HELDERSCHE COURANT internat, commissie zal onderzoek naar regiem Franco instellen NIEUWSBLAD VQOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL. WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Voorstel van Bevin te Parijs Tripoli en Cyrenaica onafhankelijk en verenigd in één staaf Holotov matigt zijn eis Geen overeenstemming in Mantsjoerije Prijsverlaging benzine en gasolie Weerbericht. Doodstraf geëist tegen Marchant et d'Ansembourg Dit jaar geen zomertijd De boodschap van de R.A.F. voor H.M. de Koningin VEILIGHEIDSRAAD Gromyko onthield zich van stemming PRINSES JULIANA VERJAART, DINSDAG 30 APRIL 194». 70e Jaargang Nb. 9735. fiM-Hotf» VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder, Directeur: g. KONING.>. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. MD. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL; Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 3.00 Gironummer 16066, N.V. DrukkerU v.h. C. de Boer Jr. Maandag heeft te Parijs de tot nu toe langste vergadering der vier mi nisters van Buitenlandse Zaken plaats gehad; de bijeenkomst duurde 5 uur. Zowel Engeland als de Sovjet-Unie hebben hun 1.1. September aangenomen standpunt inzake de Italiaanse koloniën snel gewijzigd; Molotof matigde zijn eis van het alleenrecht van Sovjet-Rusland op het beheer van Tripolitanië en stelde nu voor, dat zowel Tripolitanië als Cy renaica onder het beheer van de V.N. zouden worden gesteld. Bevin, die rechtstreeks van de Londense con ferentie der eerste mi nisters van de Domini ons kwam, legde een geheel nieuw ptan voor en deed het revo- utionaire voorstel Tri- olitanië en Cyrenaica a mi (ld el lijk onafhan kelijk te maken en in één staat te verenigen. Verder stippelde Bevin BEVIN een plan uit, door de V.N. of door de Raad van Ministers van Buitenlandse Zaken een commissie te benoemen om het voorstel. Engels- en Italiaans So- maliland te verenigen, in onderzoek te nemen. Bevin wees er op, dat zijn voorstellen niet door machtspolitiek, maar door ge zond verstand werden ingegeven. Byrnes handhaafde het in September aange kondigde plan voor een internationaal beheerschap der Italiaanse koloniën, Bi- dault het Franse voorstel: Italiaans be heerschap voor alle vroegere koloniën onder toezicht van de beheersraad der Ver. Naties. Nadat de vier ministers hun meningen hadden uiteengezet, werd niet verder gediscussieerd over de Italiaanse kolo niën. De kwestie blijft op de agenda en zal waarschijnlijk weer ter tafel komen, wanneer de verschillende dele gaties tijd gehad hebben de verklarin gen te verwerken. Geheel Duitsland ter sprake. Op voorstel van Bevin werd de Do- dekanesos kort besproken. Frankrijk en de V.S. waren het eens met zijn voorstel, de eilanden aan Griekenland NEW YORK. (Reuter). - Volgens hier ontvangen berichten uit Tsjoengking wordt in welingelichte Chinese kringen medegedeeld, dat generalissimo Tsjang- -Kai-Sjek, de commünistische generaal Tsjoe En Lai en de Amerikaanse generaal George Marshall er niet in geslaagd zijn om tot een overeenstemming te komen, die leiden kan tot het stopzetten van de gevechten in Mantsjoertfe# Woensdag 1 Mei zal de prijs voor benzine van 30 op 20 cent per liter worden verlaagd en die voor gasolie van 10 op 8 cent per liter. IETS WARMER. IETS HOGEGE TEMERATUUR. Meest matige wind uit Oostelijke richtingen. Half tot zwaar bewolkt. Nog een enkele onweersachtige regenbui. Iets warmer. terug te geven. Molotof in principe eveneens, maar, zoals te verwachten was, onder voorbehoud van de wijze waarop. Aangaande de Duitse kwestie kwam men overeen, dat het voorlopige on derzoek geheel Duitsland, niet alleen West-Duitsland, zal