Nederland eert den groten strijder voor het recht der mensheid NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Indrukwekkende plechtigheid in de Pieterskerk De machtsstrijd der E.V.C. brengt levensbelangen van het Nederlandse volk in gevaar Hitiers grootste fout was zijn oneerlijk optreden na München Moederdag „Ik ben een tegenstander van tyrannie, wélke leuzen zij ook gebruikt" De ere-promotie van Churchill te Leiden De promotie Weerbericht. Churchill liet zijn sigaar vallen Even rusten op de stoep De regering veroordeelt de zeeliedensiakingen Mijnwerkersstaking in de V.S. voorlopig geëindigd Kabinetszitting te Djokja Churchill ontvangt de Pers BENZINE, SMEEROLIE EN VETTEN VRIJ Wordt het broodrantsoen verlaagd Kijkjes uit 's Levens venster Churchill's toespraak in de Leidse Universiteit ZATERDAG 11 MEI 1946. 7»e Jaargang No. 9TSJ, - HELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder. Directeur: 8. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Cft gave: N-V. UI tg. Mtj. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving ƒ2.60. Postabonnementen ƒ3.00. Gironummer 16066, N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Churchill begroet op originele wijze de enthousiaste menigte. Achter hem Mevr. Churchill en Miss Mary. Leiden. - Vrijdag was het de dag van Lelden. Churchill Is in Amsterdam geweest, hU is in Den Haag geweest, waar hjj ontvangen is met een enthou siasme, waardoor hij, naar eigen verzekering, aangedaan was. Maar Leiden is tenslotte de aanleiding geweest tot het bezoek van den Britsen staatsman. Onze oudste universiteit toch had besloten hem het ere doctoraat in de rechten te verlenen en Churchill verklaarde zich bereid de bul persoonlijk in ontvangst te nemen. Langs de lange route die Churchill's stoet door de stad Amsterdam zou nemen, stonden reeds vroegtijdig duizenden opgesteld om den hogen gast van Nederland toe te juichen. In Leiden zelf geleek het wel of de hele stad was uitgelopen om hem te ontvangen. Bij de Academie De stoet reed door de stad onder het luiden van de Bourdonklok in de Stad huistoren. De ontvangst bij de academie droeg een meer plechtig karakter. Chur chill bevond zich hier op historisch ter rein. Met een merkwaardige vitaliteit Stapte hij, joviaal lachend, uit de wagen. Vlak achter de stoet kwam de koninklijke auto, waarin prinses Juliana en prins Bernhard waren gezeten. Nadat de heer Churchill op de academie aan zijn promotor, prof. mr. R. P. Cle- veringa, was voorgesteld, begaf het ge zelschap zich te voet naar de Pieterskerk via de Kloksteeg Deze tocht van acade mie naar Pieterskerk zal voor de betrek kelijk weinigen, die er getuigen van wa ren, voor immer in de herinnering ver ankerd blijven. Churchill, die gekleed was ls rode roga met baret, het geschenk, dat hij ontvangen had ter gelegenheid van de aanvaarding van zijn eredoctoraat van de Universiteit' van Oxford, liep in deze stoet naast den reetor-magnificus. Al wie aan Leiden en zijn symbolische Universiteit met een warm hart verbonden is het zij door vorming, hetzij door traditie, het zij door genegenheid anderszins voor hem is de plechtige bijeenkomst in de Pieterskerk het culminatiepunt, zowel voor het bezoek van Winston Churchill aan Ne derland als voor de herrijzenis van de Universiteit, die thans aan den vader der overwinning den summus honor heeft ver leend. Twee mensen van het recht. De historische gebeurtenissen van deze idag groeperen zich rond de twee mannen, die de centrale figuren van deze plech tigheid zijn: Winston