HELDERSCHE COURANT VerStaien en Engeland een hloc iegen de Sowjei-Unie? NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Bewering van de Iswestja Met vacantie" Weerbericht. Moderne ark van Noach De Franse verkiezingen Laski over Indonesië Levenslang geëist tegen ex-burgemeester Nederland krijgt hout en papier uit Finland Noodlottig spel met een granaat Bananen voor kinderen MAANDAG 3 JUNI 194#. 70e Jaarfgang No. 975#. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder. Directe art 8. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Ultg. Mi). HoLL Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving f 2.GO. Postabonnementen f 3.00 Gironummer 16046, N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. oëui*» Het officiële Sowjet-blad „Izwjestja" publiceert een scherpe critiek op Byrnes' uiteenzettingen over de conferentie van de Grote Vier in Parijs. Volgens de „Izwjestja" hebben-de V. S. en Groot-Brittannië een bloc gevormd tegen de Sowjet-Unie. Byrnes' plan tot het sluiten van een verdrag, aangaande Duitsland, welk verdrag vijfentwintig jaar van kracht zou zijn, is, zo zegt het blad, een terugkrabbelen ten aanzien van vroegere geallieerde besluiten. Al vorens dit plan in discussie wordt gebracht, moet onderzocht worden, of vroe gere verplichtingen zijn nagekomen. Inzake de aanwezigheid van honderd duizenden manschappen met hun officieren en hoofdkwartieren, allen deel uit makend van het voormalige Duitse leger, allen nog georganiseerd in de Weste lijke zones, zijn in de wereldpers overtuigende rapporten bekend, gaat het blad verder. In het voortbestaan van deze Duitse eenheden is ook nimmer van of ficiële zijde volmondig ontkend. Indien deze eenheden eerst ontbonden en ont wapend zijn, kunnen nieuwe maatregelen ter sprake komen, de „Izwjestja" gaat verder in op de controle van de Duitse industrie. Deze controle krijgt eerst betekenis, meent het blad, indien in de Westelijke zones de fabrieken inderdaad gebruikt worden voor het doen van herstelbetalingen. Hetzelfde geldt voor de scheepswerven. Byrnes veranderde verder opeens van houding ten aanzien van het vraag stuk der door Italië te verrichten herstelbetalingen, toen de Britten vroegen, of Cyrenaïca onder beheer van Engeland kon worden gesteld. Deze en dergelijke daden zijn slechts te verklaren, zegt de „Izwjestja", uit het bestaan van een Brits-Amerikaans bloc. Betaal niet teveel. Door het directoraat-generaal van de prijzen, wordt een actie ingezet om te bevorderen dat aan vacantiegangers redelijke prijzen worden berekend. Reeds zijn bij de prijscontrole ver schillende klachten binnengekomen en inlichtingen ingewonnen naar aanlei ding van gevraagde pensionprijzen, die te denken geven. Niet alleen voor de Nederlandse vacantiegangers, maar ook met het oog op buitenlandse gasten is deze kwestie van groot belang. Geluk kig beseffen de meeste pensionhouders en allen, die bij het welvaren van de vacantiecentra betrokken zijn, dat het behoud van de goede naam van hun vacantie-oord meer waard is, dan een tijdelijke extra-winst. De prijscontrole zal in de komende maanden op dit terrein bijzonder actief zijn en verschillende speciale maat regelen nemen. De actie zal zich niet alleen beperken tot prijzen van pen sions en restaurants, maar zal zich ook uitstrekken tot de prijzen, welke gevraagd worden in winkels, bazars, ijscosalons e.d. O.m. zullen in de va cantiecentra permanente posten worden ingesteld, alwaar men inlichtingen kan inwinnen en zijn klachten kan indie nen. In de gebieden, die zich minder lenen voor het vestigen van een blij vende post, zullen enkele mobiele posten opereren. Aan de te voeren actie zal nog nader algemene bekendheid wor den gegeven. Wat de pensionprijzen betreft kan men als algemene richtlijn aannemen, dat prijzen, die 30 a 40 °/o liggen boven het voor-oorlogse peil, niet als onredelijk beschouwd mogen worden Slechts na voorafgaande goedkeuring door het directoraat-generaal van de prijzen mag in bepaalde gevallen een hogere prijs worden berekend. MINDER BUIIG. Langzaam verder afnemende, doch tijdelijk nog vrij krachtige wind, tus sen West en Zuid-West. Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien, voornamelijk in de namiddag. Temperatuur: Overdekte 22'/« gr. C. 72 gr. F.; Zomerbad 18 gr. C.