Indrukken uit Malakka en Indonesië Het huiselijk leven bij de Mongoolse volkeren. De Poolse vriend die een toneelstuk schreef De taak van de „Dienst van Scheepvaart'1 gRIEVEN „Onzichtbaar licht" voor auto's Let op en bestrijdt de coloradokever Grote Nedrlandse romanprijsvraag Na de stem strijd. Houdt de straten schoon Krygt Den Haag een ondergrondse Nederlandse aardappelen naar Frankrijk ïlyft Fokker by Amsterdam? De wereld staaf te springen om producten uit ,,de Oost'' Zij bewaarde de Nederlandse vlag Ophouw in Indonesië Opleidingsinstituten te Ambon en Makassar 1/4 millioen eieren uitgevoerd Hoe kamperen wij dit jaar? Grepen uit het Radio- programma Voor de Vrouw Snoep voor Duitse arbeiders De Veluwse eekers weer in acfie Hot oeroude ambacht herleeft Ons modehoekje (Van onzen specialen Londensen correspondent). De Engelsman die sterke drank In het openbaar tot zich neemt, doet dat al tham volgens mfln begrippen, op een merkwaardige wijze. Ht) begeeft zich namelijk naar de „pub", (afkorting van house is openbaar huis) de gelegenheid die w(j met een van die treffend Ne derlandse woorden café, restaurant of bar zouden aanduiden, maar die hele maal niet met onze opvattingen van een plaats om te borrelen overeen komt. Ten eerste: de drinkende Engelsman staat, met zijn glas tn zijn hand en meestal, heen en weer wippend op zijn hakken, terwijl wij veel meer geneigd zijn om onze beenspieren wat rust te gunnen wanneer we onze keel- spieren gebruiken. Ten tweede: hoe beroemder, ouder en beter de pub, des te kaler, donkerder en ongezelli ger de inrichting. Een tapkast aan de lange kant van het meestal ook lang werpige lokaal, ramen aan het einde, misschien in een hoek een paar stoe len houten barkrukken langs de toon bank, maar dit laatste lang niet altijd. Maar eigenlijk wilde ik het veel min der over „drankhuizen in het alge meen" hebben, dan over het kroegje aan de overkant, waar ik af en toe wel eens een neutje tegen de kou ga halen. Mijn vriend Ian Want wie kwam ik daar eergisteren anders tegen dan mijn ouden vriend Ian, even somber als altijd (dat is zijn Poolse afkomst) en droevig starend in zijn glas „gin and it". Ian kan van alles, en het gekke is, dat hij ook werkelijk van alles kan, niet zo maar een beetje maar goed. Ik zag direct dat er iets vreemds aan hem was. „Ha die Ian", zei ik, terwijl ik zachtjes aan zijn haar trok (natuurlijk in het Engels, aangezien hij evenmin Neder lands kent als ik Pools) en opeens wist ik ook wat het was: Ian had weer haar zoals een normaal mens, en niet tot op zijn boord. Hij draaide zich langzaam om. „Kijk, jij ook hier?" zei hij lusteloos, alsof er tussen onze laatste ontmoeting tn Zwitserland en nu geen zes jaar Duit se bezetting had gelegen. En toen kwam, bij stukjes en beet jes, zo te zeggen glaasje bij glaasje, het verhaal eruit. Ian had een toneel stuk geschreven. „A beautiful play, beautiful, beautiful", zoals hij in ex tase uitriep. Over het verzet in Polen en de Duitsers in Polen, en de depor taties en de razzia's -en het ghetto. „Ja, ja, ja" zei ik maar. Ik wist er tenslotte alles van. Het stuk was in Londen opgevoerd, en gevallen, niet zomaar, niet als een baksteen, maar als een ton gietijzer. De mensen had den niet eens de moeite genomen te fluiten, ze waren gewoon kalmpjes opgestaan, de een na de ander, en wa ren naar bulten gegaan, en hadden tegen elkaar gezegd: „Wat zullen we nou eens gaan doen". „Alle dat", zei Ian, „neem ik niet kwalijk. Poolse stuk is geen Engelse stuk. Poolse mensen geen