POPPENKAST „DE ROSKAM" Negen millioen Duitsers voor de hongerdood, indien Stadsnieuws De lesseu aan het Kon. Instituut zijn begonnen Ds. B. E. J. Bik spreekt Gerepatriëerden uit Duitsland bijeen Een R.A.O.-avond Tuchtrechter «raat heen Scha een krijgt nieuwen burgemeester De „Oranje" bracht 900 repatriërenden Waar gaan we heen? Jan K/aassen Katrijnije Geen graan meer in de Britse zone Wat brengt de radio? Scheepstijdingen De Schager markt. HET VERHAAL VAN MIENTJE EN SAARTJE PEPERNEUT „Helder"-nieuws Hoewel de officiële opening van het Kon. Instituut nog niet heeft plaats gevonden, zijn de lessen aan deze inrichting reeds met stille trom op Woensdag 15 Mei j.I, aan gevangen. De officiële opening en de in- dfienststelling der adelborsten zal op nader te bepalen datum geschie den, vermoedelijk medio Juni, bü welke plechtigheid hoogstwaar schijnlijk luit-adm. C. E. L. Helfrich aanwezig zal zijn. Na een afwezigheid, die op de dag af zes jaar geduurd heeft, is het Corps Adelborsten dus weer in onze stad terug. Na de evacuatie uit Den Helder in Mei 1940 is de opleiding tot marine officier voortgezet op het landgoed Enys House te Penryn (Cornwall) in Enge land1. In Augustus van dat jaar was in Soerabaja een tweede Kon. Instituut ge opend; na de val van Java in Maart '42 werd deze opleiding eveneens in Penryn voortgezet. Tal van adelborsten zijn in Engeland afgestudeerd en hebben op de Nederlandse oorlogsschepen de strijd meegestreden. Onder den nieuwen commandant, den kapitein-luitenant ter zee F. T. H. Burg hard, zijn de lessen nu hervat met pl.m. 100 adelborsten, waarvan er globaal 60 voor de zeedienst, 20 voor de Marine Stoomvaartdienst en 20 voor de Admini stratie bestemd zijn. Bovendien is men thans in afwachting van de aankomst van een 30-tal toe komstige adelborsten uit Indië, jonge mannen die geïnterneerd of krijgsge vangen zijn geweest en die thans re patriëren. De nieuwe bevolking van het instituut is voor ongeveer twee derde geworven uit het personeel der Kon. Marine, voor één derde uit de burger maatschappij. De verkorte opleiding tot beroepsoffi cier-bij het Korps Mariniers vangt eveneens half Mei aan. Deze cursus, welke ook anderhalf jaar duurt, wordt gehouden in het Kamp Woestduin te Doorn. Tijdens de cursus zullen de leerlingen zes maanden gedetacheerd worden bij het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier. In een dienst, uitgaande van de „Evangelisatievrienden", te houden op Donderdag 23 Mei a.s. in de Herst'. Ev. Luth. Kerk aan de Weezenstr., hoopt de bekende Lutherse pred., Ds. B: E. J. Bik, van Amsterdam, een tijdrede te houden over het onderwerp: Naar de wereldcata- strophe". Betreffende deze dienst, die zal aanvangen öm 8 uur 's avonds, wor den verdere bijzonderheden mede gedeeld in een advertentie in ons nummer van morgen. In de „Roskam" werd Donderdag avond een bijeenkomst gehouden van een aantal jongemannen, die indertijd gedwongen waren geweest om in Duits land te werken. Deze vergadering stond onder auspiciën van het Nederlands Verbond van Gerepatriëerden, en had tot doel in onze stad te komen tot op- riching van een Afdeling van het N. V.V.G. Na een inleidend woord door den heer H. Woudstra uit Alkmaar, wer den toespraken gehouden door de he ren P. Sigon, redacteur van het Nieuw Noordholl. Dagblad en B. Daamen, le voorzitter van het district Amsterdam van het N.V.V.G. Beiden hebben zij op kernachige wij ze nadruk gelegd op de noodzakelijk heid, dat gerepatriëerden uit Duitsland en daarvan alleen zij, die daar on der dwang tewerk waren gesteld zich organiseren. Het N.V.V.G. stelt zich ten doel alle sociale, economische en persoonlijke belangen te behartigen