De „Dolfijn" op het oorlogspad „De Partij van de Vrijheid" Vooroorlogse verkiezingsdienst Nieuwe Bonnen Stadsnieuws Een Indischman spreekt over Indië VVVVVVVVVYVYV Stemt op yVVVVVYYYYVVV De lichte gevallen Totaal uits'ag morgennacht bekend? De Gemeente besloot: Tragisch sterfgeval Concert van Winnubst „Ons Genoegen" neemt operettes in studie „La Mascotta" De ondergang scheen zeer nabij HET VERHAAL VAN MIENTJE EN SAARTJE PEPERNEUT Spoedig nieuwe punten voor metalen keukengerei De P.T.T. ruimt op Wat brengt de radio? 8000 Amerikaanse onderscheidingen voor Nederlanders De eerste K.L.M.-vlucht naar New-York l Raden Mas Notosoetarso, oud-lid Van de Ned- Indische volksraad, sprak Maandagavond in een open bare vergadering voor de Anti-revo- lutionnaire kiesvereniging, gehouden in een goed bezette Rehoboth-kerk over „De huidige toestand i n In dië". Spr. begon op te merken, dat deze zaak te ernstig was, om alleen maar belangstelling te verdienen in de VerkiezingsstrijdIn het bijzonder stond hij stil 'bij de figuur Soekar- no, dien hij in plaats van een vrij heidsheld een oorlogsmisdadiger en collaborateur noemde „Er ziln er, die dezen man den vader der Indonesische republiek noemen, en ik wil hiermee accoo.d gaan", zo zeide de heer Notosoe tarso, „wanneer men dan Japan als 'de moeder en Siahrir als de nurse beschouwt. De dragers van dit zoge- naamde nationalisme zijn de leden van een Indische „Hitler-Ju?end opgeleid onder auspiciën van Japan, en bewaoend met .grote geweren en bamboestokken. Tijdens de JaDanse bezetting heeft Soekarno gecollabo reerd met Jaoan. maar na de capi tulatie heeft hii de Jaoanse ,.*eisha verstoten; hii probeert nu de Neder landse maaffd tot zich te lokken, terwijl Siahrir koketteert met de Britse regering Ongetwüfeld zulen duizenden na tionalisten een zeker geluk vinden in een eigen staat, een ei "en regering en een eigen vlag. Maar bestaat daartoe nu reeds de mogelijkheid. Wie het Indië van thans vergelijkt met dat van voor de oorlog, staat Versteld van de vaak catastro veranderingen. Zelfs wanneer de enorme sriiade in ciifers uitgedrukt zou woeden, dan nog zou dit 'de ellende sWhts bij benadering weergeven Voor de oorlog kon ieder or -restoord ziin werk verrich ten. maar nu heerst daar de vol maaktste terreur. Er was vroeger vriiheid van meningsuiting en ook v/as er godsdienstvrijheid. Vele be- volkings groenen vormden samen één hpvmonlgrb geheel, onder éen band: de N»d-Tnd. regering, die de belangen coördineerde tot één ge in eenseh-nneliik belang. Toen Jaoan Indië had bezet, vohd hij daar een enorme voorraadschuur, en dat betekende de ineenstorting Van het eens zo welvarende land. Het werd volkomen gedesorgani seerd en uit ziin voegen gelicht Nu moet alles weer worden opgebouwd! Zijn de nationalisten in staat een cverheidsannaraat op te bouwen op democratische grondslag? Kunnen zij het gezag handhaven en de vei- ligheid voor iedere ingezetene ver- zekeren? Kunnen zij zorgen voor een goed economisch bestel en voor een goede financiering? Indien de ontwikkeling gaat in de richting van zelfstandigheid, ver heugt dat ons ook, maar op het ogenblik misbruiken Soekarno en ide ziinen hun tijdelijke macht nog voor het uitoefenen van een schrik bewind, vooral ten aanzien van de •blanken. Tienduizenden van onze vrouwen en kinderen houden nog verblijf in de kampen. Het is drin gend noodzakelijk. dat hierin veran dering komt. Zullen de extremisten de hand aan onze mensen in de kampen slaan, wanneer hun eisen niet worden ingewilligd? Hoe het ook zii, het gezag dient te worden hersteld en daarna kan pas een nieuw staatkundig gebouw worden ongetrokken, en kan de samenwerking tussen blank en bruin, die