Churchill, die vijf jaren lang voor de gehele beschaafde we reld de verpersoonlijking is geweest van recht en vrijheid; Cleveringa, die onver gankelijke roem heeft verworven door zijn nobel protest, dat het verzet der Neder landse Universiteiten tegen de Duitse dwingelandij zou inluiden. Twee mannen, die gestreden hebben elk met de middelen, die hun ten dienste stonden, maar beiden uit de diepste over tuiging van een edel en diepwortelend rechtsgevoel. Daarom juist,heeft deze erepromotie in 'de faculteit der rechtsgeleerdheid dubbele Zin. In de Pieterskerk. Zelden is deze eerbiedwaardige Pieters kerk in al de eeuwen, waarin zij reeds neerziet op de geschiedenis van Leiden, Zo overvol geweest. En nog missen wij onder de 3000 aanwezigen velen, die wij zo gaarne op deze gloriedag zouden heb ben gezien mannen, wier namen en per soonlijkheid nimmer in vergetelheid zullen raken, door wat zij in de strijd der afgelo pen jaren voor de vrijheid, voor het recht van Nederland gedaan hebben. On der de talloze genodigden merkten wij o.a. op den min.-pres. prof. ir. W. Scher- merhorn, de ministers van Roijen, Van der Leeuw, Lieftinck, Kolfschoten, Vos, Beel, de Booy, Meijnen, prof. P. S. Ger- brandy, leden van de Britse ambassade, de gezanten van Canada, Zuid-Afrika, Australië, den Engelsen ambassadeur sir Nevile Bland met lady Blancf, oud minister A. C. D. de Graeff, den Neder landsen ambassadeur te Londen enz. Het was een buitengewone verrassing, toen te 15.2? prinses Juliana en prins Bernhard, in wier gevolg zich ook baron Baud bevond, door den rector magnificus en prof. dr. A. W. Byvanck werden bin nengeleid Enkele minuten later betraden Winston 'churchill en de leden van de Leidse Senaat de kerk, terwijl de aanwe zigen zich van hun banken verhieven en de organist met begeleiding van trompet ten en bazuinen twee oud-Nederlandse marsen ten gehore bracht. Na een rede van den rector magnificus, prof. dr. B. G. Esccer, was het woord aan prof. dr. B. G Escher, was het woord aan dende, zich richtte tot zijn promovendus. Art. 189 der H.O.-wet geeft de Se naat der Universiteit het recht de graad van Doctor Honoris Causa te ver lenen „wegens zeer uitstekende ver diensten". Het is zUn enig middel tot eerbetoon, een kostbaar. Hier in Lei den wordt er een uiterst spaarzaam gebruik van gemaakt. Na de promotie van H.M. de Koningin in 1925 is het heden voor het e^rst, dat de Senaat wederom het ere-doctoraat in de Rech ten uitreikt. Ditmaal aan een Britsch staatsman. Weersverwachting, geldig tot Zater dagavond: Tijdelijk wat bewolking, voorna melijk in de Noordelijke provincies, overigens nog zonnig weer. Ie s lagere temperatuur. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. 12 Mei: Zon op: 4.53. Onder: 20.21 Maan op: 16.21. Onder: 4.05 Dit alles getuigt reeds op zichzelf van het opmerkelijke van dit uur. De zeld zaamheid der onderscheiding wordt nog geaccentueerd door de faculteit, waarin zij wordt toegekend. Menig geschrift van belang staat op naam van hem, dien wij vandaag huldigen. Al laat men in deze academische kring niet gaarne geschiedkundige werken van belang buiten beschouwing bij iemand's verheffing ,,in Honores", de treffendste verdiensten, die de Senaat als „zeer uit stekend" voor ogen stonden bij de vor ming van zijn besluit, zijn die geweest van den man, die bij uitnemendheid ons op waarts stuwde van uit het dieptepunt van woedend geweid omstreeks en na het midden van het rampjaar 1940 tot de ves tiging van een wereld, die recht boven macht stelt. Men bond de strijd