NIEUWE BONNEN Pietje Pluis en Jantje Joppe be'even nieuwe avonturen Stadsnieuws Concert Helders Fanfare Corps Speeltuin Tuindorp wordt heropend Het zilveren jubileum bij V. en'D. HET TAALONDERWIJS ÏN HET CENTRUM Gemeente-A vondvakteken- school Uitreiking getuigschriften Het Heideree Fanfarecorps heeft Dins dagavond zijn eerste concert na de be vrijding gegeven, voor de eerste maal onder leiding van den nieuwen dirigent, den heer Joh. Bruul. Na 't opgaan van 't doek werd aller eerst t Wilhelmus gespeeld, waarna de voorzitter, de heer Witmer, een kort openingswoord sprak. Dit alles werd gevolgd door een instrumentale bewer king van het bekende lied „Morgen rood" van De Nobel. Het eigenlijke, concertprogramma ver meldde als openingsnummer de mars „Wilskracht", van Hartman, die zeer energiek werd gespeeld, al was -de pistonsectie in de aanvang niet bijzon der op dreef. Dit werd al direct goed gemaakt in de ouvert. „Milanesse" van Bauman, die een heel goede vertolking keeeg. evenals de wals van Oscar Pe tras, „Mondnacht auf der Alster", waar in in het bijzonder de dames-clarinet- tisten uitstekend werk leverden. Het laatste orkestnummer was de „Helden-der-zee-mars" van Hartman, die behoorlijk werd uitgevoerd. Het slagwerk was prijzenswaard. Na dit concert-gedeelte, waarin het Helders Fanfare Corps zich van een heel goede kant heeft laten zien, en waarvoor den debuterènden dirigent ze ker een woord van lof toekomt ook voor de uiterst correcte wijze, waarop hij leidde werd een verloting ge houden, waarvoor gedeeltelijk de pauze werd benut. Het tweede deel van het programma werd verzorgd door het Amsterdams Re vue Kwartet, waaraan ook een Helder- se dame medewerkte. Er werd een viertal aardige schetsen opgevoerd. Hét was jammer, dat het doek éénmaal een beetje „uit de maat" was. Verder kwa men „De Twee Dissonanten" op de planken met een liedje en een praatje, begeleid door guitaarspel; hun optreden bewees wel dat zij niet voor >le eerste maal voor het voetlicht kwamen. Het publiek toonde door zijn bijval het ge- bodene wel op prijs te stellen. Alvorens werd overgegaan tot het bal, werd een tweede verloting gehouden, waarvan ditmaal de opbrengst bijna ge heel ten bate was van de Stichting 1940'45. Wij willen natuurlijk niets zeggen van de bedoeling van een der gelijke verloting, maar het moet ons toch van het hart, dat er veel te veel tijd mee verloren gaat. Dit geldt niet alleen voor deze avond, maar wij heb ben de laatste tijd ettelijke avonden bijgewoond, waarop een verloting werd gehouden, en wij kregen wel eens me delijden, behalve met de bezoekers, met de winkeliers, die telkens weer hun medewerking moeten verlenen door de prijzen beschikbaar te stellen. Wij krij gen soms de indruk, dat de danswoede enigermate is ingetoomd, maar dat er een verlotingswoede voor in de plaa.a gekomen is. Vermelden wij nog, dat de dansmu ziek werd „geleverd" door het nieuwe ambitieuze ensemble, de „Revo-band", en dat tussen twee programmanummers bloemen werden aangeDoden aan den heer Bruul, namens alle leden van het Helders Fanfare Corps. Eén van de vele tekenen van weder opbouw is het feit, dat ook de speeltuin in Tuindorp zal worden heropend. Er is een periode van stilstand geweest, maar nu zal dan de zaak weer op de oude voet worden voortgezet. Voorzover nodig is de inrichting van de speeltuin opgeknapt, de draaimolen staat weer gereed, er is nieuw zand in de zandbak ken gekomen, en de levende entourage, die immers gevormd wordt door de kinderen zelf, zal zeker niet ontbreken. Woensdagmiddag is door een aantal kinderen een rondgang door. Tuindorp gemaakt, mede ook om een ieder aan te sporen lid te worden van de Speeltuin vereniging. Voorop Viarcheerden de knanige tambours, die onder leiding van den immer-actieven heer Slager in wei nig maanden tijd de kunst vao tromme len al aardig meester zijn geworden. Een clown ontbrak ook niet op het ap pèl. Ook Zaterdagmiddag, direct vóór de opening der Speeltuin, zal een rond gang worden gemaakt, beginnende om half twee. De tuin gaat open om twee uur. De