HELDERSCHE COURANT Is herziening van de Grondwet noodzakelijk Zang- en bloemenhulde voor het Paleis te Soestdijk NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KQEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De conferentie te Parijs Zuid-Tirol komt niet aan Oostenrijk Russen verlaten de hoofdstad van Azerbeidsjan Weerbericht. De verjaardag van Prinses Juliana Défilé van duizenden mensen Complot tegen Gen. MacArthur ontdekt Dagorder van Stalin Kolenrantsoen voor '46-'47 voor gebouwen, werk plaatsen, etc. Regeringsverklaring over Indië TWEEDE KAMER Meerdere stemmen voelen er niei veel voor Het zenden van dienst plichtigen over zee WOENSDAG 1 MEI 1946. 70e Jaargang No. 9729, VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder. Directeur: S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uifcg» MU. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60, Postabonnementen f 3.00 Gironummer 1G066, N.V. Drukker!) v.h. C. de Boer Jr. c.h.m Parijs. - De conferentie der vier mi nisters is Dinsdagmiddag om 3 uur hervat. Men meent te weten, dat de kwestie van de grenslijn tussen Joego slavië en Italië in het gebied van Triëst ter sprake is gekomen. Groot- Brittannië stelde voor een controle commissie, bestaande uit tien mogend heden, voor Triest in te stellen. Joego-Slavië stelde voor een com missie te benoemen, waarin de Oekrai- ne, doch geen westelijke mogendheid, behalve Italië, zitting zou hebben. Een Joego-Slavische voorzitter zou de commissie presideren. Op voorstel van Byrnes hebben de ministers besloten tweemaal per dag bijeen te komen. De plaatsvervangers der ministers zullen elke dag om tien uur 's morgens en jie ministers zelf om 11.30 's morgens en tevens 's middags bijeenkomen. Molotov. Molotov maakte, naar aanleiding van de beslissing om van 1 Mei af twee maal per dag bgeen te komen, de op merking dat de eerste Mei in de Sow- jet-Unie een nationale feestdag is. „Ik ben echter bereid om te werken", zeide hij glimlachend. Beivin antwoordde hierop. „In dat geval hoop ik, dat u het voorbeeld van de Britse vakverenigingen zult volgen en zult vragen driedubbel te worden uitbetaald". Generaal Walter Bedell Smith, de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, is in Parijs aangkomen. Oostenrijkse aanspraak op Zuid- Tirol afgewezen. De conferentie der ministers van buitenlandse zaken heeft de aanspraak van Oostenrjjk op de terugkeer van Zuid-Tirol afgewezen. Er werd echter overeengekomen, dat, indien Oostenrijk een kleinere grenswijziging zou eisen, dit in over weging zou worden genomen. Radio Tebris meldde, dat het rode leger Maandagmorgen de hoofdstad van Azerbeidsjan „formeel" heeft verlaten en dat de Sovjet-Russische gene.raal Glinsky, de bevelvoerend officier, de volgende afscheidsboodschap heeft uit gegeven: „Na vier jaren oorlog verlaten wij thans uw land. In deze jaren zijn wij goede vrienden geweest. Wij kwamen met uw toestemming in uw land om u tegen de oorlog te beschermen. De oorlog is nu voorbij. Wij vertrekken en wensen u veel geluk en voorspoed in vrede". nieuw schip voor de NEDERLANDSE MARINE. Sydney, 1 Mei. - De koninklijke Ne derlandse marine heeft van de Aus tralische marine het korvet „Tam- worth" verworven. Dit is het derde korvet, dat van de Australische ma rine naar de Nederlandse zal over gaan. VRIJ WARM WEER. Matige wind tussen Zuid-Oost en Noord-Oost. In het Noorden van het land aanvankelijk nog zwaar be wolkt, elders meest licht of half bewolkt. Overwegend droog. Vrij warm. 2 Mei: Zon op: 5.10 Onder: 20.05 Maan op: 5.57 Onder: 21.34 Het paleis Soestdijk trok als een magneet Dinsdagmiddag alle kinderen uit Baarn en Soestdijk tot zich. Drie duizend schoolkinderen verzamelden zich bij de Koningslaan, terwijl een lange rjj volwassenen zich formeerde bij de ingang van het voorterrein. Omstreeks half twee