M 11 [jm Hr. Ms. „Soemba" binnengelopen Nieuwe Bonnen Stadsnieuws Nederlands eerste radar-oefenschip Reünie van Oud-Handelsschoolleerlingen Oud-Illegalen bijeen Waar gaan we heen? Bekendmaking Wat brengt de radio? HET VERHAAL VAN MIENTJE EN SAARTJE PEPERNEUT Na een afwezigheid van meer dan 20 Jaar is een oude bekende in onze haven teruggekeerd. Het is de kanon neerboot „Soemba", die in 1926 uit Den Helder naar de Oost vertrok. In al die jaren heeft het schip op vele wateren gezworven, en het heeft o.a. in de afgelopen oorlogsjaren goede diensten verricht by de verschillende landingen op de Europese kust. Bij de landingsacties aan de Middel landse zeekust stond de „Soemba" onder commando van den luitenant ter zee der le klasse J. J. M. Sterkenburg, die helaas bij deze acties sneuvelde. De huidige commandant is de luitenant ter zee der le klasse J. J. Hogendoorn, die ons _toen wij gistermiddag een bezoek aan boord brachten bijzonder vriendelijk ontving en ons het een en ander heeft willen vertellen. Hij deelde ons mee, dat het schip zo juist uit Schotland was aangekomen, na een genoeglijk zeereisje, waarop diverse gevallen van zeeziekte konden worden geconstateerd Dit in hoofdzaak bij de passagiers. „Passagiers?" vraagt U. In derdaad! Enigen der opvarenden zijn in Engeland getrouwd, de vrouwen van een paar anderen zijn na de bevrijding naar Engeland overgestoken, en nu zijn zij met hun mannen aan boord van de „Soemba" mee naar Holland gekomen. Zo kon het ook gebeuren, dat de opvarenden van schepen, die in volle zee ons schip voorbijvoeren, tot hun grote verbazing luiers in het want en kinderwagens aan dek van het oor- losschip hebben gezien! De jongste telg aan boord van de „Soemba" was namelijk amper vier maanden! De Lange Jaap in zicht. Via het Molengat is het schip het Mars diep binnengelopen, en toen de vuur toren in zicht verscheen, heeft een blijde stem via de meer dan 20 luidsprekers dcor het gehele schip de boodschap om geroepen: „Jutters! De Lange Jaap is in zicht!" Even later kwamen ook de andere markante punten opdoemen: de gasfa briek, de torens; minstens één ding werd gemist, en wel in de eerste plaats de mastenbok! Om even over twaalf zwenkte de „Soem ba" de haven binnen, met volle vloed. En het duurde niet lang of er werden aan boord heel wat handen geschud, en we hebben verscheidene keren begroetin gen gehoord in de geest van: „Kerel, hoe staat jou het leven na zes jaar?", soms heerlijk doorspekt met Engelse uitdruk kingen. We vroegen, waarom het 15 cm.-geschut was weggenomen, waarop de heer Hogen doorn vertelde, dat al het geschut is ge demonteerd, in verband met de verbou wing van het schip tot radar-oefenschip. Sinds Mei 1945 is men hiermede in Gran- gemouth (Schotland) reeds bezig geweest. De commandant liet ons een blik slaan in de compartimenten waar reeds radar- „bullen" aanwezig zijn, en we konden een kleine duizeling niet onderdrukken. Een chaotisch samenstel van draden, schermen, schalen, knoppen, lampen, schakelaars, kortom van alle mogelijke eléctro- en radio-technische instrumen ten. En dan te bedenken dat gewone meis jes, zonder een zeer bijzondere opleiding, een groot aandeel in de constructie heb ben gehad. Wanneer straks op de Rijkswerf te Wil lemsoord de laatste hand aan het schip Medegedeeld kan worden, dat de reünie van oud-Handelsschool-leerlingen thans is vastgesteld op Zaterdag en Zondag 22 en 23 Juni a.s. Des middags zal in het Ca sino een receptie plaatsvinden der reü nisten, terwijl des avonds een soirée- dansante georganiseerd wordt. Omtrent het programma van de Zondagmorgen kon nog geen beslissing genomen worden. Er bleek in kringen van oud-leerlingen grote belangstelling voor deze reünie te bestaan en gezien de voortreffelijke geest, die het Helderse Handelsschool-milieu al tijd gekenmerkt heeft behoeft dit geen verwondering te baren. Mochten er nog oud-leerlingen zijn, die tot nu toe verzuimden zich op te geven bij de commissie, dan kunnen zij dit alsnog doen en wel aan het adres: Reü nie-commissie Handelsschool, Zuider Am- stellaan 121, Amsterdam. zal zijn gelegd, dan heeft onze marine de beschikking over een radar-oefenschip, dat een ongeveer even