 Januari, 's avonds om 6 uur, stoomde de Alcantara de rede van Singapore op. Ontelbare schepen waren hier verzameld en het leek wel of de Hollandse schepen in een speciale hoek geankerd werden. Vlak bij de Alcantara, die in tonnenmaat de anderen verre de baas was, lagen de Indrapoera en de Sibajak. Het over en weer seinen van de tientallen schepen deed de omgeving trillen van lichtflitsen. De geruchten gingen als een lopend vuur tje toen bekend werd, dat we voor onbe paalde tijd hier bleven liggen. „We gaan vast door naar Java, maar de orders moeten nog afgewacht wor den". „Nee, we gaan hier aan wal", wist een ander. Maar de uren werden dagen en nog steeds was er niets officiééls bekend. Tot dat op 24 Jan. bekend werd gemaakt, dat van ieder bataljon een compagnie als kwartiermakers aan land zou gaan. Dat was een opluchting. Eindelijk weer activiteit. Post. Maar de grootste verrassing kwam nog. Post voor de troepen. Het gejoel was bijna niet tot bedaren te brengen. Er was er één die liefst 42 brieven kreeg, maar ook die niets ontvingen. Dat waren echter uitzonderingen. Het gaf vreugde, ellende. Sommigen staarden niets ziend voor zich uit. Ze hadden slechte berichten gekre gen. Anderen lachten en juichten en lie ten foto's zien van kinderen en meisjes. Post van huis is voor een soldaat in de vreemde de ruggegraat van zijn leven en alle moeilijkheden worden er door ter zijde gesteld. Blijf schrijven naar onze jongens. Gij dient daarmee niet alleen onze soldaten, maar ook het gehele Nederlandse volk. L TIMMERMANS. Onder de geallieerde troepen, die momenteel de orde op Java handhaven» bevinden zich vele Brits-Indische eenheden, die door hun moed en vastberaden heid in vele veldslagen tot de keurtroepen zijn gaan behoren. De bemanning van een Britse tank tijdens een parade, welke onlangs te Batavia werd gehouden. Anefo P. Op de Schagermarkt werden aange voerd en verhandeld: 34 Paarden f 820f 1400; 8 Veulens 250f 450; 12 Geldekoeien (magere) f 300—f 450; 10 Kalfkoeien f 325—f 600; 14 Pinken f 140—f 223; 118 Schepen (magere) f 60f 85; 32 Overhouders f 40—f 55; 14 Biggen f 25—f 60; 20 Ko nijnen; 32 Kippen. Centrale: 46 Vette Gelde koeien; 1 Graskalf- 317 Nuchtere kalveren; 19 Vette varkens; 1 Stier. met STEMMINGSORKEST VRIJ ENTREE Druk. Dagblad voor Nrd.-Holland N.V. JERUZALEM. Dr. Judah Leon Mag- nes, president van de Hebreeuwse uni versiteit, heeft aan de Anglo-Amerikaanse commissie voor Palestina een Joods me morandum voorgelegd. Het memorandum stelt een Palestina bestaande uit twee vol keren van verschillende nationaliteit voor, waarin beide volkeren een volledige mate van zelfbestuur hebben. Ook wordt in het memorandum geopperd, dat 100 000 gedeporteerde Joden onmiddellijk in Pa lestina worden toegelaten en voorts dat Palestina onder het bestuur van de UNO wordt gesteld met een staatshoofd, dat eveneens door haar wordt benoemd. Het memorandym betoogt: „Het zou een zegen zijn voor de mensheid, indien Joden en Arabieren eendrachtig zouden streven het Heilige Land tot een wel varend, vredeliev nd „Zwitserland", ge legen in het midden van de oude Heir baan tussen Oost en West, te maken." Arabisch aanbod aan Joden in Palestina. Het Arabisch bureau in Palestina heeft tegenover een correspondent van Reuter verklaard, dat het memorandum van DE TOEKOMST VAN ONZE KUNSTGEBITTEN. Op Vrijdag 15 Maart a.s. te 19.15 uur zal de heer N. Vreeburg van het rijks bureau voor genees- en verbandmid delen over de zender €Iilversum 1, golf lengte 301 meter, spreken over „Kunst gebitten* 200.000 woorden, waarin het Arabisch standpunt uiteengezet wordt, aan 500.000 Joden, die momenteel op wettelijke wijze in Palestina verblijven, het volledig bur gerschap in een voorgestelde democra tisch Arabische staat Palestina aanbiedt. Het memorandum is reeds aan de An glo-Amerikaanse commissie voor Palestina voorgelegd. 