HELDERSCHE COURANT De wereld komt 3 millioen ton graan te kort Uiterste zuinigheid in alle opzichten geboden Perzische- en Spaanse kwestie op de agenda Protest tegen verregaande ordening van het bedrijfsleven NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL. WXERINGEN EN ANNA PAULOWNA DE VOEDSELCRISIS Kamer zal Grondwets herziening behandelen Veiligheidsraad Maandag bijeen „Een geheim document Weerbericht Waarschuwing tegon holle verkiezingsleuzen! Nederlandse bezetting naar West-Duitsland Scholen 30 April vrijaf Prinselijk Paar heden naar Oslo Evacuatie uit Ned.-Indië 15 April stopgezet VRIJDAG 12 APRIL 1946. 70e Jaargang No. 9712. VERSCHIJNT DAGELIJKS m Advertenties 11 cent per millimeter Tmloen 2345, Den Helder. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Ultgjjje: N.V. Uitg. Mij. Holl. Noorderkwartier, ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 3.00 Gironummer 16066, N.V. Drukkery v.h. C. de Boer Jr. Brussel. - Minister Kronacker hield Donderdag een persconferentie, waarin hij o.a. een terugblik sloeg op de voedselconferentie van Londen. Achttien landen waren vertegenwoordigd, w.o. voor de eerste maal Italië en Oostenrijk. Duits land was in de vorm van een bestuursraad aanwezig. Eén der voornaamste con clusies van de conferentie was, dat voor de vijf komende maanden een tekort aan tarwe van drie millioen ton bestaat. De volgende aanbevelingen werden aan de verschillende regeringen over handigd, ten einde in dit tekort te voorzien: 1. Het builen van de tarwe zou moe ten worden opgevoerd tot 85 pet.: rogge zou gebuild moeten worden op 90 pet. 2. De verschillende regeringen heb ben beslist hun voorraden voor de overgangsperiode zo laag mogelijk te houden. 3. Het broodgraan zal zo weinig mo gelijk als veevoeder gebruikt moeten worden. 4. De strijd tegen de knaagdieren en parasieten zal doorgezet moeten worden. Het blijkt, dat 20 ratten ongeveer even veel eten als 1 mens. Gedurende de oorlog werden tijdens een enkele campagne ongeveer 2 millioen ratten vernietigd in de riolen van Londen. Die knaagdieren verbruik'en de voe ding van ongeveer 100.000 personen. Indien deze aanbevelingen algemeen nageleefd worden, hoopt men het te kort op een aanzienlijke wijze te kun nen inkrimpen. De vijf volgende maanden zullen moeilijk zijn. De voornaamste oorzaken zijn de volgende: de droogte, heeft in zekere streken zoals Noord-Afrika en Brits-Indië een grote vermindering van de oogsten teweeg gebracht; de grote producenten van Midden-Europa heb ben niets kunnen leveren aan West- Europa, de rijstoogst in het Verre Oosten is rampspoedig geweest, de tarwe werd allengs meer gebruikt als veevoeder. Truman optimistisch over voedselsituatie. Protest van Schouten c.s. De voorzitter der Tweede Kamer had aan de centrale afdeling voorge steld het wetsontwerp tot het in ver betering nemen van veranderingen in de grondwet, Donderdag in de afde lingen te doen onderzoeken en de cen trale afdeling had conform besloten. In de openbare vergadering der Ka mer heeft de heer Schouten (a r.) be zwaren geopperd tegen dit besluit óp grond o.m. dat voor een zoo belang rijke aangelegenheid de tijd ontbrak, terwijl de urgentie van een snelle be handeling niet aanwezig was. Hij stel de voor het besluit der centrale afde ling niet te volgen, pit voorstel werd gesteund door de heren Tilanus (c.h.) en Bierema (lib.) -en bestreden door de heren Van der Goes van Naters (Par tij van de Arbeid) en Joekes (Partij van de Arbeid). Het voorstel van de heer Schouten werd verworpen met 53 tegen 20 stemmen. Washingtoon. - Pres. Truman heeft ver klaard, dat de we reldvoedselsituatie beslist verbetert en dat de crisis binnen 90 dagen voorbij zal zyn. Truman verklaarde, dat door de regen de vooruitzichten voor de oogst in Brits- Indië zeer verbeterd waren. De oogst in Frankrijk en Noord- Afrika zal, naar men verwacht, de beste in tien jaar zijn, terwijl ook de graan oogst in de Ver. Staten een record opbrengst belooft. Hij legde geen verklaring af over het Britse voorstel voor het rantsoeneren van brood. ■p®*" De „Nieuw Amsterdam", het vlaggesc hip na een afwezigheid van zes jaren in de met aan boord ongeveer 3600 repatriëren den uit Indië. De op de Maas. van de Holland-Amerika-Lijn, is Rotterdamse haven teruggekeeed Nieuw Amsterdam" Meyer F. New-York, (Reuter). - Nsfar het secretariaat van de Verenigde Naties mede deelt, staan voor de vergadering van