HELDERSCHE COURANT Geen wijziging in de huidige rege- ringspolitiek wat betreft Indonesië? NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA ,,De toestand op Sumatra moeilijk" Onderscheidingen voor leden van de Kon. Marine Weerbericht. Geen eindexamens meer bij 't Middelbaar Onderwijs in Engeland? Byrnes over Parijs: ,,De vredesverdragen kunnen niet te eeuwigen dage worden uitgesteld" Sfalin steunde maar Molotov had bezwaren LANGS OUDE PADEN DINSDAG 21 MEI 1942. T9e Jaargang Ma. 9T4S. ft» H«Md VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties II cent per millimeter Telefoon Ï345, Den Helder. Dlrecteori 8. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.v. Uitg. Mij. HoU. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL; Stad en omgeving 2.60. Postabonnementen f 3.00 Gironummer 16066, N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Persconferentie Dr. van Mook Batavia. - Maandagmiddag heeft Dr. van Mook in een persconferentie ver klaard, dat het nieuwe Nederlandse kabinet mogelijkerwijs gebaseerd zal zijn op de katholieke Volkspartij en de Partij van de Arbeid, heigeen betekent, dat de regeringspolitiek ten aanzien van Nederlands-Indië op geen enkel belang rijk punt zal veranderen. Tijdens een samenkomst met Sjahrir had Dr. van Mook de politieke toestand in Nederland besproken. Sjahrir had hem medegedeeld, binnenkort naar Midden-Java te zullen reizen. „Wij kenden elkanders standpunt en daarom behoefden wij geen uitvoerige bespre kingen te houden. Ik stelde hem op de hoogte van de voornaamste beslissingen, waartoe de besprekingen in Nederland hadden geleid". Zodra Sjahrir zal zijn teruggekeerd, zal men elkaar ópnieuw ontmoeten. Volgens Dr. van Mook heeft Sjahrir niet te kennen gegeven, dat hij dan met nieuwe voorstellen zou komen, doch hij zeide, dat dit mogelijk was. Dr. van Mook wenste zich niet uit te laten over de toestand op Sumatra, welke hij „moeilijk" noemde. Sprekend over het rijstaanbod van Sjahrir wees hij er op, dat Nederlands-Indië in de regel nooit rijst had uitgevoerd, zodat de export van 500.000 ton rijst ergens in de Archipel een vrij ernstig voedsel tekort zou veroorzaken, al zal de oogst van dit jaar goed zijn. Er kan nooit van geëxporteerd worden. Dr. van Mook zeide, dat de verkla ring van minister Logemann beschouwd moest worden als definitief. „Ik heb geen bevoegdheid in enig opzicht verder te gaan", zo voegde hij er aan toe. Hij was van mening, dat de huidige politieke situatie in Nederland waarschijnlijk wel van invloed zou zijn voor een snellere voortgang van de besprekingen in Nederlands-Indië. Tenslotte verklaarde Dr. van Mook, DE „TROMP" VOOR REPARATIE NAAR AMSTERDAM. H.Ms. flotilleleider „Tromp" zal Dinsdag 21 Mei 1946 van Rotterdam naar- Amsterdam vertrekken, ten einde aldaar in reparatie te gaan. Batavia (Anp-Aneta). De gou- den medaille van de orde van Oranje-Nassau is overhandigd aan den oppercons^bel van de Neder landse marine, Prins, bij wijze van erkentelijkheid voor de door hem tijdens zijn krijgsgevangenschap ge geven leiding. Het bronzen kruis is verleend aan kwartiermeester H. Heynemann en militiematroos F. L. J. van Aken. Zij slaagden erin, om tijdens de Japanse aanval in de baai van Batavia in Februari 1942, één der aanvallende vliegtuigen neer te schieten. t BUIIG. Half tot zwaar bewolkt, regen of onweersbuien. Iets koeler dan giste ren. Zwakke wind. 4.38. Onder: 20.36 1.27. Onder: 9.31, 22 Mei: Zon op: Maan op: dat zijn bezoek aan Londen niet in ver band had gestaan met het formuleren van de voorstellen. De Nederlandse re gering had haar standpunt geheel on afhankelijk gekozen. Dr. van Mook hoopte in de naaste toekomst een bezoek te brengen aan Bali en andere eilanden. Londen. - Het ministerie van On derwijs heeft bekend gemaakt, dat het diploma van de middelbare scholen in zijn tegenwoordige vorm zal verdwijnen en dat het eind examen komt te vervallen of radi caal gewijzigd zal worden. „De waarde van dit diploma, dat de mo gelijkheid biedt om in bepaalde be roepen werkzaam te kunnen zijn, is altijd een punt van discussie ge weest", zo vervolgt dan de officiële verklaring. Bovendien is de minis ter van mening, dat de middelbare school het haar gestelde doel beter bereiken zal, als de leerlingen be neden de» 17 of 18 jaar vrij zijn van een examenstudie. De minister van buitenlandse za ken der V.S., James Byrnes, heeft via de radio meegedeeld, dat hij, indien deze zomer geen vredescon ferentie gehouden wordt, de zaak voor de algemene vergadering van de Verenigde Naties zou brengen. Hij verklaarde o.m., dat Stalin zijn voorstel inzake een viermogend- hedenverdrag met betrekking tot Duitsland zou hebben willen onder steunen, terwijl Molotof te Parijs tegen zodanig voorstel ernstige be zwaren aanvoerde. Veiligheid, aldus Byrnes, is een zaak, die elke natie aangaat, maar de pogingen van de ene natie om voor zich die veiligheid te doen toe nemen, kan de veiligheid van andere naties bedreigen, die dan op hun beurt zulke pogingen in het werk stellen. „De roep om veiligheid zou wel eens tot minder in