HELDERSCHE COURANT De eerste in bevrijd Europa! Soldatenopleiding in Engeland werd door Britten betaald NIEUW03LAQ VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WÏERINGEN EN ANNA PAULOWNA Jaarbeurs te Utrecht geopend H.M. de Koningin, Prinses Juliana en vele autoriieHen aanwezig Weerbericht De voorgestelde Frans-Britse alliantie Winstpunten Ministers beantwoorden vragen Oorzaken ontvluchtingen polithke gevangenen Frans-Spaanse grens open WOENSDAG 3 APRIL 1946. 7«e Jaargang No. ITH -VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon Ï345, Den Helder. Directeuri S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. MU. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 3.00 Gironummer 16066, N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Ons land heeft weer een blijk van wilskracht en van vermogen tot herstel gegeven: Binnen een jaar na beëindiging der vijandelijkheden van de tweede wereldramp, die ons land economisch zwaarder heeft getroffen, dan enig ander land in dit deel van de wereld, is Dinsdag als eerste in West-Europa de 46ste Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs te Utrecht onder buitengewoon grote be langstelling geopend. Niet'alleen is deze jaarbeurs de eerste na de oorlog, zij is ook de grootste, die ooit in Utrecht is gehouden: met 22.000 vierkante meter beslaat zij een oppervlakte, ongeveer anderhalf maai zo groot als die van de cmv*rg rijkste beurs van voor de oorlog. Niette min moesten enige honderden deelne mers weggns gebrek aan expositieruimte worden afgewezen. Het bezoek van H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana, was voor Utrecht aanleiding zich in feesttooi te steken. Van de Domtoren, de Universi teit en talloze particuliere woningen wapperden het rood-wit en blauw en" oranje. Bij de Stadsschouwburg. Aan dm ingang van de Stadsschouw burg, waar de officieële opening ge schiedde, stond een erewacht opge steld van Studenten-Weerbaarheid. Om half elf arriveerden de Landsvrouwe en de Kroonprinses aan de ingang van de Schouwburg, waar zij werden opge wacht door de Raad van Beheer van t' Instituut Koninklijke Ned. Jaarbeurs. De grote schouwburgzaal was gevuld met een uitgelezen gezelschap, zowel nationaal als internationaal. Op het podium hadden verschillende ministers achter de tafel plaatsgenomen, waaronder de Minister-President en de Minister van Handel en Nijverheid. Voordat dr Fentener, van Vlissingen. zijn welkomstrede uitsprak, bracht het Utrechts Stedelijk Orkest de Piet Hein rhapsodiè, van dr Peter van Anrooy, ten gehore. Dr. F. H. Fentener van Vlissingen, voorzitter van de raad van beheer der Jaarbeurs, begroette de hoge gasten. Spr. betreurde het, dat de Koninklijke Commissaris van de Jaarbeurs, prins Bernhard, die een werkzaam aandeel in de voorbereiding heeft gehad en door zijn interventie bij de geallieerde auto riteiten tijdige ontruiming van de ge bouwen mogelijk heeft gemaakt, door ziekte niet aanwezig kon zijn. Spr. uitte zijn vreugde over de grote deelneming aan deze beurs en bracht hulde aan directie en personeel, dat met grote krachtsinspanning zeer veel moeilijk heden heeft overwonnen. Zich speciaal richtende tot de Konin gin sprak dr. Fentener van Vlissingen de hoop uit, dat het Hare Majesteit ge geven sal zjjn te beleven, dat ons volk door eendracht en inspanning van alle krachten weet te bewijzen, het konink lijke vertrouwen waardig te zijn. Minister Schermerhorn heeft vervol gens in een rede gewezen op het natio nale belang van deze Jaarbeurs, waar na de minister van Handel en Nijver- ZACHT. Aanvankelijk zwakke en verander lijke wind met vrijwel onbewolkt weer. Behoudens plaatselijk mist. Later wind tussen West en Zuid met enige toeneming van bewolking, voornamelijk in het Noorden des lands. Droog weer, weinig verande ring in temperatuur. 