grote radar-uitrus ting aan boord heeft als een flink slag schip. En dat wil heel wat zeggen, want er is aan boord van de „Soemba" een ware batterij van radar-antennes, en legio is het aantal instrumenten, dat erbij te pas komt. Wanneer de complete radar installatie in bedrijf is, heeft een 50-tal mannen handen vol werk om de zaak te bedienen. Zo'n installatie stelt den gebruiker in staat, bij mist of nevel, desnoods ook bij nacht, nauwkeurig te zien, wat zich tus sen hem en de horizon afspeelt, terwijl bovendien afstand, koers e.d. precies worden aangegeven. Met het schip als middelpunt wordt op een cirkelvormige doorschijnende plaat als het ware een film geprojecteerd»- van alles wat zich binnen de horizon bevindt. Een buitengewoon vernuftige installatie, die zeker belang, rijk tot de bespoediging van de gealli eerde overwinning heeft bijgedragen. Een 25-tal oud-illegale werkers kwam Woensdagavond bijeen in een der zalen van hotel Bellevue, ter be spreking van de plannen ter oprich ting van een monument ter ere van alle in de verzetsstrijd gevallen stadgenoten. Daar onze stad een tweetal geor ganiseerde groepen en bovendien een aantal niet-georganiseerde oud- illegalen telt, was in overleg met deze verschillende groeperingen be sloten, deze vergadering onder lei ding te doen staan van den heer C. Jonker, die wel stadgenoot is, maar in bezettingstijd hoofdzakelijk ille gaal werkzaam is geweest in Utrecht, o a. als lid van de Geheime Dienst" Nederland, en die als zodanig deel uitmaakt van de afd. Utrecht van de G.OIW.N. In zijn openingswoord deed de heer Jonker uitkomen, dat wij Vrij dag en Zaterdag al diegenen hebben herdacht, die in de strijd tegen den bezetter zijn gevallen, onverschillig of zijn hun leven offerden voor het vuurpeloton dan wel in een concen tratiekamp dan wel op een andere wijze. „De bedoeling van deze avond is, dat wij als oud-illegale werkers uit welke kring wij ook mogen ko men willen geraken tot oprich ting van een monument in de stad, dat dus zal staan te midden van het volle leven Ik ben Zater dag getuige geweest van de onthul ling van het monument ten raad- huize.. We kunnen daarover ver schillende gedachten hebben. Mijn eerste gedachte is geweest: dat raad huis gaat wel veel op een museum lijken En het is toch niet de bedoe ling, dat een monument voor onze gevallen strijders komt te staan in een museum, maar midden in de samenleving. Bovendien is deze op richting niet geschied in samenwer king met de georganiseerde groepen oud-illegale werkers, wat het be treurenswaardige gevolg heeft ge- Casino, Oranjegarde, propaganda- avond 8 uur; Zaterdag 11 Mei De Ros kam, poppenkast 2 uur. Elke Zaterdagavond Museum Oost- slootstraat van 7—9 uur. had, dat minstens vijf namen op de gedenksteen ontbraken. Dat had niet mogen voorkomen; het is niet te herstellen, ook niet wanneer die namen er alsnog zouden worden bij gebeiteld. Contact vereiste. In andere plaatsen ging het initia tief uit van de oud-illegale werkers, die contact zochten met het ge meentebestuur. soms ook andersom, maar er was toch contact. En dat was nodig ook, omdat immers in de meeste plaatsen en dat strekt hun tot eer! het huidige gemeen tebestuur anders is samengesteld dan in bezettingstijd, zodat het on mogelijk volledig op de hoogte kan zijn." Er werd over deze zaak in den brede van gedachten gewisseld, welke gedachten wisseling tot resul taat had, dat staande de vergade ring met algemene stemmen een commissie werd benoemd, tellende 7 leden, waaronder naast den heer Jonker, uit elk der drie „soorten" illegalen 2 vertegenwoordigers zit ting hebben. De commissie bestaat uit de volgende heren: Jonker, Post, Mud, Biersteker, Weidema, Leijs en v. d Wouw. Deze contact-com missie kreeg tot taak, om vóór 1 Juni contact te zoeken met alle Helderse illegale wer kers, waarna nogmaals een ver gadering zou worden uitgeschreven, worden gesproken, en waarna op werking verder over de plannen zou woden gesproken, en waarna op nieuw contact zal worden gezocht met het gemeentebestuur. MARINE-MUTATIES. Bij K. B. is aan den hoofdoff. van ge zondheid 1ste klasse P. de Mooy en aan den hoofdofficier van gezondheid der 2de klasse