HELDERSCHE COURANT De Amerikaanse spoorwegstaking is beëindigd N1EUWSELAD VQOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, W1ERINGEN EN ANNA PAULOWNA Zo niet, dan had het leger de spoorwegen geëxploiteerd Weerbericht. Verkiezingen in T s j echo-SIo wakij e Besprekingen tussen Teheran ei. Tebris worden hervat Doodstraf geëist tegen twintigjarige „Schalkhaarder" Nederlandse troepen herstelden de rust Eerste Ned. Oorlogsmuseum te Overloon geopend Het dorp veranderde in 8 dagen in een tweede Caën Het Prinselijk Paar naar Amerika? Inleveringstermijn koienbonnen verlengd <3 MAANDAG «7 MEI 1948. TOe Jaargang No. 9748. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties II cent per millimeter Telefoon 8345, Den Helder. Directeur! S. KONING. Hoofdredacteur! J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg. Md. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 3.00 Gironummer 16066, N.V. Drukker!) v.h. C. de Boer Jr. taMi Washington, (Keuter). Naar Reuter uit Washington meldt, is het conflict bij de Amerikaanse Spoorwegen geregeld. De twee vakverenigingen, die de 250.000 stakende Amerikaanse Spoorweg arbeiders vertegenwoordigen, hebben aangeboden onmiddellijk hun mannen naar het werk terug te zenden, aldus werd Zaterdag te New-York medegedeeld. Het aanbod werd gedaan in een brief aan president Truman van de presidenten der beide vakverenigin gen Johnston van de vakvereni ging der machinisten en Whitney van de broederschap van het trein personeel. Zij verklaarden hierin, dat zij de mannen bevelen het werk te hervatten op basis van het compromisvoorstel van president Truman. Steelman, adviseur voor arbeids zaken van den president, deelde mede, dat de Amerikaanse spoor wegstaking geëindigd was. Hij zei- de, dat de spoorwegmaatschappijen en de arbeidersorganisaties tot over eenstemming waren gekomen, waar bij een loonsverhoging van 18% cent per uur en een uitstel van wijziging van arbeidsvoorschriften van een jaar werd overeengekomen. Deze mededeling werd gedaan korte tijd nadat Truman zijn rede in het con gres was begonnen. Het normale treinverkeer is met ingang van 0 uur Zondagmorgen be gonnen. Voor Truman zijn rede in het congres onderbrak om het einde van de staking mede te delen, had hij reeds verklaard: „Tenzij de spoorwegen weer bemand worden door de stakende arbeiders, zal ik deze spoowegen onmiddellijk door het leger doen exploiteren. Dit is niet langer een geschil tussen werk nemers en werkgevers. Het is nu eeh staking tegen de regering zelf". Truman deed een beroep op het con gres alle medewerking te verlenen aan een stakingswetgeving, die het staken tegen de regering onmogelijk moet maken. Bananen uit West-Indië. In de Rot terdamse haven is het eerste schip met West-Indische bananen aangekomen. Het wordt gelost door militairen en vrijwilligers. KOELER. Weersverwachting, geldig tot Maan dagavond: Zwaar bewolkt met regen en hier en daar nog onweer. Aanvankelijk zwakke, veranderlijke wind, in het Zuiden 'van het land later uit Wes telijke richtingen. Koeler. 28 Mei: Zon op: 4.30. Onder: 20.44 Maan op: 3.35. Onder: 17.28 De staking der Amerikaanse mijnwerkers is Zaterdagnacht offi cieel hervat, nadat geen overeen stemming was bereikt tussen de mijn werkers vak verenigingen en de werkgeversorganisatie. Naar aanleiding van het einde der Amerikaanse spoorwegstaking merkt de „New-York Times" op, dat ar- beidersconfiicten de democratie kunnen vernietigen. HOE DE SLOWAKEN STEMDEN. PRAAG. - Uit Bratislawa, de hoofdstad van Slowakije, wordt gemeld, dat volgens de resultaten uit de eerste 26 plaatsen 80% der stemmen werd uitgebracht op de partij der rechtse democraten. Op de tweede plaats komt de communistische partij. DE ONTRUIMING VAN MANDSJOERIJE. De Chinese minister van Buitenlandse Zaken heeft vandaag meegedeeld, dat de Sowjettroepen op 17 Mei Mandsjoerüe hebben ontruimd. Volgens radio Tebriz zullen de onderhandelingen tussen de delega tie van Azerbeidsjan te Teheran en de centrale regering van Perzië, die veertien dagen geleden in een im passe geraakt worden, binnen en kele dagen te Tebriz worden hervat. Tegen den 20-jarigen Eppe Ocsting, die na zijn politie-opleiding te Schalk haar toegetreden was tot de „Griine Po lizei" en als zodanig deel had uitgemaakt van het vuurpeleton, dat op verschillen de plaatsen in de stad burgers neer schoot, is door den advocaat-fiscaal, m'. J. C. Donker op de zitting van de Rot terdamse Kamer van het Haagse Bij zonder Gerechtshof de doodstraf gecist. Een patrouille van het Neder lands-Indische leger, die een raz zia hield in het hoofdkwartier van de extremisten te Kolaba op Zuid- Celebes heeft documenten ontdekt, waaruit kan worden vastgesteld, dat de extremisten te Kolaba actief zijn onder leiding van 11 Japannezen, die Indonesische namen hebben aangenomen. Zij hadden wapenen ontvangen uit Japanse voorraden. De bevolking heeft dank betuigd aan het Nederlands-Indische leger, dat er in slaagde rust en orde in bijna het gehele gebied te herstel len. Een aantal bandieten loopt nog vrij rond. V Het jacht „Piet Hein", het