Pietje Pluis en Jantje Joppe be even nieuwe avonturen Fï Stadsnieuws Bespiegelingen der schilderkunst 's Mensen macht is niet gelegen in hetgeen hij doet, maar in *t geen hij is. Twee ereburgers van onze stad Een nieuwe versterker-installatie Waar gaan we heen? „Papa is verloofd" v De kunstavond van ..Ons Genoegen" 63 Het schaaktournooi te Alkmaar Maandag hield de heer Beekhuis van Till voor de Noorderkunstkring in de Vakschool een interessante causerie met als onderwerp Bespie gelingen der Schilderkunst. De titel der voordracht en de naam van den spreker beloofden iets goeds en dat werd het ook wer kelijk; het werd een beschouwing der schilderkunst gezien door het kunstenaarsoog. Op een verfijnde wijze werd hier een bespiegeling gegeven waaraan een bespreking van de ontwikkeling der kunst in het westen voorafging, en waaraan wij het volgende ontlenen: Aanvankelijk gebonden zijnde aan de toenmalige begrippen waren de z.g. „primitieven" gevangenen van hun tijd, zodat hun werken vrijwel uitsluitend 't symbolistische weerga ven, waaraan geen enkel sprankje natuurlijke weergave viel te ontdek ken, eerst tegen het einde der Mid deleeuwen ontstond er een ontkie ming van het individualisme; de eerste schreden van de vrije schil derkunst, waarin voor het eerst ljet individueele burgerlijke leven tot uiting komt, doordat welgestelden zich lieten afschilderen b.v. als om standers in een bijbelse voorstelling. Een andere vorm waaruit de vrije schilderkunst is ontsproten, zijn de z.g miniaturen. Merkwaardig is het feit, dat juist al deze schilderingen uitsluitend het motief mens behan delden, en zich slechts bezig hielden met het portret, met de mens-figu ren en niet met landschappen of bloemstukken. Later werden ter opvulling van dat motief op de achtergrond land schapjes weergegeven, soms werke lijke juweeltjes van schilderkunst in hun soort en zelfs als men weer later overgaat tot landschap-motie ven, dan zijn het toch weer de mens figuren die tot opvulling moeten dienen. Zelfs een Rembrandt, die zijn tijdgenoten eeuwen voor was en daarom nooit werd begrepen, kon hieraan niet ontkomen. Toch is hij te beschouwen als een der eersten "die zich meer verdiep ten in het schilderij als zodanig en niet in de voorstelling. Ook het bloemenmotief is van la tere tijden, waarbij men dan een „symphonie" van kleuren kreeg te aanschouwen van alle mogelijke bloemen van alle jaargetijden, door elkaar. De voorstelling was dus het doel van het schilderstuk. Een verdere, dieoere betekenis was er dus niet in gelegen. Zo dienden b v. in de 17e eeuw tot schildersvoorbeeld uitsluitend de voorwerpen van erkend-schone waarde. Omstreeks de 18e eeuw wordt dit anders, men komt dan tot een verschuiven van afbeelden naar uitbeelden. De 19e eeuw brengt ons het schilderij als de rechthoek met zijn eigen wetten. In de 20e eeuw komt men tot het bewust worden der kunstenaars, een verstandelijke opvatting der kunst is hiervan weer een uitvloeisel met als resul taat de verscheidene -ismen, een weerspiegelen vande geestesge steldheid des tijds. Men is gekomen tot de overgang van het concrete naar het abstracte. Hierbij was de spreker gekomen tot het tweede, en we kunnen wel zeg gen het hoogtepunt van zijn voor dracht, waarbij hij ons de sluier op lichtte van het geheim van het kun stenaar-zijn met zijn bespreking der „voorwaarden tot hgt slagen van een schilderij", waardoor wij in staat werden gesteld door zijn sublieme voordracht een blik te mo gen werpen in de scheppings-sfeer van den kunstenaar. S. 1, DE BUSST Bij besluit van 15 Februari hebben B. en W. besloten tot het instellen van het Eere-burgerschap van onze gemeente. Tot ereburgers zijn be noemd de heer H. G. Giblin, director civilian War Relief American Bed Cross en de heer C. B. Webster, Field RepreSentative American Red Cross. Het Is een sympathiek idee deze twee leden van het Amerikaanse Rode Kruis, aan wie onze stad zo veel te danken heeft, het ereburger schap van de gemeente Den Helder aan te bieden. Hun namen zullen steeds met ere worden genoemd en in de annalen van onze stad, zal het onbaatzuchtige werk van het Ameri kaanse Rode Kruis, de krachtdadige hulp ir tijden van