De rede van Churchill voor de Staten Generaal Byrnes' voorstel door Rusland nie aanvaard Victor Emanuel heeft afstand gedaan Verenigde Staten van Europa niet onmogélijk Enge atlds oorlogsleider eert 9141918 bestond de hoop, dat er geen onze gevadenen De Schager markt. De conferentie te Parijs Besprekingen nog niet ten einde Per kruiser met 50 kisten bagage vertrokken Overschot groenten naar Duitsland nog voedselgebrek ke en „Mijnheer de voorzitter, het is voor mij een grote eer vandaag tot U het woord te mogen richten. Mag ik op mijn beurt U feliciteren met de vorderingen, in dit land sinds verdrijving van de Duitse overwel digers gemaakt. Nederland heeft zeer snel zijn stabiliteit en kracht in Euro pa herkregen. Wij in Engeland kennen en waarde ren de diensten, die Nederland in re cente en vroegere tijden aan de Euro pese vrijheid heeft bewezen Vervolgens wil ik hulde brengen aan het deel dat Nederland gedragen heeft in de omverwerping van Hitler's af schuwelijke tyrannie. Nadat Uw troe pen en Uw waterlinie door de onver hoedse verraderlijke aanval waren overweldigd - hetgeen morgen 10 Mei juist 6 jaar geleden zal zijn had het Neder, andse volk niet langer de kracht om georganiseerde legerscharen te velde te handhaven. De krachtdadigheid >en karaktervast- heid die tijdens de grimmige jaren van buitenlandse onderdrukking aan de dag werden gelegd, vormden 'echter een definitieve factor voor de uitein- dlijke val van het nazidom, en de verzetsbeweging, waarvoor zovele dui zenden vaderlanders hun leven heb ben gegeven, heeft een zelfs nog be langrijker rol gespeeld. Wij in Engeland begrijpen hoe U in de».*, jaren van kwelling hebt moeten lilden, jaren die bovendien paard gingen met bombardementen Alle eer aan hen, die hun leven voor de goede zaak hebben gegeven. Moge hun nagedachtenis de eanheid van alle goede Nederlanders vereter- ken. De rechten van de kleine landen. Nu ik hier vandaag het woord voer en mijn woorden wellicht ver zullen worden uitgedragen, is het mijn eer ste plicht de heiligheid der rechten van de kleine landen vast te leggen. Het is de plicht der grote mogend heden ervoor te 'zorgen, dat deze rechten strikt worden nageleefd. Het is de plicht van de Verenigde Naties, die rechten internationaal te sanctioneren, waarvoor Nederland te recht zoo beroemd is, en tevens toe te zien, dat de macht van het recht uiteindelijk door de macht van het geweld zal worden beschermd. Thans ga ik spreken over het na tionalisme. Is het een kwaad of is het een goed? Waar nationalisme de ongebreidelde zucht betekent om de voornaamste in de wereld te zijn, daar is het een ge vaar en een kwaad. Waar nationalisme echter betekent liefde voor traditie en beschaving, liefde voor het land. en bereidheid om ervoor te sterven, waar het betekent de geleide lijke opbouw door de eeuwen heen van een sociaal geheel, dat nationaal in aanzien staat, daar is het de eerste van alle deugden Het is inderdaad de pijler voor een vooruitstrevende en gelukkige volken-familie. Sommigen van onze op pervlakkige denkers of van onze valse leiders en er zijn er velen heden ten dage maken geen onderscheid tussen deze twee afzonderlijke en tegenover elkaar staande opvattingen. Zij ver warren ze en gebruiken alle argumen ten naarmate hun fantasie of hun be langen hen er toe drijven. Zij veroor delen nationalisme als een obsessie uit een afgedane wereld en trachten ons allen, het land zowel als de individuen, te verlagen tot een uniform patroon, met niets dan materiële voldoeningen als oogmerk. Na afloop van het grote conflict van (porlogen meer zouden komen. Niette min hebben wij een zelfs nog vernieti gender wereldstrijd meegemaakt. Was die nieuwe oorlog nodig? Ik twflfel er niet aan, dat bjj vaste leiding en verenigd optreden van de overwinnende mogendheden deze laat ste ramp vermeden had kunnen worden. Indien de Ver. Staten actief hadden deelgenomen aan de Volkenbond en in dien de Volkenbond gereed was geweest om verenigd, krachtig op te treden, zelfs al waren er alleen Europese strijd krachten op de been gebracht om de herbewapening van Duitsland te ver hinderen, zou nieuw ernstig bloedver gieten niet nodig geweest zijn. Laat ons althans leren van deze ver schrikkelijke les Tevergeefs heb ik die les voor het uitbreken van deze