plaats van tot meer veiligheid in de wereld knnnen leiden". Byrnes zette voorts uiteen, dat de Sovjet-Unie 100.000.000 dollar aan herstelbetalingen van Italië eiste, maar weigerde oorlogsbuit als her stelbetaling te accepteren, want, zo zegt de Sovjet-Unie, oorlogsbuit behoort aan het land, dat de buit verovert en kan derhalve nimmer als schadevergoeding dienen. De schepen van de Italiaanse vloot be schouwt de Sovjet-Unie als de oor logsbuit. Toch heeft de USSR nooit buit met de andere geallieerden gedeeld De USSR wenste met de opbrengst van de Italiaanse produc tie betaald te worden. De V.S zouden deze productie* volgens Byrnes moe ten financieren, weshalve Byrnes de opvatting van de Sovjet-Unie verworden had. Deze laatste had verder niet toe gestemd in de toewijzing van de Dodekanesos aan Griekenland, ten zij de andere geallieerden het met zekere territoriale beslissingen el ders eens zouden zijn Voor Venezia Giulia verlangde de Sovjet-Unie een plebisciet over het gehele gebied, terwijl de V.S het in twee zönes wilden splitsen. Triëst moet volgens Byrnes een vrije haven worden on der internationaal toezicht. "De Balkan. De verdragen voor de Balkan konden niet worden, ontworpen, doordat men het niet eens kon wor den over economische clausules; de Sovjet-Unie wilde geen vrijhandel op de Donau waarborgen. De geallieerden kunnen, naar Byrnes meent, niet te eeuwigen dage wachten met het opstellen van de vredesverdragen. 37 TON AARDBEIEN NAAR ENGELAND. 's-Gravenhage. - Gedurznde de laat ste tien dagen zijn met extra KLM- vrachtvliegtuigen 37.000 kg. aardbeien enige door haar veroverde oorlogs- naar Engeland gezonden Vij jaren oorlog en één jaar bevrij ding hebben politiek Nederland niet veranderd. Uit de stembus van de vori ge week Vrijdag is, als de duvel uit het doosje, hetzalfde politieke aangedicht opgedoken, dat er zeven jaar geleden ingestopt werd. Het grijnst het Neder landse publiek weer toe, alle nieuw lichters ten spijt. Vijf jaren oorlog en één jaar bevrijding hebben de geest van ons volk niet veranderd. Men wil het oude pad weer gaan, onder oude lei ding. En de communistische winst dan? Is dat geen verandering, geen vernieu wing? Wij geloven het niet, De com munisten danken hun succes aan de Partij van de Arbeid. De SDAP-ers met diep-socialistische overtuiging vonden de roze tint van de P. v. d.A. niet naar hun smaak en ze keerden zich af en stemden (misschien uit balorigheid) communistisch. De re vol ut.-.socialisten stemden communistisch, de ontevrede nen in het arbeiderskamp stemden com munistisch. Het zal de vraag zijn of de ze rode zwenking stand houdt als we straks uit de narigheid wan gebrek vandaan zijn. De toekomst zal het uit wijzen. Overigens, we herhalen het, is er niets veranderd. Wat een principiële overtuiging had, heeft zich niet door schone leuzen laten misleiden, doch is zijn principe getrouw gebleven. De rechtse partijen hebben nog een behoor lijke meerderheid. Het Nederlandse volk wil dus min of meer de oude paden bewandelen. Daarmee heeft het te kormén gegeven, dat het vóór 10 Mei 1940 waarlijk niet zo slecht was in ons land als men ons wel eens heeft doen willen geloven. Er waren foute toestanden en dan den ken we voornamelijk aan de grote mas sa werklozen. Dat vraagstuk zal ook in de toekomst krachtig moeten worden bestreden. Iedere werker heeft recht op arbeid en op een menswaardig bestaan. Er waren sociale toestanden, die ver betering behoefden, maar die toch al tijd minder slecht waren dan bij onze buren. Er waren pensioenen voor de oud-militairen, die een aanfluiting wa ren en er werd voor de oüdjes onvol doende gezorgd. Dit alles zal ernstig bekeken moeten worden en deze toe standen moeten worden verbeterd. De nieuwe regering staat voor deze taak. Ons volk kan de regering-Scher- merhorn erkentelijk zijn voor het vol brengen van een zware en ondankbare taak in een tijd, zwart wan lasten, zo als er in de geschiedenis van ons volk nog niet een geweest was. De nieuwe regering zal in vele op zichten oude paden moeten bewande len. Zij zal radicaler moeten optreden tegen de onzuivere zuivering, opdat ook in dit opzicht de ergernissen worden weggenomen, die nog allerwege bestaan, zij zal krachtiger moeten optreden te gen de bureaucratie, waaraan ons volk ten gronde zou gaan, zij zal de zwarte handel moeten bestrijden met de kracht waarmee onze Zuiderburen het doen, zo nodig met geweld. Van deze vloek moet ons volk verlost worden. Zij zal de prijzen sterker moeten drukken als ze de lonen wil laten op het peil waar op ze staan. Een zware taak. Wie zal haar aan durven?.... B. Familieleden van Franse gevallenen kwamen dezer dagen te Goes aan waar zij door den burgemeester, den heer ten Cate, werden ontvangen. eerst een bezoek aan het graf te Goes. waar een herdenkingsplechtigheid plaats vond. DE NIEUWE R. K. TWEEDE KAMERFRACTIE. 's-Gravenhage. - De nieuwe r. k. Tweede Kamer-fractie, heeft tot haar voorzitter benoemd prof. mr. C. P. M. Romme en tot haar secretaris dr. L. G. Kortebhorst»

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1