HELDERSCHE COURANT Te Londen beëindigd, op de Hoge Veluwe voortgezet Situatie in Perzië veroorlooft terug trekken der Russische troepen NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL. WIERINGEN EN ANNA PAULQWNA De besprekingen over Indonesië Ned. bezetting naar Duitsland niet voor eind 1946 Weerbericht H.M. de Koningin op het Loo Prinselijk Paar weer thuis Gaat Tito Triest bezetten? Officiële Sovjetverklaring Géén extra snoep voor de feestdagen De „heilige" Irma Grese De jaarbeurs een succes Churchill komt van 8-13 Mei Nieuwe golflengte voor Europa MAANDAG K ARIt 1916. 1 ,g. 78e Jaargang Na. S714, VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder. Directeat! S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. Mij. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 3.00 Gironummer 16066, N.V. DrukkerU v.h. C. de Boer Jr. d» In twee Lockheads zgn Zaterdagavond even voor zes uur min.-president Schermerhorn, de ministers van Royen, Logemann en Lieftinck, dr. Van Mook en Sir Neville Bland, de Britse ambassadeur, op het vliegveld Valkenburg bg Den Haag geland. Zg gingen door naar de Hoge Veluwe, waar ook Zondag geconfereerd zou worden. De minister-president zeide niet on tevreden te zijn over de besprekingen in Engeland gevoerd. Hij verklaarde nog, dat dr. Van Mook naar Nederland is gekomen omdat tijdens de bespre kingen te Batavia voorstellen ter tafel zijn gekomen, die dicht raken <an het geen in de regeringsverklaring is be kend gemaakt. Dr. van Mook is ge- kbmen om enkele punten, waarop nog overeenstemming bereikt moet worden, onderling te bespreken. Prof. Schermerhorn over Ned. bezettingszone. De vorming van een Nederlandse be zettingszone in Duitsland vormde één van de onderwerpen, welke in de slot-'* bijeenkomst tussen de Britse en Neder landse ministers Zaterdagmorgen ter sprake is gebracht. De besprekingen hierover verkeren nog in een eerste stadium, aldus ver klaarde de minister-president prof. Schermerhorn aan een redacteur van het A.N.P. na afloop van de conferen tie, zodat daarover thans nog niets na ders kan worden medegedeeld. Mocht de bezetting een feit worden, dan zal deze niet voor het eind van dit jaar beginnen, aldus prof. Schermerhorn. Het doel van deze besprekingen was van gedachten te wisselen over een voorstel van Nederlandse zijde tot het scheppen van een permanent contact tussen de beide regeringen over kwes ties, welke ontstaan zijn, doordat het natuurlijk achterland van Nederland thans Brits bezet gebied is. De Neder landse ministers vonden bij hun Britse collega's volledig begrip voor de moei lijkheden, welke onder andere betrek king hebben op de omstandigheid, dat goederen uit de Britse zöne in dollars moeten worden betaald. Besloten is de besprekingen op een later tijdstip voort te zetten. Inmiddels zal het bespro kene nader technisch worden uitge werkt. JOEGO-SLAVIë ERKENT REPUBLIKEINS SPANJE. BELGRADO, (Reuter). - De Joego slavische regering heeft besloten de Spaanse republikeinse regering in bal lingschap van dr. Jose Giral als de enige wettige Spaanse regering te erkennen. Ook Polen erkent Spaanse republ. regering. De Poolse Ambassadeur te Parijs, Skresczewski, heeft Zaterdagochtend aan Giral cte officiële nota, die de aankondi ging van de erkenning van de Spaanse republikeise regering door Warschau be vat, overhandigd. VRIJ ZACHT. In de ochtend hier en daar tijde lijk enige mist of nevel, die later optrekt. Wind aanvankelijk