debutantjei van de Afd. Tuindorp der speeltuinvereniging zullen tiinnen- kort een avond geven voor de ouders en bovendien één voor de kinderen. On der leiding van den heer Slager wordt al druk gerepeteerd. Uit dit alles blijkt wel, dat ook de afd. Tuindorp weer alle zeilen heeft bij gezet, in het belang van de jeugd. In ons artikeltje over het zilveren jubileum van den heer B. Zoon, opge nomen in ons nummer van gisteren, is een zin weggevallen Geschreven werd: „Aanvankelijk kwam de heer Zoon als etaleur in dienst bij V. en D. Als zo danig fungeert hij thans op de eerste étage van de grote zaak in, de Spoor straat." Weggevallen is (achter V. en D.) de zin: „Na korte tijd werd de heer Zoon afd.-chef." Onderwijsvernieuwing Het kind moet leren „leren"? Ten raadhulze werd de laatste lezing over onderwijsvernieuwing gehouden. De spr. was ditmaal de bekende inspecteur van het L.O. te Amsterdam, de heer B. G. Pal- landt, die in zijn causerie speciaal het taalonderwijs op de lagere school behan delde. Dit taalonderwijs moet daaraan dienstbaar worden gemaakt, dat de kinderen het algemeen beschaafd Ne derlands niet alleen leren verstaan, maar dat zij het ook leren gebruiken. Beide zowel mondeling als schriftelijk. Centrale vak. Het taalonderwijs is het centrale vak op de lagere school, want door middel van de taal heeft de mens geestelijk contact met zijn medemensen, hij neemt daardoor deel aan de cultuur en kan door middel van de taal zijn kennis vergroten. Het leesonderwijs. Bij het leesonderwijs moeten de kin deren in de eerste plaats het gelezene leren verstaan. Het stillezen is hiervoor heel belangrijk, daar later de mens practisch altijd „stilleest". Deren „leren"! Het kind leert op school van alles, maar meestal van een bepaalde stof. Wij behoeven de stof niet zo simpel op te dienen. Het mag wel iets ingewik keld zijn; wij kunnen dan nadat de kinderen erop gevost hebben, vragen erover stellen, tekeningen laten ma ken, e.d. Bij het spreekonderwijs moet het kind zich vlot en duidelijk leren uitdrukken. Spreekonderwijs is persoonlijkheids vorming. Waar gaan we heen? Donderdag 11 April: Casino, Variété pro gramma met o.a. de „Kilima Ha- waiïans". 7 en 10 uur. Donderdag 11 April: 6e lezing „Jezus de volmaakte Prediker". Evangelisatie gebouw, Vijzelstraat. Aanvang 8 uur. Elke Zaterdagavond Museum Oos terslootstraat van 79 uur. Het stel onderwijs. Het stelonderwijs levert voor onze onderwijzers wel veel moeilijkheden op, voornamelijk doordat het kind geen sterke drang tot het zich schriftelijk uiten bezit. Wij moeten daarom zo vroeg mogelijk met het stelonderwijs beginnen. Dit waren zo de belangrijkste van de meer algemene opmerkingen, die de heer Pallandt heeft gemaakt. Besluit. Hiermede is dus een einde gekomen aan de cursus over Onderwijsvernieu wing. En wij menen wel te mogen vast stellen, dat deze cursus ten volle- is geslaagd Dat blijkt voor een deel wel uit het feit, dat de belangstelling van de zijde der onderwijzers na de perfecte eerste lezing niet is getaand, maar dat zij vrijwel constant is gebleven, ook al liep er wel eens een lezing tussendoor, die minder interessant was, of die wei nig nieuwe gezichtpunten bood. Trou wens, over het geheel genomen waren het niet zeer revolutiorinaire ideeën, die w.erden verkondigd. Wij geloven daar entegen, dat voor vele onderwijzers, die aanvankelijk tegen al dat „gevernieuw" opgezien hebben als tegen een berg, een en ander nog wel is meegevallen Op Vrijdag 29 Maart j.1. vond in de „Vakschool voor Meisjes" de uit reiking plaats van de getuigschriften aan de leerlingen der hoogste klas sen der Gemeente-Avondvakteken- school. Aanwezig waren de heer E. Lie- besrt, als vertegenwoordiger der Commissie van Toezicht op het Nij verheidsonderwijs, de directeur en de leraren der school en de leer lingen der hoogte klassen. De leerlingen werden toegespro ken door den heer Liebert en door den directeur der school, die hen feliciteerde met het behaalde suc ces, hen prees voor hun doorzet tingsvermogen, daar zij de laatste jaren veel moeilijkheden hadden te overwinnen om de school te kunnen Vrtrtr ri Q nouifl/ln door G. Th. ROTMAN (Nadruk verboden) 91. Niemand was echter in de stem ming, om dit plotselinge geschenk te waarderen. Neen, allemaal sprongen ze OP en keken stijf van ontzetting de car rier na, die door de deuren van de salon verdween. Want poes had daar haar toe vlucht gezocht en de hond gaf de ver volging nog steeds niet op. Mevrouw Pottenaars viel stijf van haarzelven en werd gelukkig nog net bijtijds door me neer Van den Bromhof opgevangen. 