Onze Helderse toneel- en concertzaal Stadsnieuws Het „Casino" een jaar na de bevrijding Waarschuwing De lezing van den heer Van Hasselt Feestavond zestig-jarig bestaan Chr. School Tijdrede van Ds. Bik r T„ HET VERHAAL VAN MIENTJE EN SAARTJE PEPERNEUT We hebben Zaterdag in ons verslag van de „Harmonie"-voorstelling al iets geschreven over de verbetering, die de Casino-directie had aangebracht in de beschikbare kleedruimte. Tot voor kort sou het een absolute onmogelijkheid geweest zfln, om met een dergelijk groot corps van uitvoerenden een behoorlijke avond te geven, om de dood-eenvoudige reden, dat de kleedkamers op een dergelijke „invasie" geenszins berekend waren. Het is een uitstekende gedachte geweest, om de ruimte onder het toneel nu voor dat doel geschikt te maken. En zo werd dan inderdaad de mogelijkheid geschapen, om zonder onoverkomelijke moeilijkheden het programma vlot af te wikkelen. Wij zijn daar verheugd over, omdat wij tot nu toe vreesden, in Den Helder voorlopig geen grote gezelschappen te gemoet te kunnen zien. Niet, dat wij ontevreden zijn over hetgeen Casino ons in het eerste jaar na de bevrijding heeft gebracht. Integendeel. Wij hebben toch ettelijke goede toneelstukken kunnen zien, muziekavonden werden georga niseerd, regelmatig kon in Casino worden gedanst, terwijl daarnaast de zij het ook kleine zaal van on schatbare betekenis is gebleken voor het verenigingswerk. Verbeteringen. De bezetter heeft het oude, ver trouwde Casino aan de Kanaalweg doen verdwijnen, en het zag er toen r.aai uit, dat daarmede voor onze stad een eind was gekomen aan een goede traditie. Maar neen, gelukkig heeft Casino in het gebouw van de R. K. Volksbond een tijdelijk tehuis gekre gen, dat toch aan redelijke eisen vol doet. Niettemin streeft de Casino directie ernaar, om de accommo datie stelselmatig te verbeteren. Het was haar van den beginne af aan een ergernis, dat de vloer van de grote zaal horizontaal lag, zo dat de bezoekers op de achterste rijen dikwijls moeite hadden,- om heet gebodene goed te kunnen volgen. Nu zal daarin zeer spoedig verandering komen. Ban tweetal beunen zal worden aangebracht, waarvan de voorste (tevens de laagste) weggenomen kan worden, wanneer er moet worden gedanst. Ontegenzeggelijk zal dit een be langrijke verbetering blijken. Verder staan nog enkele kleinere wijzigingen op het programma, zo bij voorbeeld wat betreft de telefoon-aan sluiting, de toegang tot de toiletten, e.d. Ook de toneelrequisisten hebben de volle aandacht. De décors van het oude Casino zijn zonder meer niet op dit toneel te gebruiken, maar zij zul len nu pasklaar gemaakt, en zo nodig vernieuwd worden, opdat voor het ko mende winterseizoen weer een ruime keuze aan décors ter beschikking staat. O.a, kamers, bos-, zaal- en toneel décors. Dit is prettig, temeer, omdat nu de adelborsten weer in de stad z(jn en er toch al meer maritiem NIEUWE LIJSTEN. Wij ontvingen de passagierslijst van het m. s. Boisseviau dat met 1902 pas sagiers aan boord op 31 Mei i n ons land wordt verwacht. Bovendien ontvingen wij de lijst F 13 met de namen van personen, die zich in kampen buiten de geallieerde gebieden op Java bevinden. Beide lijsten liggen op ons burreau ter inzage. KRAAN VERONGELUKT. Vrijdagmiddag was men voor de ke telmakerij op 's Rijkswerf bezig een laadboom op te hijsen. De kraan, die daarbij dienst deed, bleek niet bestand tegen de daarbij optredende krachten. Op een gegeven moment sloeg de laad boom over en nam de hijsarm van de kraan in zijn val mede, waardoor deze geheel over het motorhuiskwam te liggen. Persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor, maar de kraan ls totaa. onbruikbaar geworden. 