HELDERSCHE COURANT Indonesië zal iets anders zijn dan Ned.-lndië Broodrantsoen met 200 gr. verlaagd Het eerste lijntoestel van de K. L. M. naar New-York vertrokken NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL. WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Df. Van Mooh voor de radio Zekere Indische bevolkingsgroepen zullen nader worden geraadpleegd Weerbericht. Indonesiërs en Ned. soldaten zuiveren gezamenlijk een dorp Truman neemt de kolenmijnen over 't Lagerhuis neemt de mijn- nationalisariewet aan Evert van Dijk „neemt" weer de Oceaan 21 HeiEen mijlpaal in onze luchtvaartgeschiedenis Nederland past zich aan aan de voedselcrisis Heer Icaas voor r ijpere jeugd extra vleesbon De kabinetscrisis WOENSDAG n MEI lfrW. We Jaargang No. H44. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties u cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder. Directeur: 8. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V, Li tg. MIJ, Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 5.00 Gironummer 16006, N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Dr. Van Mook ving zijn rede aan met een overzicht van de gebeurtenissen in de negen maanden sinds de Japanse ca pitulatie. Hij bracht naar voren, dat de Japanse bevelhebbers het in voorsprong wettige nationalistische streven van de bevolking misbruikt hadden voor hun eigen poli tieke doeleinden. Hij zeide: „Hoewel 't tot stand komen van de Indonesische republiek bevorderd is door Japanse machinaties, gaf deze republiek niette min vorm aan het streven der Indone siërs naar een zelfstandig politiek le ven." Hij had woorden van lof voor het werk, dat in de afgelopen negen maan den door de Britten gedaan is en wees op de toewijding en de zelfopoffering v/elke aan de zijde van onzen bond genoot zijn gebleken uit het aanzienlijk aantal doden en gewonden, die leven en wel/IVn geofferd hebben om onze be dreigde landgenoten te redden." Dr. Van Mook waarschuwde zijn luis teraars tegen zwaarmoedigheid en het ophalen van herinneringen uit het ver leden of speculaties over hoe de dingen wel hadden kunnen zijn. Hij zeide, dat er een reëele basis voor de toekomst aanwezig was, welke ons tot zelfver trouwen kan stemmen. In de eerste plaats bestaat er het feit van de histo rische verbondenheid, welke herhaalde lijk de noodzaak tot samenwerking tus sen de Indonesiërs en de Nederlanders aan de orde stelt. Daarnaast bestaan er de noden van het land, welke „schreeu wen om verlichting, een roep, die steeds duidelijker uitklinkt boven het wapen gekletter en de politieke machinerie". In de derde plaats iij gewezen op de of fers, voor dit land gezamenlijk gebracht door duizenden mensen van iedere na tionaliteit. Ten slotte is er de realiteit van het Indonesische nationalisme, dat zich bewust moet zijn van het belang van het werk aan de wederopbouw. Een goed gebouw „Een goed gebouw kan niet worden gezet op het zand van onenigheid en wederzijdse haat. Destructie elementen moeten met geweld gekeerd worden, doch onder de opbouwende factoren zal het actieve nationalisme een vooraan staande plaats innemen." Een referendum. „In afwachting van de ontwikkeling op Java en Sumatra acht de regering het noodzakelijk om, nu zij haar beleid in grote lijnen duidelijk heeft aange ven, die bevolkingsgroepen te raadple gen, welke zich vrij kunnen uiten. Dit heeft in de eerste plaats ten doel de regeringsplannen nader uit te leggen WISSELENDE BEWOLKING. Weersverwachting geldig tot Woens dagavond: Wisselende bewolking. Overwegend droog, zelfde temperatuur als giste ren. Zwakke tot matige Z.W. wind. 23 Mei: Zon op: 