naar Als oorlogsvrijwi ïlliger Indië Nederlands goudsmid schenkt Frankrijk de kroningsring van Napoleon I Fl. 2.240.000.— beschikbaar gesteld voor de wederopbouw van Nederland Het leven van een Eskimo-vrouw Pucki e doei boodschappen Niet meer eten den voor een zieke kip De stemming daalt Je moet maar pech hebben! JE MAINTIENDRAI.7 Rotterdammers zonder water Hoe ontstond. „Robmson Crusoë"? Nooddorp in Bruinisse Nieuws uit Curagao De bevolking bezit een verbluffende talenkennis Trouw aan het moederland Voor de Vrouw De knepen van het vak Ons modehoekje Nieuws in 't kort Het kinderhoekje m He» begon eigenlijk met het eten. We wisten allemaal wel, dat we het niet zoals thuis zouden krijgen. Dat kan °®k niet. We waren verplicht genoegen te nemen met eten uit blik. Daar was ook niets aan te doen Maar men mag toch in leder geval verwachten, dat je als sol daat Je bulk vol kan eten. En we kregen een portie, wat wjj noemen „voor een zieke kip". Verscheidene dagen was er geen brood, zodat we met wat pap ons maal moesten doen; enkele *%ialen zelfs 's morgens, 's middags en 's avonds. Dat werd wel wat te bar. De meesten konden geen pap meer zien. De klachten waren niet van de lucht, maar ook de bataljons commandant stond machteloos. Er was niet. We zaten er allemaal mee ln, officieren zowel als manschappen. Zwaardere oefe ningen moesten soms vervallen, omdat de Jongens met een wee hongerig gevoel rond liepen. Gelukkig konden we ln 't dorp nog wat bananen eten, maar ja, dat kost ook geld. Het gaf wat verlichting, toen we hoor den, dat we een duurtetoeslag zouden krijgen. De meesten rekenden al uit hoeveel meer ze zouden krijgen, toen als klap op de vuurpeil het bericht kwam, dat we geen toeslag kregen. Daar stonden we. Weinig eten en weinig geld. Daarbij kwam dat we de z.g. Naafi-artikelen tame- ilijk duur moesten betalen. Een klein flesje bier kostte 35 dollar cents. Voor ons rantsoen sigaretten en choco lade moesten we 1,25 dollar betalen, om een cantinekas te vormen. Schrijfpapier en enveloppen waren nog niet in de can- tine verkrijgbaar, zodat we ze in het dorp hjerslng moesten kopen. Een bloc van 50 vel voor 2 dollar en 25 enveloppen voor 1 dollar. Dat waren allemaal uitgaven, die toch niet overbodig genoemd konden worden. Was het wonder, dat de stemming be paald onaangenaam werd? Weinig post. Daar kwam nog bi), dat er weinig pos» uit Nederland werd ontvangen, omdat in Singapore de brieven gecen sureerd werden door onze eigen land genoten, die op hun gemak de brieven doorlazen en stapels post ophielden. Toen we dat hoorden, was de maat vol. Kom niet aan het eten en vooral niet aan de post van soldaten, want anders is het moreel van een troep in gevaar! Er ontstond een gekanker van jewelste, i Oude grieven werden weer naar voren gebracht, zoals de pakjes, die uit Enge lland waren overgestuurd en nog niet in Nederland waren ontvangen; de slechte behartiging van de belangen van de ach ter gebleven vrouwen, die maanden geen geld hadden ontvangen. De dienst ging natuurlijk door, maar niemand deed het meer met plezier. Hef tige debatten werden gevoerd en het ene woord haalde het andere uit. De officie ren zochten de soldaten op en ofschoon ze dat apprecieerden, zagen ze toch geen kans om de stemming weer op peil te brengen. „Tjonge, wat is het toch zonde, we had den het hier zo goed kunnen hebben", klaagde er één. „Ja, maar jongens", wees een officier erop", begrijp toch, dat we het met kankeren