stse- Bri zullen en Brits-Indische Java verlaten troepen weg terug NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Men make zich niet ongerust over de broodvoorziening Jacht op leider van het Nat. Front Van Alles W De „Heemskerk" en „Hertog Hendrik" terug De besprekingen te Londen Optimisme inzake Ned.-Indonesische onderhandelingen Rus ontdekt acht nieuwe kometen Petroleum nu 12 cent per liter Minister Mansholt: Regeringssubsidie van levensmiddelenpakket over 1946: 450 millioen gld. Benzine straks zonder bon Weerbericht Tien millioen blikken visconserven Kijkjes uit 's Levens venster Waar zit Arnold Meyer? AT Herinneringen uit de tijd van hun ontstaan „Jan van Ewijck" wordt gelicht Amerikaans vlooteskader op bezoek August Borms gefusilleerd DE GROTE SCHOONMAAK Maar een halve dag feest ZATBRDAO 1* APRTL 1946. 70e Jaaivm» VWS. HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties II cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BLILSMA. Uitgave: N V. Uitg. My. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving ƒ2.60. Postabonnementen 3.00. Gironummer 16066, N.V. Drukkery v.h. C. de Boer Jr. Vrijdag vonden te Londen de eerste besprekingen plaats tussen de Neder landse delegatie, bestaande uit Min.-pres. Schermerhorn, de Min. van Buiten landse Zaken van Royen, de Min. van Overzeese Gebiedsdelen Logemann, dr. Van Mook en de Britse regering. Een gedachtenwisseling vond plaats en overeenstemming werd bereikt no pens de nog noodzakelijke maatregelen tot liquidatie van de oorlog tegen Japan en de geleidelijke terugtrekking van Britse troepen en haar vervanging door Nederlandse strijdkrachten. De bezetting van Duitsland. In de tweede bijeenkomst met de Britse ministers komen de kwesties, verband houdende met de bezetting van Duitsland aan de orde. Aan de bespre kingen hierover zal uiteraard niet worden deelgenomen door prof. Loge mann en dr. van Mook. Een accoord. Reuters diplomatieke correspondent seint uit Londen nader, dat tussen de Britse en Nederlandse staatslieden al gehele overeenstemming over het pro gramma voor het terugtrekken van de Britse en Brits-Indische troepen uit Java is bereikt tijdens de Vrijdagmid dag gehouden besprekingen, welke slechts ongeveer drie en een half uur hebben geduurd. Men gelooft, dat aan alle zijden optimisme bestaat aangaande de uitslag van de Nederlands-Indone sische onderhandelingen, welke ko mende week te Den Haag zullen aan vangen. Blijkbaar is door de van Neder landse zijde afgelegde verklaring aan Attlee en Bevin volledig en duidelijk rekenschap gegeven van de houding der Nederlandse regering tegenover de voorstellen tot regeling van de Indone sische kwestie, welke door den luit.- gouverneur-generaal, dr. van Mook, uit Batavia zijn meegebracht. De spoed, waarmede het accoord over de Britse troepen tot stand is gekomen, wordt door politieke waarnemers te Londen voor een groot deel toegeschreven aan de uitstekende persoonlijke betrekkin gen tussen de Britse en Nederlandse ministers, welke dateren van de vroe ger in dit jaar op Chequers gevoerde besprekingen. Zaterdagochtend zouden nog nadere besprekingen plaats vinden, doch men neemt aan, dat deze van se cundair belang zullen zijn en betrek king zullen hebben op verschillende kwesties in verband met de bezetting van Duitsland. Men verwacht de Nederlandse dele gatie Zaterdagmiddag in ons land terug. Londen, (Reuter). - Radio Moskou heeft aangekondigd, dat professor Doekof van de sterrewacht der Kazansche universiteit een achttal nieuwe kometen heeft ontdekt De komeet welke het eerst werd waar genomen, bevond zich bij de Grote Beer en beweegt zich thans naar de Poolster. De petroleumprijs wordt met in gang van 15 April 1946 van 18 cent op 12 cent per liter gebracht. Het prijspeil van 1940 is daarmede weer bijna bereikt. Om te voorkomen dat de petro- leumventers door de nieuwe prijzen verlies zouden lijden, zal hun via hun leveranciers over hun voorra den restitutie worden gegeven. Minister ir. Van Schaick sprak Vrij dag in het wereldprogramma voor In dië over het verkeerswezen en gaf in zijn rede treffende cijfers. 