oorlog proberen te Verspreiden. De tragedie van Europa is een schok voot het mens dom. Zij verduistert de bladzijden der menselijke geschiedenis. Zij zal de ver bazing en afschuw van toekomstige generaties opwekken. Indien niet Europa's kinderen van vroeger tijden over de Atlantische Oceaan met krachtige en reddende armen waren teruggekeerd, zouden wellicht alle volken van Europa ge stort zijn in de bange nacht van het totalitaire nazi-despotisme. Aan Groot-Brittannië viel de fiere maar ontzagwekkende verantwoordelijk heid ten deel de vlag der vrijheid in de oude wereld te laten blijven wapperen totdat de krachten van de nieuwe wereld waren gearriveerd. Doch nu is de tornado voorbij. Het moge zjjn dat wjj gewond en verarmd zijn, wij leven nog en zijn vrij. De toe komst ligt voor ons. Wij kunnen er iets van maken of wij kunnen haar be derven (applaus). In deze beide taken heeft Nederland een belangrijk aandeel. Het herstel en de wederopbouw van Europa, physiek en moreel, wordt zoals gij, mijnheer de voorzitter, in uw toespraak hebt be toogd, bezield en geleid door de ver wante opvattingen van vrijheid en democratie, U zult me toestaan indien ik de op vatting van 'vrije democratie," gebaseerd op de volkswil en tot uitdrukking ko mend in de vergadering van volksver tegenwoordigers volgens algemene aan vaarde constitutionele vormen, nader be spreek. Er zijn bepaalde eenvoudige, practische proefnemingen, waardoor de kracht en de realiteit ener politieke de mocratie kan worden gemeten, n.1. be rust de regering in enig land op een vrije constitutionele basis, die het volk het recht verschaft om volgens zijn wil te stemmen op de candidaten, die het verkiest? Bestaat het recht van vrije meningsuiting, vrije ondersteuning van en vrije oppositie tegen de regering, als mede vrije verdediging van en vrije cri- tiek op de regering? Het is natuurlijk duidelijk, dat de aangelegenheden in Groot-Brittannië en het Britse gemenebest steeds meer ver weven worden met de aangelegenheden van de Ver. Staten van Amerika en dat een onderling ten grondslag liggende eenheid van gedachte en overtuiging groeiende is tussen de volkeren van de Engels-sprekende wereld. Wij hopen, dat ons twintig-jarig verdrag met Sowjet- Rusland. dat niet in strijd is met andere verbintenissen, een van de zekere plecht ankers van de wereldvrede zal blijken te zijn. Verenigde Staten van Europa. Bijzondere verbonden binnen de kring der Ver. Naties, gelijk de grote gemeen schap van het Britse Imperium en ge menebest, gelijk het verbond dat geldt over geheel Amerika, zouden, verre van de samenstelling van het opperste li chaam der Ver. Naties te verzwakken, geschikt zijn om dusdanig saamgebonden te worden, dat zij de Ver. Naties onover winnelijk en niet scheidbaar zullen ma ken. Zoals ik vorig jaar te Brussel zeide, zie ik geen reden, waarom niet tenslot te, onder de hoede van een wereldorga nisatie, de Verenigde Staten van Europa zouden verrijzen, zowel van Oost- als West-Europa, welke verenigde staten het continent zouden kunnen verenigen op een wijze, welke .nooit gekend is sedert de val van het Romeinse rijk en in wel ke geheel haar bevolking zou kunnen tezamen wonen in voorspoed, rechtvaar digheid en vrede. Terug naar Amsterdam. Nadat de redenaar na omstreeks een half uur was uitgesproken, volgden op nieuw levendige toejuichingen. De heer de Vos van Steenwijk betuigde hierna namens de beide Kamers der Staten- Generaal den heer Churchill hartgron dig dank voor zijn belangwekkende me dedelingen en beschouwingen, daaraan verbindend de verzekering, dat het op treden van den hger Churchill voor haar van blijvende historische waarde zal zijn. Het Amerikaanse vliegüekscnip „Sara- toga", dat bij de atoombomproeven in de Stille Zuidzee gebruikt zal worden als één der doelen, op weg naar de plaats van bestemming. Op het dek be vinden zich enige vliegtuigen en leger- ta.nks. De heer Churchill dankte nogmaals met een buiging. Na het podium verla ten te hebben, trad hij op den minister president, prof. Schermerhorn, toe, hen- hartelijk en langdurig de hand schud dend. Churchill begaf zich in de open auto Hij nam tevoren afscheid van den En gelsen ambassadeur, den Nederlandsei ambassadeur te Londen en andere auto riteiten. Daarna vertrok de stoet on 