HELDERSCHE COURANT De Rusland-Perzië rbij crisis is voo Gaat min. Vos een centraal inkoop magazijn voor jonggehuwden stichten .NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Belofte van Sialin als onvoorwaardelijk beschouwd Veiligheidsraad tevreden Nederland leent Frankrijk 70.000 ton graan Goede Vrijdag wordt doorgewerkt Kwart deel van de wereld bevolking door honger bedreigd Weerbericht Verontwaardiging in de textielwereld De „Klipfontein" met repatrieerenden onderweg Sovjet-commentaar over atoomspionnage DE HOGE GROENTE- EN VISPRIJZEN Dr. Petiot ter dood veroordeeld Zomer in April VRIJDAG S APRIL 1946. "■"WW 7#e Jaargang Na. t7««- VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties II cent per millimeter Telefoon *345, Den Helder. Dlrecteurt S. KONING. Hoofdredacteur! J. BIJLSMA. uitgave! N.V. Uit». M(J. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 3.00 Gironummer IG000, N.V. DrukkerU v.h. C. de Boer Jr. mh— NEW YOJEtK. De „fcuslandPer- zië"-crisis is voorbtf. De Veiligheids raad heeft in zün zitting van Don derdag de overeenkomst, die tijdens de geh«ime zitting informeel gesloten was, openlijk geregistreerd. De ge heime zitting werd noch door den Perzischen noch 8 door den Russischcn afgevaardigde bijgewoond. Vroeg in de morgen stond het vast, dat een formele regeling was bereikt, toen h.l. de Perzische ambassadeur Hussein Ala, den secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Lie, er van in kennis stelde dat zijn regering bereid was de belofte van generalissimo Stalin, dat alle Rus sische troepen vóór 6 Mei a.s. uit Perzië zulfen zijn teruggetrokken, te aanvaarden als een „onvoorwaardelijke garantie". Dit opende de weg voor het plan, dat in de geheime zitting was uitgewerkt. De raad heeft dan ook ter kennis genomen: 1- de brief van Gromyko, waarin wordt aangekondigd, dat de Russische troepen uit Perzië zullen worden teruggetrokken en dat deze evacuatie „onafhankelijk en zonder verband is" met het resultaat van enige andere onderhandeling; 2. dat de zaak zal worden verdaagd tot 6 Mei de datum, waarop Moskou be loofd hééft de evacuatie voltooid te heb ben en dat beide partijen op die datum aan de raad verslag zullen uitbrengen over de dan heerschende toestand; 3. dat wanneer er zich onverwachte öntwikkelingen voordoen, de secretaris generaal van de V. N. het recht heeft; de zaak tussentijds voor de raad te brengen. De raad zal de belofte, vervat in de brief van Gromyko, als bindend beschou wen, en hü zal niet verder aandringen op een formele verklaring van Stalin. Volledige samenwerking met Rusland mogelijk. De gedelegeerden in de Veiligheidsraad zijn tevreden over deze gang van zaken. Men heeft kunnen bereiken, dat perzië gevrijwaard Is voor druk van de Sowjet- regering door de interventie van de raad. Men is van mening dat onderhandelingen over politieke en olie-concessies, zolang zij zonder bedreigingen gevoerd worden, buiten jurisdictie van de raad vallen. Men is verder van mening, dat nu dit compromis bereikt is, de weg voor volledige samenwerking van Rusland met de Veiligheidsraad openstaat. De Engelse en Amerikaanse regering zullen niet verder aandringen op de be handeling van hun klacht over de in breuk, die de Sowjet-regering op het Driemogendhedenverdrag van 1942, waar bij werd vastgesteld, dat alle buitenlandse troepen op 2 Maart van dit jaar J^et land verlaten zouden moeten hebben, gemaakt heeft. Volgens een bericht van Radio-Parijs is Nederland, in verband met de Franse voedselpositie, bereid gevonden aan Frankrijk 70.000 ton graan- en bloem te lenen, welke in Juni zullen worden ge restitueerd. Minister Mansholt, die momenteel met het oog op de internationale voed- selconferentie in Londen vertoeft, kon dit bericht aan den ANP-redacteur al daar bevestigen. Zoals bekend, was aanvankelijk over eengekomen, 50.000 ton te lenen aan Frankrijk. Dit met het oog op de re serve, die Nederland voor zichzelf moet aanhouden. De verruiming der toezeg ging is mede gebaseerd op de verwach ting, dat de door Nederland ter voedsei- conferentie aangevraagde 90.000 ton, zullen kunnen worden geleverd. Deze zijn nodig om de periode tot aan de volgende oogst te kunnen overbruggen. De