werd verstoord door de Japanse invasie, weer worden her steld Wanneer dan in de toekomst Indië meer onafhankelijk wordt, ontvangt het die onafhankelijkheid biet van zichzelf, en ook niet van Nederland, maar van God, die de bron is van alle gezag!" Voor een krachtig en vry Nederlandsch Gemeenebest t Onder de voorwaarden, waarop thans en in de naaste toekomst ver schillende politieke delinquenten en met name de z.g.n. lichte gevallen, voorlopig worden vrij gelaten, ko men o.m. voor: onder toezieht-stel- ling, tewerkstelling, aanwijzing van een bepaalde verblijfplaats e.d. Al deze controlerende werkzaam heden zijn opgedragen aan de Stich ting Toezicht Politieke Delinquen ten, die bovendien tot taak heeft de reclassering van deze politiek ont spoorde mensen en hun geestelijke omschakeling. Ook hier ter plaatse is een onder afdeling van deze stichting gefor meerd, waarvan het dagelijks be stuur bestaat uit de heren C Jon» De Heldersche Courant heeft de verkiezingsdienst voor de uitslag van de stemming van morgen, georganiseerd als voor de oorlog. De verkiezingen van 17 Mei zijn van grote betekenis. Hoe zal ons land in de komende vier jaar geregeerd worden? Dat is de vraag, die millioenen Nederlanders bezig houdt en daarop zal morgen door het Nederlandse volk het antwoord wor den gegeven. Men zal het verloop van deze stemming, voor ons kantoor, van uur tot uur kunnen volgen. Op onze grote aanplakborden zal de totaal-uitslag van Den Helder worden bekend gemaakt, voorts zullen daarop de uitslagen van de voornaamste plaatsen uit onze kieskring worden gepubliceerd, alsmede de uitslagen uit de grote steden, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem, Gro ningen, Eindhoven e.a. plaatsen van betekenis. Interessant voor het verloop van de stemming in ons land zullen de zg thermometerstanden zijn, dat zijn de standen op bepaalde uren van de stemming in het gehele land, met vermelding van het percentage, dat op dat ogenblik door verschillende partijen is behaald. Vervolgens zullen de uitslagen van de verschillende kieskringen wor den gepubliceerd en tenslotte hopen we, in de loop van de nacht, de totaal-uitslag, met het aantal zetels, dat door iedere partij behaald is, bekend te maken. Bulletins, met de totaal-uitslag van de stemming in Den Helder, met vergelijkende cijfers van de Kamerverkiezing in 1937, zullen voor de prijs van 10 cent voor ons kantoor worden verkocht, zodfa de totaal-uitslag binnen is. We zullen trachten ook van de gehele uitslag in ons land 's nachts bulletins uit te geven. Door middel van de omroepinstallatie van „Métropole" zullen wij vergelijkingen kunnen maken met de vorige verkiezingen en zullen we in staat zijn enige beschouwingen te geven. Een en ander zal door muziek worden afgewisseld. Wij verzoeken vriendelijk om morgenavond na 6 uur ons kantoor niet meer telefonisch op te roepen, omdat dit zou storen bij het regelmatig gebruik, dat we zelf van de telefoon moeten maken voor een vlot verloop van onze verkiezingsdienst. ker, voorzitter. J. B. Biersteker, se cretaris en mej. M. H. Vries, pen ningmeesteres. Van verschillende zijden mocht het bestuur reeds toezeggingen ontvangen tot medewerking aan de doelstellingen der stichting. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van DEN HELDER brengen, ingevolge artikel 75, lid 1, der Lager Onderwijswet 1920, het volgende besluit ter openbare kennis. Burgemeester en Wethouders van Den Helder, uitoefenende de bevoegdheden van de Raad; Gelezen een verzoekschrift van het be stuur der schoolvereniging „Laat de Kin- derkens tot Mij komen", aldaar, van 31 Januari 1946, om medewerking te verle nen voor de betaling der kosten van ver bouw en inrichting van een tweetal hulp lokalen voor de van genoemde vereniging uitgaande opleidingsschool alsmede van de verschuldigde huur van die lokalen; Overwegende; dat het schoolgebouw Kolensteeg 2, al daar, op last van den bezetter ls afge broken; dat de schoolvereniging in verband hier mede moest overgaan tot het in gebruik nemen van een tweetal hulplokalen; dat hiertoe reeds ls overgegaan, alvo rens een verzoek, als bedoeld ln artikel 72 der Lager Oiflerwijswet 1924, was ge daan; dat volgens de bestaande Jurisprudentie ln verband daarmede op het verzoek af wijzend zou moeten worden beschikt, ten zij een spoedeisend geval aanwezig ls; dat een zodanig geval inderdaad aanwe zig moet worden geacht, omdat anders het onderwijs in ernstige mate zou wor den gestagneerd; dat door het verlenen van de gevraagde medewerking de normale eisen, aan het geven van lager onderwijs te stellen, niet worden overschreden; Gelet op artikel 72 e.v. der Lager On derwijswet 1920; Besluiten: de gevraagde medewerking te verlenen. Aldus vastgesteld door Burgemeester en Wethouders van Den Helder, de 30e April 1946. RITMEESTER, Burgemeester. E. VAN BOLHUIS, Secretaris. DEN HELDER, 6 Mei 1946. In een door de Partij van de Vrij heid gehouden politieke vergade ring, zou o.a. het woord worden ge voerd door den heer A Kooiman, te Wijdenes, oud-secretaris van de Bond van Overheidspersoneel en oud-hoofdbestuurslid van de Vrij zinnig Democratische Bond. Nauwelijks had de heer Kooiman echter zijn toespraak aangevangen, of hij werd plotseling onwel en hij zakte ineen. Terstond werd dr. v. d; Nieuwenhuizen gewaarschuwd, die vrijwel onmiddellijk ter plaatse was. Helaas kon hij slechts de dood, ten gevolge van een hartverlamming, constateren. Uiteraard kon door deze tragische gebeurtenis de vergadering geen verdere voortgang vinden. Schaken RADIOSCHAAKWEDSTRIJD ENGELAND—RUSLAND. Londen. Een nieuw soort schaak match zal in Juni a.s. worden ge speeld tussen Engeland en Rusland, waarbij elke zet per radio zal wor den overgebracht De wedstrijd zal 4 dagen duren en wordt georgani seerd door de vereniging voor cul turele betrekkingen met Sovjet- Rusland. Dinsdagavond vergastte Winnubst haar donateurs en genodigden op een veelzijdig en over het algemeen geslaagd concert programma; het tweede concert ln dit seizoen, dat aanmerkelijk beter was dan het eerste. Winnubst is zich weer aan het herstellen van de oorlogsomstandigheden, dank zij de bezielende leiding van haar dirigent, den heer Schenkels. De heer Mahieu opende de avond met een woord van welkom, in het bijzonder aan het erelid den heer Wildenburg even later arriveerde de Eerw. Deken van Den Helder, terwijl bericht van ver hindering was binnengekomen van bur gemeester Ritmeester en pastoor Van Veen waarna het concert een aanvang nam met de vlot gespeelde mars van Sousa: „El Capitan". In het tweede num mer; de Ouverture „Le Barbier de Se- villa" van Rossinl leverde het uitstekende clarinetten-team goed werk, hoewel het tempo o.l. enigszins te geforceerd was, eveneens goed gespeeld werd het derde nummer „Espana". Nummer 4 van het programma, de „Ungarlsche Tanze" no. 5 en 6 van Joh. Brahms zullen voor velen symphonisch beter klonken niettemin was ook hier de vertolking goed; 6 beter dan 5. Verreweg het best uitgevoerde nummer was wel de Fantasie „De Parel' vissers" van Blzet, waarin we weer het oude Winnubst van vóór de' oorlog her kenden, waarna het concert werd beslo ten met de zeer verdienstelijk geblazen KLM-mars! Na de pauze werd een amusante één- acter: „Storm ln een glas water" door enkele Winnubst-debutanten opgevoerd, waarin het werkelijk hevig stormde; een fikse ruzie van huisknecht en dienst