4 April: Hoog water: 9.4021.45 Laag water: 3.3615.46 heid, ir. H. Vos, de economische beteke nis heeft belicht. De redevoeringen werden muzikaal omlijst door het U.S.O., dat Valerius- liederen speelde. Na afloop van deze bijeenkomst be gaven de genodigden zich naar het Jaarbeursgebouw op het Vreeburg, Zie vervolg pag. 3. Gouin's mededeling, dat Frankrijk moet streven naar een alliantie met Engeland als aanvulling op zijn al liantie met de Sowjet-Unie, wordt in de Britse pers met vreugde begroet. Terwijl het te voorbarig is te zeggen, dat officiële stappen zijn genomen tot ondertekening van het verdrag, heeft men voldoende reden te veronderstel len, dat besprekingen, die mét deze kwestie in direct verband staan, op initiatief van Engeland in Londen aan de gang zijn. De 76-jarige Mahatma Ghandi sprak in het Shivaji-park te Bombay tot een menigte van 100.000 personen op verzoek van het Prov. Congres Comité te Bom bay. De Mahatma legde er de nadruk op, dat de onafhankelijkheid van Indië zonder geweld verkregen dient te wor den. Ghandi wordt door een lid van het werkcomité naar het spreekgestoelte ge leid AP- P. PHILIPS NAAR LIMBURG. Naar de Gazet van Limburg meldt, wordt een van de afdelingen der' N.V. Philips Gloeilampen fabriek binnen kort naar Sittard overgebracht, in ver band met een tekort aan arbeids krachten in Brabant. Deze afdeling zal worden gevestigd te Leyenbroek: Op de vragen van den heer Duymaer van Twist in verband met de opleiding en bestemming van troepen heeft de minister van oorlog het volgende geant woord: 1. Ingevolge afspraken door de vorige regering nog te Londen gemaakt met de Britse regering, waren reeds geruime tijd vóór de bevrijding van Nederland maatregelen getroffen om het personeel, bestemd voor de zgn. expeditionnaire macht, in Engeland te doen opleiden. Na het beëindigen der vijandelijkheden met Japan werden deze plannen in zo verre gewijzigd, dat alleen de opleiding van officieren en onderofficieren, als mede van een groep zgn. vaklieden, in Engeland geschiedt, terwijl het overige personeel der divisies In Nederland wordt opgeleid. Waarom? De reden, dat vorengenoemde oplei ding in Engeland plaats heeft, zijn voorts nog in hoofdzaak: 1. Gebrek aan instructeurs, op de hoogte van de moderne oorlogvoering: 2. Gebrek aah voldoende legering ruimte en oefengelegenheid in Neder land in de periode, volgende op de be vrijding. De kosten voor verblijf en opleiding der troepen waren tot 15 Februari 1946 nihil, aangezien deze kosten door de Britten gedragen worden op grond van de bepalingen van het zgn. Mutual Aid Agreement. Het bedrag dezer kosten na 15 Febr. 1946 kan momenteel nog niet worden opgegeven, aangezien de hiertoe nodige gegevens nog niet zijn ontvangen. Het is juist, dat, na aftrek der troepen in Indië, op dit ogenblik 75 000 man on der de wapenen zijn. In Mei en Octo- ber zullen de lichtingen 1945 en 1946 on der de wapenen worden geroepen, in totaal ter sterkte van omstreeks 60.000 man. Op de vragen van den heer van der Goes v. Naters betreffende uit gevange nissen en kampen ontsnapte politieke misdadigers, heeft de minister van Jus titie het volgende geantwoord: Van de meer dan honderdduizend po litieke gedetineerden, die sinds de be vrijding in bewaring zijn gesteld, is, voornamelijk In de eerste maanden na de bevrijding 0.06*/t ontvlucht. Uit het bewaringskamp Vught is on geveer een vierde gedeelte van dit aan tal ontvlucht en niet teruggevoerd. De oorzaak hiervan is, dat dit kamp tot voor enkele maanden mede in gebruik was bij de gealliëerde legeronderdelen, zodat contrdle op het verlaten van het kamp minder gemakkelijk was. De an dere kampen leveren geen in het oog