HELDERSCHE COURANT Rusland wil uitstel bijeenkomst Veiligheidsraad Kon. Marine neemt vliegkampschip Karei Doorman" over NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULQWNA V.S. eisen vergadering op 25 Maari Wij voelen ons volkomen in staat om samen te werken Weerbericht Boodschap van Stalin voor Perzië Besprekingen te Batavia uitgesteld Cassatieberoep Mussert verworpen tr Onze vloot niet louter voor zelfverdediging VOLHOUDEN DONDERDAG 21 MAART 1946. 70e Jaargang No. 969S, VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 3.00 Gironummer 16066, N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Gromyko, de Russische vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, heeft verzocht de bijeenkomst van de Raad uit te stellen tot 10 April. Stettinius, de Amerikaanse gedelegeerde in de Veiligheidsraad, heeft Lie, den secretaris-generaal van de Verenigde Naties, medegedeeld, dat de Verenigde Staten eisen, dat de Veiligheidsraad op 25 Maart zal bijeenkomen. Een brief werd gepost in New York. Trygve Lie, de secretaris generaal van de Verenigde Naties, heeft Woens dagavond bekendgemaakt, dat Rusland, in een gewone brief gepo9t te New York en getekend door Gromyko, den Russischen ambassadeur te Washington, verzocht heeft, de discussie over de Perzische kwestie in de Veiligheids raad uit te stellen van 25 Maart tot 10 April. Precies een uur na het bezor gen van de Russische brief ontving Lie een schrijven van Stettinius waar. in deze verzocht het Perzische pro bleem als eerste punt op de agenda van de Veiligheidsraad te plaatsen. De brief van Stettinius was gedateerd op 20 Maart en de brief van Gromyko op 19 Maart. Lie deelde mede, dat de kwestie welke van de twee verzoeken voorrang zou hebben niet door hem, maar door de raad' beslist zou worden. De Perzische kwestie is het enige pro test, dat voorkomt op de voorlopige agenda, die door de raad goedgekeurd moet worden. Als reden voor het verzoek om uit stel gaf Gromyko op, dat hij meer tijd nodig had om zijn verklaringen voor te bereiden en om zoo volledig mogelijke inlichtingen uit Rusland te ontvangen. Verklaring van den eersten politieken raadsman van Sjahrir. De eerste politieke raadsman van Sjahrir heeft aan een correspondent van A.F.P. over de huidige politieke toestand van Indonesië het volgende medegedeeld: „Indonesië voelt zich thans volko men in staat met de Nederlanders doeltreffend samen te werken. De Nederlanders moeten dezelfde gevoe lens koesteren. Indien beide partijen tot een samenwerking konden komen, zou dit verre de voorkeur verdienen boven het mengen van een derde hierin. Alleen een vreedzame oplos sing is voor beide partijen wenselijk. De tegenstanders van Sjahrir vor men slechts een kleine roerige min derheid onder de nationalisten. Tot het doen van concrete voorstellen zijn zij nooit in staat geweest en zij zijn verder verzwakt door het feit, dat de partij der nationalistische jeugd niet meer aan hun kant staat." IETS MINDER ZACHT. Tijdelijk enige regen of motregen, waarna de bewolking weer zal breken. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige, wind tussen Zuid en Zuid-W.est. 22 Maart: Zon op: 6.40 uur. Onder: 18.55 uur. Maan op: 0.00 uur. Onder: 8.39 uur. Bevin niet op bijeenkomst. Vei ligheidsraad. Trygve Lie heeft medegedeld, dat Be- vin hem op de hoogte heeft gesteld van zijn plan de leiding van de Britse delegatie bij de komende bijeenkomst van de Veiligheidsraad aan sir Alexan- der Cadogan over te laten. Volgens radio New-York heeft de Perzische min.