omvatten; een overwinning voor de Engelse ziens wijze, dat deze kwestie na de reeds op de agenda staande besprekingen der Europese vredesverdragen ter sprake zal komen. Molotof toonde zich afkerig de kwes tie van Oostenrijk op de agenda te plaatsen. Byrnes verklaarde echter, dat het zijn voornemen is, dit weer ter sprake te brengen. Maastricht. Voor de Limburgse Kamer van het Bijzonder Gerechts hof te 's Hertogenbosch, stond Maan dagmiddag terecht de voormalige ge volmachtigde van Mussert en ex- commissaris der Prov. Limburg, M. V. E. H. J. M. Graaf de Marchant et d'Ansembourg. De advocaat-fiscaal eiste de dood straf, met ontzetting uit het actief en passief kiesrecht voor het leven. In de middagzitting kwam de ver dediger, Mr. v. Oppen, aan 't woord. WISSELKOERSEN IN NED. INDIë. BATAVIA, (Reuter). Het Nederl.- Indische Deviezen Instituut heeft met terugwerkende kracht tot 7 Maart de volgende wisselkoersen vastgesteld: Nederlandse gulden 0.995—1.005; Pond sterling 10.64—10.74; Amerik. dollar 2.642.675; Austral. pond 8.4658.595. De ministerraad heeft besloten, dit jaar niet over te gaan tot de ge bruikelijke zomertijd. Bij deze be slissing hebben de belangen van de landbouw gepraevaleerd. Deze spra ken zo sterk, dat de besparingen aan brandstof geacht werden daartegen niet op te wegen. Er is een complot ontdekt, dat in hield gen, Mac Arthur om het leven te brengen. (SOESTDIJK. - Het Engelse Lancaster- vliegtuig, dat om half twaalf in Engeland is opgestegen met een bloemenhulde voor M. de Koningin heeft zyn kleurige last Maandagmiddag met een persoonlijke boodschap van den R.A.F.-maarschalk Lord Tedder, boven paleis Soestdyk uit geworpen. De boodschap luidt als volgt: Mevrouw, Het doet mij veel genoegen u ter ge legenheid van de eerste verjaardag van de operatie van het bommenwerperscom mando, waarbij voedsel, toen Uw volk in zulk een nijpende nood verkeerde, naar Nederland werd gebracht, U mijne groeten te zenden. Het was voor mij en voor ons allen die aan deze operatie deelnamen, een grote vreugde in staat te zijn u te helpen en wij zullen nimmer de prachtige geestes gesteldheid vergeten, waarvan het Neder landse volk blijk gaf in de bittere tijd, toen Uw land bezet was door een harden en meedogenlozen vijand. Wij allen zijn vol bewondering voor de geweldige en succesvolle krachtsinspan ning, die de Nederlanders zich getroosten om de oorlogsschade te herstellen. Na mens de Royal Air Force zend ik Uwe Majesteit en in U aan Uw volk'de beste wensen. Gedurende de oorlog was de vriend schap tussen het Nederlandse volk en de Royal Air Force standvastig en oprecht. Moge deze in de komende jaren blijven bloeien. Ik heb de eer te zijn, mevrouw, Uwe Majesteits gehoorzame dienaar, TEDDER. Ralph Ingersoll, de schrijver van het boek „Top Secret", beweert, dat de Ame rikaanse luchtmacht reeds in staat is tot een „atoom-blitz" tegen de Sowjet-Unie. „Dit is de reden, waarom de Sowjet-Unie de Verenigde Staten vreest", aldus Inger soll. NEW YORK (Reuter). - De Veiligheids raad heeft zijn besprekingen over de Spaanse kwestie hervat. De voorzitter stelde onmiddellijke stemming over het Australische voor stel voor, maar de Poolse afgevaardigde kwam tussenbeide met het voorstellen van tweo amendementen: 1. 