HELDERSCHE COURANT AFGEWEZEN Amsterdamse zeelieden staken door De spoorwegstaking in Amerika begonnen Iran geheel door de Russen geëvacueerd NIEUWSBLAD VOOR DEM HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Nederlandse schepen verlaten niet-gelost Antwerpen komen naar onze havens en Slag voor België Weerbericht. Regering requireert vliegtuigen en schepen Moskou meldt „Binnenlandse" opstand in Azerbeidsjan Het Prinselijk Paar in ons laiw terug 't Menselijk zenuwstelsel op de film H.M. de Koningin ontvangt de fractievoorzitters Scheveningse haringvloot uitgevaren yj^ïJDACr 24 MEI 1929. 79c Jaargang No. 9749. tw.H'liA VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon 1345, Den Helder. Directeur: 8. KONING. Hoofdredacteu*J J. BIJLSMA. N.V. Uit®. Mij. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 3.00 Gironummer 16066, N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. Donderdagavond vergaderden de sta kende zeelieden in gebouw Frascati te Amsterdam. Besloten werd de staking voort te zetten, totdat aan de laatstge- formuleerde eisen zou zijn tegemoet ge komen. Deze eisen zijn: geen rancune, zitting van zeelieden in de contactcommissie tot onderhandeling over de loon- en arbeidsvoorwaarden, de pool, weduwen- en wezenpensioen enz. en mede onder tekening door de ET"" afd. transport van de nieuwe C.A.O. Getracht zal worden ook de arbeiders in het vervoer per as en de binnen scheepvaart ertoe te brengen geen „be smet" werk te verrichten. Een begin va nsolidariteitsstaking bij deze arbeiders openbaarde zich reeds 's middags, toen een schuitenvoerder De eisen van de EVC zijn afgewe zen door de Raad van Bestuur in de Zeevaart. Men heeft zich niet laten verleiden, aan de prestige-kwestie van de Eenheidsvakcentraie toe te geven. Dat is verstandig. Vandaag komt men met deze eis en morgen met een andere. En wanneer deze eisen billijk zouden zijn, zou er al les voor te zeggen zijn, ze te over wegen en eventueel in te willigen, maar wanneer die eisen geen enkele redelijke grond hebben is het goed, een positief standpunt in te nemen en ze af te wijzen. Naar het middel staking mag al leen gegrepen worden als alle an dere pogingen om tot overeenstem ming te komen hebben gefaald. En daarvan was hier geen sprake. De zeelieden hadden een loonsverho ging van meer dan 100 procent van het loon van vóór de oorlog De be taling van onze koopvaarders was daardoor op een zeer redelijk peil gekomen en daarvan waren de orga nisaties van de zeelieden zelf over tuigd. Alleen de Eenheidsvakcen trale, die bij de onderhandelingen geen woord had meegesproken, trachtte door middel van de staking (daar zijn helaas altijd nog wel ele menten voor te vinden) eisen inge willigd te krijgen, die zij stelde. En daarin zijn nu de werkgevers niet getrapt. Deze actie van de commu nistische organisaite is dus op een fiasco uitgelopen. De staking is aan het verlopen; er zijn zoveel vrijwil ligers, dat de lossing en het laden van de schepen normaal verloopt. De stakers krijgen het onprettige gevoel, dat ze bij de neus genomen zijn en ze zullen straks aan de slag gaan. Dat het tot lering zij en de arbeiders zich niet opnieuw laten Zie vervolg pag. 3. VRIJ WARM. Weersverwachting, geldig tot Vrij dagavond: Overdag over het geheel zonnig weer. In de namiddag kan hier en daar een onweersbui verwacht wor den. In de Noordelijke provincies tijdelijk nog vrij krachtige Oostelijke wind, overigens meest matige wind uit Noord-Oostelijke richting. 25 Mei: Zon op: 4.33. Onder: 20.40 Maan op: 2.41. Onder: 13.18 van de rederij „Koppe" het vervoer weigerde van goederen. die van een boot kwamen, welke door militaüren werd gelost en op grond daarvan werd ontslagen, waarmee alle werknemers van deze rederij het werk neerlegden. Van de zijde der vaste arbeiders zijn nadien enkele algevaardigden met de directie gaan praten en, naar wij ver nemen, zullen deze vandaag normaal aan het werk gaan. Enige leden van het personeel, die aangesloten zijn bij de EVC, lieten zich aldus uit: „Die zullen misschien geen „besmet" werk willen doen, maar ko men daar toch nooit onderuit. En wat moeten wij nu doen?" In de haven van Antwerpen. De werkweigering op de Nederlandse schepen in de Antwerpse haven duurt voort, ondanks de pogingen van overhe den en vakbondleider om de betrokken havenarbeiders tot hervatting van het werk aan te zetten. Slechts me behulp van losse werklieden kon aan het werk van de „Java" en de „Hada" begonnen worden. Intussen hebben de Nëderlandse schepen „Aalsum", „Hercules" en „Van der Vapelle" de haven verlaten naar Amsterdam ol Rotterdam om ge lost te worden gezien aldaar het werk gedeeltelijk hervat werd. De „Aalsum" had een lading van 2.000 ton goederen voor België, terwijl de „Van der Vapelle" uit Belgisch-Con- go 5.000 ton goederen voor België en 1000 ton voor Nederland aan boord had. Het vertrek van deze schepen bete kent een aanzienlijk verlies voor de Antwerpse haven en ook de economi sche heropleving van het liand wordt er door geschaad, daar verschillende dezer schepen ook goederen zouden in slaan en de Belgische uitvoer tldus ge troffen wordt. Japanners worden te werk gesteld in Batavia. De Jappen bezig met herstel- werkzaamheden in de straten van Batavia. New-York, (Reuter). - Donderdagavond is de staking van het spoorweg personeel in de V. S. begonnen. 250.000 man z(jn hierbij betrokken. Het bureau voor het transportbedrijf der V. S. heeft in verband met de staking het vervoer van niet belangrijke lading verboden, opdat het noodzake lijkste voedsel en de post getransporteerd zullen kunnen worden. Treinen voor het vervoer van troepen, van zieken en van melk schijnen niet in de staking betrokken te worden. De regering heeft, om te trachten het lamleggen van de industrie en stag natie in de voedselvoorziening te voorkomen, vliegmachines, vrachtauto's en schepen gerequireerd. Volgens een woordvoerder van de Machinistenbond is er weinig kans op, een vergelijk. In het Witte Huis werd gisteren nog onderhandeld. Washington, (AFP). - De conferentie in het Witte Huis tot bijlegging van het conflict is gisteren verdaagd, zonder dat men tot enigerlei beslissing was gekomen. Londen, (Reuter). - Radio-Moskou heeft Donderdagavond een mededeling van het hoofdkwartier van het Transkaukasische militaire district omgeroepen, waarin wordt medegedeeld, dat de /evacuatie van de troepen van het Rode Leger uit Perzië op 9 Mei voltooid was. Engeland wil onderzoek in Noord-Perzië. New-York, (Reuter). - Naar gezag hebbende kringen te New-York ver klaren, verwacht men dat de Britse delegatie bij de Veiligheidsraad het Amerikaanse voorstel voor een onder zoek namens de Veiligheidsraad naar de situatie in Noord-Perzië, indien er geen voldoende inlichtingen uit Teheran be schikbaar zijn, zal steunen, wanneer de Veiligheidsraad wederom het Perzische probleem gaat bespreken. Opstand in Azerbeidsjan. Teheran, (Reuter). - Volgens onbeves tigde berichten is in sommige delen van Azerbeidsjan een opstand uitgebroken van elementen, die gekant zijn tegen de democratische partij, die de regering in die provincie van Perzië in handen heeft. De berichten zeiden, dat de op stand nog steeds in volle gang was. Volgens het blad „Setareh" zijn de gevechten tussen de Perzische rege ringstroepen en de democratische strijd krachten geëindigd. Donderdagavond om 18.30 uur zijn H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bern- hard na een zeer gunstige vlucht van ongeveer twee en een half uur op Soes- terberg geland. Omstreeks vier uur was de terugtocht vanaf het vliegveld Cointrin bij Genève aanvaard. Ook ditmaal bestuurde de Prins het toestel weer zelf. De Prins en de Prinses hebben zich na aankomst on middellijk naar het paleis te Soestdijk begeven. EXTRA BON VOOR AARDAPPELEN. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat in de week van 26 Mei t/m 1 Juni ajs. op de bonnen 236 en 736 deraardappelkaarten 1 kg aardappelen verkrijgbaar zal zijn. Kopen op deze bonnen is van Maandag 27 Mei as af geoorloofd. Volgens Radio-Moskou zjjn Sowjet- Russische geleerden er in geslaagd de werking van het menselijk zenuw stelsel te filmen. De films zullen de werking van de reuk, het gezicht en het gevoel laten zien. (Rtr.) H.M. de Koningin heeft Donderdag in verband met de kabinetsvorming de heren prof. mr. C. P. M. Roiame, voorzitter van de fractie der Katholieke Volkspartij; jhr. mr. M. van der Goes van Naters, voorzitter van de- fractie van de Party van de Arbeid; J. Schou ten, voorzitter van de Anti-Revo) u- tionnaire fractie; G. Wagenaar, voor zitter van de Communistische fractie, in de Tweede Kamer der Staten Ge neraal ter bespreking op Paleis Soest dijk ontvangen. Scheveningen. - Donderdagavond zijn vanuit de Scheveningse haven 20 mo- torloggers ter haringvangst uitgeva ren. Vandaag zullen nog 5 haringsche pen zee kiezen.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1