4.36; onder 20.38. Maan op: 1.57, onder: 10.43. en te verduidelijken. Voorts wil men dan vaststellen op welke wijze de regeringsplannen op welke wijze de verschillende bevolkingsgroepen in de huidige omstandigheden hun gevol machtigde vertegenwoordigers op de rijksconferentie zullen benoemen. Dit overleg zal voor de verschillende delen van Borneo. en voor de Ooste lijke Archipel, zomede voor de Riouw- eilanden. Banka en Biliton, gearran geerd worden op een nader vast te stellen plaats in de buitengewesten. De vertegenwoordigers van de Neder landse bevolkingsgroep, welke voor het grootjte deel thans eveneens in vrjjheid kan samenwerken, zullen wor den geraadpleegd in Batavia". (Vervolg op pag. 3.) In een dorp ten Zuiden van Batavia hebben eenheden van het Indonesische leger aan de Nederlanders verzocht hulp te verlenen bij het verdrijven van een bende gewapende rovers. De Ne derlanders hebben het dorp van de bandieten verlost. Washington, Reuter. - President Tru man heeft Julius Krug, den minister van binnenlandse za ken opdracht gege ven de mijnen over te nemen en zo „de nationale economische structuur in de hui dige noodtoestand te beschermen". Volgens Ross, den perssecre taris van Truman, zal Krug vandaag op een door hem te bepalen tijd hiertoe overgaan. Zowel de mijnwerkers als de mijnbezitters [lebben Krug „aanvaardbaar" aldus Ross. genoemd, Het Lagerhuis heeft de wet op de nationalisatie van de steenkool mijnen in derde lezing met 334 tegen 143 stemmen .aangenomen. De wet gaat nu naar het Hogerhuis. Shinwell, de minister voor brand stof en energie, zeide, dat indien Engeland zijn plaats in de in dustriële wedloop wilde behouden, het wellicht nog drastischer reorga^ nisatieprojecten zou moeten aan vaarden. De Amerikaanse nieuwsdienst in Duitsland meldt, dat de Duitse communistische partij in Westfalen (Br. zóne) éénstemmig tegen een afscheiding van het Rhurgebied of het Saarbekken van Duitsland heeft gestemd. AUDIëNTIE VAN DEN COMM. DER KONINGIN. Haarlem. De audiëntie van den Commissaris der Koningin in de Prov. Noord-Holland zal Vrijdag 31 Mei gehouden worden in het Pro vinciehuis te Haarlem van 1012 u. Sport. AMSTERDAM. - Deze 21ste Mei is de zoveelste bijzondere datum in de Neder landse luchtvaartgeschiedenis. Tallozen waren er op Schiphol trots tintelend getuige van, hoe om 14.10 uur het eerste KLM-vliegtuig omhoog ging, om de vaste, voorlopig 2 x 's weekse Ne derlandse luchtdienst AmsterdamNew York tot een feit te maken. Ook Z.Exc. ir. T. S. van Schaik, minis ter van verkeer en energie, was met zijn echtgenote tegenwoordig. De passagiers, voor het merendeel gas ten van de K.L M., verenigden zich in de repatrianten loods. Daar nam de heer Hans Martin namens de directie van de Koninklijke Luchtvaartmaatschappij af scheid van de reizigers na eraan te heb ben herinnerd, welk een gewichtig ogen blik ons land beleefde. Evert van Dijk. Voor de Flying Dutchman, de fraaie DC 4 vertrok, kwam de commandant, E. v. Dijk, nog even voor de microfoon. De eerste piloot vertelde iets over zyn in 1930 met Kingsford Smith uitgevoerde oceaanvlucht, die een pioniersdaad was. Een vlucht zonder bliiidvlieg- en andere instrumenten, die nu deze vlucht, in In verband met de internationale graanpositie zal het broodrantsoen met ingang van 26 Mei voor de leeftijdsgroe pen boven vier jaar met 200 gram per week per persoon worden verlaagd. Het rantsoen bloem zal op die datum voor alle leeftijden worden verminderd tot 50 gram per persoon per weck. Met het oog op het wereldtekort aan graan heeft de Combined Food Board geadviseerd het wekelijks broodrantsoen te