HELDERSCHE COURANT Een feest van betekenis voor héél het volk'' Heden regeringsverklaring over Indonesië Ontmoeting met Hitier na de val van Frankrijk NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL. WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De dag van arbeid De wereld sfaat op de rand van de afgrond'' aldus minisfer Schermerhorn Weerbericht. Telefoontje met Amerika: f 32.— Maandag a.s. openbaar debat Hei verhoor van Schacht „Ik wilde dit regime remmen" 'i wintig nieuwe textielpunten aangewezen Onderwijzers krijgen invasietoeslag Zoontje van MacArthur een wonderkind DONDERDAG 2 MEI 1946. 70e Jaargang No. 9727. feËHrid» VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon 4345, Den Helder. Directeur! 8. KONING. Hoofdredacteur) J, BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. MU. HoU. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 3.00 Gironummer 16066, N.V. Drukker!) v.h. C. de Boer Jr. iuhm li f De federatie Amsterdam van de Partij van de Arbeid had in het kader van de 1 Mei-viering, in de Apollohal een grote bijeenkomst belegd, waarop Z. Exc. prof. dr. W. Schermerhorn en Koos Vorrink, algemeen voorzitter van de partij, hebben gesproken. ,,De 1 Meidag is behalve een dag van strijd voor onze idealen", adus prof. Schermerhom, „een feestdag. Het Mei feest is Jiet feest van de arbeid. Als minister-president mag ik zeggen, dat het een feest van betekenis is voor ons heele volk, omdat de arb.eid zoveel betekent voor de gehele mens. Een mens, die niet werkt is gedoemd één van de wezenlijke waarden van het menszijn te missen. Iedere overheid, die verantwoordelijkheid aanvaardt moet hier rekening mede houden. De wereld staat op de rand san de afgrond, veel nader dan de grote mas sa der bevolking beseft. Wanneer het niet gelukt de verantwoordelijkheid der gemeenschap tegenover die van de enkeling te stellen, ziet het er somber uit. Ook Nederland zaj de weg moeten trachten te bewandelen welke leidt tot vrede, vrijheid en een beetje menselijk geluk". Het woord was vervolgens aan Koos Vorrink. „Zes jaar geleden, op het laatste Meifeest voor de bezetting, zeide ik", aldus Vorrink, „er is nog maar één ding voor ons te doen nl. trouw blij ven aan onze beginselen, waarmaken met daden, wat wij tot nog toe in woorden hebben gezegd. Wij hebben de dood gezworen aan het nationaal socialisme en het fascisme. Onze ver antwoordelijkheid voor de toekomst zal zwaar zijn want onze vijanden zul len elke gelegenheid te baat nemen. Men heeft tegen mij evenwel gezegd: „Het zijn de slechtste vruchten niet, waaraan de wespen knagen". 1 Mei-betoging van de C.P.N. te Amsterdam. Woensdagavond hebben circa zes tigduizend hoofdstedelingen deelge nomen aan een massale 1 Mei-beto ging van de C.P.N. (De Waarheid), afd. Amsterdam, die begon met de monstratieve optochten met muziek, rode vlaggen en spandoeken vanaf acht punten uit de stad en eindigde met een openluchtmeting op 't voor malige IJsclubterrein. Op een van de grote bunkerresten waren een lessenaar en 'n microfoon geplaatst. Een groep Indonesiërs, met rode en rood-witte vlaggen, zong daarachter opgesteld „Indonesia Raja". Daarna sprak Nel Postma de WEINIG VERANDERING. In de Noordelijke provinciën ma tige wind tussen Noord en Noord- Oost, half tot zwaar bewolkt. Nor male temperatuur voor de tijd van het jaar, droog weer. In het overige gedeelte van het land tot matig toenemende wind tussen Noord- Oost en Oost. Licht tot half bewolkt, vrij warm, droog weer. 3 Mei: Zon op: 5.08. Onder: 20.07 Maan op: 6.26. Onder: 23.02 menigte toe .„Met de communisten vooral' met de jeugd strijden wij voor een gelukkiger leven in welvaart, vrijheid en socialisme", aldus deze candidate voor de Tweede Kamer. „Wij willen geen minister die trappels van ongeduld om de oorlog met Indonesië te beginnen. Wij willen niet, dat onze mannen en zonan daarheen gestuurd worden om te vechten. Wij wensen geen minis ters, die ons willen terugvoeren naar wat vóór 1940 is geweest!" Vervolgens sprak een der leiders van de zeeliedenstaking, de heer Damen, die zei de staking te zullen volhouden tot het goede einde en die allen opwekte tot steun in de strijd. Tenslotte voerde Paul de Groot het woord, die de revolutie in Indië vergeleek met de revolutie van het Franse volk aan het eind van de achttiende eeuw en van het Rus sische volk in Februari 1917. Ook te Den Haag werden grote bij eenkomsten belegd. De Partij van de Arbeid kwam bijeen in de remise van de H.T.M. Daar spraken o.a. min. Drees. De C.P,N. vergaderde ln de Houtrust- hallen. Aanwezig waren 