kwamen prin ses Juliana, prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene naar bui ten, waar de prinses een blinde dame begroette en vervolgens de heren mr. A. L. des Tombe en F J. van Beeck Calkoen, de burgemeesters van Baarn en Soest, en de besturen van de oran jeverenigingen uit deze plaatsen. Met muziek van de harmonie „Crescendo" uit Baarn en de Soestdijker Harmonie marcheerden de kinderen, met vlagge tjes en bloemen getooid, het voorter rein op, waar zij onder leiding van den heer Dick Koops vaderlandse ilederen zongen, beëindigd met het. Wilhelmus en een driewerf „fioera". Op het terras. H. M. de Koningin, prinses Juliana, prins Bernhard en de prinsesjes Bea trix en Irene hadden op het terras plaats genomen, terwijl prinsesje Mar griet, dat nog niet hersteld is, uit het raam van een zijvleugel toekeek. Nog tijdens de zang begonnen de kinderen bloemen te leggen op de tre den van het terras. Prinses Beatrix voegde zorgzaam een terzijde gevallen bloempje bij de andere en een kleuter ging gemoedereerd zitten bij het bou- quet, dat hij zojuist op het terras had neergelegd. Terwijl de muziekcorpsen hun vro lijke tonen lieten horen, defileerden na de zanghulde duizenden inwoners van Baarn, Soestdijk, Soest en wijde om geving. Handenvol bloemen werden aangedragen zodat de trappen van het terras al spoedig met een veelkleurig, natuurlijk tapijt waren bedekt. Ruim een uur duurde dit défilé, dgt evenzoo besloten werd met het Wil helmus, een daversnd gezongen „lang zal ze leven" en een driewerf hoera. Had na de zanghulde prinses Juliana reeds aan den leider van de zang, den heer Koops, op het terras haar erken telijkheid betuigd, na het défilé wer den de burgemeesters en de besturen der Oranjeverenigingen op het terras ontboden en betuigde de koninklijke familie haar dank voor het medeleven van de bevolking met het prinselijk gezin. Officiëel is medegedeeld, dat Dins dag te T.okio een complot tot het vermoorden van Generaal Douglas MacArthur, den geallieerden opper bevelhebber in Japan, ontdekt is. In de mededeling is verklaard, dat het complot tot bedoeling had, MacArthur als bij toeval om het leven te laten komen tijdens de communistische parade, welke van daag gehouden zou worden. A.F.P. meldt nog, dat de leider van het complot een door de politie school in Korea gediplomeerde Ja panse agent van politie is. In besloten kringheeft de koninklijke familie na dit festijn de verjaardag van de prinses verder gevierd, maar nog de gehele middag en ook des avonds heeft het paleis Soestdijk de belangstelling getrokken van de tal rijken, die zich voor de hekken verza melden. In het paleis te Soestdijk had zich des morgens omstreeks half elf een aantal officieren en minderen opge steld, aan wie prins Bernhard het Vlie- gerkruis en het Kruis van Verdienste uitreikte, in tegenwoordigheid van prinses Juliana, de prinsesjes Beatrix en Irene en vertegenwoordigers van de ministers van oorlog en marine. Radio Moskou heeft melding gemaakt van een dagorder van Stalin, uitgege ven ter gelegenheid van de eerste Mei. Stalin zei o.a.: Er is geen reden om te betwijfelen, dat de Sowjet-Unie in de toekomst trouw zal blijven aan haar politiek van vrede en veiligheid en van gelijkheid en vriendschap tussen de volkeren". Alle verbruikers van vaste brandstof fen voor verwarmingsdoeleinden, die voor het afgelopen stookseizoen van de brandstoffencommissie een identiteits kaart onvingen, moeten, ter verkrijging van een toewijzing vaste brandstoffen voor het stookseizoen 1946-1947 voor 15 Mei a.s. een aanvraagformulier MD 393'05 volledig ingevuld bij hun distrl- butiedienst inleveren. De plaatselijke distributiedienst zal nader bekend ma ken, waar en wanneer genoemd formu lier kan worden afgehaald en inge leverd. In afwachting van een nader bekend te maken regeling voor woningen, die