aan met het steeds valscher en woedender onrecht en men zag om naar mannen, die de banier er van hoog op houden en wilden houden en achter wie men zich in vol vertrouwen op hun inzicht en gezindheid kon scha ren; naar wijze staatslieden met rechts- genialiteit in de grote nood. Zulk een gids was de wereld destijds zo gelukkig te vinden in de huidige promovendus. Niet slechts in dier voege, dat hij het onrecht afwees, maar wat meer is doordat hij samen met den diep betreur den Roosevelt, dien de Senaat, ware het mogelijk geweest, zo gaarne mede <Je ere doctorsgraad had toegekend, de 14e Augus tus 1941 de stellige belijdenis uitsprak, dat men zich had aan te gorden voor, zoals het heette, „een betere toekomst voor de wereld", waaruit over Moskou, Dumbarton Oaks, Yalta en San Fran- clsco heen het Handvest der Verenigde Volken is gegroeid, hetwelk beoogt „op nieuw het vertrouwen in de grondrechten van den mens, in de waardigheid en waarde van den menselijken persoon, in de gelijke rechten van mannen en vrou wen, alsmede van grote en kleine vol ken te bevestigen. Hem, die destijds zich inzette voor het welzijn der wereld, die haar vervolgens stug en staag en stoer steunde en die door de grootste noden en gevaren heen haar opstuwde naar haar redding, die haar midden in het meest gigantische gevecht wees naar hoger levenspeil, dien kunstenaar en dien strijder voor het recht der mensheid tooien wij met deze krans, buiten welke wij geen schoner kunnen vlechten. Hem roepen wij aan deze Uni versiteit, die zelf opkwam uit een wor steling om verlossing uit de greep van weerzinwekkend onrecht, uit tot „Doctor juris Honoris Causa", Uitsprekende het Latijnse formulier doctoreerde Cleveringa vervolgens zijn promovendus. Hierna was dan het woord aan den jongen doctor", Winston Churchill. Voor de rede van Churchill zie men elders op deze pagina. Na een langdurig applaus besloot ten slotte de rector magnificus het gesproken deel der plechtigheid met een kort woord. De aanwezigen zongen hierna staande en met begeleiding van orgel en trom petten het Nederlandse en het Engelse volkslied. Terwijl het orgel uitleidingsmuziek speelde, begaven de eregasten, onder wie ook prinses en prins, zich met curatoren en senaat wederom te voet naar het academiegebouw, waar een receptie ge houden werd. Indrukwekkend was het ogenblik waarop Churchill en daarna het prinselijk paar de erewacht Pro Patria Op de Leidse straatweg, tussen de Jozef Israëlslaan en de Bosbrug, heeft Churchill, toen hij naar de mensen wuifde, zijn sigaar laten vallen. Het kostbare nlcotlne-appa- raat viel buiten de auto. Of er een run is ontstaan om de big cigar van den great man op te rapen, vermeldt de historie niet. het weerbare corps van de studenten-sa menleving, inspecteerde. Tot dusverre vormde Pro Patria slechts erewachten voor buitenlanders, Indien die van koninklijke bloede waren. Doch ditmaal werd zonder aarzelen besloten ook Churchill zulk een militair eerbetoon aan te bieden. Ongeveer half zeven vertrokken de hoge gasten uit Leiden, terwijl bij het afscheid een stormachtige ovatie werd gebracht aan Churchill, die genoeglijk enige tijd op de stoep van de Sociëteit op zijn auto zat te wachten Washington, (Reuter). - John Lewis, de leider van de mijnwer kers in de Verenigde Staten, heeft Vrijdag de 400.000 mijnwerkere or der gegeven weer aan het werk te gaan tot 25 Mei aanstaande. Deze hervatting van het werk is af hankelijk gesteld van toezegging door de plaatselijke directies, dat de even tuele loonsverhogingen, welke