Pietje Pluis en Jantje Joppe be even nieuwe avonturen Stadsnieuws DE TUCHTRECHTER HIELD ZITTING Gemeentelijke besluiten Waar gaan we heen? Huldiging luit. J. W. Tbyssen Menigeen verschuldigt zijn niets doen met de woorden: lk kan niet aan alles meedoen De Fiskersc!ocli*er (Vervolg.) De schoenwinkelier H. uit Den Helder had in Februari van dit jaar schoencream verkocht voor 40 cent per doosje, hoewel een dergelijk artikel, wanneer het een kwaliteitsmerk draagt, niet meer dan 23 cent mag kosten. En de verkochte schoen smeer was van inferieure kwaliteit. Hier tegen merkte H. op, dat de kwaliteit toch wel meeviel, want ,,het glom goed". Mr. Spiegel merkte terecht op, dat een hoge glim-capaciteit best ten nadele van het leer kan zijn. „Ik heb dat niet zo goed bekeken", aldus H. „Dat moet u toch wel doen als goed handelaar", werd hem ge antwoord. Daar H. zeer kort geleden reeds was veroordeeld tot een geldboete wegens het te duur verkopen van houten sandalen, vroeg de tuchtrechter f 75 boete, met inbeslagneming van de was. Wanneer een dergelijk feit zich nog eens zou voor doen, dan liep de heer H. een mooie kans, dat zijn zaak zou worden gesloten. Niet geprijsd. De Helderse winkelier C. M. was ge verbaliseerd, omdat hij in zijn etalage diverse toiletartikelen niet had geprijsd. Hij verdedigde zich, door te zeggen, dat hij niet van de verplichting ertoe op de hoogte was. Wel voor levensmiddelen e.d. Inderdaad bestaat de bedoelde verplich ting voor levensmiddelen e.d. reeds 5 Jaar, en voor de gewraakte toiletartike len „pas" twee jaar. „Niet prijzen is voor mij het begin van prijsontduiking' aldus mr. Spiegel. Hij vroeg een geldboe te van f 25. Een Helderse meubelhandelaar, M. G., had in Januari van dit jaar diverse meu belen in zijn etalage staan, zonder dat deze zichtbaar waren geprijsd. Hij wist niet dat dit noodzakelijk was, en meen de dat het voldoende was, wanneer aan of in ieder meubelstuk een klein prijs kaartje was bevestigd. Mr. Spiegel zeide, dat hêt juist bij meubelen van het groot ste belang is, dat de mensen direct we ten waar ze aan toe zijn. Kij eiste f 30 boete. Er klopte iets niet. De textielwinkelier A. A. B. uit Scha- gen had verschillende artikelen te duur verkocht, o.a. pyama's met een inkoops prijs van f 5,05 voor f 8,45, niettegen staande de winstmarge onlangs door de regering was verlaagd. Tegen de contrö- le-ambtenaren had hij gezegd: „Ik heb deze prijzen nog niet omgecalculeerd, omdat de handel over 't algemeen van mening is, dat er toch binnenkort weer verandering in komt". Voor de rechter verklaarde hij echter, zijn prijzen wel ge wijzigd te hebben, maar dat hij tot zijn spijt jeetst de bewuste artikelen had ver geten. Toen hem gevraagd werd, welke verklaring nu als de juiste moest wor den beschouwd, ging verdachte over tot een zeer intensief stilzwijgen, wat mr. Spiegel aanleiding gaf om op te merken; „U komt toch in uw belang hier, niet in het mijne. U brengt geen woord uit!" Tenslotte kwam de aap uit de mouw, en verklaarde B. dat hij toch eigenlijk wel gedacht had, dat er wel verandering in zou komen. Hij wist op een desbetref fende vraag op geen stukken na te ant woorden, hoe groot zijn inkomen was. Toen de rechter echter voorstelde, dat dan maar te zullen houden op 20 mille per jaar, zei B., dat het dichter lag bij f 20,per week. Hij kreeg een geldboete van f 100,—. O, die vervangingswaarde Verdachte mevr. D. kon zelf wegens