's Avonds nog is de laadboom uit het water opgevist en 's nachts werd de ongelukkige kraan weggesleept. leven is en komt Den Helder nu eenmaal de beschikking moet hebben over een behoorlijke con cert- en feestzaal, waar men zich thuis voelt. Er wordt op het ogenblik hard ge werkt aan de voorbereidingen voor het volgende seizoen. Besprekingen worden gevoerd met diverse grote to neelgezelschappen, teneinde weer te komen tot de van ouds bekende „Abonnements-voorstellingen". Ook voor de eerste maanden zijn er plan nen, bijvoorbeeld voor de feestweek, waarin een serie uitstekende voorstel lingen worden gegeven. Hieraan zul len wij te zijner tijd een apart arti keltje wijden. Het blijkt niet overbodig te zijn, om er nog eens waarschuwend op te wijzen, dat het strand en de duinen nog niet gegarandeerd mijnvrij zijn. Het lopen op het strand en in de dui nen, alsmede het zwemmen in zee en het varen met kano's is dus nog geenszins van gevaar ontbloot. Wanneer men meent, dat „het zo'n vaart niet lopen zal" en deze waar schuwing in de wind wil slaan, doet men dat geheel voor eigen risico! - BOTTER OP BET STRAND. Vrijdagavond om 7 uur moest de „Dorus Rijkers" uitvaren om assis tentie te verlenen aan de botter HD 67, die ter hoogte van Falga op het strand gelopen was. Het bleek, dat deze botter, op de thuisreis te dicht onder de wal had gevaren, zodat zij op een gegeven moment door de stroom naar de kust werd gedreven. De „Dorus Rijkers" heeft, toen zij ter plaatse was gekomen, een tros overgebracht, waarna men de botter trachtte vlot te slepen. Om pl.m. 9 uur slaagde men hierin, waarna de HD 67 op eigen kracht de haven van Nieuwediep kon binnenvaren. De schade bleek bij aankomst ge lukkig nihil te zijn. Wij vestigen nogmaals de aandacht op de lezing, die Maandagavond 8 uur in de Openbare Leeszaal zal worden ge houden over het onderwerp: ,.De Egyp tische bouwkunst", welke 'lezing zal worden geïllustreerd met lichtbeelden. Aan de zaal zijn nog kaarten verkrijg baar. De Chr. Schoolvereniging „Laat de kin- derkens tot mij komen" herdacht op 3 Mei j.1. de dag, waarop 60 jaar geleden de eerste school van deze vereniging, de „Groen van Prinstererschool" in de Ko ningstraat werd geopend. Dit feit werd Vrijdagavond gevierd in een feestelijke bijeenkomst in de Rehobothkerk. die voor dat doel in een gezellige zaal was her schapen. Voor de preekstoel was een soort toneel opgebouwd, dat op een origi nele manier door gordijnen kon worden afgeschermd. De voorzitter van de ver., de heer G. J Eylders, opende de avond met gebed en een toespraak, waarin hij verschillende historische bijzonderheden vertelde. Hij herinnerde nog aan de bezettingstijd, toen de chr. scholen eensgezind en zonder om wegen hun houding tegenover den bezet ter bepaalden, zodat deze al heel spoedig zijn pogingen om vat op het chr. onder wijs te krijgen, heeft laten varen. Zestig jaren. Daarna volgde de revue „Zestig Jaren", waarin in vijf taferelen de ontwikkelings gang van de chr. school ln Den Helder werd uitgebeeld. Het was een aardige vondst, om telkens, wanneer een bepaald jaar uit de geschiedenis der ver. moest worden voorgesteld, daarvoor een vijftal personen te laten optreden, die ln dat jaar zelf op school waren of voor de klas stonden. Dit leverde menig aardig mo ment op, en voor velen der aanwezige ouders zuilen leuke herinneringen leven dig geworden zijn. Deze revue gaf een goed beeld van de groei van het chr. onderwijs hier ter plaatse. Hoe het aantal scholen toenam tot vier, welke toename geen gelijke tred hield met die van het aantal beschikbare gebouwen. Ook thans moet men zich voor de beide lagere scho len, de opleidingsschool en de Mulo- school nog behelpen in drie schoolgebou wen Nadat allen waren getracteerd op thee met gebak, en mevr. D. den Hartogvan Dalen met pianobegeleiding van den heer G. van der Kuyl een vioolsolo had ge speeld, haalde de heer P. Riekwel op geestige wijze een serie evacuatie-herinne ringen op, waarbij de aanwezigen konden meedoen. De heer R. den Hartog, hoofd der Re- hobothschool, gaf een kort exposé over zijn bezoek aan de onderwijsvernieu wingscursus op „De Zandhoeve", gevolgd door een samenspraak voor twee dames, waarin deze hun visie op de onderwijs vernieuwing gaven. Community-Singing. Onder leiding van den heer J. Bommel werd daarna overgegaan tot „communlty- singing" van enige pittige liedjes. De heer Van der Kuyl moest flink op de piano beuken om het koor der honderden stemmen de baas te blijven. Hij had mis schien beter achter het orgel plaats kun nen nemen, hoewel dan het contact tus sen dirigent en organist wellicht