HELDERSCHE COURANT Naar de afgrond om 'f prestige van een vakbond? De meningen over Duitsland lopen nog zeer uiteen NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Minister Schermerhorn over de havenstakingen Desnoods zal het leger ingeschakeld worden Weerbericht. Veiligheidsraad ,4k weiger te geloven, aan een wereldoorlog" Truman sprak met Stalin De Parijse conferentie verdaagd Er werd iets bereikt Het p* 1 na de verkiezingen Arnold Meyer VRIJDAG 17 MEI 1946. »e Jaargang No. 9740, VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties U cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder. Directeur: 8. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. BUJ. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 3.0Ö Gironummer 16066, N.V. DrukkerU v.h. C. de Boer Jr. Donderdagavond heeft de min.-pres., prof. ir. W. Schermerhorn, over beidé zenders een rede gehouden, gewijd aan de staking in de havens van Rotterdam en AmsterdamHij sprak als volgt: „Landgenoten, Het spijt mij, dat dit laatste woord, waarmee ik mij als min. pres. in deze regeringsperiode tot U moet richten, ge wijd is aan hetzelfcïe onderwerp, waar mee ik in Juni van het vorige jaar moest beginnen, nl. de staking in de haven. In wezen gaat het nu niet om de vraag van loon- en arbeidsvoorwaar den, maar is het een stryd geworden om de macht, of liever nog wordt er ten koste van het Nederlandse volk uitgevochten, of wy in Nederland de arbeidsvoorwaarden in de toekomst willen zien vastgesteld op grond van rechtsregels of dat deze, als in de donkerste tyden van de arbeiderswe reld uitsluitend zullen moeten resul teren uit een stryd om de macht, die inet alle wapens van het geweld wordt gevoerd. Wat is de oorzaak? Wat immers is het geval? Begin April ontstond een zeeliedenstaking. De Een heidsvakcentrale stelde zich hierachter als logische consequentie van haar houding in het gelïele afgelopen jaar. In verband met de zeeliedenstaking wordt herhaaldelijk de voorstelling gege ven alsof het zou gaan om strijd tegen een loonsverlaging. Die voorstelling van zaken is echter niet juist. Tijdens de oor logsjaren golden voor de buitengaats zijnde zeevarenden zeer bijzondere om standigheden. Enerzijds bestond voor hen een wettelijke plicht om te varen. Ander zijds was aan het varen in die tijd groot risico verbonden. (Denk o.a. aan duik boten, mijnen en vliegtuigen). In verband daarmede is aan de zeelieden boven het ook verhoogde loon een belangrijke gevarentoeslag verleend. Nu ook de wet telijke vaarplicht weder is afgeschaft, is er voor voortzetting van dezë tijdelijke toeslag geen grond meer. Ofschoon ook de normale gages tijdens de oorlog niet onaanzienlijk zijn verhoogd, is er niet toe overgegaan de gevarentoe slag zonder meer in te trekken. Wel was er alle aanleiding om de nog geheel op de oorlogsomstandigheden afgestemde rege ling van lonen en arbeidsvoorwaarden der zeelieden te vervangen door een nieuwe regeling, aangepast aan de huidige om standigheden. Deze nieuwe arbeidsvoorwaardenrege ling is in het voorjaar door vertegen woordigers van werkgevers en werk nemers voorbereid en vorige maand door het college van rijksbemiddelaars goedgekeurd. De regeling is zeer gun stig. Bedroeg het loon van den ma troos voor de oorlog circa f 90 per maand, terwijl het buiten de toeslag, geleidelijk werd verhoogd tot f 165, thans is dit gesteld op f 195. Geduren de drie maanden wordt bovendien nog een toeslag van f 50 per maand ver leend én daarna tot i September een toeslag van f 25 per maand. Ook de overige arbeidsvoorwaarden zijn, ver geleken met 1940, belangrijk verbeterd. WEINIG VERANDERING. Weersverwachting, geldig tot Vrij dagavond: In het Noorden van het land aanvankelijk nog geheel - bedekt met lichte regen, overigens in het gehele