ziekte niet verschijnen, doch werd ver tegenwoordigd door haar man. In hun winkel was een lap stof verkocht voor te hoge prijs. Men had op eigen houtje de vervangingswaarde-theorie toegepast; waarbij men van het standpunt uitgaat, een voor-oorlogs artikel, althans een be trekkelijk goedkoop ingekocht artikel, thans wel aan de man te kunnen brengen voor een prijs, die thans voor een over eenkomstig artikel geldig is. Zo gebeurt het tegenwoordig nog al eens, dat schoe nen van voor-oorlogse makelij verkocht worden voor om en bij de twintig gulden. Dit gaat echter niet op. De heer D. merkte op, dat hij de bewuste lap stop zelfs duur der had ingekocht, dan het bedrag waar voor hij de stof had verkocht. Deze zaak zal nader worden onderzocht. M. P. van R., schoenwinkelier te Anna Paulowna, had in Februari diverse schoe nen tegen te hoge prijs verkocht. Hij excuseerde zich met zijn slechte gezond heidstoestand, en deelde mede, aan een en ander niet voldoende aandacht te heb ben besteed. Hij kreeg desalniettemin een boete van f 75,daar de rechter In aan merking nam, dat van opzet geen sprake was geweest Verscheidene „zwarte pieten", die wat fcun handelingen betreft ook op deze rechtszitting hadden moeten verschijnen, waren niet present, om de doodeen voudige reden, dat niemand van hun practijken „werk gemaakt" heeft. Dat werk maken kan heel geschikt geschie den bij het bureau voor de ptijsbeheersing aan de Timorlaan, telefoon 2135, waar ook alle inlichtingen te verkrijgen zijn over thans geldende prijsvoorschriften. Burgemeester en Wethouders van Den Helder maken bekend, dat door hen uit oefenende de bevoegdheden van de ge meenteraad, de ondervolgende besluiten zijn vastgesteld: 1. Besluit van 16 Nov. 1945 tot het ont heffen van ds. H. A. Enklaar van zijn functie van lid van het college van cura toren van het gemeentelijk lyceum. 2. Besluit van 10 November 1945 tot het benoemen van J. Terpstra, te Amster dam, tot leraar in de wis- en natuur kunde aan het gemeentelijk lyceum in vaste dienst, met ingang van 1 Jan. 1946. 3. Besluit van 30 Nov. 1945 tot het be noemen van J. W. van Vendeloo tot directeur der gemeentelijke handels avondschool in vaste dienst gerekend met ingang van 4 September 1945. 4. Besluiten tot het vaststellen van wij zigingen der gemeentebegroting voor het dienstjaar 1945, en wel: 30 November 1945: wijzigingsbegroting no. 1; 11 Dec. 1945: wijzigingsbegroting no. 2; 11 Jan. 1946: wijzigingsbegroting no. 3. 5. Besluit van 30 Nov. 1945 om, ter voorziening in de behoefte aan kasgeld voor het jaar 1946, kasgeldleningen aan te gaan tot een totaal-bedrag van ten hoogste f 2.500.000. 6. Besluit van 30 Nov. 1945 tot het op zijn verzoek verlenen van eervol ontslag aan M. van Till als vakonderwijzer in handtekenen aan de ulo-school. 7. Besluit van 30 Nov. 1945 tot het be noemen van J. J. Daalder, te Bever wijk, tot leraar in de scheepswerktuig- kunde aan de Zeevaartschool en aan de machinistenavondcursus, onderschei denlijk met ingang van 1 Dec. 1945 en van 4 Dec. 1945. 9. Besluit van 30 Nov. 1945 tot het aangaan van een kasgeldlening groot f 100.000 voor de tijd van 3 maanden. 9. Besluit van 5 Dec. 1945 tot het aan gaan van een kasgeldléning groot f 200.000 voor de tijd van 3 maanden. 