onvol doende zou zijn geweest. Nogmaals een tractatie en andermaal een visoolsolo, waarna twee goede be kenden gingen voordragen. Mej. Schui- tema en de heer P. van Dalen, de pen ningmeester der ver., wisten de lachlust wel op te wekken. Vooral laatstgenoemde ontpopte zich als een goed en geestig voordrager. Daarna werd nog het woord gevoerd door den heer J. Baas, die iets vertelde van hetgeen hij zich nog herinnerde uit de dagen, dat de eerste school werd geopend en door den heer J. de Jonge, die in een originele toespraak gewaagde van de gestadige groei van het chr onderwijs Deze recht genoeglijke avond werd door den heer R. de Kok met een kort woord en dankgebed besloten. Druk: Dagblad v. Noord-Holland N.V. Voor een overvol kerkgebi ds. B. E. J. Bik, herst p°vuw Evan Luthers Predikant te Amsterda^11 de Lutherse Kerk Weezenstraat' ln tijdrede met als onderwrp: Na wereldcatastrophe". ar de MPs. Bik bepaalde zijn gehoor bij j uit t heb, Beplant remania 45 en v.n.1. dat gedeelte vierde vers „hetgeen ik gebouwd dat breek ik af, en hetgeen ik heb, dat roei ik uit". Er waait thans een geest door wereld die alle weldenkende men°® met angst moet vervullen, een naar de wereldcatastrophe. Doch s! mens wil er niet aan. De mens h zich de vrede anders voorgesteld ma!! ziet geen kans om zelf de machine in de goede richting te sturen, en het is een steeds verder afglijden van Gods woord. Gelijk God tot Baruch sprak, spreekt hij ook nu nog tot j, mensheid, maar zij wil er niet aan Vraagt men de mens, wie was Ba. ruch, dan zal het grootste gedeelte het antwoord schuldig blijven. Maar vraagt men hen. wie was Hit. Ier, Mussolini, Koos Vorrink en an. dere den mens op de tong liggende na- men, dan staan de monden niet stil Haar spreek hen niet over het God, delijke woord. Hier ligt voor een groot deel de schuld aan de kerken die hun taak niet begrepen en hopeloos ver waarloosd hebben. Naast de kerk staan dan weer de Je hovagetuigen die op hun manier ook een graantje willen meepikken met V8lse leuzen. Wat geschiedt er in de wereld, over al stakingen en arbeidsonrust, zie in ons eigen land maar naar de stakingen door de EVC uitgeroepen. Het land naar de chaos voeren is hun doel. Leidt dat naar de wereldcatastrophe of niet? De mensen verelappen meer en meer en de overheersing der Oosterse stam men nadert. Kijk maar eens naar de muziek, waar hot- en jazzklanken alle muziek verdringen. Men verslapt in alles en staat niet stil bij een zeer be langrijke gebeurtenis die onlangs in Tokio plaats vond. Daar kwamen een groot aantal Ja panners. in gebogen houding voor het paleis bijeen om hun keizer bij de ne derlaag te vertellen dat het bun speet dat zij niet meer hun best hadden ge daan Daar wordt de nieuwe macht ge vormd en onderwijl zitten in het Wes ten de machthebbers te kibbelen van de ene conferentie naar de andere. Eerst de Joden naar Palestina. De Czaar van Rusland joeg ze er reeds heen door zijn progroms, daarna Hitier door zijn medogen'oze vervol ging. Jeruzalem zal het centrum wor den en van daaruit zullen de troepen uit het Oosten het Westen overvleu gelen en de Ubermens die wij ons zei hebben geschapen zal uiteen vallen. Dan zal de „Umwertung aller Wer' ten" volgens Nietzsche plaats heb en en dit Rijk in de wereldcatastrophe ten ondergaan. Over al deze dingen ging spreker uitvoerig en op zee scherpe wijze in en wekte de aan™ zigen op zich tot hun God te wee en zich niet te laten meeslepen de slappe houding van de tegenwo dige regerende geallieerden. door G. TH. ROTMAN. 39. De roeier had de bloempot echter gezien. Hij ivoer er heen, keek er nieuwsgierig naar, bukte zich toen en pikte hem op. Wij schreeuwden uit alle macht, maar hij was te ver om ons te verstaan. Of misschien hield hij zich maar zo, omdat hij de pot liever wilde hebben. 40. Hij zette hem voor zich neer in het bootje en roeide verder, op een rij huisjes af, die aan het uit einde van de plas stonden. Wij holden langs de kant mee, zodat we spoedig he lemaal bulten adem waren, terwijl het tot overmaat van ramp nog begon t® «tortregenen ook, (Nadruk v erbodan,l

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2