bij on derhandeling verkregen zullen worden, terugwerkende kracht zullen hebben voor de tijd van de vastgestelde ter mijn. President Truman heeft Lewis en ean vertegenwoordiger van de mijn-eigenaars op het Witte Huis ge nodigd. De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede: Gedurende bijkans een maand is in de Nederlandse havens een staking gaande, die het uitvaren van schepen belemmert en de laatste tjjd ook het laden en lossen van zeeschepen ver traagt en bemoeilijkt. De Nederlandse schepen, die voor het vervoer dezer goederen zijn aangewezen, kunnen echter bij gebrek aan een vol tallige bemanning niet vertrekken en kostbare tijd gaat met nodeloos wachten verloren. Het werk in de havens, dat met zoveel ontplooiing van energie en werklust op gzng ls gebracht, neemt zienderogen af, Wat is de reden van deze staking? Op 4 April is een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor zeevarenden in werking getreden, waaromtrent, na wekenlang onder leiding van een ver tegenwoordiger van den Minister van Scheepvaart gevoerde onderhandelingen, overeenstemming is bereikt tussen de organisaties van werkgevers en werkne mers ter koopvaardij en waaraan het College van Rijksbemiddelaars zijn goedkeuring heeft gehecht. De lonen en arbeidsvoorwaarden van de zeelieden zijn in deze C.A.O. zo geregeld, dat zij in het algemeen uitgaan boven het in enige andere bedrijfstak geldende peil. Ten bewijze waarvan slechts gewezen wordt op het basisloon van een gewoon matroos, dat op 195.per maand is vastgesteld, waarop nog een tijdelijke toeslag wordt betaald van 50.ge durende de eerste drie maanden en daarna tot 1 September 1946 van 25 Niettemin meent een deel van de zee lieden onder leiding van de Eenheids- Vak-Centrale, deze nieuwe loon- en arbeidsvoorwaarden niet te moeten aan vaarden en tracht met politieke agitatie middelen en bedreigingen met geweld de werkwilligen,die verreweg de meer derheid vormen, van hun werk af te houden. Als reden wordt onder meer aange voerd, dat de E.V.C. niet in de onder- Batavia, (ANP-Aneta). - De zender voor de geallieerde strijdkrachten te Batavia deelt mede, dat Sjahrir Maandag a.s. een plenaire kabinets zitting, gepresideerd door Soekarno, zal bijwonen. Amsterdam, 10 Mei. - Churchill heeft Vrijdag een zestigtal voor het grootste gedeelte Nederlandse journalisten in de Mozeszaal van het Koninklijk Pa leis op de Dam te Amsterdam ont vangen, Er was een diepe fauteuil voor den Britsen staatsman gereed ge zet, waarvoor een tafeltje met twee dozen sigaren en een aantal Engelse bladen. Nadat Churchill was binnen gekomen en gezegd had. „Wat een formidabele menigte". (Doelende op de aanwezige journalisten) schoof hij met behulp van een der toeschietende he ren de fauteuil achteruit en nam daar voor In de plaats een hogere stoel, waarop hij ging zitten). Nog voor het opsteken van zijn si gaar, zeide hij daarop met een inne mende glimlach: „En wat kan ik voor U doen?" waarop de journalisten hem met vragen bekogelden. Alvorens de eerste te beantwoorden 6tak Churchill bedachtzaam een der dikke sigaren op. Vrijwel zonder enige aarzeling gaf hij daama antwoord. „Bent U optimis tisch over het herstel van Frankrijk?" „Zeker", antwoordde Churchill, „ik heb goede hoop, dat Frankrijk haar plaats onder de leidende mogendheden van Europa weer zal innemen". „Zoudt U ons als journalisten advi seren propaganda te maken voor een Europesea s'atenbond?" Churchill antwoordde, dat hij voor stander ls van de „Verenigde Staten van Europa" en voegde daar