Engelse men sen. Poolse humor geen Engelse lachen". En toen kreeg ik na lang aandringen -nelotte ook nog te horen wat hem 'el zo dwars zat, en in de armen 'en drankduivel dreef. Het waren mten, die in hun cri- tieken hadden vermeld, dat Jan het stuk in de gevangenis had geschreven, wachtend op zijn doodvonnis. Dat hij een van de bekendste Poolse hoog springers was. Dat bij de eerste op voering in Londen ook de heldin van het stuk, Ian's vrouw, aanwezig was geweest, en dat twee dagen te voren alle coulissen nog maar ternauwernood van een uitslaande brand waren ge- Loonden. (ENP.) In Engeland worden thans experimenten ge houden om het „onzichtbare licht", dat bijgedragen heeft tot de over winning op de Japannezen, toe te passen op de verblindende kop lampen van auto's. Door middel van infra-rode stralen, getzien door een apparaat op de voorruit, wordt het wegdek verlicht. Tegen liggers zien echter niets. Op verschillende plaatsen worden Mli\meer 01 minder ernstige mate Coloradokevers gevonden. Ook ziin reeds eitjes afgezet. 0 De bestrijding van de Coloradokever moet thans beginnen. Afgezien van alle verder te nemen maatregelen dient iedere teler thans het volgende te doen. 1. Geregeld en nauwkeurig zijn aard appelgewassen en plaatsen waar aard appelopslag voorkomt of kan voorko men nagaan. 2. Iedere kever te vangen en direct onschadelijk te maken Art. 3 van het Colonadokeverbesluit 1941), Ook eihoop- jes moeten direct vernietigd worden. Wij vestigen tevens de aandacht op de binnenkort van wege de Burgemees. ters officiëel bekend te maken rege lingen inzake de bespuiting van het aardappelgewas. De contróle op de naleving van een goede bestrijding zal spoedig een aan vang nemen. Vanaf heden luidt het devies: Bestrijdt de kever met alle middelen, Waarover U kunt beschikken. red. „Dat allemaal niet waar en gezo gen uit de duim", zei Ian somber. „Maar man", zei ik, „dat is toch de beste reclame die je je wensen kan. De Engelsman is nu eenmaal zo, dat hij het sportieve aspect van een zaak boven alle andere kanten stelt. Er zijn in Polen wel duizend professoren, maar er Is maar één kampioen-hoog springer. Er worden duizïnd stukken geschreven in een gewoon huis,, en maar een enkel in de gevangenis". Maar Ian was niet te overtuigen. We praatten daarna nog lang over allerlei andere dingen. Eindelijk werd het tijd voor mij om op te stappen. „Cheerio Jan, zei ik, het beste, en groeten aan je vrouw". „Ook dat gelogen", zei hij, „heb geen vrouw". Door den uitgever J. Philip Kru- seman te 's-Gravenhage, wordt een Nederlandse romanprijsvraag uitge schreven, met het doel in het bui tenland belangstelling voor de Ned. literatuur te wekken. Reeds hebben diverse buitenlandse uitgevers hun medewerking toegezegd, terwijl een der grootste Amerikaanse filmmaat schappijen zich van het optierecht voor verfilming van het bekroonde werk verzekerd heeft. Als hoofdprijs wordt een bedrag van minstens 10.000.beschikbaar gesteld, welk bedrag door de buiten landse deelneming nog aanzienlijk verhoogd zal worden. De jury be staat uit Kitty H. R. de Josselin de Jong. Antoon Coolen, Prof. Anton van Duinkerken, Victor E. Vriesland en Prof. Dr. Jan Walch. Een recente foto van Koning Umberto II van Italië en Koningin Marie José. Voor één dag ben ik baas geweest; Ik heb weer mogen kiezen! 