Drie Helderse kunstenaars geëerd Treinverbinding Den Helder-Alkmaar en Alkmaar-Amsterdam Stadsnieuws De tentoonstelling van de Noorder Kunstkring Houdt uw kinderen niet thuis van school Clandestiene wrijfwas Watervogels I Alkmaarse Boys I Waar gaan we heen? Wat brengt de radio? Ongeval op de P.W. Ingaande Maandaq 3 Juni a.s. De treinverbinding AlkmaarA'dam v.v. Den Haag straks zonder brood? HET VERHAAL VAN MIENTJE EN SAARTJE PEPERNEUT Sedert enige dagen vestigt een een voudige doeh smaakvolle affiche van den heer S. WiCtebol de aandacht op de eerste tentoonstelling na de oorlog van de Noorder Kunstkring, die ge houden wordt in twee lokalen van de Vakschool voor Meisjes. Het was een goede gedachte van het bestuur van de Kring om de eerste tentoonstelling te wijden aan drie leden, die alle drie op zeer verschil lende wijze slachtoffer zijn geworden van de oorlog. In de eerste plaats vinden wij er het nagelaten werk van den heer L. Pink hof, tot aan de capitulatie voorzitter van de Noorderkunstkring. Hij was de stu wende en bezielende kracht, die al zijn vrije tijd gaf aan de Kring, die hem zo lief was. Fijngevoelig en beschaafd als hij was, wist hij op de Kring een stem pel te drukken, die maakte, dat hij werd een centrum van beeldende kunst in het op cultureel gebied zo arme Den Helder. Zijn werk getuigt van grote veel zijdigheid. Op deze tentoonstelling kun nen wij niet alleen genieten van zijn werken op het gebied van de vMje kunst, ook op het gebied van de toegepaste kunst, vooral van artistiek drukwerk, vinden wij fraaie Stalen van zijn kunnen. Al zijn werk draagt een voornaam karak ter, of dit nu schilder- of tekenwerk, houtsnede, litho of spatwerk is. Prachtige dingen wist hij te maken met Hebreeuwse lettèrs, fijn van kleur waren zijn schil derijen (zie naar zijn zelfportret), vlot ge tekend zijn buitenstudies, kortom werk van een mens, die liefde had voor zijn vak en die zich daarbij nooit te buiten ging aan excessen. Daarnaast vinden wij dan schilderwerk van Joh. Bakker en tekenwerk van J. v. d. Waaij. Beiden beoefenden dé kunst naast hun dagelijkse arbeid, maar zij de den dit met zoveel liefde, dat de beroeps kunstenaar zich niet voor hen behoeft te schamen. Er hangt een prachtig, fijn van atmosfeer geschilderd zeegezicht van den heer Bakker, er zijn goede portretteke ningen van den heer v. d. Waaij. Maandagavond werd de tentoonstelling voor de leden en genodigden opengesteld. In zijn inleidend woord wees de tegen woordige voorzitter van de Noorder Kunstkring, de heer Schoonhoven erop, dat het bestuur gemeend heeft uit piëteit voor het vele goede wat de heer Pinkhof voor de Kring heeft gedaan, deze tentoonstelling aan zijn werk te moeten wijden. Daarnaast herdacht hij ook de beide andere gestorven leden. Verder wees hij erop, dat de Noorder Kunstkring tij dens de oorlog geen tentoonstellingen heeft willen houden, omdat de leden weinig voelden voor lidmaatschappen van Tijdens de gisteren gehouden zitting van den Kantonrechter had een viertal vaders verantwoording af te leggen voor het feit, dat zij zonder cüaartoe dispen satie te hebben verkregen hun kinderen één of meerdere schooltijden hadden thu:-gehouden. Alle vier verontschuldig den zij zich met de ziekte van moeder. Een paar hadden daarvan zelfs een dok- tersbewijsje gekregen, op grond waar van zij meenden, geen risico te lopen. De wnd. Kantonrechter, de heer N. C. Schakel, bewees echter dit onrechtma tige aankweken van huismussen niet te kunnen appreciëren. Als ieder ouder maar op eigen houtje meent te kunnen vaststellen, wanneer leerplichtige kin deren de school mogen verzuimen, dan zou zeer binnenkort niet één onderwij zer meer behoeven te klagen over te grote klassen, en dan zou een verlaging „van de leerlingenschaal een volstrekt overbodige luxe zijn De los-werkman A. R„ die fuitende ter zitting was verschenen, hoorde den wnd. ambtenaar van het O. M., mr. J. R. de Groot, een boete van f 15, subs. 15 dagen hechtenis, tegen hem uitspreken. De' Kantonrechter veroordeelde hem conform. De landarbeider J. van D. kreeg even eens f 15 of 15 dagen en de bewaker D. M. te Den Oever f 25 of 25 dagen. De landarbeider C. P. S. te Texel, die zijn