springend getal ontvluchtingen op. Door verbetering der inrichting en het ter hand nemen van de opleiding en selectie van het bewakingspersoneel wordt er naar gestreefd het aantal ont vluchtingen tot een minimum te beper ken. We zouden vandaag wijzen op enkele punten, die pleiten voor de juiste koers van onze regering en die voor ons volk in zijn geheel tot dankbaarheid moeten stemmen. Daar is dan in de eerste plaats de suc cesvolle bestrijding van de werkloosheid. Deze vooroorlogse vloek, die zich ook na de oorlog weer op verontrustende wijze openbaarde, is door onze regering krach tig aangepakt en bestreden. Om enkele cijfers te noemen? Bij het optreden van het huidige kabi net waren er ong. 300.000 geregistreerde werklozen, daarbij kwamen nog ruim 400.000" man, die uit het buitenland terug keerden. Deze 700.000 man moesten in het arbeidsproces worden Ingeschakeld in een tijd, dat er groot gebrek was aan mate rialen en dat het industriële leven nog volkomen lamgelagen was. Wij lazen nu dezer dagen in „Het Vrije Volk", dat van deze 700.000 man er 600.000 aan het werk waren, waardoor „het werkloosheidscijfer minder dan een derde was van het voorspoedjaar 1937". Dit is een belangrijk winstpunt voor onze regering. Ook al zouden we wellicht cri- tiek hebben op de wijze waarop een deel van deze werklozen zijn ondergebracht, kunnen we niet anders dan waarderen, dat 'de regering de oplossing gevonden heeft voor een vraagstuk, dat zo menige regering vóór de oorlog heel wat hoofd brekens heeft gekost. Een groot deel van deze werklozen is betrokken bij de opbouw van ons land. Dezer dagen maakten een aantal journa listen een persexcursie door Overijsel en Friesland. Een van hen schrijft daarover o.m.: „Wie, zoals wij, onmiddellijk na de be vrijding, Nederland in alle richtingen doorkruisten, staan bij een hernieuwd be zoek aan tal van gebieden en plaatsen, thans versteld over de enorme vooruit gang, welke binnen het jaar te aanschou wen valt. De verbindingen wegen, spoorlijnen, rivieren en kanalen zijn niet langer een' probleem meer. De oprui mingswerkzaamheden zijn nagenoeg over al voltooid. Bijna alle fabrieken draaien weer, ondanks trage voorziening met grondstoffen of halffabrikaten. De werk lust in den lande stijgt met de dag. Het terugkeren van orde en regelmaat In het economische leven van Nederland Is dui delijk waarneembaar". Tot zover deze journalist. Dat is het tweede belangrijke winst punt, dat op het debet van onze regering komt. Wij buitenstaanders hebben geen begrip van de enorme moeilijkheden waarmee men vechten moet om het econo mische leven op gang te brengen en te houden. De regering-Schermerhorn redt het. Er is nog een derde punt waarop we wilden wijzen en dat. niet. minder be langrijk is. We bedoelen het vertrouwen, dat het buitenland in ons land heeft. Ame rika, dat ons een credlet verleent van 200 millioen dollar, waaruit dat vertrou wen, niet alleen met woorden, maar vooral ook met de daad spreekt, terwijl de Ver. staten „ook in politiek licht be zien, Nederland als een der meest ver trouwenwekkende landen van 't Europese continent ziet". Waar de zaken zo staan geloven we, dat we goede koers met deze regering varen en dat de regerlng-Schermerhorn de crltiek van ontevredenen rustig naast zich neer kan leggen. We bouwen opl Nederland herstelt zich. Helpt mee, niet met eritlek, maar met da inzet van uw werkkracht. Voor nlet-Fransen en niet» Spanjaarden. Een communiqué van het Frans» ministerie vam buitenlandse zaken deelt mede, dat de Frans-Spaanse grens, die door de Franse regering op 28 Februari j.1. werd gesloten, nu vrijelijk door onderdanen van elk an der land dan frankrijk en Spanje kan worden gepasseerd.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1