'k Ben één dag aan de macht geweest; Wie zou er nu.... verliezen? Ze hebben mij geducht gepaaid, Gevleid, naar alle kanten. Nu is m'n glorie weer voorbij; Ik mag weer.... lanterfanten. Met vrijheid, arbeid is geschermd. Ja, ze beloofden maar! Stem mij dan krijg je hoger loon. Dan komt het voor elkaar! M'n luidspreker geeft weer muziek; Hij hoeft niet meer te zwetsen. En de gekozen candidaat Kan in de Kamer..., kletsen. M'n brievenbus zit niet meer vol, Met massa's scheurpapieren. En wie de meeste stemmen kreeg Kan d' overwinning vieren. Wie denkt er nog aan een program? 'k Ben alles al vergeten. De honderd heren bij elkaar, Zij moeten het nu weten. Ik ben warempel niet jaloers. Regeren valt niet mee! Maar als zij alles eerlijk doen, Dan ben ik al tevrêe. O, nieuwe Kamer, doe Uw best; Regeer ons met verstand! Praat niet te veel, doch werk alleen, Tot heil van Nederland!! Het is juist in de laatste tijd weer een veel voorkomend euvel, dat straten en wegen door glas en andere scherpe voorwerpen als rpijkers etc. veront- deinigd blijken te zi'n. Juist nu in een periode van banden- schaarste en slecht bandenmateriaal is het voor den automobilist en fietser wel een zeer bittere ervaring, bij voort during de dupe te moeten worden van achteloze medeburgers, die er geen been in zien om met kwistige hand de scherven en de overtollige inhoud van hun gereedschapstrommel over de rij weg te distribueren. De ANWB dringt er naar aanleiding van vele binnengekomen klachten van gedupeerde weggebruikers met klem op aan geen scherpe voorwerpen op straat weg te gooien, want zelfs het kleinste spijkertje of scherfje kan een lekke band veroorzaken. Utrecht. - In verband met het be kende project tot aanleg van een on dergrondse spoorweg door Den Haag, in het kader van het weder- opbouwplan Dudok, zal dezer dagen onder de bewoners van de betrokken stadsgedeelten een opinieonderzoek worden gehouden, georganiseerd door de Nederlandse Stichting voor Statistiek. Sedert een achttal dagen komen da gelijks 20 tot 40 wagons met aardappe len aan op het station van Jemont. Er zal een hoeveelheid van 20.000 ton aard- apelen uit Nederland ingevoerd wor den, bestemd voor Parijs en omgeving. Hoewel dit cijfer van 20.000 ton indruk wekkend is, zal nochtans elke inwoner van de hoofdstad en van de omgeving slechts 2 kg. aardapelen ontvangen. Naar het Parool verneemt, zijn de besprekingen tussen den burgemees ter en vertegenwoordigers van het college van B. en W. van Amster dam met ir. Van Tijen, directeur van de Fokkerfabrieken, gunstig verlopen. Het oog is gevallen op een terrein in het Westen van de stad bij het Noordzeekanaal. De vooruit zichten tot behoud van deze in dustrie voor Amsterdam zijn dus thans beter. Aan het einde van de ze week vertrekt de heer Van Tijen voor besprekingen naar Amerika. (Slot.) De voedselsituatie is nog niet bijzon der goed. Rijst wordt echter ingevoerd. Ik geloof echter, dat binnen korte tijd dit zorgenkindje weer geheel gezond zal zijn. Er liggen nog grote voorraden tin, geheel gereed om verscheept te worden; laten we hopen dat er spoedig scheepsruimte beschikbaar gesteld kan worden, om deze schatten af te voeren. De wereld staat te springen om tin, hier is het aanwezig. De Banka-tinwinning is hard bezig om het bedrijf weer op gang te brengen. Moed, beleid en trouw. Een voorval, wat aan de vergetel heid ontrukt moet worden, is het volgende: Enkele dagen nadat de Nederland se troepen geland waren, kwam een Inlandse vrouw zich vervoegen bfl het Nederlandse gezag. Ze wilde den controleur en den Commandant van de troepen spreken; ze had iets te overhandigen. Genoemde autoriteiten ontvingen deze vrouw. Ze was ver gezeld van een paar anderen. Uit