nood, met gulden letteren geboekstaafd blijven. Wij begroeten deze twee ereburgers met vreugde. Wij hebben gisteren kennis gemaakt met de nieuwe versterker-installatie, die het reclame- en amusementsbureau „Métropole", Krugerstraat 15, heeft gekregen, dank zij de medewerking van de Philipsfabrieken in Eindhoven. Het is werkelijk een zeldzaamheid, dat .de heer Van den Berg een dergelijke installatie machtig is kunnen worden, want zij worden bijna uitsluitend ver vaardigd voor het buitenland, met het oogmerk deviezen te krijgen. De installatie heeft een capaciteit van 60 watt, hetgeen gelijk is aan de capa citeit van de installatie, die voor ons bureau heeft „gedraaid" ter gelegen heid vtan de bevrijdingsfeesten. Men zal zich herinneren, dat laatstgenoemd ap paraat een zeer behoorlijk geluid wist te produceren. De versterker heeft speciale schake lingen om naar believen alle hoge en'of lage tonen eruit te „zeven", voorts is er aansluiting voor 2 microfoons, des gewenst met de radiodistributie of met één der Hilversumse zenders, terwij) niet alleen muziek „geleverd" kan wor den met behulp van een gramofoon- met-pick-up, maar ook met een radio toestel. De beide kracht-trechter-luid sprekers zijn zowel in staat om lieflijk te fluisteren als om vervaarlijk te bul deren, hetgeen ongetwijfeld een grote verdienste is. Dan is er verder nog een benzine-aggregaat, met behulp waarvan indien nodig stroom gedraaid kan wor den, wanneer de netstroom uitgescha keld wordt, of wanneer de installatie gebruikt wordt in een omgeving, die Donderdag 28 Maart: Zaal Krijgsman, Koningstraat 31. Kunstavond, 8 u. Vrijdag 29 Maart: Casino. Johan Kaart, 8 uur. Geref. Kerk, Julianapark. Concert Christelijk Mannenkoor met solist, 8 uur. Elke Zaterdagavond Museum Oos terslootstraat van 79 uur. geen aansluiting op het lichtnet heeft. Wij geloven wel, dat in het apparaat iets „zit" voor politieke partijen om straks voor de verkiezingen te trachten een deel der „grijze middenstof" te be wegen een bepaald hokje op hun stem biljet zwart te maken. Als dan maar niet een of andere oppositie-partij komt opzetten met een installatie van 120 watt, want dan komt die met een over winning uit de strijd. Ook biedt het mogelijkheden ter op luistering van voetbalwedstrijden e.d. Ongetwijfeld zal deze versterker-instal latie weinig rust hebben! Wij kunnen ons voorstellen, dat een mededeling als „Papa is verloofd" in alle toonsoorten kan worden gezongen, al naar gelang de mate waarin papa's kroost de nieuwe verloofde apprecieert. Wij weten werkelijk niet, hoe daarom de titel van het Hongaarse blijspel van die naam moet worden uitgesproken. Met weerzin, met verachting, met een weinig ondeugendheid, op hoogst vrolij ke toon of in onverschillige trant. Mis schien geeft de aanduiding „blijspel" bepaalde aanwijzingen. In ieder geval is genoemd blijspel er een van een uitstekend genre. Vrijdag avond a.s. zal het in Casino ten tonele worden gebracht door Johan Kaart en zijn gezelschap. Hij heeft met dit blij spel voor talloze voetlichten veel suc ces geoogst, zodat wij wel verwachten, dat het toneellievend publiek een goede avond tegemoet gaat. Het gezelschap neemt eigen decors mede. De opvoering begint om 8 uur. Wij willen nog eens de aandacht ves tigen op de kunstavond, die Donderdag as. zal worden gegeven in de muziek school „Ons Genoegen", Koningstraat 31, aanvang 8 uur. Zonder enige twijfel zal deze avond op een zeer hoog peil staan, en de heer Krijgsman verdient dan ook zeker waardering voor zijn initiatief. Het is zijn bedoeling, om zijn muziekschool niet „zo maar" een muziekschool te la ten blijven, maar er ook op artistiek gebied iets van te laten uitgaan. Het is de eerste maal. dat hij door het engageren van een drieta' v=gaafde kunstenaars aan de verwerke'ij ung van door G. Th. ROTMAN. (Nadruk verboden) .1 Ktf' «6 65 Eindelijk was de arme jongen dood op. Hij kèn niet meer. Rillend van kou, want zijn kleren waren nog steeds nat van de regen, zocht h»j langs de helling van de dijk naar een plekje, waar hij wet kon uitrusten. Maar overal was het gras nat.... Wacht, daar ontdekte hj) iets. Een eind verder lag in bet gras een opgerold zeil. Met een zucht liet hü or ziek «p neervallen. 