alleen onszelf moei lijk maken; het helpt toch niets." „Kan U zich kalm houden, als je vrouw brieven stuurt, waarin staat, dat ze over al geld moet lenen, omdat ze geen cent krijgt!", bracht een soldaat verontwaar digd uit. „En weet je wat er van komt", wist een ander, „sommige vrouwen schrijven al. dat haar man zeker alles zelf houdt en een mooi leventje lijdt, terwijl zij niet weet, hoe ze het geld bij elkaar moet krijgen!" Begrip bi) het kader? Het kader stond voor een moeilijke taak. Met onwillige honden is het slecht hazen vangen en aan het beleidvolle op treden van het kadercorps was het dan ook te danken, dat er toch nog een zeker gevoel van „lotsverbondenheid" bleef bestaan. We hadden tenslotte één doel en al be weerden er een paar, dat ze net zo lief naar Holland teruggingen, als het erop aan kwam, namen ze gauw hun woorden terug. Toen bijv. op 27 Februari de slag ln de javazee herdacht werd en Je daarna op de woorden van een ontmoedigden kame raad die de vorige dag nog geschreeuwd had*' Nou, ze kunnen mij wel terug sturen"' terug kwam, ontkende h« ten stelligste zo iets beweerd te hebben je zegt allemaal wel eens wat, dat Je niet zo bedoelt", verweerde hü zich dan. En dan lachten we weer, blij dat we ons in geen geval van ons doel zouden laten afbrengen. De bataljonsstaf stelde alles in 't werk om de onderlinge band te verzekeren. Elke dag werd er een bataljonskrant ge drukt die ons niet alleen op de hoogte hield 'van de gebeurtenissen in ons eigen bataljon, maar ook van die in Nederland en Indië. We hadden een hekel aan exer ceren. „We Zijn toch zeker geen parade soldaatjes? Wat schiet je er nou mee op of je je armen g°ed kan doorzwaaien en je geweer model kunt presenteren; daar trekken die extremisten zich toch geen steek van aan!", hield er één vol. En als er dan ook een nuttige rimboe oefening werd gehouden, deed ieder, zon der uitzondering, zijn uiterste best. We wisten, dat binnenkort ons leven op 't spel zou staan en dat een slecht getrainde troep weinig kans had het hoofd te kun nen bieden aan de gevaren, die onze taak mee zou brengen. Hoeveel hinderpalen moesten we echter nog ontmoeten, voor dat we goed en wel in Indië zouden zijn? Onze vaste uitdrukking; „Ja, 't houdt wat voor je in Indië zit!", zou maar al te waar blijken. L. TIMMERMANS. In Groningen bood een jongeman twee heren, die op de bus stonden te wachten, 30 boterbonnetjes aan 4 8.per K.G. bon. Ze konden ook nog 50 pond boter krjjgen voor 10.— per pond. De beide heren ontpopten zich als contro leurs van de C.C.D. en namen den pech vogel mee naar hei dichtstbijzijnde poli- tie-burcau, waar zijn koffer onderzocht werd. 28 knotten schapenwol, 6 liter koolzaadolie. 33 boterbonnen en 13 sui kerbonen werden in beslag genomen. In de ouderlijke woning vonden de controleurs een hoeveelheid schapenvet, afkomstig van clandestiene slachting. De vader, die bekende een schaap frau duleus te hebben geslacht, werd even eens in arrest gesteld. Daarna werd een onderzoek ingesteld bij den persoon, die de 50 pond boter aan den jongeman had aangeboden. Boter werd niet gevonden, maar wel een be langrijke hoeveelheid tarwe, gerst en koolzaad, alsmede een oliepers en 12 L. olie. Alles werd in beslag genomen. In een boter- en kaaswinkel te Am sterdam bracht een besteldienst twee zakken binnen met 15 ongemerkte ka zen. juist toen controleurs van de C.C.D. daar aanwezig waren. Ook hier volgde procesverbaal en inbeslagneming. Het