Maandag van de Veiligheidsraad zowel de Perzische als de Spaanse kwestie op de agenda. Senor Fernando de Los Rios, de voormalige Spaanse ambassadeur te Was hington is van Parijs naar New-York gevlogen in de hoop als vertegenwoordiger van de republikeinse Spaanse regering de republikeinse zaak voor de Raad te mogen verdedigen. Hij zeide Donderdagavond, dat hij een geheim document mee had gebracht, afkomstig uit Spanje, en dat aantoont, dat „de regering van Franco agressief is en Frankrijk bedreigt". Het document is reeds getoond aan de Franse regering. Senor de Los Rios zeide voorts, dat leiders van de Gestapo thans in Spanje verblijven en met Franco samenwerken en dat Franco 450.000 man aan de Franse grens heeft. IETS ZACHTER. In het noorden en midden des lands meest zwaar bewolkt, met plaatselijk enige lichte regen.of motregen. Aan de kust vrij krachtige westelijke wind. Iets zachter. 13 April: Hoog water: 6,18—18,11; laag water: 11,5312,40. Amsterdam. - Verscheidene voor aanstaande Nederlanders hebben een manifest getekend, waarin wordt verklaard, dat zij met voortdurend toenemende ongerustheid de gang van zaken op financieel en econo misch gebied in Nederland consta teren. Zij achten het een plicht niet langer bewegingloos toe te zien en door zwijgzaamheid de indruk te wek ken van lijdzaamheid of instemming, waardoor zij zich uiteindelijk mede verantwoordelijk zouden gevoelen voor de gevolgèn van het beleid der voorlopige regering. Het is dan ook, naar het oordeel van ondertekenaars, noodzakelijk een waar schuwing te richten tot het Nederland se volk, voordat de verkiezingen hun beslag zullen hebben gehad. De kiezers moeten weten dat ondertekenaars ge kant zijn tegen holle leuzen en theore tische, grotendeels electorale propagan da, waarvan de uitwerking eventueel op het Nederlandse bedrijfsleven alleen maar verlammend kan zijn. Ondertekenaars verklaren met nadruk, dat de regering zoveel mogelijk be hoort* af te gaan op het oordeel van practisch geschoolde figuren. Beproef de methodes moeten worden gevolgd voor de wederopbouw van ons geteis terd en verarmd land* Men onthoude zich te enenmale van experimenten. De toekomst van ons volk, van zijn munt en dus ook van het geld der kleinste spaarders, hangt af van de mgte, waarin de kiezers zullen besef fen, dat het belang van alle klassen en gezindten niet gediend kan zijn .met een systematische bestrijding van het nog overblijvende dynam'sme in Neder land. Ons volk heeft in vrijheid de moei lijkste tijden van zijn geschiedenis door leefd. Het heeft alle banden van zich afgeschud en periodes van bloei be reikt door de vrijwillige inspanning van particulieren, niet door de inmenging van ambtenaren of dwangmaatregelen. het opleggen tan De corespondent van de Nat. Rott. Crt. te Parijs telefoneerde aan zijn blad: In „Le Monde" van vanavond komt het volgende bericht voor: „Uit gezaghebbende bron wordt ver nomen dat Nederland spoedig het ver zoek zal doen om het deel van West- Duitsland te bezetten, begrepen tussen Aken, Neuss en Emmerik, ^it verzoek zal worden gedaan door Nederlandse vertegenwoordigers tijdens de a.s. be sprekingen te Londen." Blijkens mededeling van het ministe rie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen hebben de scholen op de ver jaardag van H. K. H. Prinses Juliana 30 April a.s. vrij. Stockholm. - Donderdagochtend heeft prinses Juliana een bezoek gebracht aan het Shellgebouw, waarin een gro te organisatie is ondergebracht, die door dames kleren laat vervaardigen voor behoeftigen in Nederland. Van hieruit zijn al heel wat pakketten naar Nederland gezonden. Daarna gebruik te de prinses de lunch in de particu liere woning van den gezant, aan welke lunch nog twaalf genodigden mede aanzaten. Om 4 uur werd door de Nederlandse kolonie een grote receptie gehouden in de verschillende salons van het Grand Hötel. Op de eretrap werd prin ses Juliana door dertig Nederlandse vacantiekinderen hartelijk begroet. De Prins en de Prinses onderhielden zich geruime tijd met de aanwezige Nederlanders. Het Concertgebouworkest gaf een concert in het Koncerthuset. Vanmor gen is het prinselijk paar naar Oslo vertrokken. Na 15 April zal de evacuatie naar Nederland worden stopgezet. Alleen voor geïnterneerden, die nog in Mid den- en Oost-Java verblijven, zal een uitzondering worden gemaakt, aldus meldt ANP uit Batavia.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1