een pakje werd vervolgens te voorschijn gehaald een.Nederlandse vlag en deze vlag werd vervolgens met vele heilwensen overhandigd aan den Commandant der troepen. Toen de Jappen kwamen in 1942, had deze vrouw de vlag meegenomen naar de kampong en gedurende al die jaren verborgen gehouden. De risico n.1., bij ontdekken een kogel, heeft deze een voudige inlandse christenvrouw aan vaard. Wie Indië kent, weet hoe moei lijk het is om in een kampong iets ge heim te houden en verraders, die zijn er altijd. Wat een toonbeeld van moed en van trouw. Het is mij niet mogen gelukken om haar naam te weten te komen, van harte hoop ik, dat deze niet in het vergeetboekje zal geraken. De raffinaderijen. Nu nog Iets over de twee raffinade rijen, die ik in het begin van mijn ver slag genoemd heb. De feiten zijn, Soengei Gerong zwaar beschadigd door Amerikaanse bombar dementen, terwijl Pladjoe practisch vooi 95 pet. intact is. Het personeel is echter geheel geëva cueerd, een enkeling bevindt zich nog in Palembang, het overgrote deel in Holland. Zodra echter een politiek ac- coord zal zijn gesloten, kunnen we er van overtuigd zijn, dat binnen een maand, zij het dan ook niet op volle capaciteit, beide raffinaderijen aan de gang zijn. En zo is het met zovele andere bedrij ven. Het is een voortdurend wachten en iedereen staat te springen om weer aan het werk te gaan, te herstellen de schade, die veroorzaakt werd door deze jaren van Japans wanbeheer. De wereld staat te springen om producten, waar Indonesië zo vol van is. Australië, dat dankbaar mag zijn, dat Indië tussen haar en Japan heeft gelegen, is degene geweest, die het meeste tegengewerkt heeft. Aan de andere kant eisen ze een sterk Indië; blijkbaar moet men een spe ciaal soort hersens bezitten om dit te begrijpen. Intussen vinden de be sprekingen voortgang, laten we ho pen dat, in het belang van Indonesië zelve, deze besprekingen spoedig tot een accoord zullen leiden. In Indië wordt thans gewerkt aan de opbouw van de zogenaamd „Dienst van Scheepvaart", die in veel opzichten de vervanger aal »r# van de vroegere Gouvernements-Marine. De Dienst van Scheepv staat los van de Koninklijke Marine, doch werkt uit hoofde van zlta**** beidsveld nauw met haar samen. Het is een instantie van de N Indische Regering, die in feite het toezicht uitoefent over de scheepvaart in de Archipel. De oude schepen van de Gouver nementsmarine zijn grotendeels ver loren gegaan. Wat overbleef zal als gevolg van verwaarlozing door de Japanners, op enkele uitzonderingen na, afgeschreven moeten worden; voorlopig weet men zich echter met dit materiaal te behelpen. De voed selvoorziening der bevolking' en be stuursaangelegenheden maken dit evenwel noodzakelijk, terwijl de aanschaffing van nieuw materiaal op vele moeilijkheden stuit. De „Albatros" en de „Zuiderkruis". Van de oude schepen der Gouver nementsmarine zijn voorlopig nog slechts de „Albatros" en de „Zui derkruis" in de vaart gebracht; van de grotere gewestelijke vaartuigen zijn er zes weer in dienst gesteld lichtwachters en hun gezinno„ ondervoed en van alles verstildie hun post bleven om de lichten tn 0p dende te houden; nog niet i? an" leden werden van vier W!