6AITROMOHE Alleen Moeder lost de puzzle op! De Gruyter opent Onze Zeevaartschool wint de tweede prijs Schooltuinnieuws Deken Horst neemt serenade in ontvangst Schacht: „Hitier bedroog de wereld, maar Advertentiën. RECLAME Personeel: Te.huur aangeboden Te huur gevraagd: Ruilen Een puzzle is het voor kleinen broer van 1 tot 10 te tellen. Een puzzle is het voor groote zus aan wien zij haar hart zal. schenken. Een puzzle is het voor Vader om „aan den rook te blijven". En een wekelijks terugkee- rende puzzle is het voor Moe der, hoe het voordeeligst haar huishoudgeld te besteden. Maar gelukkig is Moeder klant bij de Gruyter en daar mede is voor haar een goed deel van de puzzle opgelost. Zij weet, dat de Gruyter met, haar meepuzzelt om met het huishoudgeld rond te komen. De Gruyter geeft weer cassa- bons: voor tien gulden aan bons krijgtMoeder één gulden contant tërug. Hoe dat kan? Door enorme inkoopen be spaart de Gruyter aanmerke lijk en daarvan profiteert ook Moeder. Op de fatale 25e Juni 1940 was onder de vele panden, die in onze stad aan het vuur ten offer vielen, ook de winkel van de fa. De Gruy ter, Spoorstraat hoek Spuistraat. Korte tijd later opende deze fir ma een noodwinkel, eveneens in de Spoorstraat, hoek Breewaterstraat. Ook deze zaak werd ten gevolge van een bombardement vernietigd, en wel op 5 November 1943. En daar mede verdween De Gruyter voor lange tijd uit onze stad. Thans is ons land een jaar be vrijd en nu keert De Gruyter terug. Een nieuwe zaak zal morgen, 2 Mei, worden geopend in het perceel Kei zerstraat 30. De zaak gaat open om 2 uur nam. Aan dit feit zijn voor de cliëntéle enige openingsattracties verbonden, waarvoor wij verwijzen naar de ad vertentierubriek. SLUITING ZAKEN. Wij vestigen onze Helderse zaken lieden op de advertentie waarin de besturen van de beide plaatselijke Micldenstandsverenigingen Helder" en „De Hanze", hun leden verzoe ken, a s. Zaterdagmiddag, dus op bevrijdingsdag, hun zaken na des middags 1 uur te sluiten. De wissel beker voor roeien! Het vierdaagse tournooi, dat de vorige week te Amsterdam gehou den werd voor alle landelijke zee vaartschol^, is een groot succes geworden, niet in het minst ook voor onze Helderse deelnemers, die de tweede prijs over het gehele tournooi in de wacht wisten te sle pen, en bovendien de wisselbeker voer roeien. Bravo, jongens! Het beste resultaat werd door de jongens van onze gemeentelijke zee vaartschool bereikt in de roeiwed strijden, een nieuw nummer op het programma der jaarlijkse zeevaart- schooltournooien. Geroeid werd met marinesloepen, op de Bosbaan. De afstand van 2 km verd afgelegd in 14 min 21 sec. Daarmee werd de eerste prijs gewonnen, een wissel beker, beschikbaar gesteld door de directie van het maandblad „De Blauwe Wimpel". Dit mooie resul taat is voor een niet gering deel te danken aan de intensieve voorberei ding onder leiding van Wim Ber- kenvelder. In de hockey-wedstrijden werd eveneens de eerste prijs, een wissel beker, gewonnen. Vooral de wed strijd in de finale, tussen Den Hel der en Vlissingen, was bijzonder spannend. Er werd taai en verbeten gevochten. Vooral keeper De Roos was in topvorm. Dezt wedstrijd vol spirit en enthousiasme werd ge wonnen met 10. In de waterpolo-wedstrijden werd aardig gespeeld, en er werden een paar overwinningen behaald, maar een prijs kon niet in ontvangst ge nomen worden, evenmin in de vijf kamp, waarvoor helaas niet alle Helderse deelnemers waren opge komen. Van de weinige Heldenaren was Kraakman de uitblinker. Daar verschgjdenen der deelnemers aan de estafette kort daarvoor aan de voetbal- en hockeywedstrijden hadden deelgenomen, konden ook hierin geen overweldigende succes sen worden geboekt. In de 1500 m. hardlopen won Klaas Bosse de tweede prijs De voetbalwedstrijden zijn voor onze Helderse jongens het meest' teleurstellend .geweest: geen enkele overwinning kon worden behaald. Niettemin was het resultaat over het geheel genomen zodanig, dat in totaal 280 punten werden be haald, wat de tweede prijs beteken de. De eerste prijs werd toegekend aan de Abel-Tasmanschool uit Delf. zijl, die 320 punten had behaald Deze eerste prijs heeft tot' consequentie, dat het tournooi van het volgend jaar wederom door de Abel-Tas- manschool uit Delfzijl zal