't Rode Leger heeft Azerheidsjan verlaten Vrijwilligers voor repatrieringsschepen Huishuren te hoog! Dr. Hirschfeld gaat heen Overweldigende onivangsi van hei Prinselijk Paar in Zwiiserland De Prinses dankt het volk dat hielp Soort. Evacuatie door de lucht uit Midden-Java De reserves voor het Ned. Elftal De muis, die een berg baarde Van Mook over Indonesië De Perzische regering heeft officieel medegedeeld, dat het Rode leger Azer heidsjan op 6 Mei de overeengeko men datum heeft verlaten, volgens door dè regering ontvangen berichten. Radio-Tebris maakte Dinsdagavond geen melding van botsingen doch be perkte zich tot het uitzenden van bin nenlands nieuws, wiaarbij onder meer werd vermeld, dat het democratische kabinet van Azerbeidsjan bijeen is ge weest en „de lopende zaken" heeft be sproken. De zender maakte ook mel ding van de arrestatie van drie rechts georiënteerde politici döor de regering van Teheran. Naar aanleiding van de oproep om personeel voor het halen van evacuée's uit Nederlands-Indië met de schepen Bloemfontein en Klip fontein, wordt gemeld, dat zich zo_ veel vrijwilligers hebben gemeld" dat beide schepen volgeboekt zijn. De Bloemfontein is reeds Zaterdag middag naar Nederlands-Indië ver trokken. Nieuwe aanmeldingen kun nen niet meer in behandeling wor_ den genomen. M.T9.S -ERS DOSSEN SCHEPEN. Maandag zijn leerlingen der hoog ste klassen van de M.T.S. te Eind hoven en Tilburg naar Rotterdam vertrokken, om daar gedurende enige dagen behulpzaam te zijn bij het lossen van schepen. De prijscontrole in April. De prijscontrole heeft in April ruim 4000 processen-verbaal opgemaakt. Spe ciaal het aantal processen-verbaal op het gebied van hu'shuren en pension tarieven neemt toe. Ruim 3500 zaken werden berecht. In 37 gevallen werd het bedrijf gesloten. Eervol ontslag verleend. Van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, dat de ministers van Han del en Nijverheid, en van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning op 10 Mei j.1. eervol ontslag met wachtgeld hebben toegekend aan dr. H. M. Hirschfeld, secretaris- géneraal van de voormalige depar tementen van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van Landbouw en Visserij. NEDERLAND DANKT DE B.B.C. Vrijdag 24 Mei a.s. zal in het program ma van de Engelse „Home Service" na het nieuws van 18 uur een reportage worden uitgezonden van de aanbieding der plaquette van het comité „Neder land dankt de B.B.C." door den Neder landsen ambassadeur te Londen. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben Dinsdag een rondrit door de stad Bern gemaakt, die deed denken aan de overweldigende ont vangst, die maarschalk Montgomery hier drie maanden geleden te beurt viel. Langs de oude wegen „door erebogen gemarkeerd en rijk gepa- vavoiseerd, had een geweldige menigte een haag gevormd en overal klonk „leve Prinses Juliana, leve Nederland" als de wagens voorbij reden. Veryolgens werden de hoge gas ten officieel ten stadhuize ontvan gen door de staatsraad en de Bern- se gemeenteraad. Daar werd hun een erewijn aangeboden, terwijl kinderen in de klederdracht van de streek, volksliederen zongen. De Prins en de Prinses konden hun aandoening en blijdschap niet ver bergen bij een zo vriendelijke ont vangst. In de voormiddag vloog Prins Bernhard zelf in een Zwitsers vlieg tuig, van het type „Pelikaan", over de hoofdstad, waarbii hij werd ver gezeld do.or den staatsraad M. Celio, chef van het ministerie van - Poste rijen en Spoorwegen. Om 1,30 uur gaven Prinses Ju liana en Prins Bernhard een lunch in het Nederlandse gezantschap ter ere van de bondsraad. Een schilderij van Nederland. Des middags op een receptie, die de Prins en de Prinses in het Neder landse gezantschap hielden, heeft Prinses Juliana aan de Bondsraaa, die vertegenwoordigd werd door den president, M. Kobelt. den vice- president, M. Etter en den minister van Buitenlandse Zaken, M. Petit- pierre, een geschenk overhandigd vit naam van de Nederlandse rege- ring^ Het is een schilderij van den Nederlandsen meester Jan van Goyen. dat een Rijnlandschap voor stelt. In de bovenrand van de lijst is de volgende inscriptie aange bracht „Geschenk van de Neder landse regering". Rede van Prinses Juliana. Bij het overhandigen van het ge schenk van de Nederlandse rege ring voor Zwitserland aan de ver tegenwoordigers van, de Bondsraad heeft Prinses Juliana een rede uit gesproken, die Dinsdagavond door de Zwitserse radio is uitgezonden en waarvan wij hier de belangrijk ste gedeelten laten volgen: „Er bestaat een Hollands spreek woord: In de nood leert men zijn vrienden kennen. In de uiterste nood, waarin wij hebben verkeerd, hebben wij de waarheid van dat gezegde kunnen constateren. N,u ik het geluk heb mij in Zwitserland te bevinden, ontmoet ik overal harte lijkheid en medeleven. De daad werkelijke hulp, die gij ons verleend hebt, vindt haar oorsprong in het Voetbal. Het Prinselijk Paar zal njuens zijn bezoek aan Zwitserland verblijf houden op het prachtige, uit 1782 