&.g(s de wachters en hun gezinnen^11 pytrpmicton don* en stallaties vernield, "besalnfefi Ü1" wordt daar thans in Indik"1 enthousiasme en grote iiver i e®n, buelan8T«ke bijdrage gtn?erkt efficiënt herstel der scheepVaa°^ In 1939 werden 96 eieren ter waarde van 39 gulden uitgevoerd. De exDOrt en eieren is kort geleden hervat ni1 schoon de binnenlandse Zijn er zes weer Z" »---V.C „ituicmanase voorzie,,' voor bestuurs- en patrouillediensten nog zeer onbevredigend is Voorts kreeg de dienst onlangs de weer contact met het buitenl'a«a 3 A znrht nrnrïat r?o ge. D, onlangs tot stand gekomen stich ting „Veilig tehuis" beijvert zich voor een grondige verbetering van het kam- peerwezen. Iedereen, die dit jaar wenst te kam peren en te trekken, dient op de hoogte te zijn van de regelingen, welke de stichting hieromtrent heeft getroffen. De desbetreffende maatregelen zullen Maandag 20 Mei a.s. in het luister kwartiertje van de Nederlandse Jeugd- Geme. ischap van 19.15—19.30 uur n.m. over de zender Hilversum 1 in een luis terspel worden bekend gemaakt. beschikking over twee 3000-tons LST's, zes LSI's, 24 moderne motor vaartuigen voor haven- en politie diensten, drie „ocean motor lighters*' en zes sleepboten; over de aanschaf fing van nog meer vaartuigen wor den besprekingen gevoerd. Opval lend is daarbij, dat deze zwaar ge troffen dienst daarmee waarschijn lijk het verst gevorderd is met de wederopbouw. Een nieuwe aanwinst is dezer da gen uit Australië aangekomen, n.1. het landsvaartuig „M 1", een dub belschroef zeelichter van 230 ton dead weight, met een laadvermogen van 180 ton. Twee zusterschepen zijn aangekocht en zullen binnenkort arriveren. Een belangrijke taak na de Japan se capitulatie was de zorg voor en de allocatie van alle in Ned.-Indië aangetroffen drijvend materieel, met uitzondering van de oorlogs schepen en de koopvaarders. Het weer in zeewaardige staat brengen van dit materieel en de zorg voor een doelmatige exploitatie, is bij deze bemoeienissen inbegrepen. Zo heeft deze „Muskieten- vloot" nu reeds de beschikking over 70 motorvaartuigen en 300 kleinere vaartuigen, welke van onschatbaar nut blijken te zijn. Ook het personeel heeft de voort durende aandacht. Er bestaan thans opleidingsscholen te Ambon en Ma kassar, die tevens voorzien in de be hoefte van 'particuliere werkgevers, en zowel lager als middelbaar zee vaartkundig personeel vormen. Een ere saluut. Een zéér omvangrijke taak voor de Dienst van Scheepvaart ligt voorts in de zorg voor kustverlich- ting, bebakening en betonning. die eveneens door verwaarlozing en vernieling sterk geleden hebben. Haven- en loodsdiensten zijn zoveel mogelijk weer hetvat; in 24 havens zijn weer havenmeesters, loodsen en technici geplaatst. Het personeel, grotendeels bestaande uit ex-krijgs gevangenen en -geïnterneerden, heeft hier vaak wonderen verricht. Dit ere-saluut geldt ook voor de zocht, omdat de eierenev^/10,Se' bijdragen tot de zo noodzi^?" versterking van onze deviezen^6 tie, die van overwegend belamr ons land is. In totaal werden Z* dusverre IK millioen eieren uit 4 voerd en wel naar Zwitserland h" '1°"° export gemaakte bij deze waren iets hoger dan "de landse prijs, hetgeen zeer bevredi' gend is, wanneer in aanmS" wordt genomen, dat de eierprjjs ons land hoger is dan in de VeJ» Europese landen. Binnenkort W ook een kleine hoeveelheid Portugal verzonden. Prijzen binnen. wordt naar ZONDAG 19 MEI 1948. HILVERSUM H. KRO. 8.30 HeChti» hoogmis. NCRV: 9.45 Laurens BoZ IKOR: 10.- Prot. kerkdienst. NCRV n« Geweide muziek. KRO. 12.15 In 't bo v huis. 12.55 Het biddende leger Nederland 13.20 Lunchconcert. 14.30 Het aposïolaai van de goede zeden. 15.50 Maria huldizlnz te Amersfoort. IKOR: 17.- Prot kerk dienst. NCRV: 19.15 Kent gij Uw bijbel' KRO. 19.45 Manon. 22.15 Avondgebed. 22.45 Kampvuren langs de evenaar. 23.