symbool der vrijheid Het was reeds Willem de Zwij ger, de Vader des Vaderlands, die deze spreuk van het huis van Oranje in zijn wapen voerde. Je maintiendraiik zal handhaven En ziet: door alle eeuwen heen bleef dit devies gehandhaafd. Er waren vaak donkere tijden voor ons vaderland. Tijden waarin het scheen of land en volk ten onder zouden gaan. Maar telkens kwam er redding en uitkomst. Ook nu. Vijf jaar lang was Nederland onder vreemde dwingelandij. Maar de oude wapenspreuk bleef bewaard onder ons volk. Ik zal handhaven wij zullen handhaven in ons verzet, in onze taaie Nederlandsche on buigzaamheid. De ketenen zijn verbroken. Wij vieren het feest der bevrijding. Je maintiendrai. De traditie blijft bewaard. Nu en in de toekomst. De Nederlandsche onderne mingsgeest bleef gelukkig ook bewaard. Meer dan een eeuw was het streven van Dé Gruyter: het beste te leveren tegen voor- deelige prijzen. En De Gruyter blijft handhaven het devies bé tere waar en 10 procent. Ook deze traditie is gelukkig bewaard gebleven (Van onzen specialen corr.) Een zeer groot aantal Rotterdammers, n.1. vrijwel al diegenen, die niet het geluk hebben een benedenhuis te be wonen, hebben op het ogenblik te kam pen met een ernstig en nog steeds toe nemend gebrek aan water. Er staat n.i. te weinig druk op de gemeentelijke wa terleiding, waardoor het niet mogelijk is de hoger gelegen verdiepingen van water te voorzien. De oorzaak van dit ongemak is een begroeiing van de filters en deze oor zaak doet zich bij het droge voorjaars weer, dat thans optreedt, te sterker ge voelen, omdat de planten zich sterker ontwikkelen. Het filteroppervlak van de Rotterdamse waterleiding is veel te ge ring en de onaangename consequenties daarvan doen zich thans in sterke mate gevoelen. Onlangs was het 215 jaar geleden, dat Daniël Defoe stierf. Defoe, die een geestdriftig aanhanger was van Willem de Derde en dezen vorst in verschillende vlugschriften steunde, is wereldberoemr geworden door z'n roman „Robinson Crusoe" (1719). De aanleiding tot dit verhaal vormde een werkelijke gebeurtenis, n.1.: het voor straf achterlaten op een onbewoond eiland (Juan Ferhan dez) van den boekanier Selkirk door den kapitein William Dampier. Een expeditiegenoot, Woodes Roggers, die hem later bevrijdde, publiceerde het verhaal hiervan in 1712 en ongetwij feld heeft Defoe het gekend en ge bruikt. Maar Defoe .bewerkte het op zeer oorspronkelijke wijze en het werd een oeuvre vol zuiver voorstellings vermogen en psychologische diepte, dat naast de Bijbel een record aan tal uitgaven bereikte. Defoe werd begraven te Londen op Bunhiell Fields. Op zijn graf prijkt een hoge zuil, aan de oprich ting waarvan kinderen uit de gehele wereld een spaarpenninkje hebben bijgedragen en waarop gegrift staat: „Hier rust de schrijver van Robin son Crusoe". Prins Philip van Griekenland, enig zoon van wijlen prins Andreas van Griekenland en diens vrouw, de vroe gere prinses Alice van Battenberg wordt in kringen, die nauw verwant zijn aan het Engelse hof, genoemd als de toekomstige verloofde van prinses Elizabeth, de troonopvolgster. Prins Philip, die in 1921 te Korfee werd ge boren, heeft het grootste deel van zijn leven in Engeland doorgebracht. Hij diende in de Royal Navy als adjudant van zijn oom, Lord Louis Moun'.batten, ln het Verre Oosten. Zowel h'j als prinses Elizabeth zijn achter-achter kleinkinderen van koningin Victoria. Parijs. - Na een geheimzinnige omzwerving van 142 jaren, is