66. Meteen sprong hij echter, als door een wesp gestoken, weer overeind) Het zeil bewoog; er kwam een hand onder uit steken, toen een pet.... Nee maar, wat 'n verrassing! 't Was zowaar Pietje. Hij was daar aan wal gekomen, had niet naar huis gedurfd en zich, om wat te slapen, in een zeil gerold, dat in het bootje la" dit streven begint. Over het programma behoeven wu niet verder uit te weide daar wij in ons nummer van Vriid J.1. daarover reeds iets hebben geschre? ven. Alleen noemen wij nog even d Sonate ^athétique van Beethoven Verder vermelden wij nog dat d piano-begeleiding van de zang-soliste* mej. N. Drager, zal worden verzorgd door mevrouw C. Morée—Dol. De zaal kan slechts een klein getal liefhebbers herbergen, doch dit kleine getal is nog niet bereikt. Wij hopen dat kunstlievend Den Helder den heer Krijgsman niet in de steek zal laten, daar het anders een onmogelijkheid zal blijken, om deze proefneming in de toe komst te herhalen. En dat zou zeer jammer zijn, omdat onze stad, wat wer kelijke kunst betreft vrij spaarzaam is bedeeld. Laat het vol zijn, Donderdagavond, De bezoekers zullen van hun komst stel. lig geen spijt hebben! Wie zich nog een kaart wil aanschaffen, kan ook aan ons bureau terecht. lc Ronde. De eerste ronde verliep voor de Hel- derse spelers wel buitengewoon slecht. In de Ere-groep verloor Wijker na zeer felle strijd van Kwik, terwijl v. d. Kuijl in de tweede Eregroep remise maakte tegen Appel Jr. In de le klasse verloor Smit van Huiberts, terwijl in de 2e klasse wist alleen v. Zoonen remise te maken tegen Speets. terwijl D. de Lan ge van Dinkla won. Hier volgt de zeer spannende en in gewikkelde partij Kwik—Wüker: 1. e4, c5; 2. Pf3; Pc6; 3. d4, cd4:; 4. Pd4:, P'6; 5. Pc3, e6; 6. Pdb5, Lb4; 7. Pd6+. Deze opzet deugt n'c'. Aangewe zen is a3; 7 Ke7; 8. Pc8:, Tc8:; 9. Ld2, Lc3:; 10. Lc3:, Pe4:; 11. Lg7:, Tg8; 12. Lh6, Da5t; 13, c3, Df5 (het verleidelijk offer Pf2: slaat niet door); 14. Le3, Pe5; 15. Dd4?, Pf3:t; 16. gf3:, Df3:; 17. h4, Dhlr Wit krijgt een zeer sterke aanval voor de verloren kwaliteit 18. 0-0-0 d5; 19. Db4t. Kf6; 20. Ld4t, Kg6 (niet e5, wegens Le5:l); 21. Le2 (beter Ld3) Dh2 (Dh4: zou verliezen); 22. h5t, Kf5; 23. Db7:, Tc7; 24 Db3, Tb8; 25. Dc2 (indien Db8:, dan Tc3t en Db8: met winst), e5; 26. Lg4fl. Kf6 (niet Kg4:, wegens f3t, Kg3:, Le5: en wint); 27. Le3, Tbc8?,? (geeft de kwaliteit weg, na Tbc7 had Wit voor remise moeten vech'en); 28. Lc8:, Tc»:; 29. Td5:. Dg2; 30. f4, Dfltl 31. Tdl, Dc4; 32. fe5:t. Ke5:; 33. Ld4t, Kf5; 34. Kbl, Tc6: 35. Dg2, Dd5; 36. Dh5t en zwart geeft op. 2« Ronde. In deze ronde ging het beter me' 8e Nieuwediepers. v. d. Kuijl en Wijker maakten be'de remise, resp. tegen Van Setten en De Waal In de le k'asse won Smit van Pieterse. In de 2e k'asse maakte v. d. Wijk remise met Don. Bosch won van Leeuw. v. Amersfoort van Bastiaanse. De 3e klassers déden het nrrr beter. A. W. de Lange won van Roeper. D. de Lange van Dor1 and, en Pranger maakte remise met v Vliet, In de B-groep verloor de heer Geurts zijn le partij en 'speelde de tweede re' mise. 3e Ronde. Er waren in deze ronde nog diverse Helderse spelers, die kans op een pi«s hadden, v. d. Kuijl was daartoe ver plicht te winnen en na lange tijd zeer goede kansen gehad te hebben liet "e zich ook aanzien dat hij zou gaan wm nen. Een kleine fout kostte hem ech een pion en daarmede de partij. Zo tegenstander, Dr Karper, won hierme* de de le prijs. Wijker verloor van A. J. Meijer en belandde daarmede een halve punt op de laatste pl®a Winnaar in deze groep werd De "a (AlkmaaT). In de le klasse verloor Smit van Vliet en behaalde derhalve 1 uit de 2e klasse wonnen Verschuur en Amersfoort, resp. van Konijn en Veen. v. Amersfoort deelde WenoWJJ de le prijs, doch deze ontging hem loting. Bosch maakte remise Schuurman. De 3e klassers hielden nog een t>e de eer hoog. D. de Lange boelt'eja4r. derde overwinning en behaalde a ..1«44a a a 4 n ta n 7 c z\ ook ie mede een vlotte eerste prijs. A, Lange won eveneens, deelde eerste prijs, doch viel bij loting mjj slotte verloor van Zoonen van -en won Pranger van de Haan.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2