alleen centraal verwarmd kunnen wor den. zullen hiervoor voorlopig geen aanvraagformulieren worden verstrekt. Naar de Volkskr. verneemt zal de min. van Overzeese Gebiedsdelen, prof. J. H. A. Logemann Dinsdag 7 Mei na mens de regering een verklaring af leggen in zake de Indonesische kwes tie. Aangenomen wordt,dat de com missie-Van Pol aan de volksvertegen woordiging haar rapport dan zal heb ben ingediend. DE „TROMP". Vrijdiag 3 Mei a.s. zal H. M. „Tromp", het grootste schip van de Kon. Marine, dat sinds de bevrijding een vaderlandse haven aandeed, te Amsterdam arriveren. In de op Dinsdag gehouden vergadering van de Tweede Kamer kwamen aan de orde: Wetsontwerp-voorzieningen met het oog op de mogelijkheid van een ontbin ding van de voorlopige Staten-Generaal en de alsdan te houden verkiezingen. De heer Maarsseveen (R.K.) meent, dat het ontwerp, eenmaal aangenomen, de be tekenis der komende verkiezingen zal accentueeren. Spr. deelt mede, zich het recht voor te behouden, een amendement in te dienen tot schrapping van art. 192 der Grondwet (d.i. het artikel, dat bepaalt, dat dienst plichtigen te land alleen met hun instem ming naar Overzeese Gebiedsdelen gezon den mogen worden.) De heer Tilanus (C.H). gelooft niet, dat hij zijn stem aan het voorstel zal kunnen geven. Met belangstelling wacht hij af, wat de minister zal zeggen over de kwes tie van schrapping van art. 192. De heer Truyen (R.K.) is van oordeel, dat de tijd, welke voor de voorbereiding van het ontwerp aan de Kamer is gela ten, wel zeer beperkt is. Z.i. gaat het de regering bij de voorgestelde wijzigingen alleen om ontbinding der Kamer te voor komen. Spr. is van miening, dat het lid maatschap der Bijzondere Kamer onver enigbaar moet zijn met het lidmaat schap der Staten-Generaal. De heer Schouten (A.R.) geeft te ken nen, dat te weinig tijd is gegeven voor een nauwgezette overweging van de on derhavige materie. Overigens merkt hij op, dat, toen de Staatscommissie haar opdracht ontving, de regering een andere aanlëiding had dan zij thans te kennen geeft in de Memorie van Antwoord. Het argument van de tijdsduur, dat eerst zo'n belang rijke rol speelde, speelt nu helemaal gWD rol meer. Spr. verklaart tenslotte, dat hij niet zal kunnen medewerken aan aanvaarding van het ontwerp. De heer Joekes (V.D.) meent, dat er enige goede redenen zijn om Hoofdstuk VIII der Grondwet op korte termijn te veranderen. Het denkbeeld van den heer van Maars seveen, ten aanzien van schrapping van art. 192, verdient ernstige overweging. Wij komen te staan voor moeilijkheden, indien het artikel niet uit de Grondwet gelicht wordt, aldus spreker. Als de heer Van Maarsseveen een amen dement indient, getekend door alle frac ties, dan is het gerechtvaardigd, dat het artikel 192, geschrapt wordt. Dit lijkt spreker beter, dan dat de regering thans met het voorstel daartoe komt. De heer Wagenaar (C.P.N.) verklaart, dat er in het ontwerp gedachten voor komen, waarmede zijn fractie zich kan verenigen. Zijn fractie zal zich echter van stemmen onthouden. Minister Beel antwoord. De minister van Binnenlandse Zaken, de heer Beel, zegt, dat de regering mag spreken van rijp beraad en nauwgezette overweging. De toelaatbaarheid der Grond wetsherziening beschouwende, merkt hij op, dat men al decennia lang ontevreden is over de procedure der herziening. Artikel 192. Spreker moet aan de Kamer overlaten of zij bij amendement artikel 192 wil schrappen. Wat de consequenties zullen zijn, indien de Bijzondere Kamer de Grondwetsher ziening verwerpt, valt m.i. tevoren niet te zeggen. De minister verdedigt nader zijn opvat ting omtrent urgent-verklaring van het voorstel. Hij vraagt het ontwerp aan te houden tot Donderdag a.s. in verband met eventueele schrapping van art. 192. De Kamer besluit daartoe

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1