de kroningsring van Napoleon in Parijs teruggekeerd. Tijdens een kleine plechtigheid, gehouden in het Louvre, heeft een goudsmid van Nederlandse nationaliteit en woonachtig in Genève, de gouden ring, welke Napoleon I op de dag van zijn kroning droeg, aan den minister van nationale opvoeding overhandigd. Verschillende vooraanstaande figuren, waaronder prinses Moskowa, woonden deze overdracht bij. De ring is van massief goud in de vorm van adelaarsklauwen, welke een smaragd van 20 karaat omvat houden: het symbool van de goddelijke open baring, hetwelk men ook op de pauselijke tiara aantreft. Napoleon zelf wenste dat de ring met een wapen versierd zou worden, dat herinnerde aan het heilige roomse rijk. Hij liet er een duif bijmaken met een olijftak. De dag van zijn kroning 2 December 1804 droeg de schoonzoon van Bonaparte, de Beauharnais de ring naar de Notre Dame op een kussen van fluweel. Zo werd de ring op het altaar geplaatst, waar de Paus hem zegende. Toen Marie Louise hem in 1814 meenam, verloor men het kleinood uit het oog. Verschillende verhalen over de ring deden de ronde. Men weet, dat Hitier hem wilde hebben en Mussolini eveneens. Mussolini kwam het sieraad op het spoor. Men bood er toen 60.000.000 francs voor. De goudsmid heeft hem Frank rijk als geschenk aangeboden. Het Zeeuwse plaatsje Bruinisse heeft Maandag het heugelijke feit beleefd dat 58 noodwoningen in gebruik konden worden genomen. Deze noodwoningen zijn vrij dicht bij elkaar gebouwd, zodat ter plaatse een geheel nieuwe wijk is ontstaan, welke men zeer toepasselijk „Nooddorp" heeft gedoopt. In de meeste Poollanden wisse len koude winters af met warme zomers. De sneeuw komt en smelt, 's Zomers is het gras groen en 's winters bruin. De bezigheden van de bevolking van dergelijke streken passen zich geheel aan het jaargetijde. In Alaska en Noord Canada, gebieden waar wij ons ditmaal toe willen bepalen, vinden wij de Eskimo's. Een Eskimo vrouw is in alles even gelijkge steld aan den man, als in de meest beschaafde landen. Zij zijn buiten gewoon krachtig en begeleiden hun mannen op hun expedities en kunnen uren en uren lopen zonder moe te worden. In het huwelijk zijn de man en de vrouw even vrij als voorheen. De icheiding volgt na wederzijds goed vinden voor een openbare volksver gadering, die altijd op de hand is van degene die zijn vrijheid verlangt. De volkswetten staan toe, dat één der beide partners de ander in de steek iaat zonder opgaaf van redenen. Al licht zou men hierdoor van mening kunnen zijn, dat de teugelloosheid op een onverantwoordelijke manier in de hand wordt gewerkt Toch is dit niet het geval! In deze Noordelijke streken neemt de openbare mening dezelfde plaats in, die in onze stre ken politie-rechters en juryleden hebben. Slechts een onverbeterlijke misdadiger wordt gestraft en dan pas wanneer iedereen ervan over tuigd is dat het onmogelijk is hem in de gemeenschap te handhaven. In tegenstelling met algemeen heer. sende opvattingen woont het meren deel der Eskimo's niet in sneeuw- hutten, maar in huizen die van hout en aarde gebouwd zijn. De traan- lampen houden de temperatuur in huis op een hoogte van 70 a 80 gra den Fahrenheit en zelden lager. Het huishoudelijk werk is geheel voor de vrouwen: de mannen zijn voort durend op jacht, maar vinden het absoluut geen schande hun vrouwen in het huishouden te helpen. Mannen en vrouwen eten meestal apart en het voedsel dat ze tot zich nemen is zeer