daterende landgoed „Lohn" bij Kehratz. De woonkamer van het buitengoed. In het Amsterdamse havengebied zijn uit verschillende delen van het land troepenafdelingen aangekomen. De manschappen zullen, indien nodig, assis tentie verlenen bij het lossen der schepen. begrip, dat uw bevolking voor een broedervolk heeft. Als één man hebben uw talrijke kantons zich verenigd om uw vrienden te hulp te komen. Gij stond klaar, zonder ophef, zonder dat men u er om ge vraagd had. En zelfs bijna voordat het practisch mogelijk was ons te hulp te komen, is een vrienden hand uitgestoken, een Zwitserse hand. Uw brood bevond zich op onze tafels, in de noodkerken, die gij ons gestuurd had, werden dank diensten gehouden". Prinses Juliana dankte zeer in het bijzonder de „Don Suisse", het In ternationale Rode Kruis, het Zwit serse Rode Kruis, benevens alle particuliere organisaties en Zwit serse particulieren, die de handen ineen geslagen hebben ten bate van Nederland De talrijke internationale con gressen, die in Zwitserland werden Georganiseerd, hebben ook aan de Nederlandse deelnemers de gele genheid voor een heilzame ont spanning gegeven. Prinses Juliana eindigde met deze ■woorden-: „Als spontaan en symbo lisch bewijs van de gevoelens van levendige en warme erkentelijkheid van het Nederlandse volk voor al die blijken van oprechte sympathie en hartelijke broederschap hebben wij allen uw vlag gegroet, die zich overal bij onze bevrijdingsfeesten ontplooide en waarvan de luister voor immer in onze harten zal worden bewaard". Vertrek van Britse troepen. Batavia, 21 Mei (Anp—Aneta). Heden zijn weer 200 geïnterneerden per vliegtuig uit Soerakarta geëva cueerd. Onder deze bevonden zich een aantal Europese Nederlanders, die uit hoofde van hun leeftijd voor de dienstplicht in aanmerking kun nen komen. Eveneens zijn weer 300 man En gelse troepen scheep gegaan, met het doel Java te verlaten. Naar de KNVB ons mededeelt, zijn voor het Nederlands elftal als re serves voor de wedstrijd tegen België op 30 Mei in Antwerpen de vol gende spelers aangewezen: v. Raai te (bl. wit); Caldenhoven (DWS); v. Buitenen (HDVS); Schijvenaar (EDO); Bergman (Bl. Wit) en En gelman (Quick) N.) MOTORRACES TE HOORN. Op 2e Pinksterdag, 10 Juni a.s, zullen te Hoorn in het Julianasport- park de eerste motorraces in het nieuwe seizoen worden gehouden. De wedstrijden worden georgani seerd door de VW te Hoorn, onder auspiciën van de KNMV. De Ned. Spoorwegen verlanen medewerking door het inleggen van extra treinen vanuit Ame+oTv4am en Alkmaar. De Amerikaanse nieuwsdienst in Duitsland meldt, dat <ïe militaire Sowjet- autoriteiten, «ie eerste Duitse filmmaat schappij in Babelsberg hebben gemachtigd haar werkzaamheden te beginnen. 100.000 voor het Indische kind. Zoals de Indische jeugd haar „Maandagmorgen-cent" kende, ont stond in Nederland kort na de be vrijding op initiatief van de stich ting „Het Nederlandse kind ^elpt het kind in Indonesië", waarvan het secretariaat is gevestigd bij het on derwijsbureau van het Indisch In stituut te Amsterdam, de „Maandag morgen-cent" van het Nederlandse kind. De Nederlandse schooljeugd werd verzocht iedere week een cent te storten ten behoeve van de kinderen overzee. Op deze wijze is thans na enkele maanden 100.000.bij el kaar gebracht. Donderdag 23 Mei a.s. des namid dags 3 uur zal met enige plechtig heid aan het hoofdbestuur van het Nederlandse Róode Kruis, Prinsesse- gracht 27 te Den Haag, dit bedrag ten behoeve van de Oost-Indische Kamer van het Nederlandse Rode Kruis worden overgedragen (Vervolg van pagina 1). Zo spoedig mogelijk zullen boven- dien met de Ifido-Chinese en de Indo- Arabische bevolkingsgroepen samen- sprekingen worden gehouden. De on derhandelingen kunnen wellicht in de tweede helft van Juni een aanvang nemen. „Indonesië zal iets anders zijn dan Nederlands-Indië, evenals het heden daagse Azië geheel verschillend is van dat van gisteren. Het is een dringende eis, dat wij de traditionele opvat tingen laten varen, indien wtj ons niet geplaatst willen zien voor onaangena me feiten. Een volledige breuk met het verleden betekent dit evenwel niet en hoe sneller wij er in slagen de blij vende en waardevolle elementen van het verleden met de eisen van de nieuwe tijd te verzoenen, des te eerder zullen wij in staat zijn aan de weder- opbouw ie beginnen. De meerderheid van het Nederlandse volk erkent de wenselijkheid en de noodzaak van een stelselmatige e\ o- lutie en van zelf-regering in Indone sië. Van een Nederlandse regering kan geen herstel van het oude koloniale systeem worden verwacht. In Sjhanr vindt men een vertegenwoordiger van 'n georganiseerd en= verantwoordelijk nationalisme, dat op Java en in een aantal gebieden daarbuiten, zijn aan hangers bezit". Dr. Van Mook beeindigde zun rede met te zeggen, dat er in het nieuwe Indonesië een behoorlijke plaats zal zijn voor alle Nederlanders, die de ge« wijzigde verhoudingen begrijpen ea aanvaarden.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 3