5 Mei 1945 waren de meeste spoor bruggen vernield. Nu zijn van de 15 grote er weer 8 in gebruik. Men ziet van plan alles weer in oude staat op te bouwen. Alles zal straks nog snel ler gaan 'zn geriefelijker zijn dan vóór de oorlog. In de grote steden zal men de baan onder- of bovengronds aanleggen. Bij de stations kan men dan fietsen huren, ja zelfs auto's met of zonder chauffeur. Over 5 jaar zal al veel verwezenlijkt Z(jn. Langzamerhand nadert de tijd, dat de benzine zonder bon komt. Dat zou een besparing van f 1.500.000 betekenen WEINIG VERANDERING. Overwegend matige wind uit Westelijke richting. Gedeeltelijk be wolkte lucht. In het Noorden plaat selijk kans op enige lichte neerslag. Overigens droog weer. 14 April: Hoog water: 7.07—19.01 Laag water: 0.4712.48 's-Gravenhage, 12 April. Vrijwel onmiddellijk na zijn terugkeer uit Londen heeft de minister van land bouw, visserij en voedselvoorzie ning, de heer S. L. Mansholt, tijdens een te 's-Gravenhage gehouden persconferentie een uitvoerige uit eenzetting gegeven omtrent de voedsel vraagstukken. Op 1 April j.1. was in ons land een voorraad van 385 duizend ton tar we aanwezig. Een hoeveelheid van 40 duizend ton was op die da tum nog te ver wachten, eener- zijds uit hoofde van binnenlandse afleveringen, an derzijds uit hoof de van buiten landse importen, was Tctaal per 1 April j.1. 425.000 ton tarwe beschikbaar. Van dit cijfer dient een hoeveelheid van 170.000 ton te worden afgetrokken, aangezien dit percentage als werk- voorraad dient te worden be schouwd strikt noodzakelijk om in de distributiebehoeften in Neder- land onmiddellijk te kunnen voor zien. Wij hebben ongeveer 21.000 ton per week nodig. Voor een periode van 12 weken hebben wij derhalve voldoende broodgranen, zonder tot irivoer te behoeven over te gaan. Met nadruk wees de minister er op, dat men zich in Nederland over de komende broodvoorziening niet ongerust behoefde te maken, on danks het feit, dat geen absolute zekerheid kan worden gegeven, dat wij het benodigde straks zullen krij gen. Van belang is het, dat Nederland se oogst, die nog bij de boeren aan wezig is, zo goed mogelijk wordt afgeleverd. Het zal noodzakelijk zijn op dit gebied wederom controle maatregelen te nemen, die ook ten aanzien van de nienwe oogst zullen moeten gelden. De verplichte inle vering van granen zal weer nood zakelijk zijn. Dit is vooral nodig aangezien de pluimvee- en varkens stapel binnen de perken moet wor den gehouden. De beperking van de varkenssta pel betekent in de practijk een ge. ringer vleesrantsoen. Het speet den minister, dat tegen het einde van het vorige jaar te optimistische ver wachtingen zijn gekoesterd. Geen verlaging van het vetrantsoen. Omtrent het Nederlandse vetrantsoen zeide de heer Mansholt, dat in ons land een betrekkelijk laag rantsoen bestaat. Een verlaging van het bestaande vet rantsoen zal niet plaats hebben. Andere landen komen hiervoor eerder in aan merking. De Nederlandse pluimveestapel zal beperkt moeten worden. Het lag in de d is bedoeling de grootte op 10 millioen stuks te brengen, tegen 30 millioen vóór de oorlog. De eierenopbrengst komt voor namelijk ten goede aan de ziekenhuizen, Eierenexport zal plaats vinden. De regering streeft ernaar de subsi die op het levensmiddelenpakket zo gering mogelijk te maken. Deze is voor het jaar 1946 geraamd op 450 millioen gulden. I Dit Is een afbeelding van de hoogste Deense