— En ten slotte. HILVERSUM I. VARA: 9.- Tuinwerk- zaamheden van het seizoen. 9.45 Geestelijk leven. 10.— Wo gehest du hin? 11.15 yan Jan van Eyk tot Rubens. AVRO: 12.— Stafmuziekcorps A'damse politie. 1230 Wat vrouwen op het hart hebben. 13.50 De spoorwegen spreken. 14.30 Aansluiting met het gebouw van kunsten en weten schappen te Den Haag. VARA: 17.— Een half uur bij het GG-Cabaret. 17.30 Om» Keesje. 18.15 Sport. 18.30 Progr. voor do Ned. Strijdkrachten. IKOR: 19.— Prot. Studiodlenst. AVRO: 20.12 Mei is 't thans. 21.— Luister.... en huiver. 22.15 De ope ning van de Trans-Atlantische Luchtlijn der KLM. 23.15 Radio dansorkest. EERSTE VLIEGTUIG NEW YORK- BERLIJN ZONDAG OP SCHIPHOL. Zondag 19 Mei nm 11 u. zol op Schip hol neerstrijken het eerste vliegtuig van de American Overseas Airways in de geregelde dienst New York—Berlijn. Aan boord bevinden zich een dertig tal vooraanstaande Amerikanen, die ongeveer een uur op de wereldluchtha ven nabij Amsterdam zullen vertoeven. Over het algemeen weten wfl Wester- ingen van het leven van man en vrouw bij de Mongoolse Volkeren weinig af. Slechts aan enkele is het gegund bij dergelijke stammen een kijkje te gaan nemen en de berichten die wij dan van hen ontvangen zijn over het algemeen nog als schaars. In verschillende Duitse bladen uit de Amerikaanse bezettingszone komt het navolgende DANA-bericht voor De textielspinnerij te Kulmbach ontving de eerste balen ruwe katoen uit Amerika De verrassing der ar beiders, toen zij bij het openen der balen kleine pakjes met koekjes drups en stangen van het geliefde kauwgom vonden, was groot. De employé's en arbeiders beschouwen deze schenking van de Amerikaan se arbeiders als een uiting van ka meraadschappelijke gevoelens. In het Sysseltse bos bij Ede en wellicht ook op andere plaatsen klinkt de laatste dagen weer het eentonige, doffe geklop van de boekhamers en kan men weer Het oeroude ambacht van de „eekers" of „houters" zien. Ploegen van vier of vijf arbeiders vellen het eikenhakhout en brengen dit, op maat gekapt (de oude lengte was „zes handen en drie vingers"), naar de eekplaats, waar in ondiepe kuilen, een soort „eenmansgaten", de schillers gereed staan om opeen veldkei als onderlegger de schors van het nu saprijke eikenhout os te kloppen. Dit gebeurt met een spdciaal voor dat doel vervaardigde korte hamer met breed, ijzeren blad, de z.g. klopper of boekhamer. Eertijds was dit eek(eik)schillen een algemeen verbreid handwerk op de gehele Veluwe en in de Meimaand zag men overal In de bossen de bergen „wit hout(geschilde knuppels) en de stapels schors, die vanwege het daarin aan- W6zig6 looizuur bostomd waron voor d© l6©rlooi6rij6n Geleidelijk raakte dit typische ambacht in onbruik, want het looizuur werd geïmporteerd, doch toen de oorlog uitbrak, kwam het eekschillen weer In zwans. Aardig is het daarom wanneer wjj in één van de oude heilige boeken van China de voorschriften lezen die de verhouding tussen man en vrouw regelen. Zo was het voorschrift dat de man in het buitenste de vrouw in het binnenste deel van het huis woonde. Tussen deze heide afdelingen moest een goed- bewaakte deur zijn. Ook gezamelijk eten was niet veroorloofd. Man en vrouw hadden hun eigen eetgerei en vaatwerk, zelfs in eikaars nabijheid te sterven was een ernstige overtreding van de goddelijke voorschriften. Ook voor het aangaan van een hu welijk waren voorschriften gegeven Het jonge meisje was gehoorzaamheid aan haar vader verschuldigd en had zich geheel naar zijn wensen te schik ken. Het was de