worden georganiseerd. Vrijdagmorgen, na de roei wed strijden, vond in het gebouw van de Bosbaan de prijsuitreiking plaats. Langzamerhand hebben de meeste vereni gingen in onze stad hun arbeid hervat. Eén van de weinige die nog ontbrak was de School- en Werktuinvereniging. Zij moest immers wachten op zon en zomer, voor zij weer met haar werk kon begin nen. Twee seizoenen lang is het terrein achter de Tuindorpschool onbebouwd ge bleven, zodat de tuin spoedig in een wildernis veranderde. Het gereedschap moest in veiligheid worden gebracht, daar de organisatie „Todt" een stel goede spaden maar al te zeer kon gebruiken, en het heeft reeds nuttige diensten ver richt bij de aanleg van de speeltuin in de Visbuurt. De bergingsloods is in de koude- en hongerwinter 1944'45 spoorloos verdwenen en van de tuin is slechts ruim de helft overgebleven. Gaarne had de vereniging de" beschikking gekregen over meer tuingrond, maar dat was dit jaar nog niet mogelijk. Niettemin zal Maandag 6 Mei a.s. het werk worden hervat. Over het nut ervan behoeven we na de bezettingsjaren niet bijzonder uit te weiden. We hebben onze afhankelijkheid van wat de bodem op levert maar al te zeer leren beseffen, aan den lijve ondervonden zelfs, en mil- lioenen doen het heden ten dage nog. Ge lukkig behoeven we ons dit jaar niet te bepalen tot groenteteelt, maar kunnen ook de bloemen hun bescheiden plaatsje weer opeisen. Voor bijzonderheden omtrent deelname en voorwaarden zie men de advertentie rubriek. Gisteravond marcheerde een vrolijke stoet uit de Prins Hendriklaan naar de R. K. kerk aan de Kerkgracht. Voorop „Winnubst" met erachter esm groep rooms-katholieke jongeren. Om klokke acht uur hield de stoet stil voor de pastorie, waar een serenade werd gebracht aan den nieuwen Deken. Na het openingsnummertje werd Z E. toegesproken door den heer J Zijp, die namens katholiek Den Helder har telijke woorden van gelukwens sprak Deken Harst «prak een dankwoo.d waarin hij zeide, niet de redenen te weten, waaróm de Bisschop thans Den Helder als zetel van het Dekenaat van Schagen had uitverkoren, maar hij meende wel, dat de Bisschop dit be sluit had genomen om onze stad te helpen uit de geestelijke nood. Tot slot liet hij een driewerf hoera aan heffen op onze jarige Prinses, op den Bisschop en op onze goede stad. D*. menigte hief daarop ook een hoera aan op den nieuwen Deken. Nadat „Winnubst" nog de pittige klanken had laten horen van de mars „Officer of the Day", marcheerde de stoet weer af naar het repetitielokaal aan de Prins Hendriklaan, waar zij werd ontbonden. BESTUUR VAKGROEP M.A.A# In de Vrijdag jl. gehouden vergadering van de Onderkring Den Helder van de .Vakgroep Makelaars in Assurantiën, As surantiebezorgers en Agenten werden de bestuursleden voor het jaar 1946 verkozen. Het bestuur bestaat uit de heren J. W. Biersteker,- voorzitter, J. A. Deyman, 2e voorzitter, J. J. Dito, secretaris, J. C. de Kok, penningmeester en C. P. Moojen (Texel). ARBEID IN DE BROODBAKKERIJEN IN VERBAND MET DE NATIONALE FEESTDAG. De minister van Sociale Zaken heeft toegestaan, dat op Vrijdag 3 Mei ge werkt kan worden voor de volgende da gen, zodat op Zaterdag de bakkersar- beid kan stilstaan. De regeling is gelijk aan die tijdens de Paasdagen. Op Vrij dag 3 Mei en Maandag 6 Mei is de ver koop van vers brood van acht uur af geoorloofd. Voor het tribunaal van Neurenberg had thans Schacht zich te verantwoorden. Schacht gaf een karakterbeschrijving van Hitier, van wien hij zeide, dat deze ongetwijfeld in zekere opzichten een ge niaal man was. ,,Hij had Ideeën, die iemand anders nooit had en die hem soms met een verbazingwekkenden een voud uit grote moeilijkheden hielpen. Hij was een massapsycholoog en werkelijk een diabolische geest". Schacht sprak dan zijn privé-aanklacht tegen Hitier uit: „Hij bedroog de wereld, hjj bedroog Duitsland, hij bedroog mij. Hij brak zijn belofte, dat alle burgers gelijke rechten zouden hebben. Hij bracht schade aan kerken toe en beledigde ze. Hij beroofde de Joden van bescherming. Hij zeide, dat hij nooit op twee fronten zou vechten, maar hij deed het des ondanks. Hij brak alle wetten van de republiek van Weimar, nadat bij had be loofd, dat hij ze in acht zou nemen. Hij mobiliseerde de Gestapo tegen persoon