Pietje Pluis en Jantje Joppe beleven nieuwe avonturen scheepstijdingen Stadsnieuws Onderwijsvernieuwing Opvoeding in kleutersfeer Burgerlijke Stand De Helderse Jeugdraad Waar gaan we heen? K.V.H.-nieuws Retour Don Quichot de la Manclia Wat brengt de Radio? Brood, hart en hand Waren de lezingen, die enige Zater dagen achtereenten raadhuize werden gehouden over de onderwijsvernieuwing, niet alie even belangwekkend, en bood bepaaldelijk de causerie van de vorige week weinig nieuwe gezichtspunten, j.1. Zaterdagmorgen bewoog de curve zich wederom in stijgende lijn, door de belangrijkheid van het onderwerp en de uitstekende wijze, waarop mej. Schaap, inspectrice van het Lager en Voorbereidend Lager Onderwijs te Rot terdam, het ontvouwde. Haar uiteenzettingen hadden ten doel, de aanwezigen ervan te overtuigen, dat het onderwijs op de lagere school, al thans in de lagere klassen, meer dient aan te sluiten aan het kleuteronderwijs en derhalve meer moet geschieden in de „kleutersfeer". En dat niet uitslui tend uit een oogpunt van uniformiteit, want dan zou het bijvoorbeeld ook mo gelijk zijn, om het kleuteronderwijs meer voorbereidend te maken voor de huidige lagere school. Neen, deze trans formatie is noodzakelijk, omdat zij in overeenstemming is met hetgeen de kinderpsychologie heeft uitgewezen. Zij is misschien nog noodzakelijker, dan de kwestie aansluiting lagere schoolmid delbare school, omdat nu eenmaal alle kinderen de lagere school bezoeken en slechts een gedeelte hunner „doorleert". Het Fröbel-onderwijs. Het Fröbel-onderwijs waarmede meer bedoeld wordt dan alleen het ge bruiken van Fröbel's „speelgaven" is in hoge mate aangepast aan de ont wikkeling van de kinderziel. Fröbel zelf was ook meer dan alleen maar een „bewaarschool-heilige", hij mag be schouwd worden als een modern paeda- goog, ook wat betreft zijn inzichten op het gebied van het lager onderwijs. Ook Jan Ligthart heeft begrepen, dat het onderwijs op de L. S. veelal te intel lectualistisch was ingesteld. Het is niet zo, dat de kleuterleeftijd zich slechts uitstrekt tussen het derde en zesde levensjaar; zelfs tot in het achtste levensjaar heeft het kind nog kleutereigenschappen en het onderwijs dient daarmede terdege rekening te houden. Het kind moet meer gezien worden als kind en niet als leerling. De kleuterleeftijd heeft een zeer grote in vloed op het latere leven. In die perio de leeft het kind dichter bij de natuur dan in latere jaren; het onderwijs moet door deze wetenschap worden beïn vloed. De kleuter is beweeglijk; daarom dus niet het starre in de bank zitten, de hele morgen, maar een zekere ge paste vrijheid toelaten, zonder daarbij de oefening in zelfbeheersing uit het oog te verliezen. Hoofd, hart en hand. Het is de taak van de opvoeder, om het ongeordende jonge kind langs de weg der ordening te leiden tot inner lijke orde. Bewegingen, die aanvanke lijk volkomen zinloos geschieden (bijv. Bevallen: C. A. Oost—Wisman, z W. F. J. Ipema—Schut, z. J. Groot—de Boer, z. J. B. M. GrömmelKoopman, z M. Boon—Kramer, z. M. Borst— Doornëkamp, z. A. Smid—Kos, d. J. C. WildenbergBruin, z. G. Schutten van Zandwijk, z. G. Molenaar—de Graaf, z. C. A HoogerwerfSelling, z. S. A. BosmaBand, z. T. Arents— Louwes, d. A. J. C. HuigenBuijs, z. B. Kos—Monen, z. J. L. van Hees- Kan, d. H. J. LastdragerBreeuwer, 2 ds. J. den Outervan Eenennaam, d. N. Tesselaar—Eelman, z. P. K. Broersen—Koomen, z. A Kruijff—Kra mer, z. Ondertrouwd: J. Bakker en M. B. van Wingaarden. A. Eelman en J. Ros- loot. H. van Dijk en G. Klappe K. Pronk en M. M. P. Smits. C. Koffeman en M. 3. Bals. F Sikkink en M. P. Munier. R. Dijkstra en C. A. v. Strijen. Getrouwd: C. Mosk en N. J Laag land Winder. J. A. Tljdeman eii J. F. Leissner. W. Terlouw en D. Gieles. Overleden: C. R. v. Gunst, v., 57 j. G. Blok, m., 47 jaar. A. Hoveling, m., 72 jaar. C. J. van IJperen, m., 18 Jaar. c. Bak, m., 76 Jaar. het volkladden van een stuk papier of het dooreenhaspelen van damstenen op een dambord), moeten warden geleid, tot ze een zeker rythme gaan vertonen, en tenslotte een zinvol geheel ople veren. Zowel hoofd, als hart, als hand dienen te worden geoefend. Zo worde de handenarbeid op