15 20.000 per sonen. DE „EUROPA" VOOR FRANKRIJK. Naar het Franse persbureau A.F.P. uit welingelichte brond verneemt, zal het 50.000 ton metende Duitse passa giersschip „Europa", in het kader der Duitse herstelbetalingen, aan Frank rijk worden toegwezen. Met ingang van 1 Mei is het tarief voor telefoongesprekken van Noord^Amerika gewijzigd. Het tarief voor het Westelijk ste deel van de V.S., waarvoor vroeger f 40,per 3 min. verschuldigd was, is verlaagd tot f 32,en voor elke minuut meer f 10,65, zodat thans het tarief voor de gehele V.S. gelijk is. De eerste verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana in bevrijd Nederland gaf de bevolking van Soestdijk de gelegenheid tot een enthousiast hulde betoon. In onafzienbare rijen defileerde de bevolking voor de Koninklijke Familie, die zich op het bordes van het paleis bevond. De ontelbare bloem stukken, die zich op de trappen van het bordes opstapelden, waren het be wijs van de grote aanhankelijkheid jegens ons vorstenhuis. Stevens P. Naar het A. N. P. verneemt, heeft de minister van Overzeese gebiedsdelen hedenmiddag 1 uur in de Tweede Ka mer, nadat deze het interpellatiever- zoek van den heer Wendelaar heeft behandeld, in openbare zitting een verklaring afgelegd, over het be leid der regering ten aanzien van In dië en gegevens verstrekt over de jongste besprekingen te Londen. Het ligt in het voornemen, over deze verklaring in het openbaar een debat te doan houden op Maandag as. Wel licht ook in de avondvergadering. Dit uitstel van het debat heeft tweeërlei doel. In de eerste plaats verschaft het de leden der Kamer de gelegenheid, de regeringsverklaring rustig te be studeren. In de tweede plaats zullen de leden dan kennis hebben kunnen MR. TRIP ONDERSCHEIDEN. Bij Koninklijk Besluit is bij bevorde ring benoemd tot grootkruis in de orde van Oranje Nassau mr. L. J. A. Trip, oud-president van de Nederlandse Bank. Neurenberg, (Reuter). - Het verhoor van Schacht als getuige a décharge in eigen zaak werd voortgezet. Schacht vertelde, dat hij tot het kabinet van Hilter was toegetreden uitsluitend met de bedoeling om „dit regime van dwang te remmen". Voorzover het eigen gemak en geestesvrede betrof, zou het zeer gemakkelijk zijn geweest om af te treden, doch hij had zichzelf voorgehouden, wat hij voor Duitsland zou kunnen doen indien hij aftrad. Schacht beschreef een ontmoeting met Hitier aan het station te Berlijn, toen deze terugkwam uit Parijs na de ineenstorting van Frankrijk, „Wij stonden in rijen en toen Hitier mij zag glimlachte hij triomfantelijk en stak zijn hand uit. „Wel mijnheer Schacht, zeide Hitier, „wat hebt U nu te zeg gen?" Hij verwachtte, dat ik zou toe geven, dat mijn profetie over de oor log verkeerd was geweest. Ik ant woordde „ik kan slechts „God behoe de U" zeggen". Op een vraag van Schacht's verdedi ger of hij verantwoordelijk was voor hét feit dat de Duitse schuld tijdens zijn presidentschap van de Reichsbank tot het drievoudige steeg, antwoordde Schacht onder gelach, „zeker niet. U zoudt mij even goed kunnen ver antwoordelijk kunnen stellen voor het feit, dat het Duitse geboortecijfer tij dens mijn presidentschap van de Reichsbank tot het dri«voudige steeg". nemen van een voorlopig rapport, dat de missie-Van Poll dezer dagen zal doen verschijnen. Naar voort vernomen wordt, zal het wetsontwerp tot heffing van een ver- mogensaanwasbelasting voor de ver kiezingen niet meer in behandeling komen. Het Centraal Distributiekantoor maakt bekend, dat de nummers 101 t.m. 120 van de textielkaarten Va, Vb, Vc, Vd en Ve z(jn aangewezen voor het kopen van textieigoederen. Van de textielkaarten Vf 605 z(jn geldig de nummers 101 t.m, 200. Laatstgenoemde punten zijn voor zien van de letter b. Met nadruk wordt er op gewezen, dat losse punten niet geldig zijn. De meeste ambtenaren hebben destijds een gesloten enveloppe ontvangen met een maand salaris, welke enveloppe eerst geopend mocht worden, wanneer men door de toen te verwachten invasie der geallieerde troepen in geldnood zou komen te verkeren. Later is bepaald, dat de ambtenaren de inhoud der enveloppe mochten be houden. Thans heeft de Ministerraad goedge keurd, dat aan de onderwijzers alsnog een invasie-voorschot verleend wordt. 's-Gravenhage, I Mer. - Volgens Amerikaanse couranten heeft het achtjarig zoontje van generaal Mac Arthur zich als een wonderkind op muziekgebied doen kennen. Zo zou hij een tweetal symphonieën hebben gecomponeerd, welke door muziek recensenten als voortreffelijk zijn beoordeeld.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1