vader die haar uit huwelijkte en liefde of genegenheid tussen het jonge paar speelde geen rol. Men lette er uitsluitend op of de jonge man wel van dezelfde stand was en men had er ook geen bezwaar tegen ais zij familie van elkaar waren, als ze maar niet dezelfde naam droegen. De echt tussen de twee mensen werd gesloten voor hun leven in het bijzijn van de gezinshoofden en ging gepaard met ontzettend veel ceremoniën. Den man was het toegestaan een aan tal bijvrouwen te houden De kinderen van deze bijvrouwen hadden dezelfde rechten als de kinderen van zijn hoofd vrouw Had de hoofdvrouw echter geen kinderen, dan golden de kinderen van de bijvrouwen ais haar kinderen! Bij het overlijden van haar man was het de vrouw niet toegestaan een tweede huwelijk te sluiten, zij was dan volledige gehoorzaamheid schuldig aan haar Vaak hoort men nog wel eens de me ning dat het misvormen van de voeten der vrouwen uitsluitend gedaan werd om hen aan huis te binden en haar in baar bewegingen te belemmeren, be wezen Is dit echter nooit. Alleen de allerarmsten en de rijksten aan het hof ontkwamen aan deze misvorming. Gelukkig is hier een einde aan ge komen Mede dank zij de Westerse in vloed ls het leven voor de vrouw In China heel wat prettiger en aangenamer geworden en de tijd van slaafse on derworpenheid aan haar echtgenoot ls voorbij PARIJSE SNUFJES. Parijs is nog altijd de modestad bij uitnemendheid. Vanuit Par(js wordt nog steeds de mode gedicteerd. Waren wij gedurende de afgelopen vijf oorlogsjaren van elk buitenlands nieuws op modegebied ver stoken, nu komen er zo langzaam maar zeker weer berichten binnen over de laats'e modesnufies uit Frankrijk en in het bijzonder uit Parijs. De vraag of er in Frankrijk op mo degebied ingrijpende veranderingen zijn gekomen, moeten wij ontkennend beantwoorden. Er is wel het een en ander veranderd, maar voornamelijk kleinigheden, die echter het effect van lurk ;n blouse zo kunnen verhogen Wij bedoelen hier de sieraden, cein tuurs en knopen Zagen wij in de vo rige oorlog; dat eenvoudige hüouteriën de plaats Innamen van kostbare siera- osn, ook deze oorlog werd het mode om sieraden vervaardigd uit onede'e metalen te dragen. Deze sieraden zijn echter zeer mnoi en de zorg. die men er aan besteedt is buitengewoon groot Men vervaardigt op het ogenblik in parijs knopen van glas, maar dit glas wordt zo meerierliik bewerkt, dat het "itmunt door de fantastische afbeel dingen. De eigenaardigste kleuren weet men er op aan te brengen, re- genboogkleurlg, paarlemoerachtig, don ker en met diepe en onverwachte nog geheel vervaardigd volgans de echniek van de oude brandschilders. Iets wat ons ook opviel, waren de merkwaardige ceintuurs. Zij waren ge heel ontworpen naar het ijzeren be slag, dat men op de deuren van de landhuisjes in Savoye vindt. Het meest getroffen wordt men ech ter door de colliers, die men bij de Parijs juweliers ziet liggen. Zij «in buitengewoon duur, maar de aandacht die er aan besteed wordt is uiterst groot. Een van de mooiste colliers, die wij hebben gezien waren ongetwijfeld de halskettingen van koper bewerkt en versierd met kleine uitgeholde ka lebassen van gekleurd glas. Het is voor den buitenlander een genot dergelijke fraaie sieraden te zien en keer op keer wordt men weer ge troffen door de geraffineerde eenvoud ervan. Deux-pieces van pastelkleurlge wo stof, de garnering bestaat geheel stiksels ook op de zakken. Het r° t valt geheel glad, zulke modellen br

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 6