land half of zwaar bewolkt, enige regenbuien met kans op onweer. Zwakke of matige wind uit Weste lijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Niettemin heeft de É.V.C. geadviseerd op de nieuwe voorwaarden niet te monsteren en een staking geproclameerd. Omdat deze staking verre van algemeen is en er dan ook nog geregeld schepen uitvaren, is de E.V.C. er toe gekomen de haven arbeiders in het conflict te betrekken, zelfs ten aanzien van buitenlandse sche pen, die er niets mee te maken hebben. Schade, schade, schade. Tot enig resultaat kan deze staking niet leiden. Zy levert slechts schade en nadeel op zowel voor de havenarbeiders als voor het herstel van ons land, voor de voedsel voorziening en het bedrijfsleven. Daarom nemen de overige vakorganisa ties ten sterkste stelling tegen dit dryven. Ook in andere bedrijven? Thans wordt gedreigd deze staking ook op andere bedrijven te doen overslaan. De E.V.C. poogt thans de binnenvaart en de groenten-export, dus speciaal de groente veilingen bij deze staking te betrekken. Landgenoten, in de eerste plaats rijst de vraag, die ik met nadruk aan de haven arbeiders stel: Weet gij waarom het eigenlijk gaat, welke de rampzalige ge volgen van dit alles zijn? (Zie vervolg pagina drie). De Veiligheidsraad heeft Donderdag tijdens een vergadering, waarbij ook de Russische vertegenwoordiger, Gromyko, tegenwoordig was, dertien van de 33 artikelen van een reglement van orde, die door de commissie van deskundigen waren voorgesteld, goedgekeurd. De Egyptische voorziter,, dr. Hafez Afifi Pasja, verbaasde de raad door de mededeling, dat hij terneergeslagen was, omdat de raad zijn taak niet naar behoren uitvoert. Hij deed een harts tochtelijk beroep pp zijn collega's om de raad tot een werkelijk instrument voor een durende vréde te maken. „Ik weiger tc geloven, dat een vol gende wereldoorlog zelfs mogelijk is", zeide Afifi, en hij wees er op, dat ge zien de recente oprichting van de raad moeilijkheden onvermijdelijk zijn. ,,Tot het publiek zeg ik: Wees niet teleurge steld of ontmoedigd. Wanhoop niet aan de Veiligheidsraad. Bedenkt dat dit lichaam nog steeds in zijn jeugd is". President Truman heeft Donderdag avond verklaard, dat hij contact heeft gehad met Stalin over voedselproble men. Truman legde deze -verklaring af in antwoord op een tijdens een pers conferentie gedane vraag, of hij be richten, volgens welke hij contact had gehad met Stalin over de vraag, of de Sowjet-Unie bereid was deel te nemen aan de „wereldslag tegen de honger", kon bevestigen. Parijs, (Reuter). - De conferentie van de ministers van Buitenland -e Zaken van de Big Four is Donder dagavond verdaagd tot 15 Juni na een bijna onafgebroken zitting van drie weken. De laatste twee vergaderingen in het Luxembourg waren gewijd aan een voorlopige discussie van de toe komst van Duitsland en aan het paraferen van het herziene wapen stilstandsverdrag met Italië. De Britse, Russische en Amerikaanse plaatsvervangers der ministers blijven te Parijs met hun deskundigen voor het uitwerken der rapporten, die de mi nisters zullen worden voorgelegd bij hun vergadering van 15 Juni. Vier meningen. Donderdag werd wel zeer duidelijk de brede kloof, die de delegaties scheidt ten aanzien van het Duitse probleem. De standpunten der ministers waren als volgt: Amerika: Byrnes wenste een onmid dellijk onderzoek naar de economische structuur van Duitsland. Hij stelde voor, dat op 12 November een speciale vredesconferentie bijeen komt voor het bespreken van de toekomst van Duits land. Frankrjjk: Bidault wilde de politieke afscheiding van het Ruhr-, Rijn- en Saargebied van Duitsland om agressie in de toekomst te voorkomen. Engeland: Bevin herhaalde, dat het Duitse probleem niet in gedeelten, doch als een geheel moest worden