Stadsnieuws De eerste zeebaars aangevoerd 1200 overhemden gestoten Reünie Handelsschool Sympathieke geld jacht! Bekendmaking Martee-tent4»o'»cMMng te Amsterdam De „Van Sneyck" weer in dienst BEVORDERINGSMOGELIJK. HEDEN BIJ DE MARINE HET VERHAAL VAN MUNTJE EN SAARTJE PEPERNEUT Enige dagen geleden konden we een bijzonder prettig bericht lan ceren: namelijk dat de eerste nieu we haring was aangevoerd. Enwer kelijk, aan het eind van de vorige week konden haringliefhebbers zich in de viswinkels verzekeren van een echte Hollandse^ nieuwe, die aan vankelijk nog wel iets meer dan een gulden per stuk moest opbrengen, doch waarvan de prijs toch al spoe dig teruvliep tot 55 cent. Inmiddels wordt druk doorgevan gen, met het restant van onze vooroorlogse vissersvloot. Men zal wel weten, dat dê haringvangst in hoofdzaak wordt beoefend door de ÏJmuideT vissers, die met hun log gers en trawlers ver van huis kun nen gaan. Onze Helderse vissers, schuiten, de kotters, botters en mo- torvletten, blijven meestentijds wat dichter bij huis. Althans de Dog- gersbank, waar veel haring wordt gevangen, wordt practisch nooit be zocht. Onze Helderse vissersvloot is bij na uitsluitend ingericht voor de trawl-visserij, en zij brengt dus in hoofdzaak schol, tong, tarbo+, griet, kabeljauw, wijting en rog naar huis. Het spreekt vanzelf, dat de vangst sterk afhankelijk is van de weers. omstandigheden. De kotters wagen zich over het algemeen het verst van hun basis, en zij bliiven dan soms een week weg. De botters en motorvletten keren meesal na 1 of twee da een in de haven terug. Aan het eind van de vorige week werden aan de Helderse visafslag de eerste zeebaarzen (de z.g „mul- lets") aangevoerd. Het was nog maar een klein oartijtie (ongeveer 25 kg), maar zij waren toch wel kom. Deze zeebaars werd ook voor de oorlog gevangen, maar werd toen voor het grootste deel uitgevoerd naar Frankrijk, waar men op dit visje bijzonder gesteld was, en dat soms meer onhracht dan ,de tong De zeebaars, die gemiddeld iets gro ter is dan de gewone haring, heeft een roodachtige kleur, welke ver oorzaakt wordt door de vrii zware, roodgetinte schubben. De smaak is uitstekend, vooral gebakken! Bovendien is al wat makreel en ansjovis gevangen, maar er kunnen, vooral wat de makreel betreft, slechts weinig voorspellingen wor, den gedaan, daar de vangsten bij zonder wisselvallig zijn. Het ene jaar is er makreel in overvloed, het andere zijn ze biizonder schaars. Laten we hoDen. dat 1046 een uit stekend makreel bar bjiikt te zijn! AANGEHOUDEN. De politie te Roermond heeft een dame aangehouden, wier opsporing door de Helderse politie was ver zocht Zii is op transport gesteld naar Den Helder. BENEDEN DE LEEFTIJD. Bij een door de politie gehouden controle in café's en dansgelegenheden werd een zevental te jeugdige perso hen de deur gewezen. AUTOMOBILISTEN IN OVERTREDING. De bestuurder van een vierwielig motorrijtuig werd bekeurd, omdat zijn voertuig aan de achterzijde niet was voorzien van een nummerplaat. Een andere automobilist kreeg een proces-verbaal, omdat hij zijn wagen onbeheerd had laten staan met draai ende motor. Een derde autorijder zag kans, met zijn vehikel een straatlantaarn in de Javastraat te vernielen. Een onder zoek is ingesteld In de nacht van Maandag op Dins dag hebben onbekenden zich toegang verschaft tot de confectiefabriek van de Gebr. Meyer aan de Ruijghweg. Met medeneming van meer dan 1200 overhemden hebben zij de fabriek weer verlaten. De recherche heeft een onderzoek ingesteld; wij hopen ,van harte, dat zij er spoedig in zullen slagen, 'de kostbare goederen te achterhalen en de daders achter slot en grendel te plaatsen. Op Zaterdag 22 Juni a.s. zal een reü nie worden gehouden van alle oud-leer lingen der Helderse Handelsschool. Het