van allen, die gedwongen zijn geweest in Duitsland te werken, ln het bijzon der echter van haar leden Deze oelangen zijn vele, en het aan tal klachten en grieven, dat dagelijks bij het secretariaat binnenkomt, is legio. De grensgeldregeling laat nog veel te wensen over, en zo ook de distribu tieregeling van kleding en schoeisel. Vele gerepatriëerden lopen thans nog rond in broeken van Duitse soldaten of in verknipte of vermaakte uniformen. Bij de officiële instanties worden zij vaak van 't kastje naar de muur gezon den, terwijl een deel van het Neder landse volk deze jongens als derde rangs burgers beschouwt. Een ander belangrijk punt is de ver zorging der graven van hen, die in Duitsland gestorven zijn. De graven van in ons land gesneuvelde Duitsers worden keurig onderhouden, maar de graven van onze Hollandse jongens in Duitsland geraken in 't vergeetboekje. Van bevoegde zijde is echter de toe stemming ontvangen, dat de stoffelijke overschotten zullen worden herbegra ven op z.g. Soldaten-Kerkhoven. Aan het eind van de avond werden nog eniga vragen gastel d en beant woord. De afdeling Den Helder is nog niet definitief opgericht, maar in een volgende vergadering zal een officiëel bestuur worden gekozen. Voor de RAO van onze militairen komt Dinsdag 21 Mei a.s. het Regen boog-cabaret, o.l.v. Willy v. Hemert, in Casino een opvoering geven van de cabaret-revue „Pak anü" De medewerkenden zijn o.a. Mela Soesman, Bob Verstraeta, Peter Kel- lenbach en Willy van Hemert. Voor bijzonderheden verwijzen naar de advertentie in ons nummer van morgen en naar de raambil jetten. 's-Gravenhage. - Bij K. B. is aan mr. H. Hannema, destijds president van de arrondissementsrechtbank te Arnhem, later vice-president van het econo misch Hof, met ingang van 23 Septem ber 1944 ontslag verleend als tucht rechter voor de voedselvoorziening in het arrondissement Alkmaar. Bij K. B. is met ingang van 1 Juni 1946 benoemd tot burgemeester der gemeente Schagen W, J. Wognum, secr. penningmeester van de polder Oost- zaan. De Oranje, die zoals men weet eigen lijk voor Amsterdam bestemd was, maar door de herstelwerkzaamheden aan de sluizen te IJmuiden, niet naar Amsterdam kon, is Donderdagmorgen de haven van Rotterdam binnengelo pen. Omstreeks 9 uur was het uit Ba tavia komende schip voor de Wilhel- minakade, waar het bij de loods van de HAL meerde. Hef schip had ruim 900 repatriërenden aan boord. >ruk: Dagblad v. Noord-Holland N V. Zaterdag 18 Mei „De Roskam", Pop penkast, 2 uur. Dinsdag 21 Mei, Casino, Gezags- troepen. R.A.O. Radiocabaret, 8 u DE DISTRIBUTIE VAN SCHOENEN. Hedenavond zal te 19.15 uur over Hilversum 1 een vanwege het ministe rie van Handel en „Nijverheid verzorgd vraaggesprek over de distributie van schoenen, worden uitgezonden. en a.s. Zaterdag 18 Mei om 2 uur Hoge officieren van de secties gezondheid en voeding van het Britse militaire bestuur hebben verklaard, dat 9 millioen mensen in de Britse zóne van Duitland binnen 6 maanden van honger zullen omkomen, indien de sche pen met graan niet voor het einde van deze maand zouden arriveren. Doordat er geen broodgranen meer voorradig waren in de Britse zóne, is de toestand zo ernstig geworden, dat mogelijkerwijze het huidige rantsoen voor den norma len verbruiker tegen begin Juni van 1.050 tot 400 a 500 calorieën gedaald zal zijn. Zelfs met het huidige rantsoen, zo verklaarden de officieren, kan een mens het, globaal geschat, 6 maanden uithouden, maar de dood kan alleen afgeweerd worden door gebruikmaking van particuliere voorraden en de zwarte handel. VERMINDERING VAN RANTSOENEN IN AMERIKAANSE ZÓNE. Stuttgart, (Reuter). - De Duitse raad, het besturend lichaam in de Ameri kaanse z6ne van Duitsland, heeft aan gekondigd, dat de voedselrantsoenen voor de Duitsers in deze zóne met in gang van 27 Mei aanstaande zullen worden teruggebracht tot een waarde van 1.180 calorieën. Tegen 1.275 calorieën op heden. Deze maatregel wordt beschouwd als een desperate poging om nog strengere verlagingen in de nabije toekomst te Vermijden. VOOR VRIJDAG 17 MEI 1946. HILVERSUM 2 KRO: 14.30 Uitv het boek der boeken. 