onderscheiding, uitgereikt aan Prinses Juliana en Prins Bernhard, de Orde van den Olifant. Zonder bon en nog vóór Pasen. Een dezer dagen zal een grote party buitenlandse visconserven, welke in dertijd door de regering is aangekocht, in de handel worden gebracht. Deze partU bestaat uit 5 millioen blikken sardines in olie of tomatensaus en 5 mil lioen blikken pilchards, makreel en haring. Zij zal via de normale importeurs en grossiers van deze producten aan de detaillisten worden geleverd. Evenals vóór de oorlog zal men deze conserven uit Amerika, Canada en Portugal, bij zijn viswinkelier of comestibleszaak vrij kunnen kopen. Voor een spreiding over het gehele land wordt gezorgd De handel zal alles ln het werk stel len de conserven in elk geval voor Pasen in de winkels ten verkoop aan wezig te doen zijn. In de nacht van Maandag op Dinsdag hebben negen personen, ).w. een rechercheur van de P.R.A. en een journalist, een inval gedaan ln de woning van den heer C. J. te Tilburg. Men zeide hiertoe opdracht van den minister van Oorlog te hebben, teneinde ten koste van alles Arnold Meyer te arresteren, daar deze een staatsgreep tegen de rege ring zou voorbereiden. „hogere bescherming" geniet, zoals werd gesuggereerd. Maar het blijft een zonderling geval, dat nog veel onrust zal verwekken. O.i. kan een regeringsverklaring niet uitblijven, al was het alleen maar om de in druk te vermijden, als zou er in Nederland met politieke delinquen ten gemarchandeerd kunnen wor den. Terwijl de bewoners met revol vers werden bedreigd, haalde men het huis overhoop, nam een aantal papieren in beslag, bond den heer J. vervolgens de handen op de rug :n gaf hem gelegenheid afscheid te lemen van vrouw en kind, daar hij >ver een half uur zou worden ge- usilleerd- In een auto werd de heer f. naar een afgelegen zijweg van de ïredase weg vervoerd. Toen hij ook daar verklaarde, niet te weten waar Arnold Meyer was, zag men van fusillering af. Hij moest weer in de auto. In Tilburg en Breda verricht ten de mannen nieuwe huiszoekin gen, bedreigden in laatstgenoemde plaats mevr. D. met opsluiting in Scheveningen, indien zij de verblijf plaats van haar man niet wilde op geven. Een wilde tocht door West-Bra- Vant volgde, in Oisterwijk werd o.a. oen onderzoek ingesteld in het post cantoor en de blokhut van Arnold Meyer. In Eindhoven kreeg de Til burgenaar een diner, in een militair doorgangshuis ontdekte men bij toeval den man van mevr. D., die vermoedelijk naar Scheveningen is overgebracht. Eindelijk weer in Til burg, dwong men mevr. J. koffie te zetten, terwijl haar man opnieuw werd verhoord. Toen zij ten slotte vertrokken, zeiden de mannen: „Wij hebben eigenlijk een rotte rol ge speeld". Er moet spoedig klaarheid komen in deze aangelegenheid Wij kunnen vooralsnog niet aannemen, dat Ar nold Meyer ofschoon hij onder de Katholieken goede vrienden heeft In verband met de kleine opper vlakte van ons blad hebben wij van de autoriteiten oestemming ontvan gen des Zaterdags met een dubbel nummer te verschijnen. i i Pater Henri de Greeve, wiens stem wekelijks via de aethergolven ln talrijke Nederlandse huiskamers klinkt en ook onder vele nlet-Katholleken dikwijls instemmende toehoorders vindt, reist door het land met „Het vierde Beest". Maandenlang reeds trekt hil onvermoeid van stad naar dorp en van dorp naar stad om 's avonds voor volle zalen het door hem ln het concentratie kamp geschreven stuk „Het vierde Beest" te bren gen. Dat feit alleen reeds, verdient bewondering. Maar wij geloven niet, dat het Pater de Greeve om die bewondering te doen Was. In de eerste plaats doet hij ons op uiterst sugges tieve wijze zien en voelen hoe het Nazi-gif de Duitse geest Infecteerde en het volk naer de afgrond bracht. Maar daarnaast doet hU ons weten