meisje, welke ruzie overslaat op mijnheer en mevrouw en zelfs op schoonmama en schoonpapa, hetgeen tot vermakelijke situaties aanleiding geeft. Er werd be hoorlijk spel geleverd vooral door schoonpapa en de zaal heeft zich dan ook kostelijk geamuseerd. De gebruike lijke verloting ontbrak op deze avond ook nittt, waarna nog enkele uurtjes een druk, Jkzellig bal volgde met The Tango Serenaq rs.'Winnubst ls weer op het goede s, or T e n n s e n. Ym H.T.C. IN DE COMPETITIE! Zo is het de, Helderse Tennisclub tenslotte gelukt, nog betrekkelijk in het begin van het seizoen een moge lijkheid tot spelen te verkrijgen. Te Huisduinen zijn enige tennisbanen zc gerestaureerd, dat de Kon. L^iwn Tennis Bond bij een niet al te cri- tische keuring haar toestemming tot het houden van competitiewed strijden en tournooien wel zal ver lenen. Verheugend is het, dat ook deze tak van sport hier nu weer beoefend kan worden. Het stemt zeker ook voor de toekomst tot op timisme, dat het spelen nu in meer organisatorisch verband zal plaats hebben. Men kan het prettig vinden in een besloten clubje te tennissen, de resultaten in het spel komen beter tot haar recht, indien het on der leiding plaats vindt. En dit be hoeft de genoeglijkheid, de spor tieve sfeer, het tennissen eigen, zeker niet te verminderen. Naar men ons mededeelde, heeft de HTC met 2 teams voor de compe titie ingeschreven. Er zal gespeeld worden op de Zondagen, te begin nen 19 Mei a.s. van 10.30 tot 18 uur. Door de lange tijd van spelen en de nog minder goede vervoerge- legenheid heeft de competitieleider zich genoodzaakt gezien de beide teams van de HTC samen te voegen met die van Schagen I en II en Alkmaar III. Dit zal een zware op- De Londense ziekenhuizen, die door vrijwillige bijdragen in stand worden gehouden, hielden dezer dagen een ge zamenlijke collecte. Een verpleegster peldt een vlaggetje op de tuniek van en korporaal van het Kon. Nederlandse ,eger, die zo juist voor het goede doel •eofferd heeft. gaaf zijn, niet alleen van wege het feit, dat wij voor het eerst mede spelen, maar ook omdat Schagen I ■en Alkmaar III in sterkte een klasse hoger thuisbehoren. Ook heeft men het plan tijdens de komende feest- week een tournooi voor inwonenden van onze gemeente te organiseren, terwijl voorts in gedachte is in het laatst van de maand Juli a.s. een open tournooi te houden, waardoor men hoopt tennissers en tennissters van enig formaat hier te kunnen zien. Voor hen, die enige interesse voor de tennissport hebben, staat dus wel wat op het programma. De heer Krijgsman heeft ia eei: bijeenkomst van ouders der leden van zijn operettevreniging, waarbij ook belangstellenden van andere zijde aanwezig waren, iets medege deeld over de plannen voor de ko mende maanden. Nog vóór de zomervacantie wil men een openluchtuifvoering van, een operette geven, indien mogelijk in het Timorpark, welke uitvoëring dan gegeven zal worden t en bate van de Stichting 1940'45. Wil dit experiment slagen, dan is echter uitbreiding van het koor dringend noodzakelijk; in hoofdzaak is gebrek aan meisjes van 14 tot 21 jaar. In het winterseizoen zullen even eens een tweetal operettes worden opgevoerd. Door de kleineren de jeugdoperette „Zigeunerleven", en door de oudere meisjes een eigen operette van den heer Krijgsman, namelijk: „En de Noordzee bruist" Laatstgenoemde opêrette heeft drie bedrijven en de aangekondigde uit voering zal de première wjn. Teneinde de noodzakelijke uit breiding van het koor tot stand te brengen, is een propaganda-com- missie gevormd, bestaande uit de dames J. Zoetendorp en W. Vuur man, en de heren Chr. Groninger (voorzitter), M. D. Geluk {secreta ris; Loodsgracht 17), L. F. van