de lagere school van leervak tot leervorm. In dit verband wees mej. Schaap ook op de grote betekenis van het spel, het teken-onderwijs, het maken van opstellen. In Rotterdam is men inder tijd op 3 scholen begonnen, het L. O. aan te passen aan het kleuteronderwijs, en dat bij zeer normale klasse-grootte (40, 42 en 48 leerlingen). Op het ogen blik zijn er 7 scholen, waar met uit stekende resultaten ,,ge-Fröbeld" wordt, en van de desbetreffende leerkrachten zijn er 2 van het mannelijk geslacht. Msn heeft daar het rekenonderwijs van zijn voetstuk laten nederdalen, en het taalonderwijs voorop geplaatst. Spr. volstond niet met het louter ver melden hiervan, maar gaf een zeer duidelijke practische toelichting. In de middag werd over het bespro kene van gedachten gewisseld; uit de gestelde vragen bleek wel, met welk een grote belangstelling de aanwezi gen de uiteenzettingen van mej. Schaap hadden gevolgd. Het bestuur van de Helderse jeugd raad verzoekt ons, de aandacht van de besturen en leden der aangesloten ver enigingen te vestigen op de huishou delijke vergadering, die morgen- (Woensdag)avond zal worden gehouden in het gebouw Palmstraat, en waarop een zoo groot mogelijk aantal verte genwoordigers van alle aangesloten ver enigingen verwacht wordt. Op deze vergadering zullen drie nieu we bestuursleden worden gekozen, ter vervanging van de drie aftredende, ter wijl voorts het beleid gedurende de eerstvolgende maanden een punt van bespreking zal vormen. NEDERLANDSE SCHEPEN WELKE VIA SCHEVENINGEN RADIO BEREIKBAAR ZIJN. Algorab, Amstelkerk, Boschfontein, Cot- tica, Delftdijk, Van Heutzs Kota Agoeng, Kota Inten, Leerdam, Nieuw-Amsterdam, Nieuw-Holland, Nijkerk, Oranje, Pericles, Ruys, Socrates, Sommelsdijk, Sumatra, Talisse, Tarakan, Tabinta, Tasman, Ter- borch, Tjibesar, Tjimanoek en Volendam. Woensdag 20 Maart. Casino, Frie se Vereniging, toneelopvoering, 8 uur. Donderdag 21 Maart. Casino, Operaconcert, 8 uur. Elke Zaterdagavond Museum Oos- terslootstraat van 79 uur. 'ruk: Dagblad v. Noord-Holland N.V Het was een succesvolle Zondag voor onze korfballers. Het eerste speelde uit tegen Luto 2. Van de aanvang af nam KVH het spel in handen. Reeds na 2 minuten wist Visser de korf te vinden. KVH bleef aanvallen, maar was onge lukkig in het schieten, zodat het een kwartier duurde voordat Snoey de sco re verhoogde (2—0). Van Dijk had er zin in en maakte 2 mooie doelpunten. Tot rust bleef de stand ongewijzigd, zodat die aanbrak met een veilige 40 voorsprong. Na rust kwam Luto ge ducht opzetten en al spoedig werd de stand 4—1. KVH gooide er weer een schepje op en het spel ging aardig ge lijk op. De verdedigingen van beide kanten waren er goed in, hoewel Luto enige malen vrouwe Fortune mee had. Ongeveer 10 min. voor het einde scoor de mej. Joffer KVH's vijfde doelpunt, waarbij het bleef, zodat het einde een verdisnde 51 overwinning bracht. KVH 3 wist op eigen veld in een span nende wedstrijd KZ 6 met 21 te ver slaan. Goed werk KVH'ers! HAV 2—JVC 2 4—1. HAV 2 heeft met een 4—1 overwin ning de eerste twee puntjes binnen kunnen halen. De Helderse dames toonden zich di rect bij het begin van de wedstrijd al de meerderen, in het veld. Er werd dan ook aanval na aanval op het JVC- doel gedaan, maar verscheidene keren werd er recht op de keepster geworpen zodat deze er geen moeite mee had en voor de HAV dames de kans verkeken was. Maar in elk geval hebben de dames getoond dat zij er toch wel iets van kunnen. Dezer dagen liep een minderjarig meisje van huis weg. Haar vader deed daarvan direct aangifte bij de politie, waarbij men van dp veronderstelling uitging, dat het kind waarschijnlijk naar de hoofdstad was gereisd. Het signalement werd aan de Amsterdam se politie doorgegeven, die erin slaagde, het meisje op het Centraal Station „op te vangen". Zij werd op transport ge- seld naar Den Helder, en is inmiddels weer aan de ouders teruggegeven. door G. Th. ROTMAN. (Nadruk verboden). 51. We zullen hem echter laten roeien en eerst eens kijken, hoe 't met Jantje ging. Welnu, die brave jongen kreeg het tenslotte zo benauwd, dat hij tegen de wanden der kist begon te trappen. De kist bezweek plotseling en werd door de grote, loodzware kist vol Gro ninger koek, die er bovenop stond, plat in elkaar gedrukt. „Help! Help!" schreeuwde Jantje. 