HELDERSCHE COURANT Het Prinselijk Paar naar het Noorden Vier dagen Spanje beantwoordt Amerikaanse beschuldigingen door luilekkerland NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL. WiERINGEN EN ANNA PAULOWNA Dank van Nederland aan Scandinavië Twee Nederlanders directeuren van de wereldbank Weerbericht Overleg tussen Perzië en Rusland wordt voortgezet ZWEDEN Niemand komt iets te kort Engeland en de V.S. wensen de kwestie niet voor de Veiligheidsraad Prof. de Savornin Lohman f .J DINSDAG 19 MAART 1946. Jaargang No. 9691. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder. Directeurs S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uit'g. MU. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 3.00 Gironummer 16066, N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. *1*^7 Thans is de reis van H.K.H. Prinses jfuliana en Z.K.H. Prins Bernhard naar de Scandinavische landen vastgesteld. Het Prinselijk Paar zal op Vrijdag 5 April om half negen in de ochtend met eigen vliegtuig naar Kopenhagen vertrekken. Waarom deze reis? Nederland is grote dank en aan Denemarken en aan Zweden ver- schuldigd voor alles, wat deze beide landen tijdens en na de bezetting deden tot leniging van de geestelij ke en stoffelijke nood te onzent Het verheugt de Nederlandse rege ring zeer, dat prinses Juliana en prins Bernhard deze dank van ons volk in eigen persoon te Kopen hagen en Stockholm willen over brengen. Deze dank bezit een geheel eigen karakter en wordt op zeer bijzondere wijze tot uiting gebracht door een tournée van het Concert gebouworkest naar de Scandinavi sche landen Het Prinselijk Paar bezoekt eerst Kopenhagen, vervolgens Stockholm, tenslotte Oslo. Het bezoek aan Oslo draagt een beleefdheidskarakter. Te Kopenhagen gearriveerd, zijn onze prins en prinses gasten bij den kroonprins en de kroonprinses van Denemarken; zij logeren te Ama- liënborg. De Nederlandse kolonie wordt ontvangen, decoraties aan de Denen en enkele Nederlanders uit gereikt, er is een galadiner ten hove door den koning en de koningin van Denemarken aan prinses Juliana en prins Bernhard aangeboden. Het galaconcert van het Amsterdamse Concertgebouworkest onder leiding van Eduard van Beinum te Kopen hagen vindt Zondag 7 April plaats om acht uur in de namiddag in de K.B.-hallen. Het wordt per radio uit gezonden. Dit concert wordt bijge woond door de prinses en den prins, door de gehele koninklijke familie en 3000 invité's. Maandag 8 April bezoekt prinses Juliana in de ochtend een kinder ziekenhuis, waarna het Prinselijk paar zich naar Amager begeeft, waar zij in de kerk worden ontvan gen en toegesproken door den pre dikant, die bij de doop van prinses Juliana aanwezig was Na de lunch vertrekken zij naar Stockholm, wcar zij als gasten van den koning in diens paleis logeren. Het kroon prinselijk paar biedt aan prinses Juliana en prins Bernhard een dé jeuner aan en er wordt in 't Grand Hotel een receptie gehouden, waar Prof. G. W. J. Bruins en dr. J. W. Beyen zijn Maandag door de raad van gouverneurs tot directeur (executive directer) van het internationale mone taire fonds en de wereldbank be noemd. ZACHTER. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen zuid en zuid west. Meest zwaar bewolkt of nevelig weer. Geen neerslag van betekenis. Verdere stijging van temperatuur. 20 Maart: Zon op: 6.44. Onder: 18.51; Maan op. 21.53; Onder. 