verschillend. In som mige streken vormen zeehonden het enige voedsel; in andere streken is dit weer volkomen onbekend. Het voedingsmiddel dat het gemakke lijkste te krijgen is wordt gegetèn, ofschoon zij een grote voorliefde hebben voor rendierenvlees. De mode in de verschillende dis frieten van dit uitgestrekte gebied is overal verschillend. Het is immers vanzelfsprekend, dat stammen die 2000 mijl van elkaar wonen geheel verschillende zeden en gewoonten hebben. In Nome, een plaatsje in Alaska, dat zeer in trek is bij touristen, wor den veel fleurige Parijse toiletjes gedragen. In afgesloten gebieden vindt men echter voornamelijk kle ren van robbenhuid en rendiervel. Aardige mozaik-achtige effecten be reikt men door 't aan elkaar haaien van stukjes vel. Het effectvol" schik ken van de stukjes huid, eist avon den werk; 't naaien vole maanden en dat alles is een onuitputtelijk onder werp voor de gesprekken van de Eskimo-vrouwen Men heeft ln de huishouding dikwijls een droogrekje nodig, vooral wanneer men lingerie en dergelijke thuis wast. z"enm kan 8*™><kelijk apparaatje vervl?,zonder in hoge kosten te verplaatsbaar "Cht gemakke»Jk Deze zomermantel dragen wij weer over onze fleurige zomerjurken. Dit model heeft een sjaalkraag, vervolgens een diepe plooi en kleine verbreding bij de mouwaanzetting. Men heeft daarvoor een driepootje no cUg waaraan dan in verschillende rich tingen dwarspootjes bevestigd worden Men kan er het linnen goed aan ophan gen en op de meest gunstigste plaats neerzetten waar het drogen kan. Onze afbeeldingen tonen twee van deze rekjes die ln de practijk hun diensten al bewezen hebben. De Georgetown Victory, het Ameri kaanse troepenschip, dat uit het Verre Oosten op weg was naar Glasgow, en ten zuiden van Belfast lek geslagen is, ver voerde 1.400 man Brltsche soldaten en marinepersoneel. Volgens een communi qué van de Brltsche admiraliteit is de helft van de bemanning tegen 6 uur van morgen aan land gebracht. Men hoopt de rest, zonder verlies aan mensenlevens, aan wal te zetten (Reuter). Volgens de „Daily Telegraph" zou door de Engelse en Amerikaanse regering een gemeenenschappelijke consultatieve instantie ter bestudering van het rapport van de Anglo-Amerikaanse commissie over Palestina, worden Ingesteld, Het 7600 ton metende Amerikaanse troepenschip „Georgetown Victory" is voor net strangfqr-rneer, enkele kilometers ten -uiden vn Belfast, aan de grond geraakt en lek geslagen. Reddingboten verlenen assistentie. Een A.N.P.-verslagge-'er schrijft: Dezer dagen hebben wij een onder houd gehad met dr. W. J. Goslinga, hoofd van het departement van Onder wijs en Volksontwikkeling, en den heer F. J. J. Crver, gouvernementssecreta ris: beiden hoofdambtenaar op Curagao. Deze functionarissen zijn enige weken geleden in Nederland gearriveerd (de heer Goslinga aan boord van een vlieg- dekschip; de heer Corver per K.L.M.- vliegtuig) met een speciale regerings opdracht, n.1. het herstellen van het sinds de oorlog verbroken contact met het moederland. Het onderwijs op Curagao. Dr. W. J. Goslinga was zo vriende lijk ons uitvoerig in te lichten over on derwijs toestanden op Curagao. Het on derwijs, zo deelde hij ons mede, is daar op Nederlandse leest geschoeid, voer taal en leerplan zijn Nederlands. Hier naast echter is Spaans de belangrijkste taal: zonder Spaans komt men in deze Amerikaanse gebieden nu eenmaal niet ver. Nederlands is voor de bevolking evenwel een vreemde taal: men spreekt