nog zwak en veranderlijk, later op de dag tot matig toenemend uit Z.O. richting. Overwegend droog, vrij zacht weer. 16 April: Hoog water: 8.13—20.16 Laag water: 2.1314.15 H. M. de Koningin is Zaterdag voor een korte vakantie naar het Loo ver trokken. Zaterdagavond om precies vijf minuten voor zevenen landde op het vliegveld Soesterberg het Dakota-toestel bestuurd door kapitein Sonderman, waarmede H. K_ H. prinses Juliana en prins Bernhard hun reis naar Scandinavië hadden ge maakt. Het vliegtuig was omstreeks half vier uit Oslo vertrokken. De reis had mede als gevolg van het goede weer een vlot verloop gehad. Prinses Juliana en prins Bernhard hebben zich direct na aan komst te Soesterberg naar het paleis Soestdijk begeven. De Delftse Studenten Carousel Ver. organiseerde voor het eerst weer haar bekende jaarlijkse rit naar Meyendaal, waarvoor zeer veel belangstelling bestond, De ruiterstoet in de fraaie omgeving van Den Haag. v. d. Reyken P. Volgens het Italiaanse persbureau Sidi zou maarschalk Tito het voornemen koes teren om tussen 16 en 20 April een onver hoedse aanval te doen op Triëst. Het plan zou er op gericht zijn om Triëst en omgeving te bezetten, waarbij gebruik gemaakt zou worden van formaties par- tisanen, opgericht door de anti-fascisti sche ItaliaansSloweense Unie. TERUGKEER ^PARLEMENTAIRE COMMISSIE. De parlementaire commissie zal op 16 April naar Nederland terugkeren, dr. Weiter uitgezonderd, die eerst de 20ste denkt te vertrekken. LONDEN, (Reuter). - 't Sowjet nieuws bureau (Tass) heeft over de Sowjetpoli- tiek inzake Perzië een verklaring afge geven. Radio Moskou meldt hiervan, dat de Sowjetregering een „politiek van vriendschap jegens Perzië" heeft ge voerd. De verklaring zegt, dat zulks In over eenstemming was met cfe „politiek van respecteren der souvereine rechten van alle volkeren" van de Sowjetregering. In het bijzonder heeft de regering afge zien van voorrechten, welke zij in Perzië genoot. De Sowjetregering belichaamde haar politiek in het Sowjet—Perzise verdrag, dat op 26 Februari 1921 te Moskou werd ondertekend. In later tijd nestelden zich Duitse fas cistische agenten in Perzië en na het be gin van de tweede wereldoorlog trachtten deze Perzië om te vormen in een basis voor aanvallen op de Sowjet-Unie van het Zuiden uit. De plannen voor een der gelijke aanval werden voorkomen, dank zij de opmars van de Sowjettroepen in Perzië in 1941 op basis van de overeen komst van 1921. Artikel zes van dit verdrag voorziet in gevallen van pogingen van een vreemde staat om Perzië te transformeren in een operatiebasis tegen de Sowjet-staat. In dien zulks het geval is, heeft de laatste het recht om troepen naar het binnen land van het Perzische gebied te zenden en ze daar te houden, totdat het gevaar geheel en al is geëlimineerd. Dank zij de maatregelen, die met be hulp van de regering van Ghavam Sulta- neh zijn genomen, is thans dit stadium bereikt Het veroorlooft het terugtrekken van de' Sowjettroepen". Verdere ontruiming. TEHERAN (Reuter). - De Perzische premier Ghavam es Sultaneh heeft me degedeeld, dat hij nieuwe instructies heeft gezonden aan den Perzischen am bassadeur te Washington Hussein Ala, met de opdracht de Veiligheidsraad van de V. N. ervan in kennis te stellen, dat de Perzische regering vertrouwt dat de Perzisch—Russische overeenkomst eerlijk zal worden nagekomen. Deze overeen komst voorziet in de evacuatie van Rus sische troepen uit Perzië vóór 6 