HELDERSCHE COURANT Engeland en Amerika wensen onvoor waardelijke ontruiming van Perzië Dr. Van Mook heeft goede hoop NIEUWSBLAD VOOR HEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De Veiligheidsraad morgen Hussein Ala volledig bevoegd Wetsontwerp consument en er &diet ingediend Weerbericht Wie zal dat betalen Er komt weer haring! Zij verloren hun Nederlanderschap De 35.000 geïnterneerden weldra vrij Radiorede van Z. H.de Paus. Erkenning van status quo? REGERINGSKOERS. Prinses Beatrix zong in de „Mattheus-Passion". Sinaasappelen voor kinderen. DÏNSDAO 2 APRIL 1946. 7»e Jaargang No. 970». in' H»Mi> VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties It cent per millimeter Telefoon *345, Den Helder. Directeuri 8. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving t 2.60. Postabonnementen f 3.00 Gironummer 16066, N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Van bevoegde zijde wordt te New- York vernomen, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Byrnes, en de Britse vertegenwoordi ger bü de Veiligheidsraad, Cadogan, overeenstemming hebben bereikt ten aanzien van de algemene lijnen, welke zullen worden gevolgd, wanneer de Itaad morgen zijn zittingen hervat voor het bespreken der Xraanse kwestie. Men meent te weten, dat slechts in dien volledig bevredigende antwoor den van de Russische en Iraanse rege ringen ontvangen worden, de Britse delegatie een actie tot het laten vallen van de kwestie zal steunen. Britse officiële personen verklaarden op een desbetreffende vraag, dat deze antwoorden zouden moeten bevatten: 1. verzekeringen, dat alle Russische troepen zich van Iraans grondgebied terug zullen trekken en in het bijzon der uit Azerbeidzjan (Noord-Iran); 2. het terugvoeren van alle Russische uitrusting en materiaal, welke zou kunnen worden gebruikt door de auto- nomisten van Azerbeidzjan, 3. verzekeringen, dat het terugtrek ken onvoorwaardelijk is. Men meent te weten, dat dit laatste punt betekent, dat dit terugtrekken onafhankelijk moet zijn van andere zaken, waarover is on derhandeld. In geval er geen antwoord van de Sovjet-Unie wordt ontvangen, zo meent men in welingelichte kringen, zullen de Britse en Amerikaanse delegaties, na Ten hoogste f100 per persoon. Ingediend is thans het aangekondigde wetsontwerp betreffende het consumen- tencrediet. Blijkens de toelichting beoogt het ont werp door de verlening van voorschot ten het aankopen van onontbeerlijke duurzame gebruiksgoederen, nu deze ruimer beschikbaar komen, voor dege nen, die deze aanschaffingen niet uit hun lopende inkomens kunnen bekosti gen, te vergemakkelijken. Het ontwerp bevat verder de vólgende bijzonderheden: Be bedragen, die zullen worden ver strekt, zijn ten hoogste f 100.— per per soon. Een gezin kan f 100.— extra krUgen. Be voorschotten zullen alleen worden verstrekt in zoverre daaraan geacht mag worden behoefte te bestaan. Er zal reke ning worden gehouden met het inkomen en de grootte van het gezin, met dien ver stande, dat inkomsten van verdiénende gezinsleden tot een lager voorschot zullen leiden. Ook met eventueel bezit zal rekening kening gehouden. De gehele regeling moet worden gehouden. De gehele regeling moet De credieten zullen moeten worden te rugbetaald op basis van f 1.per week. DROOG WEER. Aanvankelijk hier en daar nevel of mist. Later van de Noordzee of het IJsselmeer landinwaarts drij vende wolkenvelden. Droog weer. Iets lagere temperaturen dan Maan dag. Meest zwakke wind. 3 April: Hoog water: 9.01—21.03 uur. Laag water: 2.5815.05 uur. bet aanhoren van het Iraanse ant woord. aandringen, hetzij op een re solutie, hetzij op een verklaring van den voorzitter, in overeenstemming met de feiten, zoals deze voor de Raad liggen. Deze resolutie zou dan, indien de toestand ongewijzigd blijft, een ver der verblijf van Russische troepen in Iran en de Sovjet-tussenkomst in de binnenlandse aangelegenheden van dat land, veroordelen. Hoessein Ala. De Iraanse premier, Ghavam Sulta- neh heeft in 'n telegram aan Trygve Lie