in het dagelijkse leven papiament. de volkstaal, wiaarin om een Spaanse kern, elementen uit talrijke talen (ook de Ne derlandse) zijn gegroepeerd. Men geeft onderwijs in het Nederlands, met ver rassende resultaten. Op de bovenwindse eilanden is de toestand anders: daar is het Engels de voertaal en wordt Neder lands als een der vakken onderwezen. Als gevolg hiervan is de kennis van het Nederlands bij een schoolkind hier aanmerkelijk geringer dan op Curagao, hoewel óók op Curagao het Nederlands als omgangstaal niet zo algemeen is doorgedrongen als in Suriname het ge val is. De winkelbediende spreekt vier talen. Dr. Goslinga legde er in dit verband de nadruk op, dat de talenkennis van de bevolking verbluffend groot is: met groot ge.r k bedient de eenvoudigste winkelbediende in Willemstad zich van vier talen, hetgeen vele touristen steeds weer verbaasd doet staan. De oorlogsinspanning van Curagao. Over de oorlogsjaren sprekend, gaf de h er Corver ons vervolgens een overzicht van wat men s' -Is de Duitse invasie in Nederland had bijgedragen om de strijd te helpen winnen. Curagao en Aruba kregen voor de gealliëerden vanzelfsprekend een enorm strategisch belang en er werden dan ook Ameri kaanse en Engelse troepen gestation- neerd, die evenwel volledig onder het bevel van den gouverneur gesteld wer den. Na de Franse capitulatie werden de Franse troepen op Aruba en St. Martin door Amerikaanse vervangen. In de oorlog richtte Curagao een schutterij op t een corps W.A.C.'s (vrouwelijke vrijwilligers), die in Ame rika werden opgeleid en cuider wie ve le Nederlandse meisjes vroren, die in Amerika, Canada en Mexico woonden. Deze vrouwelijke vrijwilligers genoten in Amerika en Australië grote popula- riL't en doen thans dienst in Oost-Indië en op Ceylon, voornamelijk in de functie van verpleegster en secretaresse. Wat Curagao voor Nederland deed. Voor de berooide bevolking in Neder land bracht de Curagaose bevolking zeer veel gelden bijeen. Voor de inza meling zorgden aanvankelijk twee co- mité's: Canoc en Sanoa (steun aan Ned. oorlogsslachtoffers Curagao en steun aan Ned. oorl. Aruba), later overgeno men door het Cur. Nat. Steuncomité (C.N.S.) en het Aruba Baby Fonds. Er zijn na de bevrijding weken geweest, dat in Willemstad schoenen, kousen zakdoeken, overhemden, e.d. nauwelijks te krijgen waren: men zond immers zo vee] mogelijk naar verwanten en vrien den in Nederland, Velen gaven al hun spaargeld uit om zo veel mogelijk ,.pak- £®s" te kunheri maken. Er zijn er bijna 60.000 verzonden met een waarde van P'm. 6 millioen Cur. guldens. Op voorstel van den gouverneur heb ben de staten f 50.000 gevoteerd voor d» wederopbouw der Nederlandse uni versiteiten en thans nog een bedrag van 2 millioen 240 duizend gulden beschik baar gesteld voor de wederopbouw van Nederland, terwijl het moederland een gelijk bedrag als bijdrage in de oorlog voering ontviilg. Nazi's. Evenals ln Oost-Indiê, vertelde de heer Corver, zijn op Curagao de gevaarlijke elementen direct na de Duitse Invasie in Nederland krachtdadig aangepakt. Men ontdekte, dat de Duitsers reeds een uitgebreid plan hadden uitgewerkt voor de nazificatie van Curagao: één van hen zou zelfs gouverneur worden. Duitsers en N.S.B.'ers zijn onmiddellijk geïnterneerd en men zit thans op Bo naire nog opgescheept met een aantal gevangenen, die iedereen graag kwijt is. Verscheidene publieke organen kre gen in de oorlogsjaren een grotere be tekenis dan zij tevoren ooit