10— Besluit van 14 Dce. 1945 tot het benoemen van H. Kwast tot leraar In scheepswerktutgkwide epz. ,aan: de ma chinistenavondcursus, in tijdelijke dienst, gerekend met ingang van 1 Sept 1944 tot het einde van het cursusjaar 19441945, en tot het benoemen van A. A. de Winter tot leraar in de Engelse taal aan de ma chinistenavondcursus, gerekend met in gang van dezelfde dag en voor dezelfde termijn. 11. Besluit van 28 December 1915 tot het benoemen van J. de Boer, te Haarlem, tot leraar in de wiskunde aan het gem. lyceum met ingang van i Maart 1946. 12. Besluit van 15 Nov. 1945 tot het be noemen van J. Hoekstra, te Driehuis, tot leraar in de Duitse taal aan het gem. Woensdag 20 Maart. Casino, Frie se Vereniging, toneelopvoering, 8 uur. Donderdag 21 Maart. Casino, Operaconcert, 8 uur. Elke Zaterdagavond Museum Oos- terslootstraat van 79 uur. lyceum In tijdelijke dienst voor de ver dere duur van het cursusjaar 1945—1946. 13. Besluit van 28 Dec. 1945 tot het vaststellen van een wijziging van de re geling van de kindertoelage voor som mige groepen van personeel in dienst der gemeente Den Helder. 14. Besluit van 6 Nov. 1945 tot wijzi ging van de voorwaarden, waarop aan besturen van bijzondere fröbelscholen een bijdrage aan de gemeentekas kan worden verstrekt Den Helder, 13 Maart 1946. Tegelijk met nog een 5-tal Adjudant- Onderofficieren, vond een dezer dagen de huldiging plaats van de in Den Hel der welbekenden res. Ie luitenant J* W. Thijssen. Klokke twaalf verzamelden officieren en onderoff. van de Gezagstroepen Haarlem zich in de Cadi-club. waar al lereerst het woord voerde de Districts commandant, Majoor Ch. L. de Vries die in enkele kernachtge worden hulde bracht aan de jubilerende militairen, die 36 jaar lang Koningin en Vader land hebben gediend, en daarbij steeds de meeste ijver en plichtsbetrachting aan de dag legden Spr. memoreerde de beide oorlogen die de jubilarissen heb ben megemaakt gedurende hun dienst tijd. Jammer dat de tijdsomstandgheden oorzaak zijn, dat de Gouden medailles, die bij dergelijke gelegenheden uitge reikt worden, nog niet aanwezig wa ren. Om toch aan deze huldiging een blij vende herinnering te bewaren, werd door spreker aan de jubilarssen een prachtig uitgevoerd bevrijdingsbord in Delfts blauw overhandigd. De dames van de jubilarissen, ook bij deze huldiging aanwezig, werden ver rast met een bouquet bloemen. Na deze officiële inleiding bracht de Soldaten-band enige vrolijke nummer» ten gehore, terwijl Officieren en On derofficieren gelegenheid kregen, de jubilarissen geluk te wensen. Tot slot vond nog een défilé plaats van personeel der le-, 4e- en 7e Com pagnie Gezagstroepen onder Comman- do van de Res 2e Duit. A. Janse en daarmede was de eenvoudige plechtig heid, welke toch niet nagelaten heeft diepe indruk te maken, weer voorbij door G. Th. ROTMAN. (Nadruk verboden) 49. Uit pure bewondering voor al dat mooie vuurwerk had de boer helemaal niets van Pietje gezien, die natuurlijk gauw maakte, dat hij wegkwam. Hij dacht, dat Teun, de knecht, die juist uit het luchtgat kwam kijken, hem Jat koopje geleverd had en gaf hem een geduchte afstraffing. De knecht liet dat niet op zich zitten en 't duurde niet lang, of de twee leverden elkaar een veldslag, dat de haren in het rond sto ven! 50. Pietje bleef van verre de veldslag even gadeslaan, maar vond het toen toch maar raadzamer, de plaat te poet sen. Na een poosje rondgezworven te hebben, vond hij aan de waterkant een roeiboot, die de boer altijd gebruikte, als hij naar de vaste wal moest. Pietje sprong er in, greep de riemen en roeide weg. UITSLAG OPENBARE VERKOPING Notaris Engelmann te Den Helder heeft op Woensdag 13 Maart 1946 in „De Roskam" aan de Koning straat te Den Helder publiek ver kocht de volgende percelen, alle gelegen te Den Helder: 1. Huis en erf aan de Achterbin nenhaven no- 30, kadaster sectie c nr. 6862, groot 73 centiaren. Niet ten verkoop aangeboden. 