bevestigd, dat de Iraanse ambassadeur te Washington Hoessein Ala, „een vol ledig geaccrediteerd en bevoegd ver tegenwoordiger van Iran in zaken be treffende Iran, welke nu voor de Vei ligheidsraad zijn" is. Dit telegram van den premier wordt te New-York op gevat als een stap, om een einde te maken aan de suggesties van den Rus- sischen en Pooisen vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, dat Hoessein Ala niet werkelijk in contact was met zijn regering of niet volledig het ver trouwen van zijn ministers genoot. Wij vernemen, dat de gemeente-begro ting van Amsterdam voor het jaar 1946 een tekort aanwijst van 4« 4 56 millioen Wij vernemen, dat de Nederlandse ha ringvloot 1 Mei a.s. zal uitvaren. Om- streekt 14 Mei kan de eerste aanvoer van haring r»a de bevrijding worden ver wacht. (Tr.) De minister van Binnenlandse Za ken heeft, in verband met de samen stelling van de kiezerslijst, aan dg burgemeesters medegedeeld, dat ge acht kunnen worden hun Nederlan derschap te hebben verloren, dege nen, die vrijwillig in dienst zijn ge lreden van het Duitse leger, de Waffen-SS, het legioen Nederland, de Landwacht (Landstorm) Neder land. opgericht bij verordening van 11 Maart 1943, no. 24, de Kriegsma- rine, het NS.K.K., de Organisation Todt, de Wacht, und Schutzdienst en de Deutsche Reichsarbeidsdienst en, voorts degenen, die zich in Duit se civielen staatsdienst, de Ordnugs- polizei, de Sicherheitspolizei, de Sicherheitsdienst en de bureaux van den Rijkscommissaris daaronder be grepen, hebben begeven. Geïnterneerden thans spoedig vrij? Sjahrir is Maandag naar Djokja- karta gevlogen om aan Soekarno, dén Indonesischen „president", rap port uit te brengen over het verloop van de onderhandelingen met de Nederlanders. Naar Ass. Press ver neemt, bestaan er aanwijzingen o.a. het feit, dat zich in Sjahrir's ge zelschap enige hoge Britse officieren bevinden dat een andere reden voor de reis was, dat Sjahrir zal deelnemen aan het treffen van regelingen in zake de evacuatie van de Japanse troepen uit Java en het afvoeren van ongeveer 35.000 Ne derlandse en Indo-Europese ge- interneerden uit kampen in de bin- nenlanden. Men schat, dat zich op Java nog 60 a 70:000 Japanners be vinden. De evacuatie van de Japanners is gecompliceerd geworden, doordat velen van hen er de voorkeur aan hebben gegeven, zich over te geven aan de Indonesiërs in plaats van aan de geallieerden. Sjahrir heeft verklaard, dat hij er verlangend naar is, de Japanners Java te zien verlaten, daar hij hen beschouwt als een gevaarlijke bron van fascis tische infectie voor de extremisten. „Goede Hoop". Maandagmorgen heeft dr. Van Mook een aantal Indonesische jour nalisten ontvangen, die zo juist wa ren teruggekeerd van een bezoek, dat zij op uitnodiging van Sjahrir aan het binnenland van Java had den gebracht Dr. Van Mook gaf een toelichting op de besprekingen. Hij zeide, dat hij goede hoop had op een spoedige oplossing van de Indo nesische kwestie. De volgende personen zullen dr. Van Mook vergezellen naar Den Haag: dr. P. J. A. Idenburg, de sul tan van Pontimak, luit.-kolonel San- toso, luit. Tahija. Santoso is de leider van de ver- zetbeweging in Batavia geweest. Luit. Tahija was een guerilla- leider op het eiland Saumlaki. In verband hiermede werd hij onder scheiden met de Militaire Willems- ordè vierde klasse. De sultan van Pontianak verklaar, de Maandag tijdens een persconfe rentie, dat hij zelf nationalist is en voorstander van een federatie van Indonesische volken, aangesloten bij het Nederlandse koninkrijk. Hij wees er op. dat de meerderheid van de nationalisten op Borneo zich er van bewust was, op het ogenblik niet buiten Nederland te kunnen. De sultan was van mening, dat In- dië binnen de tijd van één generatie veel mensen kan hebben, die kun nen regeren. Binnen twee generaties zou Indonesië geheel rijp" zijn voor onafhankelijkheid. Gistermorgen is de staking in de kolen mijnen, welke 400.000 arbeiders omvat, in de Ver. Staten begonnen. Er is een nieuwe lijst van oorlogsmis dadigers verschenen. Hierop staan 603 Duitsers vermeld. In het geheel bevatten de 28 lijsten nu 13.582 namen. Z.H. de Paus zal Donderdag a.s. om 17.30 uur Ned. tijd een rede uitspreken voor Radio Vaticaan over de voedsel situatie van de wereld. Naar van Indonesische zijde te Batavia verluidt, komt de bereikte overeenstemming grotendeels neer op een erkenning van den status quo in Ned.