lijke vrijheid en bevrijdde misdadigers, opdat zij in zijn dienst konden treden. Hij had een bewonderenswaardige eigenschap. Hij was een man met een eindeloze energie en macht, welke alle belemmeringen te hoven kwamen". Schacht zeide, dat hij zich bij Hitier had aangesloten, teneinde in de gelegen heid te zijn zijn land en volk te dienen. Over ,,Mein Kampf" zeide Schacht. „Het was op de slechtste manier van Duitse propaganda geschreven door een man, die politiek, fanatiek en semi- intellectueel was, :zfc>als Hitier bewees te zijn. Ik was getroffen door het volkomen gebrek aan begrip van economische vraagstukken". Schacht beweerde, dat hij nooit een re ling door geweld voorzien had. Hij had alleen Duitsland als een cen trum van onrust in Europa willen hebben, totdat de vraagstukken waren opgelost. Maandag 6 Mei a.s. hopen mijn geliefde Ouders P- TIJSEN en T. TIJSEN—KRAAK hun 25-jarige echtvereniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun Zoon PIET. ■JVesterland 59, Mei 1946. Wieringen. Geboren 27 April '46 ZWEITSE, Joon van H. v. d. WOUDE en J. V*' d. WOUDE— GRANDE. Rijksweg C 15. Gem. Callantsoog. Tijd- adres. v. Speijkstraat 50, Den Helder. TEADE HARKEMA en FEMME VAN DER WERFF geven bij deze kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats hebben D V. Donder dag 9 Mei a.s. voorm- 10.30 tf. De kerkelijke bevestiging te 11.30 uur in de Rehobothkerk, Fazantenstraat, door den Wel- eerw. Heer- Ds. H. vanTwil- lert. Gelegenheid tot feliciteren op de trouwdag van 15 30— 17 uur De la Reystraat 14. Den Helder: Joubertstraat 63- De La Reystraat 14. Toekomstig adres: le Vroon straat 74. Ondertrouwd CHRIS DITO en NEL V. BOVEN- Ren Helder, 30 April 1946. Lijsterstraat 32. ReCocksdorp, Withoek C 68. Huwelijksvoltrekking 16 Mei 1946. Receptie Molenstraat 40 van 3 tot 4 uur- De huwelijksvoltrekking van JACOB G. v. WENSEM en ANS BRUYN zal plaats vinden op Vrijdag 3 Mei a.s. te 11 uur- Huwe lijksinzegening te 11-30 uur in het Evangelisatiegebouw Palmstraat door den Weleerw- Heer Ds. J. Borghardt te Den Helder. Receptie van 46 uur Brak- keveldweg 84. Toek- adres: Brakkeveldweg 15. Na een langdurig, doch geduldig gedragen lijden, is in de ouderdom van bijna 80 jaar, rustig van ons heengegaan onze lie ve zorgzame Vrouw. Moe der en Behuwdmoeder, Mevrouw WILHELMINA KLERK FORMER- Namens de familie, C. KLERK. Den Helder, 28 April '46. Boerhaavestraat 40. De begrafenis zal plaats hebben op Donderdag 2 Mei, 's middags 2.15 uur, op de Algemene be graafplaats te Huisduinen. Ook al is er nog niet alles En ontbreekt vaak ei of room, Toch kunt U weer heerlijk eten! Ga maar naar Au Gastronome! ^ra55en Ondergetekende betuigt hiermede zijn hartelijke dank aan de kennissen en buren voor de vele blijken van be langstelling, bij haar thuis komst uit Indië ondervonden. Mevr. P. LASTBRUIN en Kinderen Gedupeerde vraagt aan eerlijke vinder van zw. Pelf- kan Vulpen (doorz- reservoir) deze tegen goede naam en hoge beloning terug te willen bezorgen aan het bureau van dit blad. De Minister van Marine, gezien het advies van het Centraal Orgaan op de zui vering van Overheidsperso neel, heeft goedgevonden: J P- HENNEKAM, sjouwer bouwkundigen dienst, wegens het feit, dat hij in 1943 ge durende 7 maanden lid van het N. A. F. is geweest en dit geworden is om de voordeelen, welke aan het lidmaatschap verbonden wa ren, een schriftelijke berisping te geven en deze openbaar te maken door publicatie in de plaatselijke pers. De Minister van Marine, w- g. J. M. DE BOOY. v. LIMBURG STIRUMSTR. 1« Mevr. Roos, Binnenhaven 64, vraagt net meisje voor hulp in de huishouding van 83 uur. Een slaapkamer op goede stand voor 1 persoon. Desn. m. pension. Adr.: bur. van dit blad. Gevraagd door vier dames zit kamer en grote slaapkamer gem. m. gebr. van keuken voor 2 we ken in Aug. op Texel. Br. ond. nr. 876, bur. van dit blad. Een zinken teil en vloerbedek king (matten) v. japonstof, wol of kousen Ruyghweg 90. Twee kinderledikanten i.g.st.z. v. een 1-pers. led. m. bed. Adr.: Rozenstraat 12. Een p. zw. pumps mt 39 i.g.st. v. jong.sch. mt 30-31. Meeuwen straat 7. Een krokodillen leren tas en 4 el dik flanel v. een gehaakt* sprei en 1 stel vitrage. Adrj Schagenstraat 35.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 3