hadden ge had. Aan de Curagaose pers viel de taak ten deel het vrije woord op Neder landse bodem te vertegenwoordigen; de Curom deed alles om een tegenwicht te vormen voor de Duitse leugenpropagan da (de Duitsers waren machtig in Zuid- Amerika) en verzorgde uitzendingen in het Nederlands, het Spaans en het Pa- piaments. Men hield de geest van ver zet levendig. West-Indië niet los van het Rijk. Toen de autonome beweging, welke in Oost-Indië zo zeer aan de orde is, ter sprake kwam, verklaarde de heer Cor ver, dat er op de West-Indische eilan den nauwelijks sprake is van enig stre ven naar opheffing van het rijksver band. Wel is in 1942 een commissie voor staatkundige aangelegenheden gevormd, welke zich de vorming van eiland-ra den (te vergelijKen met gemeenteraden) ten doel stelt. Het ontwerp daarvoor is o.a. gemaakt door een commissie onder voorzitterschap van prof. Oppenheim. Men staat een uitbreiding van de plaat selijke autonomie voor. Voorts is er een streven om de 15 leden van de sta ten, waarvan er thans 10 worden geko zen en 5 door den gouverneur benoemd, allen te doen verkiezen. De kiezers, die op 17 Mei hun sten» moeten uitbrengen, zullen dit in het algemeen niet meer kunnen doen in de bekende houten stemhokjes, die in de loop der oorlogsjaren hun weg naar de kachels hebben gevonden Kartonnen afschuttingen zorgen er echter voor, dat „geheimhouding verzekerd is". A.H.F. P. Hallo, meisjes en jongens!1 Vorige week heb ik jullie beloofd, dat er de volgende week een verhaal zou komen, omdat ik ertoen absoluut geen tijd voor had er een te maken. Nu be lofte maakt schuld, dat weten jullie alle maal. Maar eerst wil ik 'n aantal briefjes beantwoorden. Er zijn nog enige nakomertjes van de raadselwedstrijd, die we voor deze keer nog mee zullen tellen, omdat de meisjes zo ver weg wonen. Het zijn: Dittie M. Dijker. Je hebt 6 punten voor de oplossingen gekregen. Die kun je dus bij het totaal optellen. De volgende keer wat vroeger inzenden hoor!! Teuntje Kaan. De kousen-vraag moet je nog maar eens goed bekijken, want die had Je verkeerd. De rest was goed, dus heb je er nog 8 punten bij. Tot de vol gende keer. Een nieuw vriendinntje: Wies Smallegange, Leuk dat je je ook bij ons aansluit. Gaat het alweer beter met het been van je moeder? Help haar maar flink en wens haar beterschap van mij. Fedde en Gerrit Bosman. Toen ik jullie brief kreeg was ik erg verwon derd, dat ik iemand vergeten had. Ik ben meteen aan het snuffelen gegaan en vond inderdaad jullie verhalen zonder pun ten. Gelukkig maar dat de wedstrijd nog niet afgelopen was. Jullie hebben er alle bei 9 punten voor, zoals je wel gezien zult hebben aan de totaal-telling van de vorige keer. Het stukje van Gerrit was wel erg kort, maar de strekking was heel goed. Andra gaf de vogeltjes altijd brood en nu bedankten zij haar op deze manier. Dag jongens!! Mientje. Het gedicht „Moedertjes ver geet dat niet" is inderdaad niet geplaatst. Je mag wel eens andere gedichtjes in zenden. Alles kan echter niet opgenomen worden door gebrek aan plaatsruimte en daarom zoeken we het leukste er uit. Aan je verzoek in je vorige briefje heb ik voldaan. Tot schrijfs. TRIX. En nu het verhaaltje. Puckie was een leuk klein meisje, dat met haar moeder in een dorpje woonde, dat niet ver van een grote stad lag. Op zekere dag zei moeder tegen Puckie: ,,'t Is vandaag Vrijdag en ik heb 't erg druk, jjj wordt nu toch al zo groot dat je wel eens boodschappen kunt gaan