bezien. Rusland: Molotof nam bijna niet aan de besprekingen deel, doch vroeg her haaldelijk wat er in het Westelijk deel van Duitsland gebeurt. Bidault verklaarde, dat Frankrijk zeer teleurgesteld is dat de ministers geen overeenstemming over het Saargebied hebben kunnen bereiken. Ofschoon te dien aanzien geen beslissing genomen is, gelooft men dat op 12 November de ministers van Buitenlandse Zaken speciaal bijeen zullen komen om het gehele Duitse vraagstuk onder de loupe te nemen. Er zijn nog steeds geen ge gevens beschikbaar, wanneer de alge mene Europese vredesconferentie zal worden gehouden: Enkele lichtpuntjes. Ten aanzien van de Italiaanse kolo niën schijnen de standpunten van de ministers niet zo zeer uiteen te lopen. Een belangrijk punt bij de conferentie was de bereidheid van Rusland om be paalde eisen ten aanzien van de voor malige Italiaanse koloniën te laten vallen: ten eerste de eis dat Rusland beheerder zou worden van Tripolitanië, naderhand gewijzigd tot een gemengd beheerschap. De Britse en Amerikaanse steun aan Italië's eis op "Triëst was zonder twijfel gebaseerd op het feit dat de bevolking van de stad overwegend Italiaans is, doch daarnaast speelden ook andere fac toren hun rol: het effect van het ver lies van Triëst op de komende Italiaanse verkiezingen, en het verlangen de deur open te houden voor vrijer, handel met Centraal-Europa, hetgeen slechts door het geven van internationale garanties aan de haven van Triëst kan geschieden. BLOEDIGE BOTSINGEN IN NAPELS Uit Napels wordt vernomen, dat daar Woensdagavond 28 mensen ge wond zijn, toen aanhangers van het koningschap trachtten het commu nistische hoofdkwartier te bestor men, waar zij met handgranaten werden ontvangen. Er werd enige uren zwaar gevochten. De Ne'ieiiandse ambassadeur in de Ver. Staten, de heer A. Loudon (rechts) overhandigt een herdenkingsbord met oorkonde aan dr. Joseph P. Chamber- lain tijdens een plechtigheid in New- York City, waarbij aan vertegenwoor digers van 28 organisaties, die levens middelen en goederen naar Nederland zonden, gelijksoortige borden en oor konden werden uitgereikt. 's-Gr5venhage. Donderdag is een K.B. verschenen, waarbij een aantal data zijn vastgesteld rret be trekking tot de plechtige bijeen komsten van het parlement na da verkiezingen voor de Tweede Ka mer en betreffende de verkiezing en candidaatstelling van leden der Eerste Kamer. De Tweede Kamer zal worden ontbonden met ingang van Maan dag 3 Juni. De Eerste Kamer zal worden ont bonden met ingang van Maandag 22 Juli. De tegenwoordige zitting der Sta- ten-Generaal zal in verenigde ver gadering worden gesloten op Zater dag 1 Juni te 3 uur 's namiddags na mens H.M. de Koningin door den Minister van Binnenlandse Zaken. De eerste samenkomst van de bui tengewone zitting van de (oude) Eerste Kamer en de nieuwe Tweede Kamer zal plaats hebben in ver enigde vergadering op Dinsdag 4 Juni. De Minister van Binnenlandse Zaken zal namens H.M. deze zitting openen. De verkiezing van leden der Eer ste Kamer zal plaats hebben op Vrij dag 12 Juli, de candidaatstelling op Vrijdag 12 Juni. De sluiting van de buitengewone zitting van de (oude) Eerste en de nieuwe Tweede Kamer zal op 20 Juli geschieden door den Minster van Binnenlandse Zaken des mid dags te 3 uur. De nieuwe zitting van de beide nieuwgekozen kamers zal in ver enigde vergadering worden geopend op Dinsdag 23 Juli. DE KONINGIN ZAL DE SURINAAMSE DELEGATIE ONTVANGEN. New York Paramaribo heeft of ficieel bekend gemaakt, dat de Ko ningin zich bereid heeft verklaard, om een delegatie van de Surinaamse sta ten te ontvangen. Naar Wij vernemen, zal Arnold Meyer vermoedelijk op Woensdag 12 Juni a^» voor het Bijzonder Gerechtshof te Den Bosch terecht staan.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1