desge vraagd aan toe, dat dat geheel Europa moest omvatten en geen Oostelijke en Westelijke statengroepen moesten wor den gevormd. Over de positie van Duitsland spre kende, zeide Churchill o.m.: „De ont- w'kkellng van Duitsland na de oorlog heb ik met grote bezorgdheid gevolgd. Tk kan thans geen bepaalde gedrags lijn voor de politiek, die wij met Duitsland moeten volgen, geven, maar er zijn nu eenmaal 70 80 millioen Duitsers in Europa en we zullen moe ten proberen met ze te leven. Ze moe ten echter nooit meer de gelegenheid hebben zich te bewapenen, en daarbij bedoel ik niet alleen, dat ze geen ka nonnen, kogels en vliegtuigen meer mogen bezitten, maar ook geen in dustrieën meer, waarmede ze het mo derne oorlogsmateriaal kunnen ver vaardigen. „Acht U daamede het vrije rondlopen van den Engelsen fascistenleider Mose- ley niet in strijd?" vroeg daarop een der journalisten. „Ds man heeft niet eens meer een partij", gaf de grote Brit ten antwoord, „en wij houden er in Engeland niet van mensen op te sluiten in vredestijd zon der een proces tegen hen te beginnen. Tijdens de oorlog moesten we dat doen maar nu is het niet nodig". „Wat acht u Hitiers grootste fout?" Zonder mankeren kwam het antwoord: „Zijn oneerlijk optreden na München. Mensen worden dikwijls ten val ge bracht door de buitensporigheid en over daad van de kwaliteiten die hen tevoren groot hebben gemaakt. Namens de aanwezigen dankte daarop de voorzitter van de Nederlandse Jour nalistenkring, mr. M. Rooy, Churchill voor de ontvangst en voor het ontzag lijke werk, dat hij tijdens de oorlog heeft verricht. Met veel nadruk knikte Churchill instemmend met zijn hoofd, toen mr. Rooy ook het Engelse volk voor zijn magnifieke volharding dank bracht. „Dit zijn bijzonder vriendelijke woor den geweest", besloot Churchill deze persconferentie. Het „Verzetskruis", dat door H.M. de Koningin in het paleis op de Dam te Amsterdam voor de eerste maal ls uit gereikt aan hen, die zich tijdens het ver zet bijzonder hebben onderscheiden. Aan de nabestaanden van de in het verzet gevallenen werd de onderscheiding als posthume erkenning van verdiensten verleend. Het Verzetskruis, dat in brons is uitgevoerd, draagt het opschrift „Trouw tot In de dood", handelingen betrokken is geworden. De E.V.C. kon niet aantonen, een rede lijk aantal bonafide zeelieden onder haar leden te tellen. Op het ogenblik liggen in Amster dam en Rotterdam ter lossing schepen met soyabonen, soya-olie, vlees, suiker en rogge. Komt de soya-olie niet deze week ter beschikking van de Margarine- fabrieken dan dreigt 26 Mei een rant soenverlaging van 'vet. De levensbelangen van 't Nederlandse volk worden zodoende op de meest on verantwoordelijke wqze tot speelbal ge maakt van een door een kleine groep gevoerde machtsstrijd, waaraan het al gemeen welzijn volkomen wordt opge offerd. Een dergelijke staking, waaraan iedere redelijke grondslag ontbreekt, mag noch door het Nederlandse volk in zijn geheel, noch door de Nederlandse regering worden geduld. Alle maatrege len, die ten dienste staan, zullen der halve worden genomen, om het scheep vaartverkeer onder Nederlandse vlag vanuit Nederland, alsmede het lossen en laden van schepen voortgang te doen hebben. 