dochtertje één morgen had thuisge houden, en geen kans had gezien, dit vooraf met het hoofd der school te over leggen, kreeg een boete van f 2 of 2 d. cultuurkamers en andere aanverwante verenigingen, die de vijand maar in de kaart speelden. Vervolgens gaf hij het woord aan den burgemeester, die zo vriendelijk was deze tentoonstelling te openen. Deze wees erop, hoe hij Juist van een reis door Friesland, waar hij alles zo fleurtg en vooroorlogs aantrof, in Den Pt el der komende, weer eens extra onder de indruk kwam van de desolate aanblik van onze stad. Er moet in Den Helder nog heel veel gebeuren, wil het weer zijn oude aanzien terug krijgen, en het verheugde hem, dat de Noorder Kunstkring op cul tureel gebied het zijne er toe wil bijdra gen. Hij prees de geste van het bestuur om door middel van deze tentoonstelling de overleden leden te gedenken en wijdde gevoelvolle woorden aan ieder van hen. Daarna had een rondgang d,or de ten toonstelling plaats, die reeds door velen werd bezocht. WÜ raden ieder aan eens te gaan kfj- ken, ge komt er rijker vandaan dan dat ge er gekomen zijt. Vooral de leerlingen van onze Middelbare scho len en andere inrichtingen van voort gezet onderwijs kunnen hier veel leren, omdat dit werk voor ieder bevatte lijk is. Wrijfwas is, vooral zo omstreeks de schoonmaak, een begerenswaardig arti kel. ,Dat voelde de heer J. K., manufac- turier te Anna Paulowna goed aan, toen hij van een onbekenden leverancier uit Alkmaar zestig potten wrijfwas kocht voor f 2.80 per pot van 250 gram. En hij meende wel, gezien de aantrek kelijkheid van het artikel, dat een ver koopsprijs van f 3,75 zeer schappelijk was. Hij had er nog maar 19 verkocht, toen controleurs van de prijsbeheersing te zijnent verschenen, die kennelijk de prijs verre van schappelijk vonden want zij maakten keurig proces-verbaal op en namen bovendien de resterende 41 potten was nog in beslag ook. Deze zaak werd Maandagmorgen voor dei tuchtrechter behandeld. Mr. Peere boom wees er met klem op, dat ook voor wrijfwas de prijs van 9 Mei 1940 moet word.n aangehouden, tenzij een prijs verhoging is toegestaan. Op de factuur, die de heer K. bij zijn was had ontvan gen, stond -chter niets in die geest ver meld, terwijl bovendien dit papier'af komstig was van een „firma", die in Alkmaar of elders in 't geheel niet be kend is. K. hoorde een boete tegen zich eisen van f 40, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen potten wias. Donderdagmorgen om 10 uur speelt Watervogels 1 een vriendschappelijke wedstrijd tegen Alkmaarse Boys 1 uit Alkmaar. Voor de kampioenen een aardige oefenwedstrijd, terwijl de trainer beide clubs nog eens onder de loupe kan nemen. De Boys komen als volgt uit: Kramer, Pater en Leertou wer; Bart, Kemp -en de Ley; Vermeu len, van Zon, Untied, de Grand en Admiraal. 26—80 Mei Jullanadorp, Feest week van Harmonie „Kunstzin", o.m. mu ziekconcours. 28 Mei t/m 1 Juni Vakschool voor Meisjes Noorder Kunstkring Tentoon stelling 25 uur en 7—9 uur. WOENSDAG 89 MEI. 15.00 Voor de jeugd. 15.45 Het stond in de krant. 17 45 Benedict Silberman. 18.30 Programma voor de Ned. Strijdkrachten. 19.15 Het ziekenfondswezen in Nederland. VPRO: 19.30 Lezing XV. „Openbaring". VARA: 20.08 Het gesprek van de week 20.15 De kunst gaat door het vrije. land. 21.00 De wereld van vandaag en morgen. 21.30 De Ramblers. 22.10 Nabeschouwing over de verkiezingsuitslagen. 22.25 Sweet- ness and rhythm. 22.45 Geestelijk leven. 16.00 Een praatje voor onze jeugdige postzegelverzamelaars. 16.45 Voor jongens en meisjes. 17 45 Rijk over zee. 18.35 As- sociation des Concerts Lamoureux. 