—64 gr. F.; Pesie 18 gr. C.64 gr. F. Een lading van bijna vijfduizend dieren, bestemd om als enige le vende wezens zich te bevinden bim- nen het üitwerkingsgebied van de atoombomproeven, is aan boord van het Amerikaanse Bureleson naar Bikini in de Grote Oceaan op weg. Het zijn vier duizend witte ratten, tweehonderd geiten, tweehonderd varkens en een verzameling ziekte kiemen, insecten, marmotten en muizen. Aan den lijve van deze dieren hoopt men een serie van ge gevens over de inwerking van atoom uitstralingen op levende organismen te verkrijgen. Sommige dieren zul len tevoren met vaccinehormonen- of vitaminepreparaten ingespóten worden, anderen worden Ingesmeerd met bepaalde preparaten, die be doeld zijn ter afwering van inwer king der atoomuitstraling, en waar van men de effectiviteit wil onder zoeken. Sterk links gestemd. Hedenmorgen te half vier waren de resultaten uit 87 departementen bekend, met een zetelverdeling als volgt: MRP (vooruitstrevende ka tholieken) 146 zetels, communisten 139, socialisten 112, radicalen 59, an dere partijen 36. Hooglandse dansen vormden een on derdeel van de te Ayton Hill, Fife in Schotland gehouden Danbog Highland Games. Geen terugkeer. Professor Harold Laski, voorzitter van de Labourpartij, heeft in een te Newcastle on Tyne (graafschap Nor- thumberland) gehouden rede onder an dere het volgende gezegd: „Ik begrijp, waarom Bevin aanvan kelijk de Engelse bezetting van Indo nesië moest han-dhavejr.' Hij had geen alternatief. Thans hebben Bevin en Sir Archibald Clark Kerr met dr. van Mook, luitenant gouverneur generaal van Nederlands-In-dië, een schema uit gewerkt rooi de vrijheid van het Indo nesische volk. Ik hoop, dat geen Engelsman een po litiek zal aanvaarden, die het Indone- sche volk probeert te doen terugkeren tot de toestand, waarin het door Ne derlands imperialisme wordt geëxploi teerd. Wij moeten hoognodig aan het einde van deze oorlog beseffen, dat ze venhonderd millioen Aziaten zich be wust beginnen te worden, dat zij in staat zijn zichzelf te regeren. De advocaat-fiscaal van het Bijz. Gerechtshof Leeuwarden, Drentse Kamer, eiste in een Zaterdag gehou den zitting, tegen den ex-burge- meester van {Weaterboïrk^ Willem Meint Abraham Pijbes, dierenarts, levenslange gevangenisstraf met het verbod enig ambt te bekleden en ontzetting uit beide kiesrechten. In zijn functie van burgemeester liet hij tijdens de bezetting tal van per sonen ophalen, die bij de O.T. te werk werden gesteld. Verdachte's raadsman, mr. R. Huges ^e Assen, drong aan op het uitbrengen van een psychiatrisch rapport. Uitspraak 14 Juni. DRUKTE OP HET SCHEVENINGSE STRAND, Handelsverdrag afgesloten. Een Nederlandse delegatie onder leiding van mr S. Th. J. Teppema, directeur by het directoraat-gene, raai van de buitenlandse economi. sche betrekkingen van het ministe, rie van handel en nijverheid, en 'n Finse delegatie onder leiding van den heer L. Tuominen, chef de bu reau van 't ministerie van buiten, landse zaken te Helsinki, hebben te Stockholm onderhandeld over de afsluiting van een handels- en beta lingsverdrag tussen beide landen. De aCcoorden zijn op 28 Mei 1946 te Stockholm geparafeerd en treden in werking op den dag van onder, tekening. Het handelsaccoord voorziet in een Finse export van gezaagd hout, mijnhout, andere houtpro ducten, houtpulp, papier, carton, graniet, enz., terwijl Nederland aan Finland machines, electri- sche apparaten, vlas, kunstzij. den garens, chemische produc- ten, medicamenten, zaden, ha, ring enz. zal leveren. Verwacht wordt dat# het han delsverkeer, waarvoor het mo netair verdrag de normale beta- I lingsmoglijkheid opent, een om- j vang zal hebben van ca. 25 mil lioen gulden aan beide zijden. Het handelsverdrag treedt in werking op 1 Juni en heeft 'n loop tijd van 3 jaar, waarna- het stilzwij, gend kan worden verlengd. Twee kinderen gedood. De 12-jarige J. K. en de 13-jarige H, H. te Amsterdam trachtten gisteren een granaat te demonteren in de tuin bij hun woning. Zoals steeds, wanneer on- deskundigen met oorlogstuig experimen teren, kwam het projectiel tot ontplof fing, waardoor beide jongens zeer ern stig werden gewond. Nadat zij naar het Wilhelminagasthuis waren ver voerd kon de geneesheer nog slechts da dood constateren. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat voor kinderen ge boren in 1942 of later 500 gram ba nanen besehkbaar worden gesteld. De afleverng dezer bananen zal plaats hebben naar gelang de bana nen geïmporteerd worden, waar mede waarschijnlijk geruime tijd ge moeid zal zijn. Ter verkrijging der bananen moet men bon 822 der bon kaart KD .of KE 60S bij een detail list in groenten en/of fruit inleveren en wel uiterlijk op 8 Juni. SLUITING VOORLOPIGE ZITTING DER STATEN-GENERAAL. Vrijwel zonder enig ceremonieel heeft de minister van binnenlandse, zaken, dr. Beel, Zaterdagmiddag te 3 uur de voorlopige zitting der Sta- ten-Generaal voor gesloten ver klaard. De leden der beide Kamers kwamen daartoe in de vergader- zaal der Tweede Kamer bijeen on der voorzitterschap van den presi dent der Eerste Kamer, mr. W. L. Ifcaron de Vos van Steenwijk. HONDERDJARIG BESTAAN INTERNAAT KLOKKENBERG. Het Christelijke internaat voor onderwijzers, De Klokkerrberg te j Nijmegen, herdacht deze week in j eigen kring het honderdjarig be- I staan.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1