FREDDY HULL Bijeenkomst Chr. Oranjevereniging Pietje Pluis en Jantje Joppe beleven nieuwe avonturen Nieuwe Bonnen Stadsnieuws Ds, Bik spreekt vvvvvvvvvvvvv Voor een vrije uitoefening van bedrijf en arbeid: Stemt op „De Partij van de Vrijheid" vvvvvvvvvvvvv Orkest vanaf 1 Mei in De Roskam Waar gaan we heen? De burgemeester voor de radiodistributie Prinsessedag Extra vlees, import sigaretten, thee Wat brengt de radio? Ter gelegenheid van de verjaardag van ;H.K.H. Prinses Juliana hield de Chr. Oranjevereniging in de Bethelkerk Maan dagavond een openbare vergadering, waarvoor zeer veel belangstelling was. De voorzitter van de Chr. Oranjever eniging, de heer J. de Jong, opende na het gemeenschappelijk zingen van Psalm 150 vs. 1, met gebed, en hij las vervolgens de 20e Psalm. In zijn openingswoord heette hij in het bijzonder welkom bur gemeester Ritmeester, den commandant der Marine, kap.-luitenant J. C. d'Engel- bronner, en enige andere autoriteiten. Spr. zeide, Gode dankbaar te zijn, dat Hij na vijf jaren van onderdrukking ons deze avond weer in vrijheid doet bele ven. Wij mogen ons weer tooien met Oranje, en we kunnen ons als Oranjever eniging weer geven aan onze taak: ons volk te wijzen op Gods leiding in de geschie denis van Vaderland en Volk. Muzikale omlijsting. Het Geref. gemengd koor „Halleluja" zong daarop onder leiding van den heer G. van der Kuyl een bewerking van Psalm 134. Alvorens de spreker van deze avond, ds. B. E. J. Bik, Herst. Evang. Luth. predikant te Amsterdam, het woord nam, voerde het Chr. Dubbel-Mannenkwartet een drietal werken uit, o.a. een eigen compositie van den dirigent, den heer J. Jongkees, op woorden van één der zan gers uit het kwartet, den heer De Waard, namelijk „Ee!n lied voor onze Kroonprin ses". De uitvoering van dit werkelijk goed geslaagde stuk was lofwaardig. Eén der eerste tenoren, die overigens een goede stem heeft, was zo nu en dan af zonderlijk te horen; de partijen waren evenwel prima tegen elkaar afgewogen. Ds. Bik. Toen was het woord aan ds. Bik, die bijzonder fors van wal stak. Hij had tot onderwerp: „De Tijdstroom en het Gods bestuur", en allereerst ging hij, aan de hand van Nebukadnezar's droom over het beeld met het gouden hoofd en de voe ten van ijzer met leem gemengd, in grote trekken de gang der wereldgeschiedenis na.„Panta rei", alles stroomt, zeiden de oude Grieken reeds, en dat woord geldt nu nog. Wat een jaar geleden voor ons nog tastbare realiteit was, is thans reeds in onze herinnering vervaagd. De Bevrijding is voor spreker de groot ste-deceptie van zijn leven geweest. „Als we van de week in stille omgang naar de dodengraven gaan, dan kan niet an ders dan een schaamrood onze kaken bedekken. Van ons nieuwe Nederland, met zijn gerechtigheid, waarheid, orde en naastenliefde is nog niet veel terecht ge komen. Er is corruptie alom. Deze week hebben we tweemaal feest, maar het is een feest, waarop het ge juich verstomt! Spreker besloot met een opwekking tot de jeugd. Vergeet nooit, dat jullie Nederlanders zijn, zei hij. Durf recht uit je ogen te kijken, en maak je los uit de sfeer van huichelachtigheid. Wanneer je feest viert, bedenk dan, dat de ware geestdrift daar is, waar de geest domineert. Er is nooit ware geestdrift, waar meer drift dan geest is! Nogmaals zang. „Halleluja" zong daarna een drietal wer ken, waarvan vooral „Nederland" voor treffelijk werd gezongen. De werken ble ken prima ingestudeerd. De heer G Füldner begeleidde correct op het kerk orgel. Het Dubbel-Mannenkwartet voerde daarna nog uit „Die stem van Suid- Afrika" en „Avondliedje". Met laatst genoemde compositie leverde „Laus Deo' zijn grootste prestatie van deze avond. Een keurige solo van de eerste bassen en een prachtig pianissimo van het gehele kwartet. In zijn slotwoord dankte de heer De Jong allen, die aan deze avond hadden medegewerkt. Aan het koor bood hij als blijk van waardering een aantal muziek stukken aan, en aan „Laus Deo" een en veloppe met inhoud. De heer De Jong eindigde daarna de avond met het „Onze