ligt in de bedoeling, des middags een receptie te houden in Casino, en des avonds een soirée-dansante met mede werking van oud-leerlingen. De daarop volgende Zondag zal zo mogelijk een wandeling naar Huisdui nen worden gemaakt, waarbij een be zoek zal worden gebracht aan het bad paviljoen. Eventueel zal nog de school worden bezocht. De meeste oud-leerlingen zijn reeds schriftelijk uitgenodigd door de reünie- commissie, bestaande uit mej. Jupith Stasse en de heren ^nthony van Kam pen erv Herman Nypels Jr. Zij, die nog geen uitnodiging ontvingen kunnen hier van bericht zenden aan het secretariaat, Zuider Amstellaan 121 I, Amsterdam. Wij kunnen mededelen, dat de animo voor déze reünie reeds groot is. MOTORRIJWIEL EEN STRAATJE OM. De eigenaar van een motorrijwiel kwam gisteren bij de politie aangifte doen van de vermissing van zijn rij wiel, dat hij enige ogenblikken onbe heerd voor een café had laten staan. Weinige uren later kon hij met een glunder gezicht komen vertellen, dat zijn karretje weer terecht was. De Drie Morali's op 't oorlogspad. In Alkmaar werd jongstleden Zater dag een feestavond gehouden door de Alkmaarse motorclub, waarbij o.a. me dewerking werd verleend door .de Helderse amateur-acrobaten „De drie Morali's". Hun optreden werd beslo ten met een collecte ten bate van het Ned. Rode Kruis, waarvan de op brengst was f 118. Dit is voor ons aanleiding om onze lezers wat nader met dit acrobaten- trio bekend te maken. Het zijn drie Helderse jongelui, wier ogen geopend werden voor de noden van ons volk, en die al spoedig begrepen, dat er iets gedaan - moest worden ter leniging var die rood. Er werd contact gezocht met het Ned. Rode Kruis, welke instelling reeds zoveel voor ons volk heeft ge daan, zowel voor als na de bevrijding. Hei resultaat was, dat deze talent volle jongelui besloten, belangeloos hun medewerking te geven aan aller lei feestavonden, welke in de kop .van Noord-Holïand gehouden worden, met als enige voorwaarde, dat na afloop een collecte wordt gehouden, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt- van het Rode Kruis. We willen U een klein overzicht ge ven van hetgeen tot heden toe is be reikt. In Wieringerwaard was de op brengst f 366; 't Zand f 250; Wieringen f 397; Breezand f 751; Schagen f 460; Buurtver. Tuindorp f 158; Spoorstraat f 108; Loodsgracht f 65; Sluisdijkstraat f 50; Wilhelminastraat f 53; Wagen straat f 53; Tivoli-theater f 1005 en voetbalvereniging „Atlas" f 86. In to taal bijna f 4000, we.'ke bedragen ge heel zijn afgedragen aan den voorzit ter van het Rode Kruis, afd. Den Helder Verder verlenen de drie Morali's ge heel belangeloos hun medewerking bij ontspanningsavonden voor militai-, ren in kazernes, forten en cantines, e.d In aanmerking genomen, dat deze jongens hard moeten werken, 's avonds in hun vrije tijd trainen en overigens zelf de kosten dragen van transport, kleding enz.,mag een woord van waar dering ons inziens niet achterwege blijven. Op 15 Juni as. zal te Amsteraum &en tentoonstelling worden gehou den on marine-gebied. In deze ten toonstelling, die georvaniseerd werd door de Koninklijke Marine, zal men èen overzicht, kunnen krijgen van hetgeen de Kon. Marine in de jaren ■19401945 heeft gepresteerd. De voorzitter van het hoofdstembureau in Kamerkieskring X Den Helder maakt bekend, dat ter secretarie der gemeente Den Helder voor een ieder ter inzage Is nedergelegd het proces verbaal der zitting van genoemd hoofdstembureau, gehouden op heden, waarin zijn vastgesteld: Het aantal stemmen op ieder der can- didaten uitgebracht en b. De som van de aantallen stemmen, bedoeld onder a. DEN HELDER, 20 Mei 1946. Naar „Trouw" verneemt zak H.M. ka nonneerboot „Van Speyck" op 4 Juni in dienst worden gesteld. De „Van Speyck" behoorde tot de drie kanonneerboten, die ip 1940 in aanbouw waren, doch door de Duitsers werden geroofd. Het schip is na de bevrijding in Noorwegen opge spoord en naar Den Helder gebracht, waar het bedrijfsklaar werd gemaakt. De „Van Speyck" zal een bemanning van 99 koppen krijgen, o.w. 7 officieren. De oude kanonneerboot „Van Speyck" is voor sloop verkocht. Wat brengt de radio? VOOR WOENSDAG 22 MEI. HILVERSUM I. VARA: 15.00 Voor de jeugd. 