-president met spoed een ministerraad belegd. Hij heeft n.1. een boodschap van Stalin ont vangen, die hem door den nieuwen Sowjet-ambassadeur werd overhan digd. SADTSJIKOF TE TEHERAN AANGEKOMEN. De nieuwe Sowjet-Russische ambassa deur in Perzië, Sadtsjikof, is volgens het A.F.P. gisteren te Teheran aangekomen. De bespreking, die gisterenmiddag tussen de Nederlandse en Indonesische delegatie zou worden gehouden, is om nog onbekende redenen uitgesteld. De Raad van Cassatie heeft het door Mussert tegen de sententie van het Hof ingestelde cassatieberoep verworpen. Mussert maakte bij het binnentreden een buiging voor het Hof, keek om zich heen en scheen uiterlijk volkomen on verschillig. Tijdens het voorlezen van het vonnis toonde hij weinig interesse, alhoewel zijn gezicht af en toe tekenen vertoonde van innerlijke spanning. Toen er door een fotograaf gefotografeerd werd, keek hij in diens richting. Aan de uitspraak van de Bijzondere Raad van Cassatei ontlenen wij: Mussert's misdrijven behoren tot de zwaarste welke ons strafwetboek kent, terwijl zij gepleegd werden in een tijd waarin ons land om zijn voortbestaan streed. Al hetgeen hij tegen het Ko ninkrijk en tegen het Nederlandse volk heeft misdaan, rechtvaardigt de dood straf volkomen. Bij het verlaten van de rechtszaal draaide Mussert zich naar het publiek, glimlachte en verdween door de deur zijn onzekere bestemming tegemoet gaande. Mussert is niet voornemens gratie aan e vragen. GREENOCK (Schotland). In een inham van de Schotse kust aan de monding van de Clyde, ligt de jongste aanwinst der Nederlandse marine, het eerste vliegkampschip van onze vloot de „Karei Doorman", genoemd naar de legendarisch geworden figuur uit de slag in de Java-Zee. Het is zo goed onderhouden, dat het er gloednieuw uitziet. Tijdens een eenvoudige plechtigheid in de grote hangar aan boord, is het schip door den commandant, kapt. ter zee A. de Booy, overgenomen. Hierbij werd hem door zijn Engelsen voor ganger commander M. H. Le Mare, bij wijze van symbool, het scheeps- boek overhandigd, waarin de lotgeval len van het schip, tot dusverre H.M. „Nairana", zijn opgetekend. Britse en Nederlandse officieren, kor poraals en manschappen stonden in carré opgesteld, toen precies om 11.30 heden ochtend het bevel werd gegeven de Britse vlag in top te verwisselen voor onze Prin sengeus om aan de achtersteven de Ne derlandse driekleur te doen wapperen. Kol. De Booy lichtte zich in een toe spraak de vertrekkende Engelse beman ning. Hij wenste de Engelsen, die voor het grootste gedeelte gedemobiliseerd worden, een goede toekomst toe en sprak zijn dankbaarheid uit, dat een aantal hunner nog enige tijd vrijwillig aan boord blijft om de Nederlandse bemanning bij te staan. Een nieuw type voor onze marine. Dit schip betekent een geheel nieuw type voor onze marine. Van de beman ning zal daarom veel worden gevergd. Spreker drong aan op een goede samen werking met de vliegdienst. „Wij zullen ons best doen, om van de „Karei Doorman" een schip te maken, waarop Nederland trots kan zijn", aldus besloot kol. De Booy. Een feit van grote betekenis, dat onze marine thans, over een vliegkampschip als dit beschikt. Met Engeland, Amerika en Frankrijk behoort Nederland tot de .enige landen, die vliegkampschepen heb ben. Het is bedoeld als licht escorte-vaar tuig voor convooien. Deze vliegkampsche pen, die men eigenlijk als drijvende vlieg velden kan beschouwen, spelen bij de samenstelling van een moderne vloot een belangrijke zo niet centrale rol, hetgeen de ervaring van deze oorlog heeft ge leerd. Hun optreden was beslissend bij het bestrijden van het duikbootgevaar in de Atlantischen Oceaan en bij de strijd in de Pacific. Het is uiterst geschikt voor onze nieuwe vloot. Men ziet de taak, die deze te vervullen heeft, niet meer als uitsluitend gericht op zelfverdediging en handhaving der neu- tialiteit, doch als een bijdrage tot de toe komstige wereld-politiemacht. De „Karei Doorman",, die 120 m. lang is, heeft een standaard water-verplaatsing van 14.000 ton, het schip zal worden uit gerust met ongeveer 20 „Fire Flies". Het schip wordt door Diesel-motoren voortbewogen en heeft een snelheid van 17 mijl. Het vliegpersoneel is voor een gedeelte thans nog in opleiding in het Schotse vliegkamp Fearn. De bemanning zal geleidelijk worden opgevoerd tot 700 koppen, waarvan 200 deel uitmaken van