19.30 Gisteren tegen de middag, toen gedetineerden van Erfprins op het te^'8® van de pyrotechnische werkplaatsen"^ zig waren met het demonteren van n Duitse granaten, o.l.v. technisch Der"® neel van de P.W., kwam één der Er-nfl" hulsen tot ontploffing, met het dat drie der gedetineerden werden °'S wond. De verwonding van een hunner zodanig, dat hij naar het Gem. Zieke huis moest worden overgebracht. De beid anderen konden naar Erfprins terugk^ EV.C. RICHT ZICH OPNIEUW TOT MINISTER SCHERMERHORN. De heer Blokzijl, algemeen voorzitter van de E.V.C., heeft zich hedenmorgen schriftelijk tof minister Schermerhom gewend, om er bij Z.Exc. op aan te dringen zijn pogingen krachtig voort te zetten bij de drie samenwerkende orga. nisaties en andere instanties, ten einde de erkenning van de E.V.C. te bereiken Met ingang van Maandag 3 Juni a.s. zal een geringe verbetering komen in de treindienst tussen Den Helder Alkmaar v.v., die vooral voor de scho lieren uit de omtrek van betekenis is, omdat zij nu niet meer de eerste trein naar Den Heider behoeven te nemen, doch met de trein kunnen rijden, die om 7.20 u. uit Alkmaar vertrekt en om 8.28 u. in Den Helder aankomt. Dit is voor onze stad vrijwel de enige verbe tering van betekeenis. De treinverbinding AlkmaarAmster dam ondergaat een zeer belangrijke verbetering en daarvan zullen onze stadgenoten, die van Amsterdam komen of naar Amsterdam reizen, mede profi teren. Zo zal men b.v., reizend met de eerste trein uit Den Helder, om 9.34 u. in de hoofdstad kunnen zijn en zal men 's avonds om 19.48 u. nog uit Amsterdam kunnen vertrekken om de laatste trein raar Den Helder, die om 21.20 uit Alk maar vertrekt, te kunnen halen. Men kan dus van 's morgens half tien tot 's avonds kwart voor acht in Amster dam vertoeven. Hieronder geven we de dienstregeling. Den Helder vertrek. Aankomst Alkmaar. 7.02 8.10 9.alleen Zondags 10.05 10.02 11.10 14.02 15.10 18.02 19.10 23.— 23.58 Vertrek Alkmaar. Aankomst Den Helder. 5.20 6.28 7.20 8.28 8.25 9.33 1220 13.28 16.20 17.28 21.20 22.28 Van Alkmaar op Amsterdam rijden 's morgens voor 7.35 u. reeds drie trei nen. De eerste trein uit Alkmaar ver trekt om 6.10 u., aank. A'dam 7.26 u. De tweede trein rijdt om 6.55, aank. A dam 8.10 u. Daarna volgt een snel- trein om 7.35 u., aank. A'dam 8.32 u. Van 8.20 u. af komt' er een uurdienst op Amsterdam, dus 9.20, 10.20 u. enz. De laatste trein uit Alkmaar rijdt om 22.20 u. De aankomst in Amsterdam is telkens 1 u. 14 min. later, dus 9.34 u, 10 34 u. enz. Van Amsterdam naar Alkmaar ver trekt de eerste trein om 6.20 u., aank. Alkmaar 7.35 u. Daarna om 7.05, aank. Alkmaar 8.18 u. Op Zondag vertrekt er om 8.10 u. een trein uit Amsterdam, die doorrijdt naar Den Helder en daar aankomt om 10.03 u. Van 8.48 af rijdt er van Amsterdam naar Alkmaar een uurdienst, die tel kens 1.15 min. daarna in Alkmaar arri veert. Daar tussendoor rijdt nog een sneltrein uit Amsterdam om 17.23, aank. Alkmaar 18.16 uur en 's avonds om 22 u., aank. Alkmaar 23.15 uur. De laatste trein van Amsterdam naar Alkmaar rijdt om 23.48, aank. Alkmaar 1.03 u. BENOEMD. Met ingang van 1 Juni as, is tot on. derwijzer aan de Comeniusschool alhier benoemd de heer C. Teitler te Gronin gen. Ultimatum van Haagse Bakkersarbeiders. Van de zijde van de Algemene Neder landse Bond van Arbeiders en Arbeidsters in het Bakkers-, Chocolade- en Suiker- bewerkingsbedrijf te Den Haag, vernamen wij het volgende: „Gezien de tegenwerking van alle kan ten, om de toegezegde vacantie-toeslag reeds in 1946 uit te betalen, besloot de afdeling Den Haag van de Alg. Ned. Bond van Arbeiders in het Bakkers-, Choco lade- en Suikerbewerkingsbedrijf, na een serie personeel-vergaderingen, dat, indien op 7 Juni geen oplosing is verkregen, op 8 Juni een proteststaking zal aanvangen. Mocht de staking een feit worden, dan zou 90 pet. der Haagse bakkerijen sluiten en ongeveer 85 pet. der broodproductie wegvallen. door G. TH. ROTMAN. 43. „Mijn zon is meteen weer weggegaan en hij heeft de pot mee!", zei de juffrouw. „Maar hij woont hier dicht bij. En nu zal ik jullie eerst eens wat te eten geven, want je zult wel honger hebben; dan kun je naar mijn zoon gaan als de bui over is. Die pot loopt niet weg!" Zo ge zegd, zo gedaan; we kre gen dikke boterhammen met koffie, en dat smaakte best, want we hadden 'n honger ,als 'n paard. 44. Een goed half uur la ter hield de regen op; de oude juffrouw legde ons uit, waar we heen moes ten, en zo hadden we het huis van haar zoon gauw gevonden. Hoe we ech ter belden, en hoe we op de ramen tikten, nie mand deed open. „Mis schien zijn ze achter!" zei ik, en We liepen door. het tuintje naar achteren. Voorzichtig voelden aan de achterdeur.... hij ging open! (Nadruk verboden.) we Ja,

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2