en her inneren, dat er ook een ander Duitsland was. Het Duitse volk was goed.... Vroeger. De Duitse geest Was een «eest, <fc> kenmerkte door mense lijkheid, gezonde gedach ten, Intellect en geniali teit. Denk aan de grote Duitse dichters, denk aan zijn componisten (luistert een groot deel van Neder land in deze dagen niet naar de MatthSus Passion vertolken onze orkesten niet telkens weer de ma gistrale werken geboren uit de Duitse geest?), denk aan den Duitsen schilder, noem Holbein, noem Dtl- rer; was het Maarten Lu- ther niet, die als eerste openlijk de fouten der Kerk laakte en de stoot gaf voor de „nieuwe leer", welke mede de oorzaak werd van onze tachtigjarige vrijheids oorlog? Duitsland vroeger.... Daarom en dat zei Pater Henri terecht, moe» Duits land de weg terug. Die weg terug zal ln werke- lUkheid dan een weg om hoog betekenen Dat die weg terug voor het Duitse volk moeilUk Is, lezen we ln de rapporten der geal- llëerde bezettingsmachten. Gedachtig aan het ge zegde: „Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst" wordt voorgl op de scholen ge- tresièl ÓS jeugd geestelijk en moreel te hervormen. Zodra de kinderen echter weer thuis komen, vinden ze er maar al te vaak de geest van vijftien Jaar en langer Hltler-regime te rug.... en wordt onverbid delijk gesloopt, wat even tevoren moeizaam was op gebouwd.... Ja. de weg terug Is moei lijk. Wij hopen echter voor het Duitse volk èn voor Europa, dat die weg za gevonden en betreden worden. Goethe dichtte eens: „Wat blinkt is voor het ogenblik geboren. Het echte blijft en gaat toch nooit verloren." Op het ogenblik, bijna een jaar na de capitulatie van de Duitse troepen ln het Westen, staat er nog een muur tussen den Duitser en de volkeren, welke hij martelde en on derdrukte. Het is een zeer logisch en een zeer men selijk gevolg van al wat geschiedde. Het Duitse probleem ligt er, een oplossing ls nood zakelijk. De Duitser moet de weg terug, we herhalen het en dan.... dAn komt er wel licht straks weer een ogen blik. waarop de Ander en de Duitser als mens te genover mees kunnen staan, Vf. K. Toen de courant meldde, dat de twee bovengenoemde schepen terugge keerd waren uit „Duitse krijgsgevan genschap" en als gevangenen hadden ze ook voor hun meesters moeten wer ken, waartoe ze een speciale uitrusting hadden gekregen toen was de vreug de groter over het weerkrijgen van twee cude getrouwen, dan over een mooie aanwinst voor de Koninklijke Marine. Dat laatste waren ze zeker niet: de schepen waren al 3inds 1905 geheel ver ouderd, en alleen de bekende zuinig heid had ze nog tot ca. 1920 bruikbaar verklaard als vechtschepen, en daarna ais oefenvaartuigen. De vica-admiraal F Bauduin schrijft in het boek „Het Nederlands Eskader in Oost-Indië, 1914-1916" over zijn overwegingen ln 1914 o.a.: „Aangezien zonder enige over drijving gezegd kan worden, dat de gevechtswaarde van ons eskader abso luut nul was Dat is duidelijke taal. En het eskader bestond uit vier van die kleine pantserschepen, waarvan twee vertegenwoordigers kortgeleden dan met voldoening op onze ree begroet werden. In ons artikel over de Van Speyk zagen we, hoe er behoefte was aan schepen voor algemene dienst. Die be hoefte was er omstreeks 1892 ook, en derhalve heeft men toen 3 pantsersche pen type „Kortenaer" gebouwd. Dit type was klein en weinig zeewaardig en moet in de eerste plaats als kustverde- diger worden gezien. Oudere Nieuwe- diepers zullen deze schepen nog ge kend hebben; ze hadden een opvallend grote schoorsteen. Na hun indienststel- ling is er getwist over de vraag of men op deze weg moest doorgaan, dan wel zijn heil in kruisers zoeken. De kruisers hebben het een ogenblik ge wonnen, en het resultaat was de bouw van 6 schepen der typen „Holland" en „Utrecht", waarvan