2. Huis en erf aan de Binnenhaven no. 71, kadaster sectie C nr. 5544, groot 90 centiaren. Koper P- Zweed q.q. v. '2011.—. 3' Huizen met pakhuis en erven aan de Binnenhaven nrs- 8485, kadaster sectie C nrs. 5944 en 5045, tezamen groot 2 aren en 29 centiaren. Koper J. v. d. Oord q.q. v. 1840.—. 4. Huis en erf aan de Binnenhaven no. 144 kadaster sectie C nr. 7024, groot 66 centiaren. Koper A- v. d. Vlies q.q. v. ƒ975.5. Huis en erf aan de Bin nenhaven no. 145, kadaster sectie C nr. 7025, groot 78 centiaren. Koper H. van Pelt q.q. v. 875.—. 6. Pakhuis met erf aan de Achterbinnenhaven (ongenummerd) gelegen achter de percelen 4 en 5, kadaster sectie C nr- 7026, groot 71 centiaren. Koper A. v. d. Vlies q.q. v. 400 (maxim.- prijs). 7. Huis en erf aan de Eerste Vroonstraat no. 4, kadaster sectie E nr. 2040, groot 1 are 92 centiaren. Niet ten verkoop aangeboden. 8. Huis en erf aan de Eerste Vroonstraat no. 17, kadaster sectie E nr. 2282, groot 84 centiaren. Koper F. G. Reijers q.q. voor 875.9. Huis en erf aan de Vlamingstraat no. 9 kadaster sectie E nr. 2390, groot 1 are. Niet ten ver koop aangeboden. 10. Herenhuis en erf aan de Westgracht no. 33, kadas ter sectie D nr. 3547, groot 1 are 37 centiapen. Koper,,J. Boerdijk q.q- v. 6000— (maximumprijs). 11. Huis en erf aan de Eerste Schagendwars- straat no. 20, kadaster sectie E nr. 205, groot 69 centiaren. Opgehouden. 12. Huis en erf aan de Parallelweg no- 72, kadaster sectie E nr. 3737, groot 93 centiaren. Koper L. Braat q.q. v. 5100.(maximumprijs). 13- Woon- en winkelhuis met erf aan de Polderweg no. 3, kadaster sectie E nr. 1376, groot 63 centiaren. Koper L. Braat q.q. v. 5000— (maximum prijs). Op Woansdei, 20"Maert, sil de Krite „Gysbert Japiks" yn Casino foar leden en oare lju, dy 't Frysk forsteane, in opfiering jaen fan it toanielstik „De Fiskersdochter" fan B. S. Hylkema. 1' is in tige moai stik, min ofte mear dra- matysk fan ynhSld, hwer 't it Fryske aerd, binammen de yngreven oanliz te trou en oprjochtensftsa 't dy yn de b«" ten fan dit folk lrobet, prachtich yn ütbylde wurdt. Howol inkelde fan de spilers. troch de moeisume tiid, dy 't efter us leit, noch net earder op 'e planken west ha, sil it wol bliken dwaen, dat hja foar de tabitroude toek skoan birekkene binne, mei men hoopje. Tusken de bidriuwen trouch sil Fryske lieten sjonge litte en efterne is dounsjen, dat wy meije wol oannim- me, dat alle Friezen ut 'e stén ti kriten wei safolle mooglik dizze j°i yn 'e seal komme, as hja dêrta yn de gelegenheit binne. BEVORDERING. Kolonel H. J. Henderiks, vroeger van het Marine-hospitaal, is bevori tot schout bij nacht. chef derd LANDELIJKE VERENIGING VAN EX-POLITIEKE GEVANGENEN. Het secretariaat van de landelijke ver eniging van ex-politieke gevangen (V.E.P.g.) Is thans gevestigd Anna Pa lownastraat 96 te 's-Gravenhage. S. Koning, Directeur; J. Bijlsma, redacteur; W. Kok, Opmaak en A'S- portage; C. A Dekkers, Stadsvers^. gever. Hoofdcorrespondenten, e g. H J. Rey; Breezand en Anna Pau 0 Ph. de Wilde; Wieringen: Hls WUn>».

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2