's Gravenhage. De distributie van benzine, van motorolie en van alle andere smeeroliën en vetten zal met ingang van 1 Juni a.s worden opgeheven. De voorraadpositie van benzine is in de laatste maanden veel gunsti ger geworden en deze situatie deed de regering overwegen of de distri butie kon worden opgeheven. Aangezien de voorraad- en de aanvoerpositie van motorolie en van smeeroliën en vetten in het algemeen even gunstig is ais die van benzine en de distributie van motorolie voor een belangrijk deel wordt verzorgd door dezelfde ambtenaren, die belast zijn met die van benzine, wordt ook de dis tributie van deze oliën en vetten opgeheven. Rijvergunningen blijven vereist. Hoewel het gebruik dus door het in de hand houden van de uitgifte van rijvergunningen en door het handhaven van het verbod tot rijden op Zon- en feestdagen (dat zo nodig tot andere dagen kan worden uitge breid) beperkt wordt, doet de over heid toch een beroep op hen, aan wie een rijvergunning is verleend, om zuinigheid met het gebruik van benzine en smeerolie te blijven be trachten. Dan meer vlees. Er zal voor moeten worden gezorgd, dat de. wereldvoorraad aan graan, welke voor de nieuwe oogst nog ter beschik king kan komen, zo goed mogelijk wordt verdeeld. Uit dien hoofde wordt een beroep gedaan op alle landen, om het brood rantsoen te beperken tot 300 gram per dag. Hiermede zal bij de verdeling reke ning worden gehouden. De regering is van mening, dat, in dien wij zullen overgaan tot de invoe ring van dit rantsoen, wij met andere voedingsmiddelen zullen moeten trach ten, de voedingswaarde in caloriën van het levensmiddelenpakket op het tegen woordige niveau te handhaven. Het zal dan waarschijnlijk nodig zijn andere voedingsmiddelen, b.v. vlees, in grotere hoeveelheden in te voeren. Reeds enige tientallen jaren wordt er van de 385 dagen één dag naar moeder genoemd. Deze dag is er om moeder eens extra in de bloemetjes te zetten. Dan kijken wij eens wat langer dan ge woonlijk naar haar en met andere ogen. Is zij *t soms niet waard? Van Napoleon wordt verhaald, dat hij eens aan mevrouw de Campan vroeg: „Wat denkt u mevrouw, dat ons volk nodig heeft, om het volk beter op te voeden?" Haar antwoord was: „Moe ders, Sire!" En ze voegde er nog bij: „Alleen moeders en anders niet!" Zo is het ook bij ons. Het huisgezin is een machtig blokhuis, dat zo sterk mogelijk moet gepantserd. Een gezond gezins leven ls beter landsverdediging dan de Hollandse Waterlinie. De huiskamer is het Waterloo, waar beslist wordt over het wel en wee der volkeren. En ln het huisgezin is het vooral moeder, die daarin het centrale punt is. Daarom is 't een grote, onuitsprekelijke zegen een goede moeder te mogen hebben. Als wij dat woord noemen, dan noemen wij de warmte en de tederheid zelf. Terwijl vader de sterke vader zich van den ontaarden zoon afkeert, grijpt moeder hem bij de hand. Dichters hebben van moeder en de moederliefde gezongen, maar wij kunnen zeggen: Haar bestaan is een lied, ze is zelf een lied, waar zij komt. Eens las ik in een boek uit Indië dit merkwaardige woord: „Eén moeder is meer waard dan dui zend vaders!" De lichtzinnige Heine, die eens zei dat hij vermetel genoeg was om zelfs voor geen Koning zijn ogen neer te slaan, zet: „Als ik mijn moeder aanzie, voel ik mij door een geheimzinnig, deemoedig zoet sidderen aangegrepen." Als wö vandaag moeder eens extra lang aan kijken en wij denken terug aan wat zij voor ons deed en voor ons was of nog is. dan vervult grote dankbaarheid onze kinderharten. Zij heeft voor ons geleden toen wij ter wereld kwamen, zij leerde ons praten, lopen, zij bezit een kracht, die door geen teleurstellin gen wordt gebroken, een geduld, dat de taaiste en tergendste tegenstand weet te overwinnen. Hoe heeft zij ons als kind teder verzorgd en gekoesterd. Zo lang moeder er nog is, is 't nog warm in