vliegescadrilles. In het begin van de zomer gaat het koers naar Nederland. Het schip zal ver moedelijk te Rotterdam worden gesta- tionneerd. Talrijke delicate punten in het volke- renbestel van 1946 vragen onze aan dacht. Zij krijgen ons langzaam maar zeker in haar greep en er groeit weer on zekerheid in het leven van den mens, do zorgen voor zijn aardse bestaan stapelen zich sneller op, dan mogelijk werd ge acht. Door al <fie lange jaren van oorlog, van smart, van beproevingen, van recht loosheid en onmenselijkheid heen liep die gouden draad, het koord der hope, waar aan men zich vastklemde. Men voedde zijn taai en vastberaden volhouden met gezegden, die begonnen met het uitdruk kingvolle woordje: Straks Het einde van de gewapende strijd kwam en wij, gij en ik, die overbleven, ja spel dat woord maar eens goed: overbleef ven. Waarom juist wij? we voel den ons als mensen, die een nieuw tijd perk binnentraden, een tijdperk waarin we bewust van de ereschuld aan hen, die vielen en bewust voor de wereld, die wij straks zouden moeten gaan overgeven aan hen, die na ons komen, beter wilden maken, een wereld waar het menselijke, het goede menselijke zou zegevieren over l^et dierlijke. De loodzware last van dat wat saam- gevat wordt door het woorcï oorlog was van onze schouders gegleden en met ver lichte tred en hopende gezichten begaven wen ons opnieuw op weg Maar die weg waarachter het monster van de oorlog verdween, werd nog niet van alle besmetting ontdaan en al voort* gaande ontmoet de mensheid de gevaar lijke punten op die weg. Gelukkig, tot nog toe stonden er borden langs de baan met waarschuwingen in woord en beeld. Een enkele maal ging het zo snel, dat we het sein al voorbij waren voor we er erg in hadden, maar nog altijd werd op het laatste moment gestopt. Van enkele gevaren zijn we nog niet verlost, sommige zijn nog groeiende naar hun crisisEen der gevaarlijkste ziek ten is het wantrouwen en het gebrek aan waarheid. Daarboven speelt onvoorzich tigheid een belangrijke rol. Dat is in de wereld van het kleine zo en in nog ster ker mate in de grote dingen. Om een recent voorbeeld aan te halen: Churchill sprak in Amerika „namens zichzelf". Zijn woorden werden door mid del van radio en kranten verspreid. On rust, niet begrijpen en niet willen begrij pen golfde over de wereld. Er werd ge kaatst en teruggekaatst. Totdat de man, die de wellicht nodige taal sprak, be schermd door een geduchte lijfwacht op nieuw het woord voert en het door hem zelf aangeblazen vuur gaat bestrijden. Hij had het zö niet bedoeld. Churchill is zonder twijfel een man van formaat. Hij verstaat het politieke spel. Hij kan initiatief nemen en plannen met een doorzetten-geest steunen. Wij hopen echter, dat deze man de paden van het wereldtoneel in den vervolge toch wat omzichtiger zal betreden. Onrust en wanbegirp dienen plaats te maken voor rust en vertrouwen. De be doelingen van de verschillende wereld machten zijn dikwijls nog verborgen. De toekomstige ontwikkelingen liggen nog in het duister. Ook nu geldt echter de leuze: volhouden in het streven naar beter en doorzetten. Het tot een einde brengen van de oorlog kostte zware offers, ook het winnen van de vrede zal offers vra gen internationaal, nationaal ext—indivi dueel. Maar met wantrouwen en onvoor zichtigheid komen we er niet. De Franse schrijver Antoine de Saint Exupéry schreef in een van zijn boeken sprekend over „De Mensen": „Wij moe ten loopplanken uitleggen in de nacht". Hij sprak dit woord kort vóór 1939. Ook nu heeft het betekenis. We moeten de loopplank uitleggen van mens tot mens, van volk tot volk. Wij moeten weer brug gen slaan over kloven, die scheiding brachten. Dat is pionierswerk, vooral als de overkant van de kloof nog in duister nis ligt. Maar beginnen moeten we. Des te eerder zijn we gereed als de morgen stond aanbreekt. Wij moeten loopplanken uitleggen in d« nacht. K*

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1