P. H. M. de Roo op hun ver zoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend wegens langdurige dienst, is met ingang van 1 Juli 1946: bevor derd tot schout-bij-nacht de Tijdelijk tot die rang bevorderde schout-bij-nacht L. G. L. van der Kun, aan den schout-bij-nacht L. G. L. van der Kun is op zijn verzoek eervol ont slag uit de zeedienst verleend wegens langdurige dienst, zulks met dankbetui ging voor de goede en gewichtige diensten door hem aan den lande be wezen. Is, met ingang van 1 April 1946, tij delijk bevorderd tot hoofdofficier van de Marinestoomvaartdienst der tweede klasse, de officier van- de Marinestoom vaartdienst der eerste klasse J. M. Hillenius, voor zolang hij belast is met de functie van commandant van het geniebatal.ion van de mariniersbrigade. Is, met ingang van 1 Mei 1946, aan den kapitein ter zee A. M. Hekking op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ont slag uit de zeedienst verleend wegens langdurige dienst. Druk: Dagblad v. Noord-Holland N V Tengevolge van een storing slopen enkele onjuistheden ln de gisteren geDu bliceerde bonnenlijst. Daarom laten u, de juiste lijst nog eens volgen: Van 12 tot en met 25 Mei zijn geldig •erklaard: Bonkaarten KA, KB, KC 606: 268 t/m 273 Algemeen 800 gr. brood. 274 Algemeen 200 gr. kaas. 275 Algemeen 200 gr. bloem. B 55 Reserve 1600 gr. brood. C 55 Reserve 800 gr. brood. B 56 Reserve 2 kg' aardappelen. Bonkaarten KF 606: 367 BMV 125 gr. margèrine 368 BMV 100 gr. vet. 370 Suiker 400 gr. suiker, Bonkaarten LA, LB, LC 606: 231 t/m 234 Vlees 100 gr. vlees. 227 Aardappelen 2 kg aardappelen, A 43 Melk 2 L. melk. w B 43 Melk 3'/« L. melk. C 43 Melk 3«/« L. melk. Bonkaarten KD, KE 606: 768769 Algemeen 800 gr. brood. 770 Algemeen 200 gr. bloem. 771 Algemeen 100 gr. kaas. D 55 en D 56 Res. 400 gr. brood. E 55 Reserve 500 gram rijst of kin dermeel of kinder. biscuit. Bonkaarten LD, LE 606: D 43 6 L. melk. F 43 6 L. melk. 731 t/m 733 Algem. 100 gr. vlees. 727 1 kg. aardappelen. Bonkaarten KG 606: 867 BMV 250 gr. boter. 868 BMV 125 gr. margarine. 870 Suiker 500 gr. suiker. Tabakskaarten, Versnaperingskaarten, gecombineerde kaarten: T 27 2 rants. tabak (geen import). V 27 100 gr. chocolade oi suikerwerken. X 27 2 rants tabak (geen import). Boterbonnen Verlengd. De geldigheidsduur van de boterbon nen 211, 711 en 221 algemeen van de bonkaarten K 604 is verlengd tot en met 25 Mei a.s. Voor de week van 1925 Mei zullen nog bonnen worden aangewezen voor melk, aardappelen, boter, margarine, jam, koffie, tabak", versnaperingen, huis houdzeep en lucifers. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van DEN HELDER maken bekend, dat het een ieder ten strengste verboden is zich hout toe te eigenen, hetwelk afkom stig is van voormalige Duitse verdedi gingswerken. DEN HELDER, 8 Mei 1946. Burgemeester en Wethouders voornoemd, RITMEESTER, burgemeester. E. v. BOLHUIS, secretaris. VOOR VRIJDAG 10 MEI 1946. HILVERSUM II. 18.— Vrij en blij. 18.40 De muren spreken. 19 20 Viool composities. 19.50 Oud Holland. 20.05 Ere saluut. 22.30 Even terugzien. 23.50 Schrift lezing. 14.— Kookkunst. 15.15 Herhaling hoorSpel voor zieken en thuiszittenden. VARA: 16.Muzikaal babbeltje. 16.30 De school is uit. 17.35 Johan Jong. 18.30 Progr. voor de Ned. Strijdkrachten. (19.30 VPRO: Le zing) (20.05 Chr. Hist. Unie: Verkiezings toespraak). (20.30 VPRO. Lezing). 21.— °P de brug. 21.15 Vijf jaren van ons leven. (22.40 VPRO: Avondwijding). 23.15 Gr.pL door G. TH. ROTMAN. s L -H f (3 i 13. Nu, ik had dadelijk al een angstig voorgevoel, dat het mis zou lopen, omdat wij hard liepen, zie je. Toen tk dan ook omkeek, zag ik den me neer, bij wie aan de bel getrokken was, woedend buitende deur kijken. Den Jongen, die het ge daan had, en die juist de andere kant uitgelopen was dan wij, zag hij niet. 14. En toen gebeurde, waar ik al bang voor ge weest was: hij zag óns voor de schuldigen aan en kwam ons achterna. „Wacht maar, apen, dat ls de laatste keer, dat je me dat levert!" riep hij. „St!" fluisterde Ik, onder 't lopen, tegen Saar, „als hij vlak bij ls, in ééns opzij springen en dan te rughollen!" (Nadruk verboden.)

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2