52. Op het angstgeschreeuw kwam al spoedig het personeel van de boot aan hollen. Stevige handen bevrijdden Jan tje, maar diezelfde stevige handen pak ten hem bij z'n kraag en brachten hem naar den kapitein. „Aha!" zei deze „een blinde passagier". ,,Ik ben niet blind!" protesteerde Jantje, tussen twee gewel dige snikken in. Zaterdag hield Prof. Dr. C. F. A. va Dam, de bekende hispanoloog voor de Helderse Volksuniversiteit zijn voor dracht over Don Quichot de la Manche voor een klein, maar aandachtig ge_ hoor, dat ten volle genoten heeft van het hier gebodene. 't Was de heer Nijkamp, die als voor zitter der Helderse Volksuniversiteit den spreker inleidde, waarna Prof. van Dam zijn lezing begon met een bespre king van auteur en boek, hetwelk be schouwt dient te worden als een der beste litteraire Spaanse werken en dat z'n plaats naast de Divinae Commedia, de Faust, de Hamlet, ten volle verdient Wat een Dante voor Italië betekent een Shakespeare voor Engeland, een Molière voor Frankrijk een Goethe voor Duisland, is Miguel de Cervantes Saa- vedre voor Spanje. Een auteur die z'n litteraire werken eerst laat in zijn leven aan de wereld prijs geeft in een loopbaan met een groots einde. Tot de poort van de dood waren het diep menselijke problemen die hem bezig hielden. Scheppingsdrang en ironie laten zich krachtig ontplooien en als dan ook in 1605 zijn Don Quichot de la Mancha het licht der publiciteit aanschouwt, is dit meesterwerk op slag beroemd en wordt een uitgeverssucces van de eerste rang. Een werk dat later in alle moge lijke talen is vertaald en naast de bij- pel het meest gelezen boek ter wereld wordt. Het boek werd geschreven met het doel het diep ingewortelde gezag en de invloed der bestaande ridderromans te ondermijnen en hierin is het ten vol le geslaagd. Don Quichot, stapelgek ge worden door het lezen van dit soort werken doolt met een boerenzoon San- cho Pancha als schildknaap, door Span je en gaat zich te buiten aan een ein deloze reeks van de dolste en zotste avonturen, waarin strijd tussen fanta sie en werkelijkheid een voorname plaats inneemt. Tot slot droeg Prof. van Dam een drietal fragmenten uit zijn Nederlandse vertaling van het boek voor, waarbij, zoals spreker zelf reeds zeide, het gro te vermogen van den auteur om iets te vertellen met een minimum van woorden, het schilderen van een situatie door één enkele zin, zoo sterk tot uiting komt, met een levendigheid en een hu mor die juist dit werk zo kenmerken. We hebben ten zeerste genoten van deze voordracht en kunnen deze avond als een der beste van de Helderse Volks universiteit beschouwen. VOOR DINSDAG 19 MAART 1946. HILVERSUM 1. KRO: 16.— Radio ziekenbezoek. 17.30 Voor de jongeren. 18.— Dinermuziek. 18.50 's Avonds als ik slapen ga.... 19.30 Programma voor de Nederlandse strijdkrachten. 21.30 Film- kwartier. 22.35 Avondgebed. 23.— Platen- verscheidenheid. HILVERSUM 2. AVRO: 18.10 Herinnert U zich? Raie Da Costa. RVU: Radiovolks universiteit. AVRO: 19.— En nu naar bed.. 20.05 Departementen spreken. 20.20 Bonte Dinsdagavondtrein. 21.30 Oeler Koening. 22.— Contact. Platen van de luisteraars. 23.15 Symphonische muziek. Woensdag. Hilversum I: 8.00 Nieuws berichten. 8.20 Morgenconcert. 9.30 Orkestwerken van Antonin Dvorak. 10.30 Morgenwijding. 12.00 Sticht» Salonorkest. 13.45 Melodia. Amsterdam. A. 15 3: Henry Maiggs, Amstelstroom; 16-3: Eemstroom; V. 15- Martin Behrman, George L, Farley; 16" Koeta, Marenberg, Slbajak. Dorof 15-3 van Paramaribo; TrajanU 15 3 te Lissabon. Rotterdam: A. 14-3: Meerkerk, Aert v. d Meer, Cyrus Sears, Robert Dale ■A^|e, Nordfarer; 15-3: Betty, Lynntrader, Mel' rose Abbey, Mecklenburg, Plover, Va g' Selvik, Kennerleya. n Limburg 14-3 van Chester; Kota in ft 3 van Marseille; Kedoe 16-3 van werpen. S. Koning, Directeur. J. Bijlsma, redacteur. W. Kok, Opmaak en Alg. portage. C. A. Dekkers, stadsver^a^d- ver. J. Bremer, Sportredacteur. °e&, correspondenten, Texel: H- J. Rey'wj](iev zand—Anna Paulowna: Ph. de Wierlngen: HU Wilms.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2