de „Gelderland" het tot ln onze dagen uithield. Doch, op de begroting voor 1898 werd wederom een pantserschip gebracht, van een „Gewijzigd type Kortenaer" Maar men wilde dit niet hebben, en toen werd op suppletoire begroting voor hetzelfde jaar een ander pantserschip geplaatst, dat wel werd aangenomen. Dit schip werd de „Koningin Regentes", het eerste van vijf. Het tweede schip heette „De Ruyter" en het derde „Her tog Hendrik". Daarna kwam de ..Maar ten Harpertsz. Tromp" en de „Heems- kerek" sloot de rij. Dat wil zeggen, van het soort met 2 kanonnen van 24 cm, want er zou nog één klein pantserschip volgen. „De Zeven Provinciën", dat bewapend was met 2 kan. van 28 cm. Er was onderwijl nog een streven ge weest om voor de engere kustverdedi ging een tweede soort, nog kleinere, pantserschepen te bouwen. En op de begroting voor 1900 werd inderdaad zoo'n vaartuig gezet. Het werd gelukkig verworpen. De doelstelling van de „Koningin Regentes" was de volgende: bij de ver dediging van Nederland het openhouden der zeegaten, verjagen van blokkeren de schepen en zó optreden, dat de for ten en mijnversperrlngen konden wor den gereed gemaakt. Was de eigenlijke kustverdediging gemobiliseerd, dan zou den de pantserschepen als steun van de forten dienst doen. In Indië zouden ze „met klem" opkomen voor onze rech ten, neutraliteit handhaven, event. dienst doen bij bestrijding van Inland se vijanden. Men ziet, dat de taak nogal erg de fensief was. Men vraagt zich af of de schepen die taak aankonden, ook in die lang vervlogen jaren van zo omtrent 1900. En dan moet het antwoord wel ontkennend zijn. Want ze waren dan wel sterker dan kleine kruisers of zwakke pantserkruisers, tegen de slagschepen van te verwachte tegen standers waren ze bij benadering niet opgewassen. Om dit duidelijk te maken volgt hier een tabel, tonende enige slagschepen gebouwd In ongeveer het zelfde jaar, waarin onze „Koningin Regentes" op papiet werd geboren. Naar van officiële zijde wordt medegedeeld, zal binnenkort worden begonnen met het bergen van het enige maanden geleden in de haven van Delfzijl gezonken oorlogsschip, de vroegere Jan van Ewijck, thans K2 genoemd. Het werk zal worden uitgevoerd door de Rijkswaterstaat. DE AMERIKAANSE LENING AAN NEDERLAND. Naar A.N.P.-Aneta uit New-York meldt, hebben de banken te New- York gunstig gereageerd op het verzoek deel te nemen aan de te verstrekken lening aan Nederland. U. P. kondigt uit Washington het be zoek aan van een Amerikaans vloot eskader aan Nederland, deze zomer. O.a. zou de „Houston" naar ons land komen, welke kruiser is genoemd naar de gelijknamige kruiser, die in de Java Zee ten onder ging. HET RADIOZEGEL. De minister van Binnenlandse Zaken heeft bepaald, dat de houder van een ontvanginrlchting aan de verplichting tot het betalen van de luisterbijdrage moet voldoen door voor de 15de van elke maand een onbeschadigd en ongebruikt radiozegel te plakken ln het daartoe be stemde vakje der Luistervergunning. BRUSSEL (ANP). De beruchte Vla- mingant en collaborateur uit twee oor logen, dr. August Borms, werd Vrijdag morgen te Brussel gefusilleerd. Nu de lente is Ingetreden, ziet men verschillende huizen, waar de gordijnen en overgordijnen zijn vervangen door witte lakens, of ook zijn de ruiten met witkalk besmeurd, om het inkijken te beletten. Achter die witte lakens, ach ter die besmeurde ruiten heerst een „bedrijvigheid aan alle fronten". De grote schoonmaak-woede is begon nen, óók een lente-verschijnsel. De heren hebben danig „het land in", spreken van de voorjaarsziekte, maar in stilte hebben zij toch bewondering voor die nijvere huisvrouwen, die met spons en zeemlap, met stofzuiger en andere huishoudelijke gereedschappen, wonderen weten te verrichten. Menig staatsman, politicus