minister-president heeft besloten, dat op Goede Vrijdag a.s. op alle depar tementen van algemeen bestuur als op een gewone werkdag zal worden gewerkt. Radiorede van den paus. De paus heeft over de zender van het Vaticaan een rede gehouden, waarin hij hulp inriep voor de slachtoffers van de honger. Hij richtte zich daarbij vooral tot de belijders van het Christelijk geloof en begon met er op te wijzen, dat volgens uitkomsten der statistiek meer dan een kwart gedeelte van de bevolking der aarde door hongers nood wordt bedreigd. De paus deed in het bijzonder een beroep op de Zuid-Amerikaanse lan den. Hij legde er de nadruk op, dat de mensen ponieuw de heilige waar de van het brood moesten leren kennen. „Onze tijd heeft deze te zeer verwaarloosd. Hij heeft zich bewogen van een eerbare levens- eenvoud naar een houding, welke het zoeken naar en het genieten van ongezonde vreugden en kunstmati ge behoeften impliceert". INZETTENDE WEERSOMSLAG. In het Noord-Westen van het land toenemende bewolking met later enige lichte regen. Matige 1 wind, aanvankelijk Zuid-Westelijk, later ruimend naar West. of Noord- j West. In het gehele land lagere temperatuur. 16 April: Hoog water: 10.51 23.14 uur. Laag water: 4.48 17.12 uur. Door het Kamerlid, de heer Bach, zijn aan den Min. van Handel en Nijverheid de volgende schriftelijke vragen ge steld: 1) Is het den minister bekend, dat in een verslag ener rede. gehouden voor een vergadering van een politieke par- tü, aan hem het volgende in de mond is gelegd: „Als winkeliers geldige textielpunten niet honoreren, is dat meer een kwestie van niet willen dan van niet kunnen. Geeft namen en plaats van „neenverko- pende" winkeliers op aan het departe ment van Handel en Nijverheid, dan zullen we zien of er niets meer te krij gen is. In uiterste noodzaak zal ik een centraal magazijn laten inrichten, waar jonggehuwden alles op hun vergunnin gen kunnen krijgen?" Kan de minister de juistheid van dit verslag bevestigen? 2) Is het den minister bekend, dat dit verslag in de kringen van de textiel-detailhandel opzien en veront waardiging heeft gewekt; omdat er volgens ambtelijke en par ticuliere vakmensen veel meer vergun ningen en punten in omloop zijn dan er beschikbare voorraad is bij de klein handel; en omdat door reeksen van manufac- turiers, aangesloten bij de meest voor treffelijke inkooporganisaties, wordt verklaard, dat zij ondanks alle moeiten, persoonlijk bezoek aan fabrikanten en talloze correspondenties er niet in sla gen iets van betekenis voor hun klan ten machtig te worden? 3) Is de minister niet van oordeel, dat de optimistische beschouwingen, welke hij pleegt te houden omtrent pro ductiecijfers, op zich zelf geschikt zijn om misverstanden te doen ontstaan om trent de mogelijkheden tot voorziening der bevolking met textiel. wijl vele textielgoederen voorheen voor een groot deel uit het buitenland werden geïmporteerd; wijl grote hoeveelhelen textiel aan den winkelier, dus ook aan de burger bevolking voorbijgaan, omdat deze quantiteiten rechtstreeks van de fa briek geleverd worden aan ambtenaren en arbeiders, werkzaam bij het rijk, de gemeente of in vitale bedrijven. wijl grote hoeveelheden tussenfabrl- katen bestemd en gereserveerd worden voor verwerkende industrieën, wijl de Nederlandse textielindustrie In verband met de deviezenpositie ge deeltelijk werkt voor export? 4. Is de minister niet van mening, dat een dreigement, als vervat in de laatste zinsnede van bovenbedoeld ver slag, niet behoort tot de prikkels, welke de overgrote bona fide meerderheid van het bedrijfsleven behoeft ter be vordering van zijn maatschappelijke plichtsvervulling? 5. Is de minister bereid ook zijner zijds te bevorderen, dat omtrent de fac toren, die thans de voorziening der be volking met textiel beinvloeden, een meer volledige en harmonische open bare voorlichting wordt gegeven? Het motorschip „KHpfbntein" is 4 April met totaal 1091 repatrieeren den uit Tandjong Priok naar Neder land vertrokken.