805. de onderscheidingen zullen worden uitgereikt. In de avond vindt een galadiner plaats door den koning aan den prins en de prinses aange- boden. Zoals men weet, wordt sedert be gin Maart een Van Goghtentoonstel ling te Stockholm gehouden, waar van de opbrengst geheel ten bate komt van het reliefwerk. Erevoor zitter van deze tentoonstelling is de kroonprins. 10 April zal het Prinse lijk paar deze tentoonstelling bezoe ken. 's Avonds heeft in de opera een galaconcert plaats. In de ochtend van de 12e April vertrekt het Prinselijk paar naar Oslo. Hier krijgt het bezoek, zoals reeds gemeld, een beleefdheidska rakter. 13 April keert het Prinselijk Paar per eigen vliegtuig weer naar Nederland terug. BON VOOR ZUIDVRUCHTEN. De stand van de voorraad Zuidvruch ten in ons land maakt het mogelijk in de eerste helft van April een vijfde bon voor dit artikel aan te wijzen. Voor alie leeftijden zal 100 gram ver krijgbaar zijn. In verband met de bonnenzwen- del bij de Unielever wordt tevens 'n onderzoek ingesteld bij de Unox- fabrieken te Oss. Een procuratiehou der werd gearresteerd- JAPANSE VULKAAN IN WERKING. Radio-New York meldt, dat de vul kaan Sakoerayima' op het Japanse eiland Kioesjoe in werking is getreden, en dat de stad Kagosjima met as en rook is bedekt. Uit de krater stijgt een vuurgloed op. Deskundigen achten ech ter geen onmiddellijk gevaar aanwezig. NIEUWE CHEF-STAF VAN DEN COMMANDANT ZEEMACHT IN INDIë. De kap. luit. ter zee van Baning zal op 2 April as. per vliegtuig naar Ned. Indië vertrekken om daar de functie te gaan bekleden van chef. staf van den commandant zeemacht in Ned. O.- Indië. Den Amerikaansen marine-atta ché in Nederland, kap. ter zee D. F. Froshingham, is door H.M. de Ko- ningih het commandeurskruis van de Orde van Oranje-Nassau ver leend. Teheran. - Volgens AFP is officieel aangekondigd, dat de nieuwe ambassa deur van de Sowjet-Unie in Perzië, Sadtsjikof, te Teheran zou aankomen. Waarschijnlijk zal dus, aldus voegt AFP er aan toe, het overleg tussen Perrfê en de Sowjet-Unie voortgezet worden en Perzië geen beroep op de Verenigde Volkeren doen. c IV. (Van onzen specialen verslaggever). De Zweden kennen, evenals wij, dis tributievoorschriften. Varkensvlees, koevlees, brood en kaas (Hollandse!!) en suiker zijn uitsluitend tegen inleve ring van „Küppons" verkrijgbaar. Dit betekent echter niet dat de bewoners van het rijke Zweden zich, ten opzichte van deze levensmiddelen, beperkingen behoeven te getroosten. Wij vroegen enige huismoeders hoeveel vlees per week en per hoofd toegewzen werd. Niemand wist ons echter de juiste hoe veelheid te noemen, want de bonkaar ten zijn voor een lange periode geldig en men koopt het gewicht dat men pleegt te consumeren en niemand komt tekort. Inderdaad een soepele verdeling! Met kaas, suiker en vet is het precies zo gesteld. Op straat. De mensen hier, wij memoreerden 't reeds, zijn uiterst voorkomend. Vraag eens op straat aan een Zweed de weg naar een gedeelte der stad dat U onbekend is. Indien hij U het ant woord schuldig moet blijven, begint De Spaanse regering heeft haar antwoord op de Amerikaanse be schuldigingen inzake Franco's ver houding met de asmogendheden m een memorandum neergelegd. Slechts twee van de 15 Amerikaanse stukken worden weerlegd. De resterende 13 stukken hadden betrekking op de periode 1940'41,. toen de Ver. Sta ten nog niet in oorlog waren- Ter verdediging van Spanje's po litiek tijdens deoorlog wordt ver volgens in het antwoord de volgende verklaring gedaan: De Amerikaanse regering heeft 1. 