bepalen op 2100 gram per persoon. Daar het huidig broodrantsoen in ons land 2400 gram voor volwassenen be draagt zal door een nieuwe verlaging van het broodrantsoen ons voedlngspe:! verder aan de critieke internationale voedselsituatie van het ogenblik wor den ^aangepast. Onze binnenlandse graanvoorziening is, in vergelijking met enkele andere landen niet ongunstig. Hieruit vloeit voor ons de verplichting voort voor zover mogelijk mede te werken aan een billijke verdeling der beschikbare voorraden. Zoals bekend, heeft ons land aan Frankrijk reeds een aanzienlijke hoeveelheid tarwe geleend. Minder suiker en vlees voor kinderen beneden 5 jaar. Het suikerrantsoen voor kinderen van 0 t.m. 4 jaar zal met ingang van 26 Mei worden verlaagd tot 200 gram per week, waardoor dit rantsoen gelijk zal zijn aan dat der overige leeftijdsgroepen Eveneens zal voor deze categorie op die datum het" vleesrantsoen van 150 tot 100 gram per week worden verminderd. Meer kaas voor rijpere jeugd en extra bon voor vlees. Met ingang van 26 Mei zal het rant soen baas voor de leeftijdsgroep van 15 t.m. 20 jaar worden verhoogd van 200 tot 300 gram per persoon per veertien da gen. Tevens zal voor alle leeftijden bo ven vier jaar op 23 Mei een extra bon voor 100 gram vlees, geldig gedurende 14 dagen, worden bekend gemaakt. tegenstelling met die van 16 jaar gele. den, zonder gevaar maken. Van Dijk be treurde het, dat directeur Plesman, die voor herstel van gezondheid in lrét buitenland vertoeft, bfj deze bekroning van zijn werkzaamheid in deze richting, niet aanwezig kon zijn. Om twee uur bevonden alle reiziger^ zich aan boord. Het Amsterdamse politie, muziekcorps speelde de Nederlandse en Amerikaanse volksliederen. Het luide ge juich ging onder in het geraas der mo toren, die inmiddels de propellers hun sidderende cirkels deden schrijven en die even later The Flying Dutchman „Rot terdam", als eerste KLM machine over da Noord Atlantische route naar de nieuwe wereld zouden voeren en vandaag tien uur plaatselijke tijd op New York's vlieg veld, Laguardia, zullen brengen. Het vliegtuig vervoert in totaal 36 pas sagiers. In het vliegtuig werd o.a. mede gevoerd een schilderij, voorstellend het Stadhuis op de Dam van Jacob van Cam- pen, dat de wnd. burgemeester van Am sterdam zal aanbieden aan den burge meester van New York William O'Dwyer. Tevens bevindt zich aan boord een fotografische reproductie van het testa ment van Pieter Stuyvesant, den laatsten Hollandsen gouverneur-gen. van Nieuw- Ncderland, een historische figuur voor wien te New York grote belangstelling bestaat. Dit document zal ter beschikking wor den gesteld van het historisch Museum te New York. Geen uur, nadat de „Rotterdam* zijn historische vlucht begon, startte van Schiphol het flagship van de American Overseas Airways, dat even een tussen landing had gemaakt op de retourvlucht van de eerste trip dezer Mij: New Yorx— Berlijn. Een woordvoerder van de afcr. kin- deremigratie van het Jewish Agcncy heeft meegedeeld, dat duizenden Joodse kinde ren in Centraal- en Oost Europa naar Palestina trachten te komen. Het zijn vaak wezen. In landen met groeiend anti semitisme worden zij slecht bejegend. Het betreft vooral Polen en Hongarije. (Reuter). De Sowjet-omroep heeft medegedeeld dat op 3 Mei jl. de ontruiming van MandsjoerUe «Jcor het rode leger vol tooid was. (Reuter). i lï.M. de Koningin jal zich heden naar S.oestdijk begeven ten einde aldaar op Donderdag a.s. een begin te maken met de besprekingen met verschillende politieke leiders i> verband met de kabinetscrisis.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1