Vader". DE VERNIELINGEN IN DE DUINEN. Naar aanleiding van ons bericht d7d. 25 dezer, deelde de heer de Jong, opzichter van de Rijkskustwacht ons mede, (fatin.de duinen nog andere vernielingen zijn aan gericht. Zo is door diefstal en vernieling het kustlicht „Falga", nabij strandpaal 3, voor de scheepvaart onbruikbaar ge maakt. Op de dijk is uit een kustlicht een electrische schakel'ilok gestolen, en van het kustlicht achter Huize „Parkzicht" is de lantaarn vernield, terwijl bovendien ruim 25 meter kabel is gestolen. Dat in d'e bezettingstijd een viertal radiotoestellen uit de lichttoren en uit een schuur zijn gestolen, kon nog op re kening van den bezetter worden gescho ven, maar waar moet het heen, wan neer nu, nu Nederland weer is gaan va ren, de kustlichten onbruikbaar worden gemaakt! CLANDESTIEN SLACHTER ACHTER SLOT. Aan het eind van d'e vorige week kre gen ambtenaren van de prijsbeheersing een tip, dat in een perceel aan. de Bassin gracht clandestien een varken was ge slacht. Er werd in samenwerking met de rijkspolitie een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat inderdaad een varken was geslacht, en cfat het vlees voor f 5 per pond was verkocht. De slager werd opgespoord, en achter slot en grendel gezet, in afwachting van hetgeen met hem moet gebeuren. Naar Veenhuizen? Vrijdag 3 Mei. De Roskam. Bewakings- troejpen Erfprins: Bevrijdingsfeest met o.a. Lou Bandy. Casino, uur. Gezagstroepen R.A.O.: Nessemer Boerencabaret. Hedenavond om 19.10 zal bur gemeester G. Ritmeester een kort woord spreken voor de Rijlksradiodstributie, ter aanbe veling van de inzameling, voor de Stichting 1940-'45. Een stralende zon, bijna geen wind, en overal vlaggen. Dat was het begin van Prinsessedag 1946, de eerste die na zes jaar tijd, openlijk kon worden ge vierd. Er werd op deze dag in kantoren en werkplaatsen normaal arbeid verricht, maar toch had de stad van 's morgens vroeg tot 's avonds laat een bijzonder feestelijk aspect. De mensen droegen oranje en ze hadden allemaal hun vro lijkste gezicht aangetrokken. Vooral na hét middaguur was het in de binnenstad gezellig druk. Voor de etalages in de city verdrongen zich vele kinderen, die blijkbaar in opdracht van pa of moe erop uit waren getrokken om letters te garen, letters, die tezamen het K.S.K.-gedicht moesten vormen.... De etalages waren trouwens de moeite van het bezichtigen ten zeerste waard. De winkeliers hadden over het algemeen hun uiterste best gedaan om er iets moois van te maken, en de meesten wa ren daarin ook geslaagd. De drukte in de binnenstad nam nog toe, toen tegen drie uur een vloedgolf van vrolijke klanken de Koningstraat kwam binnenstromen uit de beide grijze luidsprekers van Radio-Metropole. die daar met wijdopen-gesperde muilen hin gen te jubelen aan de gevel van Druk kerij De Boer. Het was vanuit de „re- gelkamer" een gezellig gezicht, die drukke Koningstraat, een drukte die tegen zes begon weg te ebben. En toen zweeg, na een pittige mars van Sousa, het duo luidsprekers. Weinige mensen waren op deze kos telijke dag kort voor zonsondergang naar de dijk getogen, om de zon te zien wegzinken in een wollige grijze bank tussen Texel en de Razende Bol, die ditmaal zijn naam geen eer aandeed, gelukkig Om acht uur was het in de binnenstad een drukte van belang. Velen waren naar het Julianapark gewandeld om te luisteren naar het concejrt, dat het Ste delijk Muziekcorps daar gaf in de tent. Maar de meesten trokken toch naar de Koningstraat, vooral het jeugdig volksdeel. Het feest begon daar feitelijk pas, toen de luidsprekers weer begonnen te bulderen over de bonte mensenme nigte, die langzamerhand tot een men senmassa aangroeide. Van boven af had het veel weg van een veemarkt, maar dan van zeer dartel vee. Uren lang was het daar één gedans en gedein, en de stemming, die op straat heerste, was tip top. Gerard van den Berg hield de wind onder het feestende volk. Hij liet zijn door G. Th. ROTMAN. (Nadruk verboden). voor de tweede helft van de 5c perioj 1946 (28 April t.m. 11 Mei). Elk der volgende bonnen geeft recto op het kopen van: KA, KB, KC 604. 