31 Mei als limiet voor het verslag van de commiss/e, welke een onderzoek zal instellen naar de Spaanse kwestie en 2. een toevoegen aan het voorstel van de woorden „eenstemmige morele ver oordeling" van het regiem van Franco. Dr. Lange, de Poolse afgevaardigde, zeide, dat hij deze voorstellen deed, om dat hij hiermede hoopte een eensgezinde actie van de raad te verzekeren. De Australische afgevaardigde zeide de twee amendementen te aanvaarden. Gromyko. Gromyko kondigde toen aan, dat hij zich van stemming over de Spaanse kwestie zou onthouden. Hij voegde hier aan toe, dat dit geen precedent vormde voor onthouding van stemmen door de permanente leden van de raad. Hij zeide vervolgens, dat de besprekingen van de raad ten volle hadden bevestigd, dat het regiem van Franco een ernstige be dreiging is voor de internationale vrede. „Het aannemen van dit voorstel bete kent, dat de Veiligheidsraad, in plaats van het nemen van doelmatige maat regelen, uitstel en geen actie zoekt in de kwestie van het Spaanse fascisme. De Sowjet-Unie blijft zich ronduit tegen dit voorstel verzetten", aldus Gromyko. De raad nam vervolgens het Australi sche voorstel aan met tien stemmen voor en één onthouding van Gromyko. Er werd overeengekomen, dat de com missie, welke de documenten zal be studeren, zal worden samengesteld uit de Australische, Braziliaanse, Chineese, Franse en Poolse afgevaardigden, ter wijl de Australische gedelegeerde als voorzitter ral fungeren. De voorzitter zeide: „Wij zullen bij eenkomen, wanneer wij iets op de agenda hebben." Er werd geen veto uitgesproken en de voorzitter kondigde formeel aan, dat het voorstel was aan genomen. Vandaag verjaart onze Kroonprinses. De eerste verjaardag in een vrij land. Het vorig jaar „voelden" we de vrede nabij, maar toch kon op die 30e April de vlag niet worden utigestoken. Nog was het raadzaam om binnenshuis de oranjebloemen te schikken en de vlag te plooien tegen een kamerwand. Maar vandaag mag onze driekleur weer fier en vrij wapperen en mogen we ons tooien met oranje, als een symbool van onze verbondenheid aan het Huis van Oranje, waarvan onze Kroonprinses een telg is. Prins Bernhard is van zijn vacantie in Zwitserland in Nederland terugge keerd In dit jaar van vrijheid heeft H. K. H. Prinses Juliana vele malen het open bare werk van Haar Moeder waarge nomen. Zij was op tentoonstellingen van nationale betekenis, zij was bij de eerste binnenkomst van repatriërenden uit Indië, zij toonde haar belangstelling voor de opbouw van getroffen gebieden, zij leefde mee met het volk in nood. Prinses Juliana heeft het hart van velen veroverd. Zij toonde zich een Ko ninklijke telg, die bij vorstelijke voor naamheid toch vlotheid in omgang be zat, die Haar kinderen niet van het volk afzonderde, maar ze als gelijken wilde doen opgroeien tussen kinderen van de zelfde leeftijd. De Prinsesjes moesten niet leven in isolement, maar vóór alles stelde de Koninklijke Moeder er prijs op, dat Haar drietal hun jeugd in onbe zorgdheid, als kinderen zouden door brengen temidden van kinderen. En daarom liet ze Trix en Irene een „gewo ne school" bezoeken, waar ze als gelij ken met de kinderen van hun klas zou den omgaan. Door dit gebaar en door heel Haar houding sprak Prinses Juliana tot het hart van het Nederlandse volk en ver stevigde ze de band die er was tussen Koningshuis en volk. Vandaag viert onze Prinses Haar 37e verjaardag. Voor de ouderen onder ons blijft ze „Juliaantje", voor de jongeren een Prinses die het Nederlandse volk een warm mart toedraagt en die, als ze straks de Koninklijke waardigheid zal ontvangen, die ook Koninklijk zal we ten te dragen. Wij wensen onze jarige Prinses, Haar gezin en Haar Moeder van harte geluk en hopen, dat dit nieuwe levensjaar een jaar zal worden, dat minder zorg zal geven dan het jaar dat voorbiigtne. B. DE „KLIPFONTEIN" IN HOLLAND TERUG. De „Klipfontein" met repatrianten uit Ned.-Indië aan boord, is gisteravond in Amsterdam aangekomen. Vanmorgen om 9 uur is met het debarqueren eer begin gemaakt.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1