samatogeh Twee Joodse kinderen uit angst aan de Duitsers overgeleverd Stadsnieuws Een jaar gevangenisstraf tegen hoofdinspecteur H. geëist Sterk Uw enut met Sanatogen? Een Helderse motorkotfer loopt van stapel HET VERHAAL VAN MIENTJE EN SAARTJE PEPERNEUT Een wel buitengewoon triest beeld gaf de zitting van het Bij zonder Gerechtshof te Amster dam van het gebrek aan held haftigheid en beleid van een 4-tal politiek volkomen betrouwbare, Helderse politie-beambten, die echter gedreven door angstmotde- ven, een Joods jongetje van nau welijks 6 maanden en een Joods meisje van 7 jaar zonder enige noodzaak aan de Duitsers over leverden, die nota bene van het bestaan van deze kinderen vol komen onkundig waren. Zij ver nietigden daarmede veel moei zaam werk van studenten, die er voor gezorgd hadden, dat de ze Joodse kinderen een goed tehuis kregen bij de familie M. P. Bos te Den Helder, zij ris keerden er het leven van de kinderen mede en waren er ten slotte de oorzaak van, dat de ge meente-tuinman Bos in het con centratiekamp Vught werd op gesloten. De Duitsers hoofdschuldigen. De Duitsers zijn hier door hun terreurmethoden natuurlijk de hoofdschuldigen, een ongelukkige samenloop van omstandigheden en vergissingen deden de rest. De Joodse kinderen hebben er, alweer door toedoen van studenten, die hen uit de Duitse creche tegenover de Joodse schouwburg in Amster dam wisten te ontvoeren, het leven afgebracht en ook Bos is levend te ruggekeerd. De bijna 60-jarige thans gestaakte hoofdinspecteur van poli tie, K. M., met een vlekkeloze staat van diens van 35 jaar bij de politie te Den Helder, was het thans die voor deze tragedie door den procu reur generaal van het bijzonder ge rechtshof verantwoordelijk werd gesteld. Hij was de verdachte en zijn ondergeschikten, die zich in de ze kwestie tot hun superieur richt ten voor instructies en deze nauw gezet uitvoerden, waren getuige charge. Merkwaardig genoeg kreeg iedere neutrale toeschouwer de in. druk, dat de hoofdschuldige de 63- jarige Helderse vrouw Gunst was, die de aanwezigheid van de twee Joodse kinderen in het huis van Bos bij de politie had aangegeven. De aanklacht, die tegen haar is in gediend, schijnt echter geen succes te hebben. Vandaag stond deze vrouw, die niet gearresteerd is, als getuige voor het Hof en verklaar de, dat zij dg politie slechts gewaar schuwd had, omdat naar haar me ning de kinderen in het huis van Bos werden mishandeld. Zii ontken de daarbii gezegd te hebben, dat het hier Joodse kinderen betrof. Dit was met alle andere verklaringen in flagrante tegenspraak. Mevr. Kuiper-Boedeker van de kinderpo litie en dé agent van nolitie B. H. Behrens, van wien de advocaat fiscaal later zeide. dat hii niet thuis hoorde in het nolitie-corns, stelden een onderzoek in het huis van Bos in, waar van eni"e mishandeling of verwaarlozing echter geen spoor te vinden was. Zowel Bos zelf als an dere v-*";"en verklaarden over de ze twee ~~°nten. die beiden nog in functie d-t zij zeer betrouw bare vadeui-»--1—waren, voor wie niemand ooH mond behoefd» te houden. "NT*mevr. Kui per naar haar che' -1-» heer TT tre paan voor instruet;»s bleef Beh rens intussen in het huis van Bos Of) Tn*r>f t*F*Tl rrlvoof* Trr-> Waarom hebt u bij hem nog om instructies gevraagd? vroeg de pre- feident, mr. B de Gaay Fortman. Wij konden hem volkomen ver-1 trouwen en verkeerden in de me ning, dat de kinderen in veiligheid gebracht moesten worden en dat hij daarop wel raad zou weten, ant woordde mevr Kuiper, als getuige. Waarom moesten ze in veiligheid gebracht worden. Ze waren toch veilig? Mevr. Gunst had immers gezegd, dat het Jodenkinderen waren en dat zij andere maatregelen zou treffen, indien wij het geval niet onderzoch. ten. Zijn ze nu dan wel in veiligheid gebracht? vroeg de president daar op sarcastisch, waarop mevr. Kui per slechts -kon