15. Voor de vrouw. 17.— Het achtste uur. 17.30 HARK. 18.15 Wat het buitenland leest. lf .50 's Avonds als ik slapen ga. 19.20 Uit Balkan- en Donaulanden. 19.45 R.K. boe ren en tuinders. HILVERSUM 1. 14.— Kookkunst. 15 20 Herhaling hoorspel voor zieken en thuiszittenden. VARA: 16.Muzikaal babbeltje. 16.30 De school is uit. 18.18 Liedjes van vroeger en nu. 18.30 Progr voor de Ned. Strijdkrachten. VPRO. 19.20 Lezing. 20.05 Verkiezingsuit slagen. Volgens de nieuwe maatregel zal het broodrantsoen van zes tot vier kjj per maand (ruim 130 gram per dag) worden teruggebracht. De raad heeft Herman Robert Die- tricht tot commissaris van Voedselvoor ziening en Landbouw benoemd. Dietrich bekleedde eenzelfde functie alsmede de post van minister van Finan ciën, onder de republiek van Weimar Het nieuwe voedselrantsoen zal o.m. vijftig gram elpoeder per week voor personen van tien tot achttien jaar om- vatten. Boissevain 10/5 van Colombo naar Amsterdam; Cymbula 9/5 te Sjang hai; Clavella 10/5 te Port Pjrie; Hermes 7/5 te Singapore; Jan Lie- vens 10/5 v. Duala n. Takoradi; Helbergen 1617/5 te R'dam verw.; Loppersum 12/5 van Lagos; Oranjj pass. 13/5 Gibraltar; Pr. Willem van Oranje 13/5 van Sorel; Pieter de Hoogh 7/5 te Necochea; Plettenberg 9/5 van Kaapstad; Sibaja 13/5 van Port Said; Stad Arnhem 13/5 van Casablanca; Themisto 13/5 van St. Vincent C.V.; Taria pass 8/5 Aden; v. d. Helst 12/5 te Willemstad; West. plein pass. 13/5 Ouessant; Aan de Schagermarkt werden Donder dag aangevoerd en verhandeld: 14 Paar den f 800f 1500; 26 Geldekoeien (mag.) f 250—f 500; 28 Kalfkoeien f 300—f 625; 6 Pinken f 120f 240; 101 Magere schapen f 40f 55; 494 Lammeren f 14f 20; 41 Bokken en Geiten f 5f 30; 95 Biggen f 30 f 45; 52 Konijnen en 61 Kippen vastge stelde prijzen. Voor de Centrale. 3 Stieren; 59 Vette Geldekoeien; 10 Pinken; 5 Graskalveren; 195 Nuchtere kalveren; 2 Vette Schapen; 31 Vette varkens. door G. TH. ROTMAN. Voetbal. Zondag spelen de reserves van de withemdën tegen het tweede elftal van de landskampioenen, De reserves der populaire groen-witte Amsterdammers spelen een technisch knap partijtje voetbal en hebben ernstige kampioens plannen. Helder 2 is er de laatste tijd ook aardig „in" en voelt blijkbaar niets voor de laatste plaats, zodat de ze factoren ons morgen een aardige wedstrijd aan de Sportlaan waarbor gen. Helder 2 komt in de volgende op stelling uit: C. Boogaard, doel; Booij en Burger, achter; Been, Hoebe, van de Boogaarde, midden. Helder, Rottier, Dorlijn, Gast en Snijders, voor. 25. Verschrikkelijk, wat stampten we er op los! Daar vloog de hele zij wand er uit! Een hevig gekraak volgde en vlak daarop zakte de hele kist in elkaar en kregen we de zware kist met koek, die er bovenop stond, op ons lichaam! „Auh Au!" riepen we, want het deed hevig zeer, en We dachten, dat er geen rib meer heel was in ons hele lijf. 26. Gelukkig slaagden we er na veel moeite ln, on der de kist vandaan te kruipen. En toen zagen we al de koeken, die er in lagen; van die grote, dikke ontbijtkoeken! Nu, wij hadden Juist een gewel dige honger en het duurde niet lang, of we zaten alle bei van een groot stuk koek te smullen. (Nadruk verboden.)

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2