92. Nu, 't was ook verschrikkelijk. De hond rende een paar keer om de tafel heen, alles werd van z'n plaats gestoten; de spiegel van de spiegelkast ging aan stukken, de theetafel ging, met alles wat er in en er op stond ondersteboven, stoelen werden van hun poten beroofd, beelden en vazen gingen er aan.... en tenslotte gooide poes, die over de schoor steenmantel vluchtte, de schemerlamp mitsgaders de klok met bimbamwerk op de grondt Voor de periode van 13—27 Anr-n Elk der volgende bonnen geeft op het kopen van: rectó Bonkaarten KA, KB, KC 604; 173 t/m 178 Algemeen 800 gr bróna 179 Algemeen 200 gr bloem 180 Algemeen 100 gr. gedroogde Zuidvruchten 181 Algemeen 400 gr suiker 182 Algemeen 250 er 183 Algemeen 125 /r 184 Algemeen 100 gr. vet 185 Algemeen 150 gr kaas B 38 Reserve 1600 gr. brood C 38 Reserve 800 gr. brood' fc 39 Reserve 2 kg aardappelen Bonkaarten LA, LB, LC 604: 107 108, 109 Vlees 100 gr. vlees 110 Vlees 200 gr. vlees 103 Aardappelen 2 kg aardappelen A 25 Melk 2 liter melk B 25, C 25 Melk 3ilt liter melk Bonkaarten KD, KE 604: 679, 680 Algemeen 800 gr. brood. 678 Algemeen 200 gr. bloem. 677 Algemeen 500 gr. suiker 676 Algemeen 100 gr. gedroogde Zuidvruchten 675 Algemeen 250 gr. boter 674 Algemeen 125 gr. margarine 673 Algemeen 100 gr. kaas. D 37, D 38 Reserve 400 gr. brood E 37 Reserve 500 gr. rijst of kindermeel. Bonkaarten LD, LE 604: 607. 608, 609 Vlees 100 gr. vlees. 803 Aardappelen 1 kg aardappelen. D 25, E 25 Melk 6 liter melk. Tabakskaarten enz.: T 23 2 rants. tabaks. artikelen (geen im- portsigaretten). V 23 100 gr. chocolade of suikerwerken. X 23 2 rants. tabaks artikelen (geen im portsigaretten). De bonnen voor melk en aardappelen zijn geldig t/m Zaterdag 20 April a.s. Voor de week van 21 t/m 27 April zullen nog bonnen worden Aangewezen voor melk, aardappelen, jam, cacao, ta bak, versnaperingen, lucifers en zachte zeep. blijven bezoeken en ondanks deze bezwaren toch hun eindgetuigschrift behaalden. Namens de geslaagde leerlingen werd het woord gevoerd door den leerling Dick Dijkshoorn, die woor. den van dank sprak aan het ge meentebestuur, directeur en leraren, Getuigschrift werd uitgereikt aan: D Dijkshoorn, K. L. v. Eijsden, lil de Loos, J. M. Mos, J. Slort, J. Swart, D. Vonk, A. Zuiderland, J. Siecker, M de Vries, S. Bruin, P. C. v. Hoek en P. D. Tijdeman: j!| Aan één leerling, die reeds 3 maanden wegens ziekte afwezig was,' kon geen getuigschrift worden uitgereikt. Bevorderd naar de 2e klasse: B. J. v d. Aa, C. J. Bakker, A. Bak- ker, B. J. Barendrecht, C. J- Bruin, J. van Huizen, J J- Kikkert! N. Laagland Winder, N. M. Raad' "ers, H. J. Rietel, J- W H. Souwe "L Valkenier en P. Voorthuizen, 'et bev 3 leerlingen. Bevorderd naar de 3e klasse: P. A. Plooij, J. P. Uijleman, J; Springers, J. P Verburgt, R. Zfljft R. Kapitein en J. Woord. Bevorderd naar de 4e klasse: C. Schutte,- P. Sluis, J. Rotgans. J. v. d. Wal, R. Kiefte en H Visser. Bevorderd naar de Se klasse. L. P. ten Bosch. R. Eelman, J. G™ W Jager, B. R. Kaptein. P. H. vee man, V/. N. Botman. E. P. BreeV; Boekei, P. J. D Huitinga. G. Je» ma, H. P. v. d. Maden, P- L laert, K. Oosterbeek, W. Oudu Jellema, H. Lastdrager en J- de .8 Niet bevorderd 1 leerling. f Praktijd winteravondcursus J schilders. rj ie Bev naar de 2e klasse J- Graauw. niet bev. 1 leer',n?- g Bev. naar de 3e klasse Bootsman, niet bev. 1 oa]en Bev naar de 4e klasse J- v- en G. J. de Loos. r Al- Bev. naar de 5e klasse bias, G. de Loos en G v. d. Een getuigschrift werd tut2e aan P. J. Feroee.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2