Loo. J. N. E. Teune en E: J. H. Volk: maars. Er is een circulaire samengesteld, die in het bijzónder de aandacht vestigt op de culturele betekenis van het beoefenen van de koorzang door de opgroeiende jeugd. Via de secretariaten van jeugdverenigin gen, buurtcomité's e.d. zal deze cir culaire worden verspreid. Sinds Januari is de zang-, reciteer- en orkestvereniging „Harmoiie", onder leiding van haar directeur, den heer Jan Willems, bezig met het instuderen van de operette in drie bedrijven „La Mascotta" van Alfred Duru en Henri Chivot. Ook voor de muzikale begeleiding wordt - druk gerepeteerd door de Helderse Or kestvereniging „Symphonia" o.l.v. den heer D. Steinroth. Het ligt in de bedoeling, deze maand nog drie uitvoeringen van gc.ioemde operette te geven. De uit voeringen van Dinderdag 23 en Vrijdag 24 Mei zijn uitsluitend be stemd voor de leden- en donateurs, terwijl de laatste, op Zaterdagavond 25 Mei, openbaar zal zijn. Wij zullen op deze opvoeringen, die onder leiding zullen staan van den heer Jan Willems, nader terug komen. Op de raambiljetten zijn reeds enige bijzonderheden ver meld. ii. Een schip als de „Dolfijn" Is van alle gemakken vooralen, ten minste wat betreft de uitrusting. Wat de rest aangaat, is een onderzeeboot nu eenmaal niet bepaald comfortabel te noemen. Wie voor zijn genoegen eens een k(Jkje ln 1(J.n vaartuig gaat nemen, krflgt min of meer de indruk, dat menselijke wezens aan boord als een noodzakelijk kwaad worden beschouwd, want hun Icvensruimt doet sterk denken aan een sardineblikjeEn je krijgt dan respect voor IIULI stem uuuncu tt«u ecu omuuivuniaju. nn* «-opcuv VI kerels, die het in zo'n uiterst „intieme" ruimte drie weken aan één stuk uit te houden en daarbij ln een montere stemming blijven bovendien die wetea En dan nog te bedenken, dat in oor logstijd meestal zo'n achttien uur per dag onder water werd gevaren; in de Middellandse Zee zelfs 20 uur! U zult zeggen: met een goed sigaretje er bij is dat nog wel door te komen," maar met het oog op de zuurstofpositie mag juist onder water niet worden ge rookt. Accu's en accu's.... De lezers zullen wel weten, dat bij onderwatervaart de dieselmotoren niet kunnen functioneren, en dat dan van electromotoren wordt gebruik gemaakt. Deze onttrekken de benodigde energie aan een geduchte batterij accumulato ren, en weinigen zullen weten, dat de meeste Duitse onderzeeboten aan de circulatie werden onttrokken, doordat de accu's aan boord niet van .een zeer deugdelijke makelij waren In het be gin van de oorlog hebben de „U-boten" een flinke slag geslagen in de geal'i- eefde koopvaardijvloot; en dat was niet zeer te verwónderen, want grote con- vooien ren vaak door nauwelijks 1 of twee jagers, soms zelfs slechts door één enkele bewapende trawler, be schermd. De sitqptie werd wel anders, toen de geallieerden kwamen opzetten, met speciaal gebouwde convoolbescher- mers, en ook de luchtmacht haar steen tje ging bijdragen.... Over organisatie gesproken. Sommigen in Nederland hebben tijdens de oorlog enorm opgezien tegen het or ganisatietalent van de Duitsers, maar onze marinemensen, die in die titanen strijd op de zeven zeeën hebben geva ren, kunnen het ons anders vertellen. De „Dolfijn" heeft lange tijd gevaren in een Brits flottielje en men heeft niets dan lof voor de wijze, waarop daar de zaken geregeld waren. De Amerikanen schijnen op dat punt nog een hoger cij fer te verdienen. Wij hebben onzen zegsman gevraagd mar een belevenis, die we een „nar- ow escape" zouden kunnen noemen. ,Tja," werd ons geantwoord, „je be- eeft zoveel momenten, dat het eigenlijk Mj het kantje af goed afloopt; dat is in jen oorlog te verwachten." Op het kantje af. Maar één