-Irldië, doch bij een eventueel verdrag zal men wel na dert regelingen treffen, schrijft het Handelsblad. Men gelooft dat de thans bereikte overeenstemming de erkenning insluit van de feitelijke bestuursmacht der Indonesiërs over Java en mogelijk Sumatra. Er is een bekend spreekwoord, dat zegt: „De critiek is gemakkelijk, maar de kunst is moeilijk". De waarheid daar van ondervinden we in deze tijd wel zeer bijzonder. Er zijn veel stuurlui aan de wal, die de vaart van het schip van staat, van hun rustige post af. bekijken en die iedere koersverandering signa leren aan de buitenwacht en hun cri tiek er op hebben. Dat is gemakkelijk en goedkoop, maar het dient niet ter bevordering van de rustige vaart van het schip, dat koers zoekt tussen klip pen en ondiepten, naar een vaarwater waar de gevaren minder groot zijn en de kans op stranding dus geringer. Toch menen we, dat er meer reden voor waardering dan voor critiek is, wanneer we de koers van ons staats schip objectief beschouwen. We zijn ao geneigd om de handelingen van anderen te beoordelen naar eigen inzicht en overtuiging, hetzij die overtuiging po litiek of godsdienstig georiënteerd is en dan veroordelen we natuurlijk al. wat met onze mening in strijd is. Is dat wel juist? is het niet juister om ob jectief te bezien wat bereikt is in moei lijke tijd? Wanneer we dat laatste doen dan mogen we dankbaar constateren, dat Neöerland een van de weinige lan den is, die zich in korte tijd aan het herstellen zijn van diepgeslagen won den. In het buitenland verbaast men zich over de snelheid waarmee Neder land zich opricht. In ons land zijn nog steeds grote partijen, die alleen maar kleinzielige critiek hebben op daden, die zij anders zouden willen. De vraag is echter of ko- beter zouden zijn. Men versta ons goed. Wij zijn niet blind voor de gevaren, die in de koers van onze regering besloten liggen. Het gevaar van een al te sterke rem voor vrije handel en persoonlijk initiatief en van een te grote ambtenarij. Daarnaast echter, en dat is belangrijker, is een vaste koers nodig en moet remmend worden opgetreden tegen te grote vrij heid. die in de chaos, waarin de wereld verkeert, verkeerd zou werken. Leiding van het economische leven, van boven af, is in deze overgangstijd een noodza kelijkheid. Het is te begrijpen dat grote groepen van ons volk zich daartegen verzetten, doch wanneer we de resultaten zien, die onze regering in zo betrekkelijk kor te tijd bereikt heeft en letten op het vertrouwen, dat ons land in het buiten- Land geniet, dan kunnen we alleen maar instemmen met de ingeslagen koers. Wij willen op die resultaten in een volgend artikeltje wijzen. B. Bij de vele uitvoeringen van de „Mat heus Passion", welke Amsterdam dit jaar te horen krijgt, was de dienst op merkelijk, die de „Werkplaats Kinderge meenschap Bilthoven" in de Oude Kerk te Amsterdam hield. De „Mattheus Pas sion" werd in onverkorte vorm weerge geven. De kerk was tot de laatste plaats bezet. Prinses Beatrix is met de Kinderge meenschap per autobus gearriveerd en heeft het eerste gedeelte van de „Mat theus Passion" medegezongen. In de pauze is zij naar Soestdijk vertrokken. Voor personen geboren in 1925 of later worden wederom 500 gram sinaasappelen beschikbaar gesteld. Uiterlijk Woensdag 3 April moeten de bonnen E 36. D 36, C 36 en B 37 Reserve der bonkaart K 604 bij een handelaar in groente en/of fruit zijn ingeleverd. De aflevering zal zo spoedig mogelijk geschieden. De staking van de mijnwerkers Amerika maakt een einde aan de versche ping van steenkool naar Europa.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1