huwelijksgeschenk van het Nederlandse volk aan het Prinselijk Paar, dat door de Duitsers werd geroofd en naar Duitsland werd gebracht, vertoeft thans weer in de Six-haven te Amsterdam, waar het sohip grondig onderhanden wordt genomen om, zo mogelijk nog deze zomer gereed gemaakt te worden voor de ontvangst der Prinselijke Familie. In Overloon, het Nederlandse Caen, op de plaats, waar in September 1944 een der hevigste veldslagen van de jongste oor log is geleverd, werd Zaterdag onder grote belangstelling het eerste Nederlandse oor logsmuseum geopend, dat de betekenis heeft van een nationaal monument, een bezienswaardigheid en een pelgrimsoord voor het gehele volk. De veldslag bij Overloon begon op 27 September 1944 op de dag, waarop de Duitsers de evacuatie van de burgerbevol king gelastten. De Engelse artillerie open de de gevechten, waarna tanks van de 7e Amerikaanse tankdivisie, welke hiertoe speciaal vanuit Elzas Lotheringen naar Overloon was gecfirigeerd, probeerden de Duitse stellingen te bestormen Gedu rende acht dagen woedde hier een tank slag van een formaat, zoals nergens an ders in Nederland. Duitse versterkingen bleven echter Overloon binnenstromen, waardoor de vijand zelfs In staat was di verse tegenaanvallen te doen. Op 11 Oct. 1944 kwam cfe derde Britse infanterie divisie, bestaande uit de 2e en 79ste Britse pantserdivisies op het front. Met ondersteuning van artillerie, typhoons en medcumbombers werd het Duitse front aan alle zijden aangevallen. Door taaie strijd is Oost-Brabant be vrijd na een vreselijk huis aan huis ge vecht. De opruiming van Duitsers in de bossen rond het cïorp vorderde echter nog verschillende dagen. Sedert die dag heette Overloon bij vriend en vijand het tweede Caen. Het Engelse artillerie bombarde ment op 12 October, toen meer dan 100.000 granaten op het ongelukkige dorp neer kwamen, heeft hiertoe veel bijgedragen. Naar het museum. Zo staat het Overloonse Museum op his torische grond, op de grond van een van Nederlands grootste slagvelden. Om drie- uur trok de stoet van autoriteiten en ge nodigden door het Museumpark, langs grimmige tanks en ander oorlogstuig, langs de met bloemen beplante heuvel, waar een houten kruis boven een sym bolisch graf de doden eert, die hun leven gaven, naar het museumgebouw. Generaal L. G. Whistier, C.B. D.S.Ci, bevelhebber van de derde Britse infante rie divisie, werd vertegenwoordigd door brigadier D. Brown C.B., terwijl de wnd. commandant van de 53ste Welsh Division waaronder vele troepen, die destijds te Overloon vochten, thans ressorteren, bri gadier Fairbanks met tal van officieren en manschappen, de plechtigheid bij woonden. Een Engelse militaire kapel zette, te zamen met het militaire muziekcorps van de gezagstroepen Brabant Oost, de plechtigheid muzikale luister bij. Van Ne derlandse zijde waren o.a. aanwezig mi nister Beel, de wnd. commissaris der koningin in de provincie Noord-Brabant, jhr. J. Smits van Oyen, ritmeester G~ -t- sema, namens prinses Juliana en prins Bernhard, luitenant-generaal A. Q. H. Dijxhoorn, namens den minister van oor^ log en vele anderen. Na de autoriteiten een welkom te heb ben toegeroepen, zeide de burgemeester; „Heeft elk museum zijn betekenis, door dat het ons toont datgene, wat in het verleden is gewrocht, wel zeer in bet bijr zonder is dit het geval met dit oorlogs museum, dat ons herinnert aan het nabije verleden, een verleden van de grootste historische betekenis, een verleden ook, dat ons herinnert aan het vreselijke leed van vijandelijke bezetting en oorlog, maar tevens aan de vreugde der bevrijding. Nadat de burgemeester o.a. tal van Ne derlandse instanties de dank van he$ stichtingsbestuur had, overgebracht, be sloot hij met de wens, dat dit oorlogs-? museum aan de komende geslachten d$ verschrikkingen van de oorlog zal tonen en daardoor een pleidooi zal zijn voor de vrede. Tot slot van de plechtigheid had op het terrein een treffende bloemenhulde plaats, waarbij allen, die hun leven gaven tijdens de strijd in Overloon, werden her-r dacht in een gloedvolle rede van kapelaan Hurkmans te Vierlingsbeek, welke rede door zang en een kranslegging een pak-r kende omlijsting kreeg. Door generaal Brown was tevoren namens de derde di-» visie op het symbolische graf een krans gelegd. New-York, (ANP-Aneta). - Tijdens een in de Nederlandse Club alhier gegeven diner heeft de heer Wilson, publicity-manager van de K. L. M„ medegedeeld, dat prinses Juliana en prins Bernhard voornemens zijn over enig tijd een bezoek te brengen aan ae Ver. Staten. 's-Gravenhage. - Het Centraal Distri butiekantoor deelt mede, dat de termijn, binnen welke de aangewezen bonnen 60 B.V. en 61 B.V. der brandstoffen- kaarten T. 606 bU de kolenhandelaren moeten worden ingeleverd, tot nader aankondiging is verlengd. „DE NEDERL. KOOPVAARDIJVLOOT" Dinsdag 4 Juni tussen 19.45 en 20 uur, over Hilversum 1, zal de secretaris-ge neraal van het ministerie van Scheep vaart mr. J. J. Oyevaar, een toespraak houden over de Nederlandse -koopvaar dijvloot.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1