vertelde hij ons toch On een vrij donkere nacht was men on patrouille in de Middellandse Zee o eens kreeg men een vrachtschip in oog, dat werd geëscorteerd door twee torpedojagers, die zigzagkoers voeren. De „Dolfijn" rees naar de oppervlakte en maakte zich gereed, de dodel'ikê torpedo's af te vuren. Het liep ecil, ter lelijk tegen, want één van de~jaé gers zigzagde» op een gegeven moment op nog geen 200 meter van de onder zeeboot. Dit was op zichzelf niet zé erg, maar het bleek, dat men aan boord van de jager de „Dolfijn" had opgemerkt. In een minimum van tijd kreeg onze onderzeeboot dan ook de volle laag, en men wist niet, hoe gauw men de diepte der zee moest opzoe ken.... De jager probeerde nog door middel van dieptebommen de stalen „Dolfijn" naar de kelder te jagen maar deze wist de dans net nog té ontspringen. Zo liep dit incident ge lukkig goed af.... „We bleven dicht bjj huls» „Hebt u nog met dit schip in de In dische wateren of op de Pacific geva ren?" „Neen, we zijn nooit verder van huis geweest dan ln de Mediterranean en on der de Noorse kust. We hebben daar dicht onder die prachtige fjorden een flinke portie slecht weer te verstou wen gehad. Patrouille na patrouille hebben we daarvan gelust, en dan in zo'n klein bootje. Een rond sigaartje, dat verschrikkelijk te keer ging! Alles was kletsnat van binnen, kooien en de kens waren om uit te wringen; ideale omstandigheden om last te krijgen van scabies (schurft), maar we hebben daar tegen dapper van die kleine gele le vertraanpilletjes geslikt." Wij zouden U nog meer kunnen ver- tetllen, bijvoorbeeld over de „Tannoy"- geluidsinstallatle, de radar, de „asdic", de verraderlijke bellenbaan en over het duiken naar grote diepte. Over dit al les misschien een volgend maal. Het eerste artikel werd opgenomen in ons nummer van Dinsdag 14 Mei j.1. door G. TH. ROTMAN, 23. Tjonge, wat duurde het lang, voordat die knecht weg gingl En al die tijd zaten wij daar op onze hurken in de pikdonkere, benauwde kist. Maar ein delijk hoorden we hem toch weggaan. Wij aan 't duwen tegen het dek sel. Maar daar stond een kist vol Deventer koek bovenop, en hoewel het deksel af en toe Iets mee gaf, we kregen het toch niet weg. 24. Van angst gingen we een deuntje zitten hullen. Zouden we daar ln die akelige kist moeten ver hongeren? Hadden we maar geroepen, toen de knecht er nog was! O, o, wat moesten we beginnen! Opeens zei Saar: „We moe ten proberen, de kist uit elkaar te trappen!" Zo ge zegd, zo gedaan. We gin gen op onze rug liggen en trapten zo hard we kon den tegen de wand van de feist (Nadruk verboden.) voor de eerste helft van de 6de periode 1946 (12 t/m 25 Mei). Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 606: 285 algemeen 250 gram jam, stroop, enz. 284 algemeen 100 gram koffie. 283 algemeen plm. 225 gram ..huishoudzeep 282 algemeen 4 doosjes lucifers. Bonkaarten KF 606: 369 BMV 125 gram boter. 384 Reserve 125 gram margarine. Bonkaarten LA, LB, LC 606: A 44 2 liter melk. B 44, C 44 melk 3liter melk. 228 aardappelen 2 kg aardappelen. Bonkaarten KD, KE 606: 785 algemeen 250 gram jam, stroop, enz. 784 algemeen plm. 225 gram huis houdzeep 783 algemeen 4 doosjes lucifers. Bonkaarten LD, LE 606: D 44, E 44 melk 6 liter melk. 728 aardappelen 1 kg aardappelen. Tabakskaarten enz.. T 28 2 rantsoenen tabak. V 28 100 gram chocolade of suiker werken. X 28 100 gram chocolade of suiker werken. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 17 Mei a.s. wordsn gebruikt, me' uitzondering van de bonnen voor melk, en aardappelen, waarop eerst met ingang van Maandag 20 Mei mag worden afgeleverd. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat binnenkort nieuwe punten- bonnen voor metalen keukengerei en serviesgoed in gebruik zullen worden genomen. De oude puntenbonnen voor deze artikelen blijven tot nader order geldig. De nieuwe bonnen voor servies goed hebben een waarde van een punt (zwarte opdruk), of vijf punten (rode opdruk), de kleur der bonnen is bruin. De nieuwe bonnen voor metalen keu kengerei hebben een waarde van een punt (zwarte opdruk) of tien punten (rode opdruk). De kleur van deze bon nen is violet. Binnenkort zal de nog aanwezige beperkte voorraad van de destijds buiten gebruik gestelde briefkaar ten van iy2 cent, welke aan de voor (adres) zijde ruimte bieden voor correspondentie, thans voorzien van de opdruk „5", op de verkeerzegel, wederom voor het publik voor interlocaal verkeer verkrijgbaar worden gesteld. Er zijn 4 series, n.1. cte steden- serie, molenserie, kastelenserie en landschapserie, elk weer bestaande uit diverse afbeeldingen. De mijndirecties hebben de els van John Lewis (leider van de mijnwerkers- bond) in zakfe een Steunfonds van 70 millioen dollar verworpen. Het verzoek om cassatie van Pcli< is afgewezen, VOOR VRIJDAG 17 MEI 194». HILVERSUM 2. KRO: 9.— Pluk de dag. 10.15 Lichtbaken. 11.15 Als de ziele luis tert. 12.Grote fantasie over het Bra ziliaanse volkslied. 12.15 De legende van St. Juliaan. 12.30 Lunchconcert. 14.30 Uit het boek der boeken. 15.— Voor de vrouw. 17.— Het achtste uur. 17.30 HARK. 18.15 Wat het buitenland leest, lf'.50 's Avonds als ik slapen ga. 19.20 Uit Balkan- en Donaulanden. 19.45 R.K. boe ren en tuinders. HILVERSUM 1. VARA: 9.50 Voor de huisvrouw. 9.30 /Kamermuziek 10 VPRO morgenwijding. 10.20 De Regenboog (zieken). 10.45 Voor de vrouw. 11.45 Ber. over bevrijde krijgsgevangenen. AVRO: 12.Avro's dansorkest. 12.30 Sportagenda. 12.35 Pierra Palla. 13.15 Stembusreportage. 13.30 Rudy Sooters Mountain Boys. 14.— Kookkunst. 15.20 Herhaling hoorspel voor zieken en thuiszittenden. VARA: 16.— Muzikaal babbeltje. 16.30 De school ls uit. 18.18 Liedjes van vroeger en nu. 18.30 Progr. voor de Ned. Strijdkrachten. VPRO. 19.20* Lezing. 20.05 Verkiezingsuit slagen. Duizenden Franse, Belgische, Neder landse, Deense en andere Europese burgers, die gedurende de oorlog hun leven dagelijks in de waagschaal heb ben gesteld om langs ondergrondse kanalen en in organisch verband neer geschoten gealliëerde vliegers te be geleiden op hun ontsnappingstochten, zullen eerlang door de Amerikaanse regering onderscheiden worden. Naar schatting zullen van de 60.000 personen, wier naam bekend'ls, onge veer een 46.000 een dergelijke erken ning ontvangen. Onder deze 46.000 zijn 25 000 Fransen, 8.000 Nederlanders, 12.000 Belgen, 300 Denen, 200 Tsche- chen, 300 Hongaren en 100 Polen. On geveer een derde hiervan zullen 3e „Medal of Freedom" ontvangen, ver gezeld van een perkamenten oorkonde getekend door Generaal Eisenhower en getuigend van hun moedige hulp aan de geallieerden. Een derde zal deze oorkonde alleen ontvangen en de rest een schrijven, waarin de Amerikaanse regering- haar lof betuigt. In afwijking van het reeds eerdef gepubliceerde inzake de eerste KLM* vlucht naar New York op 21 Mei a.s., wordt medegedeeld, dat afzen ders, die hun correspondentie uit philatelistisch oogpunt gaarne terug willen hebben, van insluiting eenef antwoordcoupon en een tweede en» veloppe voor antwoord kunnen af' zien. De correspondentie wordt gra tis door de posterijen te Amerika teruggestuurd. S Koning, Directeur; J. Bijlsma, Hoofd redacteur; W. Kok, Opmaak en Algemene Reportage; C. A. Dekkers, Stadsverslag gever; J Bremer, Sportredacteur, HoofdcorresDondenten. Texel. H. J. Anni r tulowna: Pit de WHde Wie- ringen: j. Eais.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2