huis, ls het zonnetje er nog. Moeder houdt de kinderen, ook de ge huwde kinderen, nog bij elkaar. Toch komt de dag, dat wij haar moeten mis sen. Begint haar haar al te grijzen? Dan weet ge: die dag nadert. Waardeer in de grote wereld dat onbetaalbaar bezit van een goede, zorgzame moeder toch! Maak voor haar de Moederdag tot een mooie, blijde dag. Betaal haar. die ons zo lief heeft, door uw wederliefde! En weet, dat 't een rijk bezit is een goede moeder te mogen bezitten. Wie echter een vrome moeder mag bezitten, die heeft nog grotere zegen. In een boek over grote mannen las ik: Drie moeders van grote gezinnen waren gewend elke week een bepaald uur samen te komen. De kinderen wis ten niet, wat die moeders daar deden. Toen de laatste van de kinderen het huis uitging en trouwde, vertelde moe der, waarom zij met haar twee vrien dinnen elke week samen kwamen: Om voor haar kinderen te bidden. En God verhoorde die gebeden van die moeders; God zegene onze moeders! En ligt uw moeder al in haar graf. Hebt ge haar al moeten afstaan, houdt dan haar nagedachtenis in ere! Gelukkig is het land en het volk, dat echte moeders mag bezitten. Zulke moe ders laten grotere schatten na dan de multi-millionnairs van Amerika. Op deze moederdag komen wij om haar te huldigen en God te bidden: „Dat 's Heeren zegen op haar daal' Zijn gunst uit Zion haar bestraal! „Rector magnificus, promotor, ko ninklijke gasten, dames en heren en senaat van de Rijksuniversiteit van Leiden. Ik betuig u mijn diepgevoelde dank voor de eer die u mij heden aandoet. Ik ben reeds doctor van vele universiteiten en indien men deze dingen zou beoordelen naar het aantal behaalde graden, die ik ontvangen heb, ben ik aardig op weg om de geleerdste man ter we reld te worden: Ik ben zeer vereerd met de bul, die de Leidse universiteit mij heeft willen verlenen. Nu de nachtmerrie voorbij is. Nu is de nachtmerrie voorbij. Het land is weer vrij, de tiran, is uitge worpen. Rector magnificus, een grote ver antwoordelijkheid rust op de schou ders van u en de uwen om de jongemannen en jongevrouwen aan de universiteiten leiding te geven. In dit tijdsbestek draagt u nog 'n bij zondere verantwoordelijkheid, want wij moeten er voor waken dat niet de ene vorm van tyrannie door een andere vorm wordt opgevolgd. Ik ben een tegenstander, en altijd een tegenstander geweest, van ty- ranale onder welke vorm zij zich ook voordoet. Het maakt voor mij geen verschil in welke kleding zij zich steekt, of welke leuzen haar mond verkondigt. Het motto van uw universiteit, die tot de oudste en meest democratische van alle hoge scholen behoort, is: presidium libertatis (bolwerk der vrijheid). Dit is het motto dat ik voor mijzelf wil aanvaarden, gelijk met de bul die u mij zojuist hebt gegeven". Churchill besloot zijn toespraak als volgt: Laat ons de handen stevig ineen geslagen houden met die der grote wereld van Amerika. Laat ons ook die vriendschap bewaren, die ban den tussen Nederland en Groot Brit- tannië, die zoo vele krachtproeven hebben doorstaan, en die opnieuw aaneen zijn gesmeed door de be proevingen welke wij hebben onder vonden; beproevingen, die ons heb ben verenigd in zulk een groot erf goed van roem en van morele en intellectuele samenhang. Laat ons die banden goed bewaken en ver zorgen, want door dat te doen zullen wij Inzien dat wij, zelfs heden ten dage. ons deel ertoe hebben bijge dragen om de veilige en onwrikbare grondslagen te leggen van een be tere «n hoopvoller wereld-

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1