221 Algemeen 125 gram boter 222 125 gram margarine 223 50 gram thee. 224 250 gr. jam. stroop enz 225 250 gram waspoeder LA, LB, LC 604. 118 Vlees 100 gram vlees. A 29 Melk 2 liter melk. B 29, C 29 Melk 3 1/2 liter melk, 112 Aardappelen V kg aardappelen KD, KE 604. 724 Algemeen 250 gr. jam, stroop enz 725 250 gram waspoeder LD, LE 604. D 29, E 29 Melk 6 liter melk. 612 Aardappelen 1 kg. aardappelen. Tabakskaarten enz. T 26 2 rants tabaksartikelen. (geen import-cigaretten), T 35 1 rants. import-cigaretten! V 26 100 gr. choc. of suikerw, X 26 100 gr., choc. of suikerw. X 35 1 -ants. import-cigaretten, Bovengenoemde artikelen kunen reedi op Donderdag 2 Mei a.s. worden ge kocht, met uitzondering van de bonnen voor melk en aardappelen, waarop eerst met ingang vian Maandag 6 Mei mag worden afgeleverd. Ook op de extra- vleesbon, die op deze bonnenlijst is ver- meld, kan bij uitzondering reeds op Donderdag worden gekocht. 119. Maar toen ze samen overlegden, waar ze heen zouden fietsen, begon hun geweten te spreken! Ze dachten allebei opeens aan den kruidenier, die het in deze crisistijd toch al zo slecht had en nu ook nog zijn carrier en zijn bood schappen, ja, misschien nog klanten ook kwijt was. Bedrukt en met tranen in de ogen keken ze elkaar aan. 120. En öf ze mekaar begrepen! Die zelfde avond nog wandelden ze samen naar den kruidenier. In een envelop, die ze bij zich hadden, zaten netjes de vier gulden met een briefje er bij: „Ter vergoeding van de schade. Van uw twee nette loopjongens". En, daar het na winkelsluiting; tijd was, werd de brief netjes in de bus gedeponeerd. EINDE. mensen walsen en hossen en een polo naise ontbrak zelfs niet op het pro gramma. De luidsprekers produceerden een pro- gramma van vrolijke klanken, met me dewerking van het Wiener Bohème Or kest, Reginald Dixon, The Massed Brasi Band, Cor Steyn, The Paradise Island Trio en vele andere sterren en sterren- groepen van het muzikale firmament. De sterren aan het echte firmament stonden hoog boven dit alles te flonke ren, en ze bleven dat doen, ook nog toen de rust in de binnenstad was weerge keerd en het einde gekomen was van deze eerste Prinsessedag in Herrijzend Den Helder. CIRCUS SALTAR1NO KOMT. Voor het eerst na vele Jaren zal weer een circus onze stad bezoeken, en wel het Nederlandse circus Saltarino uit Amster dam. Gedurende de oorlog is dit circus niet op tournée geweest, In verband met de activiteit van de z.g. Kultuurkamer, De na de bevrijding met steun der auto riteiten weer op gang gebrachte zaak is aanmerkelijk verfraaid. Het circus zal zijn tenten in onze stad opslaan aan de Javastraat Jioek Madoera- straat. De openingsvoorstelling zal gege ven worden op Vrijdag 3 Mei a.s., des avonds te 8 uur. Verder zijn er voorstel lingen: Zaterdag 4 Mei, nam. 2.30 en 20 uur en Zondag 5 Mei, nam. 2.30 en 20 u. VOOR WOENSDAG 1 MEI. HILVERSUM I. VARA: 15.00 Voor dracht. 15.15 Meisjeskoor. 15.45 Het stond in de krant. 16.45 Victor Silvester. IS-31 Programma voor de Nederl. Strijdkrach ten. 20.05 Toespraken door ministers. 2121 De Mei, die komt. 23.55 Gramofoonmuziek- HILVERSUM n. NCRV: 16J Praatje voor jeugdige postzegelverzame laars. 16.15 Meisjeskoor. 16.45 Voor jon gens en meisjes. 17.30 Orgelconcert. M- Ensemble Gregor Douwinsky. 19.20 Me band en plaat voor U paraat. 20.20 Lege des Heils. 22.15 De Klokkenberg 100 joar' 23.50 Schriftlezing. VOOR DONDERDAG 2 MEI 1946. HILVERSUM n. KRO: 8.40 De heilige van de maand. 8.50 Maria ter Ere. NC 10.15 Morgendienst. KRO: 11.— Radio z kenbezoek. 12.15 Rode Rose vol Ghena 12.30 Lunchconcert. 13.45 Voor de vr0 mor Van nodig- HILVERSUM I. AVRO: 8.45 Intiem genconcert, 9.15 Morgenwijding. 18- vrouw tot vrouw. 11.— Nuttig en 11.45 Berichten over krijgsgevange 12.— Choplnwerken. 21.30 In het SP - netje. 12.35 Ensemble Jetty Cantor. Orkest Malando. Het programma van de,R'^W Wereldomroep van Riadio-Neder sterk worden uitgebreid.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2