1939 de regering-Franco op 1 April volledig en spontaan erkend; 2 toen de Ver. Staten aan de oor log deelnamen heeft Spanje zijn neu traliteitspolitiek geratificeerd; 3. de gehele oorlog door zijn tus sen Spanje en de Ver. Staten nor male betrekkingen onderhouden; 4. toen de geallieerden in Noord- Afrika landden heeft President Roo- sevelt generaal Franco verzekerd, dat Spanje van de Ver. Naties niets te vrezen had. De houding van de V.S. Welingelichte kringen alhier heb ben te verstaan gegeven, dat de Amerikaanse regering het voorbeeld van Engeland zal voilgen en ook het tweede Franse voorstel, om de Spaan se kwestie voor de Veiligheidsraad te brengen, zal verwerpen. Men acht 't mogelijk, dat Frankrijk, of zelfs Sowjet-Rusland, ondanks de Britse en Amerikaanse weigering, de zaak voor de Raad brengen- Zondag is te Utrecht overleden prof. mr. W. C. de Savornin Lohman, hoog leraar aan cfe Rijksuniversiteit aldaar. H. M. DE KONINGIN ONTVANGT GENERAAL CARPENTER. H. M. de Koningin heeft gistermor gen den generaal van het Leger des Heils, den heer Carpenter, met zijn echtgenote, in particuliere audiëntie ontvangen. hij 4inks en rechts aan passerende landgenoten zijn kennis ten opzichte van zijn woonplaats aan te vullen en komt U even later zegevierend vertel len waar de „gatan" ligt welke U zocht. De gemiddelde Zweed is één en al vriendelijkheid sn ongemeen eerlijk. Wij vinden op verschillende plaatsen in de stad tassen met kranten staan waarnaast een aardewerkschaaltje ge plaatst is. Men neemt zijn krant uit de tas en deponeert vijftien bre (ongeveer tien cent) op het schoteltje, 's Avonds haalt de eigenaar zijn tassen op en zon der manker sn vindt hij het aantal öre's dat, gezien de verdwenen kranten aanwezig moet zijn. De kranten hier zijn complete boe ken. Vier en twintig pagina's van groot formaat, waarvan er voor sport min stens acht worden gereserveerd. Over Holland hebben wij in deze da gen ge;n letter gelezen. Wij vragen ons af of men hier Holland wel kent. Dat moet echter wél het geval zijn, want in het grote nationale museum exposeert de Hollandse vereniging te Stockholm werken van Vincent A. van Gcgh. De opbrengst komt ten bate van de getroffen landgenoten in het moe derland. Bravo! Voor deze unieke tentoonstelling wordt buitengewoon veel reclame ge maakt en de eerste twe.e dagen bezoch- 1en ongeveer vijf duizend bezoekers de werken van dezen genialen meester. Philips doet opgeld. W(j nemen U nog even mede naar een speciaalzaak voor radio-apoaraten. De allernieuwste snufjes op het gebied van ontvangtoestellen zjjn hier ver krijgbaar en alle „made in Eindhoven". „Philips". Dit fabriek-merk doet hier opgeld, want van de 100 toestellen, die hier aanwezig zijn, dragen minstens ne gen en negentig het opschrift van ge noemd wereldconcern. Dit zijn nu onze betaalmiddelen in het buitenland en hiervoor ontvangt Holland de materialen waaraan zij een zo ongelooflijke behoefte heeft. Wij bekijken dan ook bijna glunde rend dit nationale product, omdat wij weten, dat voor ieder in het buiten land, verkocht apparaat één Nederlands gezin méér in een watervrije ruimte zal wonen of één fiets meer van banden kan worden voorzien Wat in de gege ven omstandigheden te preferen is bo ven het beluisteren van een kook- praatje of knipcursus over radio Hil versum. hoe goed dit overigens bedoel 4 moge zijn. (Slot volgt). Binnenkort zullen 120 buiten landse studenten ons land bezoeken. Op 8 April zal te Genève de laatste Volkenbondsvergadering plaats vinden.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1