of Kamer lid, moest maar eens in de leer gaan bij zijn eigen vrouw. Zij weten orde te brengen in de meest-onderst-boven-ge- gooide-boel. Hun energie is bescha mend. Er is echter ook aan de schoonmaak een gevaar verbonden, nl.: dat een mens wel zijn huis tot in de puntjes schoon maakt, doch vergeet, dat hij-zelf aller eerst een grote schoonmaakbeurt nodig heeft, ik bedoel: een binnen-buiten- schoonmaak. Laat mij beginnen met onze tong. Als wij die evenals bij den dokter eens moeten laten zien, blijkt 't, dat wij allen een beslagen tong hebben. Als wij iets verkeerds in de keel krijgen, moeten wij hoesten. Als wij eens hoes ten als er iets verkeerds uit onze keei kwam, wat zou er veel gehoest worden. Is het niet een schande voor ons volk, dat wij van die waarschuwingsborden zien hangen van de Anti-Vloekbond? In 1642 vaardigde Frederik Hendrik een vloekverbod uit. waarbij officieren, bij wie dit kwaad herhaaldelijk voorkwam, werden gedegradeerd. Het vloeken vindt ge niet alleen bij den proletariër, maar ook bij de z.g. elite. Onze tong, die ons is gegeven om God te loven, misbruiken wij om onzen naaste te belasteren. Ook ons verstand behoeft een extra- schoonmaak-beurt. Onze vrouwen be ginnen meestal met de zolder en de vliering. Daar vindt ge de meeste rommel. Zo ook met het menselijk verstand. Wij moeten leren inzien, dat God de Opperste Wijsheid is. Dat 't met „be grijpen" niet gaat en wij het „onbegre- pene" moeten aangrijpen. Ten stotte: ons hart heeft een grote schoonmaak nodig. Dat 't zo'n rommel in de wereld ls, zo'n wantouwen en haat, komt omdat ons hart „boos en schuldig" is. Wat baat 't, of onze vrouwen de gla zen „van bulten" lappen, als t vuil van binnen zit? Helaas is een mens vreem deling ln de ondergrondse wereld van zijn eigen hart. Dat hart is een gruwel kamer, waaruit alle kwaad voortkomt. En daarom.... een grote schoonmaak behoeft. Onze vrouwen maken hun hui zen zelf schoon, maar ons hart moet God doen door Zijn Heiligen Geest. Zalig zijn de reinen van hart, zij zullen God zien. Den minister van binnenlandse zaken gebleken, dat in sommige gemeenten plannen worden beraamd voor een twee- of drie-daagse feestviering ter gelegenheid van de bevrijdingsdag. De minister verzoekt den burgemees ters het vormen van dergelijke plannen tegen te gaan, resp. de uitvoering ervan te voorkomen, opdat, overeenkomstig de wens der regering, de feestviering tot de namiddag van Zaterdag 4 Mei worde beperkt. Deze regeling geldt niet voor de mijn streek daar is de feestviering op Zondag Mei gesteld. HR. MS. PANTERS CHIP „HEEMSKERK" Natie W aterverplaatslng Geschut Snelheid Engeland 13160 ton 4-30,5; 12-15 18 Frankrijk 12080 4-30,5; 8-16,5; 8-10 18 Duitsland 11150 4-24 18-15 12-3,5 17,5 Ver. Staten 11540 4-33 14-12,7 16 Japan 15100 4-30,5; 14-15 18 Nederland 5000 2-24 4-15 i 8-7,5 16 We kunnen hier nog aan toevoegen, dat ons pantser 15 cm dik was, en bij de anderen 23-30 cm. In onze Marine placht men te geloven, dat de pantser- schepen nü wel klein waren, doch ln „hun eigen tijd" heel behoorlijke een heden waren. Het zal, na kennismaking van bovenstaande tabel, wel duidelijk zijn, dat dit Marine-geloof geen steun in de feiten kan vinden. En de admiraal Bauduin, die in 1914 met de verant woordelijkheid belast was Indië met deze te kleine vaartuigen te moeten verdedigen, had zoals we gezien heb ben niet de minste verwachtingen van zijn strijdmiddelen. Ook hij zou in een slag van de Javazee ten onder zijn gegaan, en ook toen zou men mo® e schrijven dat de vijand vrij spel had, immers zwaarder geschut, indien ons U„d in wereldoorlog Nr. 1 verw.kkeld ware geraakt. Men vraagt zich af of de lessen van de geschiedenis ooit ge leerd worden. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1