4.15 uur van het Binnenhof. Churchill had een verse sigaar opge stoken en maakte het V-teken tegen d' juichende menigte. Op de Schagermarkt werden aangevoer< en verhandeld: 20 Paarden 1 80f 1400 6 Geldekoeien (magere) f 250f 500; 30 Kalf koeien f 325—f 650 6 Pinken 1 120—f 240; 7 Magere schapen f 40f 55; 20 Overhouder f 40f 50; 155 Lammeren f 15—f 22; 28 Bok ken en Geiten f 5f 40; 75 Biggen f 30- f 45;60 Konijngn en 44 Kippen vastgesteld prijzen. Voor de centrale werden aangevoerd 5 Stieren; 14 Vette geldekoeien; 16 Pinken 1 Graskalf; 215 Nuchtere kalveren; Vette Schapen; 16 Vette varkens. PARIJS. - De gedelegeerden ter Paryse conferentie gaven bjj het verlaten van de plenaire zitting van Donderdagavond te kennen, dat het voorstel van Byrnes, de vredesconferentie te Parys op 15 Juni a.s. te doen aanvangen, niet door de Sowjet- Russische afgevaardigden was aanvaard. De verslaggevers meenden tot de con clusie te moeten komen, dat de bijeen komst van heden een mislukking was ge worden Kroonprins Umberlo zat de troon bestijgen LONDEN. (Reuter). - Volgens een offi ciële mededeling van Radio Rome heeft Victor Emanuel Donderdagmorgen te 12.— uur zijp. besluit tot troonsafstand ge tekend. Koning Victor Emanuel is met zijn vrouw en vijftig stuks bagage aan boord van de kruiser ,,Duca Degli Abruzzi" uit Napels naar Port Said vertrokken. Hij tekende de acte van troonsafstand in zijn villa Maria Pia te Napels, waarna deze, tezamen met een brief, in een leren enveloppe werd gesloten. De ceremonie, aldus meldt AFP, duurde ongeveer vijf minuten. Aanwezig waren de koninklijke notaris Anglesani en de adjudanten generaal Puntoni en kolonel Zaccarini. De laatsten contrasigneerden de acte. Vrijdag zal Anglesani de acte laten re gistreren en vervolgens aan den minister president de Gasperi overhandigen. Om twintig minuten over drie begaf de koning zich uit zijn studeerkamer naar de salon, waar zijn familieleden hem wachtten. Na zijn zoon Umberto de hand gedrukt te hebben begaf hij zich naar zijn bibliotheek. Om zeven uur wierp de kruiser de an kers bij Napels uit. Twee torpedoboot- jagers kruisten in de omgeving. De ko ning, de koningin en gravin Jaccarino, haar intieme vriendin, alsmede twee diena ren namen om half acht in een sloep plaats, die hen naar de kruiser voer. Bij het vertrek was de gehele koninklijke fa milie aanwezig. Koningin Helena verloor bij het afscheid van haar zoon Umberto haar zelfbeheersching, doch de koning be hield zijn koelbloedigheid. Kroonprins Umberto zal als Umberto II de troon bestijgen. De koning is 77 jaar oud. Hij wordt genoemd, „de man, die de deur voor het fascisme in Italië geopend heeft". In 1900 besteeg hij de troon. In sommige kringen verwacht men niei dat de conferentie tegen het einde van d week afgelopen zal zijn of verdaag wordt. Er zijn nog een aantal onderwei pen, welke de vier ministers hetzij ni< behandeld hetzij in studie gegeven het ben aan commissies van deskundigen. H( betreft o.a. de Franse aanspraken op h< Italiaanse gebied Tendè La Briggue, c3 economische belangen van Engelan Frankrijk en de V.S. in de Balkanlandei het rapport aangaande de verdeling- vs Italiaanse oorlogsschepen onder de ove winnaars. Dit rapport, dat moet worde uitgebracht door de conferentie vloo commissie, zal nog tenminste vier-en-twii tig uur op zich laten wachten. Andere punten, die nog bespreking b hoeven, zijn: de demilitarisatie van Frans—Italiaanse grens (verzocht do< Frankrijk)", de demilitarisatie van Italiaans—Joegoslavische grens (verzoc door Joego-Slavië) en: het prQblee Duitsland. In een openbare vergadering van Partij van de Arbeid sprak de lijstaa voerder, minister S L. Mansholt, in h Concertgebouw te Haarlem. Hij zei o.a. de stakingen in de have brengen echter de aanvoer uit het buite land in groot gevaar. Indien de have staking nog lang duurt, zal het vetrar soen op 26 Mei verlaagd moeten word* Tenslotte behandelde de minister h moeilijke vraagstuk van ons groente overschot. Na een laatste ernstige poging, zo k de minister tot vreugde mededelen, ku nen thans al onze overbodige groent naar Duitsland worden afgezet. H knoopte hU de beschouwing aan vast, t een dergelijke maatregel in de „vrije e< nomie" onmogelijk zou zijn.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 3