17.30 NVH. 18.30 Program ma voor de Nederl. Strijdkrachten. T9.00 Vraaggesprek. VPRO: 19.30 Derde lezing over de openbaring van Johannes. VARA: 20 00 La boite joujou. 21.10 The Ram- blers. 21.40 Naamloze helden. 22.45 Gees telijk leven. 23.15 Dansmuziek door Glenn Miller. HILVERSUM II. NRCV 16.15 Knapenkoor. 16.45 Voor jongens en meisjes. 17 30 Patricia Rossborough. 18.30 Rijk over zee. 19.20 Met band en plaat voor U paraat. 19.30 Engelse les voor be ginners. 20.20 De kunst gaat door het vrije land. 21.10 Oorlog en godsdienst bij de Assyriërs. 22.30 Vrij en blij. 23.50 Schriftlezing. De openlucht-zwembaden zijn weer geopend. Er is echter heel wat moed voor nodig, om de sprong in het natte element te wagen. hruk: Dagblad v. Noord-Holland N.V WETSONTWERP INGEDIEND. Teneinde te komen tot een verjonging van de korpsen marine-officieren door gunstiger bevorderingsmogeUjkheden voor daartoe geschikte jongere officieren, heeft de minister van Marine ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de „Bevor- deringswet voor de Zeemacht 1902" en de „Pensioenwet voor de Zeemacht". Het ligt in de bedoeling om bij de be vordering tot de rangen van kapitein luitenant-ter-zee en hoger, welke bij keuze geschiedt, een strengere selectie toe t3 passen, ten einde bevordering voor lei dende functies te beperken tot de meest geschik^en onder de officieren. Voor hen, die door het feit, dat zij niet voor bevordering in aanmerking zijn ge komen, niet meer met opgewektheid hun dienst kunnen verrichten, wordt het mo gelijk gemaakt om uit de zeedienst op verzoek te worden ontslagen onder toe kenning van dadelijk ingaand evenredig pensioen. Voorwaarde: ten minste 20 jaren werkelijke dienst en verplichting na het ontslag nog ter beschikking van de Kon. Marine te blijven tot de leeftijd van 51 jaren. Het verzoek om ontslag kan worden geweigerd, indien het belang van den dienst zich hiertegen verzet. Er zal naar worden gestreefd, dat de enkelen, die bestemd zijn voor vlag-officier deze rang reeds zullen bereiken op ongeveer 50-jarige leeftijd. Het in te voeren dadelijk ingaand even redig pensioen kan ook worden toegeken aan onderofficieren boven de rang van korporaal. Ten einde het mogelijk te maken om de gepensionneerden na het einde va hun verplichting tot dienst bij het rese^ personeel der zeemacht, in tijd van 001 oorlogsgevaar of andere buitengew omstandigheden weder in actieve te kunnen herstellen, zijn een de Bevprderingswet voor de z- 1902 en een artikel van de Pensioe voor de Zeemacht aangevuld door G. TH, ROTMAN. 31. „Harder Harderl" rie pen we. Maar de groente boer zei, tot onze teleur stelling: „Het zal niet gaan, want ik moet hier deze zijweg in en jullie moeten dus maar afstap pen!" O foei, hoe akelig, en dat juist op het laatste nippertje! Maarhoera! Tot onze grote blijdschap zagen we, dat ook de vrachtrijder van zijp fiets stapte en een café binnen ging, dat aan de weg stond. 32. Wij holden er heen, terwijl de groentewagen de zijweg insloeg. Voor zichtig - gluurden we naar binnen door de ramen van het caféjawel hoor, daar zat hij, met 'n grote kop koffie voor zich. De bloempot stond op het ta feltje bij hem. „Zullen ve naar binnen gaan?" fluis terde ik. Bevend van angst slopen we naar de deur en openden die.... Ting! zei de bel.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2