Met a.s. Ghavam es Sultaneh deelde een corres pondent van Reuter mede, dat hfj be trouwbare berichten ontvangen had vol gens welke de Russen bepaalde delen van Azerbeidsjan ontruimen. De premier voegde daar aan toe, dat vertegenwoor digers van Azerbeidsjan en Perzië bin nenkort zullen samenkomen voor het voeren van besprekingen Mede in verband met de huidige positie van onze voedselvoorraden is het niet mogelijk voor nationale feestdagen, zoals de herdenkings- en bevrijdingsfeesten op 4 Mei, extra toëwijzingen voor levensmid delen of versnaperingen te verstrek- ken. Het heeft geen zin desbetref fende aanvragen tot de officiële in- stanties te richten. Neurenberg, (Reuter). - Onder 0 Duitse meisjesstudenten is een ge heime beweging ontstaan, die van Irma Grese, dè opgehangen „blonde schoonheid" van Bergen-Belsen, een „heilige" wil maken. Deze fanatieke, cUvaze „studentinnen" houden ge heime bijeenkomsten én stichten een nieuw nazi-ritueel, dat Irma Grese tracht voor te stellen als een Duitse Jeanne d' Are. Tot dit ritueel behoort het dragen van rode petjes, waarmede zij de Britse militaire politie willen navolgen, waarvan deze „Fraulein" beweren, dat zij de „Heilige Irma" hebben gefolterd om haar te dwingen tot het doen van een valse bekentenis. Utrecht. - De voorj&arsbeurs heeft de hoog gespannen verwachtingen ver overtroffen zowel wat het bezoek, als de zakblijlce resultaten betreft. B(j een voorlopige beraming van het aantal bezoekers komt men tot de 20.000, wat vier maai zoo veel betekent dan het bezoek vóór de oorlog. Over de gehele linie heerst bij de deel-" nemers grote tevredenheid, ook bij da buitenlanders. Van hoeveel belang de ze beurs voor de export is geweest, blijkt wel uit het voorbeeld, dat b.v. een firma in hang- en sluitwerk, or ders heeft geboekt voor 'Denemarken, Palestina, Brazilië, Canada, Curapao; België, Zwitserland en Noord-Amerika en van een firma in suikerwerk, dia bestellingen noteerde uit Palestina, Peru, Indië, Curacao en Zwitserland. Het bezoek van Churchill aan Ne derland, waarbij de Britse oud-premier te Leidsn het eredoctoraat der univer siteit in ontvangst zal nmen, is be paald op de dagen 8—13 Mei. NIEUWS VAN DE „BOISSEVAIN". Uit Cairo is bericht ontvangen, dat do gezondheidstoestand van de troepen op de „Boissevain' goed is. Er zijn slechts weinig zieken aan boord, dezen maken hetgoed. M.S. „TABINTA" MET REPATRIANTEN TE AMSTERDAM. Met 858 uit Indië gerepatriëerde Neder landers is het m.s „Tabinta" van do Mij. „Nederland" Zondagmiddag om streeks vier uur de sluizen van IJmuiden gepasseerd, op weg naar Amsterdam. Het schip arriveerde tegen acht uur te Amsterdam. Met de debarquatie van de passagiers is vanmorgen om negen uur een. aanvang gemaakt. Het zendercomplex Huizen "heeft een nieuwe kortegolf omroepzender in ge bruik gesteld. Deze werkt op een golf- lengte van 49.77 meter, met een vermogen van 5 kw. Het programma van <fe we reldomroep (P.C.J.) zal opk over deze nieuwe golflengte worden uitgezonden. Dit betekent dat men in Europa en wel om 14 uur en 20 uur de wereldomroep kan horen. PARIJSE CONFERENTIE OP 25 APRIL. De Franse regering heeft heden instruc ties gezonden- aan haar ambassadeürs in Londen, Washington en Moskou om f.a ministers van buitenlandse zaken v :a Engeland, de Ver. Staten en de Sow.ot- Unie tfit te nodigen tot de conference, die op 25 April te Parijs zal worder geopend.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1