4$ President Truman heeft tijdens zUn wekelijkse persconferentie verklaard door de huidige internationale toestand niet verontrust te zijn. HU zeide leterlyk: „Ik geloof niet, dat de toestand zo vol geva ren is als een groot aantal mensen wel denken." HU zeide geen plannen te heb ben voor nieuwe bijeenkomsten van de „Big Three". Over het geheel vermeed de president vragen over de huidige verhouding tus sen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie en sprak ten stelligste de berichten, als zouden er tussen Byrnes en hemzelf ernstige tegenstellingen bestaan, tegen. Voor het eerst heeft de paus op de zevende verjaardag van tijn kroning een plechtige mis bUgewoond volgens de Ar meense ritus ln de Sixtijnse kapel. De kardinalen en het corps diplomatlque waren aanwezig. Donderdagmiddag Is te Vlissingen een maritieme tentoonstelling geopend; duur twee weken. De burgemeester wees op de historische ontwikkeling van Vlissingen als zetel der marine. Voor de wederopbouw van Zeeland ia een groot aantal arbeiders nodig. Al leen op Walcheren dit jaar voor we deropbouw 2500 en voor de landbouw 1500 man. Amsterdam heeft een bevolking van 768.740 zielen. In de week van 24 Febr. tot 2 Maart werden 32 schepen in de A'damsehavens gelost. Zij, die zich bezwaard gevoelen wegens niet juist invullen van het be lastingbiljet kunnen zich nog tot 1 April wenden tot hun inspecteur. Het Concertgebouworkest gaf in Engeland zijn tweede concert in het arbeidersdistrict Westhamstow. De sfeer was feestelijk en de zaal tot de laatste plaats bezet. Na afloop bracht men het orkes.t een minutenlange ova tie. (Vervolg van pag 1) Himmler en Bormann. Göring noemde Himmler en Bormann de grootste vijanden der kerken. Hitier zelf wilde, volgens hem, aanvankelijk een grootmoedig standpunt tegenover de kerken innemen, doch hij wilde de sterke positie van de katholieke kerk beknot ten. Daartoe diende het streven om de protestantse 'eenheidskerk te vestigen. Dat geestelijken in concentratiekampen kwamen was een gevolg van het feit, dat zij van de kansel af politiek bedreven. Zijn „Luftwaffe". Uitvoerig sprak Göring ook over zijn „Luftwaffe". HU zeide dat het ingrij pen in de Spaanse burgeroorlog mede ten doel had goed oefenterrein te vinden voor de jonge „Luftwaffe", dat hü geen zware bommenwerpers gebouwd heeft was niet om de lucht macht het karakter van een aanvals wapen te geven doch omdat de mate riaalpositie zulks niet toeliet. Ware het anders dan zou hU machines heb ben laten bouwen, waarmee hU de Amerikaanse industrie had kunnen aanvallen. De Oostenrijkse Anschluss achtte nij ten volle gerechtvaardigd. Zij wisten het niet. Het Duitse instituut voor luchtvaart- onderzoek noemde - Göring een instelling die noch met luchtvaart noch met onder zoek iets te maken had. Voorts werd een wonderlijk licht op de politieke con structie van he' Rijk geworpen door zijn stellige verzekering, dat een aantal mi nisters van de invallen in Tsjecho-Slo- wakije, Oostenrijk en Polen evenveel wis ten als iedere gewone Duitser: zij moes ten het nieuws 's ochtends van de radio vernemen.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 3