- Het schip wordt 18 April te Suez verwacht. OTTAWA. De Sovjet-ambassade te Ottawa heeft een eerste officiële ver klaring gepubliceerd naar aanleiding van het onderzoek inzake de atoom spionnage. Zij beschuldigt den voorma- ligen boekhouder bij de Sovjet-ambas sade, Goezenko, er wan een „misdadi ger" te zijn. De verklaring zegt, dat Goezenko. een van de voornaamste ge tuigen tijdens de processen inzake de atoomspionnage, geld heeft gestolen van de ambassade en „strafbaar is we gens het plegen van misdaad, ingeval hij naar Rusland terugkeert" en zegt ver der, dat de Sovjet-ambassade het baar plicht acht mede te delen, dat de „las terlijke verklaring van den misdadiger" en de berichten in de Canadese pers ten aanzien van diplomatieke leden wan de Sovjet-ambassade in Canada „volko men fictief zijn en geen vertrouwen verdienen". Gisterenmorgen heeft prof. Brouwer voor een aantal journalisten een causerie gehouden over de prijzenpolitiek van de regering. Er was een ruime gelegenheid tot het stellen van vragen of het leveren van critiek op regeringsmaatregelen. Het is niet voor het eerst, dat ministers of leidende persoonlijkheden van onze regering deze weg bewandelen, ter voor lichtingvan het Nederlandse volk. Het is een prettige manier om op eerlijke wijze van gedachten te wisselen en tot klaar heid te komen over verschillende belang rijke vraagstukken, die het volk bezig houden. Ten opzichte van het prijzenvraagstuk wenst, de regering, dot de prijzen, tech nisch en sociaal, verantwoord zijn. De fabrikant heeft dus recht op een ver antwoorde winstmarge, de consument moet niet meer betalen, dan op grond van zijn inkomen mogelijk is. In de bespreking van gisterenmorgen werden door enige journalisten de prijzen van de groente en vis ter sprake ge bracht. In zijn antwoord zei prof. Brou wer» dat hij vooral de hoge visprijzen een ergerlijke zaak vond. De prijzen cfaar- van zijn nooit voldoende verlaagd. Hij achtte de mogelijkheid niet buitengeslo ten, dat de visprijzen dezelfde weg zou den gaan als de prijzen van de bloemen, n.1. cfat het aanbod de vraag verre gaat overtreffen en dat dan de prijzen van zelf naar beneden zakken. Momenteel is de aanvoer van vis groot maar ook de vraag blijft in verband met een tekort aan vlees, groot. Tot driemaal toe heeft de regering reeds ingegrepen en de prijzen verlaagd, n.1. in Augustus en September en het einde van het vorig jaar. Ook nu ligt weer een concreet plan tot verlaging klaar Prof. Brouwer zou graag zien, dat de markt eens in elkaar zou zakken, waar door meteen een einde gemaakt zou wor den aan de abnormale prijzen. Diezelfde wens uitte hij ook aan het adres van de tuinders. Ook daar ont vangt men prijzen, die voor den arbeider niet meer te betalen zijn en ook hier zal de regering weer moeten ingrijpen. Deze woorden klinken niet bemoedi gend voor bepaalde groepen van onze be volking. We zijn het echter volkomen met de regering eens als ze een einde maakt aan prijzen, die voor den doorsnee arbei der niet meer te betalen zijn. We wensen niet, dat de prijzen op het abnormale ni veau komen van vóór de oorlog, toen noch de visserman, noch de tuinder, een bestaan hadden, maar dat de groente- prijzen soms in de tijd van 1 dag met hon derd procent stijgen en een abnormale hoogte bereiken, die alleen door zwarte handelaren en beter gesitueerden betaald kunnen worden, is A sociaal. Aan die toe stand moet zo spoedig mogelijk een ein de gemaakt worden. B. PARIJS. Dr. Marcel Petiot, be schuldigd van de moord op zeven en twiqtig personen, is schuldig bevonden en ter dood veroordeeld. De jury heeft Petiot schuldig bevon den aan 24 moorden. Toen het vonnis werd uitgesproken, stond Petiot doods bleek op, zich vastgrijpend aan de nand van de beklaagdebank. Plotseling schreeuwde hij tot zijn verdediger: „U zult mij moeten wreken". Het vonnis zal door de guillotine wor den uitgevoerd. De Bilt noteerde gisteren de warmste cfag in April sedert de oprichting van het Kon. Meteor. Instituut in 1897. De hoogst geconstateerde temperatuur van gisteren was 23,2° Celsius. „Men kon waarlijk van een zomerse dag spreken", aldus deelde men den Utrechtsen correspondent van het Hbl. mede. Hoewel de barometer daalt, zal het ook Vrijdag nog mooi zon nig weer zijn, doch daarna zal er meer bewolking komen en zal cfe temperatuur lager worden.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1