doen. Ik zal alles wat ik nodig heb op een papiertje schrijven en dat met het geld in een mandje doen Dan zullen we eens zien of je dat er netjes afbrengt. Puckie kreeg haar mooie Zondagse jurkje aan en daar stapte onze kleine meid heel parmantig weg met 't mandje aan haar arm. Ze was wel wat moe toen ze in de stad kwam, maar toch deed ze heel dapper haar boodschappen op de markt. O ja, nu moest ze nog koekjes halen en dan was ze klaar. Ze zou maar meteen weer terug gaan dan kon moeder zien dat ze een flinke dochter had, die goed boodschap pen kon doen. Maar op de terugweg werd ze toch wel een beetje slaperig en ze dacht „heel eventjes rusten, dan kan ik straks veel vlugger lopen". Daar zag ze een heuveltje onder de 1 omen en onze Puckie ging fijn liggen en viel in slaap, met 't mandje naast zich. Puckie droomde heerlijk Èat ze thuis was en lekkere koekjes bij de thee kreeg en dat moeder heel trots op haar grote dochter was die zo goed bood schappen kon doen. Zo bemerkte ze heel niet dat er een on deugend hondje kwam aansnuffelen, die eens aan t' mandje rook, er met z'n pootje in krabbelde en dacht: kijk, daar zit wat lekkers in, dat lust ik wel. Hij vond een zakje, scheurde er eens aan en begon heerlijk de koekjes op te peuze len. Toen dat op was snuffelde hij eens verder, likte eens en proefde wat zoets Nu, suiker lustte hij ook en likte door. Krabbelde nog eens aan andere zakjes en eindelijk met z'n buikje rond viel hij ook in slaap met z'n kop op 't mandje. Plotseling werd Puckie, lekker uitge rust, wakker en bedacht dat ze toch gauw verder moest gaan. Maar o wee. wat een schrik to»n zc daar 't hondje zag naast 't mai ïje der koekjes. Puckie begon hard te huilen en er was niets meer van 't flinke meisje overge bleven, toen ze met behuilde ogen en een gekreukt jurkje verdrietig bij moeder aan kwam. Moeder was eerst boos, maar toen ze het verdiet van ons Puckie zag, glim lachte ze eens en zei. „nu ja, 't was de eerste keer. Je hebt een goede les ge had, de volgende keer zal het Je niet meer overkomen". EXPORT VAN OESTERS NAAR ENGELAND EN DENEMARKEN. De Britse regering heeft besloten de- vlezen ter beschikking te stellen voor de invoer uit Nederland van een half mil lioen stuks oesters. Hierdoor wordt de hoeveelheid oesters, welke Nederland naar Engeland kan verzenden, gebracht op l'/j millioen stuks. Ruim twee derde gedeelte van deze partij is reeds geleverd. In het onlangs gesloten handelsverdrag met Denemarken is overeengekomen, dat Nederland ongeveer 350.000 stuks oesters zal leveren. SUPER-PENICILLINE. WASHINGTON (USIS). - Twee specialis ten van het ministerie van landbouw der Verenigde Staten, Kenneth B. Raper en mevrouw Dorothy F. Alexander hebben onlangs een nieuwe methode ontdek voor de productie van super-penicillW® of penicilline X, dat volgens de ervaring twee keer zo krachtig als het gewone penicilline is Om tot de productie van dit super penicilline te geraken wordt ee geselecteerde cultuur blootgesteld aa ultra violette stralen. Dr. Alan Nunn May, een 34-jarig Londense geleerde, is tot 10 jaar dwang arbeid veroordeeld, nadat hij zich schu - dig verklaard had inzake het verstrekken van inlichtingen over de atoom-energ1 aan een onbekende, volgens May's ver dediger een Sowjet-Rus. May, die voor ee geheime opdracht in verband met atoom-energie naar Canada gesturud wa i .verd op 4 Maart te Londen gearrestee (Reuter).

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 6