antwoorden, dat zo zij de zaak niet had onderzocht de Duitsers dit zelf zeker hadden gedaan, hetgeen voor de kinderen zeker geen beter resultaat gehad zou hebben, terwijl dê bij de affai re betrokken politie-beambten uit Den Helder dan bovendien door de bezetters gestraft zouden worden wegens nalatigheid. Het eind van het liedje was, dat verdachte Helder geen an dere uitweg zag, dan den toen- maligen procureur-generaal te Amsterdam, den NoB-er Feits- ma, te bellen en op zijn beurt hem om instructies te vragen. Deze luidden natuurlijk: arres teren en uitleveren aan den SD te Amsterdam. Aldus werden nog denzelfden dag de kinde ren en hun pleegvader Bos als onverwachte surprise aan de Duitsers uitgeleverd. Gunstige getuigenissen voor verdachte. Verscheidene getuigen a décharge legden gunstige verklaringen over verdachte af. Dr. Loesberg uit Den Helder bracht naar voren hoe on der verdachte's leiding bij razzia's met groot risico onder leiding en op initiatief van verdachte waarschu wingen in Den Helder werden ver spreid. De president vroeg den verdach te tenslotte, waarom hij er niet rui terlijk voor uitkwam, dat hij in angst verkeerd gehandeld had, in- plaats van zeer ongeloofwaardig te beweren, dat hij meende mr. Feits- ma te kunnen vertrouwen. Ik wil best toegeven, dat ik niet een van de sterkste figuren ben en dat ik bang ben geweest, dat de Duitsers er achter zou den komen, antwoordde H. daarop, en ik betreur het ge beurde ten zeerste. Vooral voor mijn familie, waarvan mijn zoon en dochter steeds alles hebben gedaan om hun vaderland te dienen, betreur ik het, dat ik na mijn lange politieloopbaan thans hier verschijnen moet als verd. Toen dé advocaatfiscaal, mr. Blaisse, aan het einde van zijn re quisitoir een jaar gevangenisstraf dan ooit kunt U die I vermoeidheid en neerslnch- T tigheid juist nu gebruiken. Doe er iets aan neem Sanatogen. Sanatogen versterkt het geheele gestel, geeft werklust en een beter uithoudingsvermogen. Talloos zijn degenen, die door Sanatogen hun levensvreugde hebben her wonnen en het warm aanbevelen. Neem óók Sanatogen. Uw apo theker of drogist heeft het in voorraad. He» mnvwttwienrf voedutl DE TREINENLOOP DEN HELDER. ALKMAAR. Met ingang van heden, is de dienst regeling van de N.S. tussen Den Helder en Alkmaar als volgt:' Vertrek Den Helder 7.02 9.00 10.02 14.02 15.46 18.02 19.10 23.00 Alkmaar 5.20 7.20 8.25 9.10 12.20 14.17 16.20 21.20 Aankomst Alkmaar 8.10 10.05 11.10 15.10 16.40 19.10 werkdagen Zon. en feestd. werkdagen dagelijks Zat. t/m 3l/8 dagelijks 20.04 Zon- en feestd, t/m 1/9 23.58 dagelijks Den Helder 6.28 werkdagen 8.28 Zon- en feestd. 9.33 werkdagen 10.03 Zon- en feestd. t/m 1/9 .13.28 Dagelijks 15.09 Zat. t/m 31/8 17.28 dagelijks 22.28 dagelijks De eerste na de oorlog. Van een der hellingen van de werf „Czaar Peter" der Zaanlandse Scheeps bouw Mij., te Zaandyk werd Zater dagmorgen de motorkotter HD 12 tewater gelaten, het eerste Helderse vissersvaartuig, dat na de bevrijding op stapel werd gezet. Het schip is 17 m lang, 4,70 m breed en meet 8 brt. De voortstuwing geschiedt door één schroef, aangedreven door een 6078 pk 6-cylinder Gartner-dieselmotor De HD 12 is van de modernste snufjes voorzien, zodat het als een zeer be langrijke aanwinst van de Nieuwedie- per vissersvloot kan worden beschouwd. Voor de stapelloop werd het schip „Dokter Büchli Fest" gedoopt, welke plechtigheid geschiedde door mevr. Büchli Fest, daar haar echtgenoot «jloor ziekte niet persoonlijk aanwezig kon zijn. Toen we om tegen half elf op het ter rein van de werf aankwamen, legden enige mannen juist de laatste hand aan het noodzakelijkste schilderwerk. Een do zijn anderen waren onder bij de kiel be zig met dommekrachten en zware balken, terwijl de 13 tons loopkraan als een enorme vinger hoog boven het grijze casco met de gele masten heen en weer zwaaide. De naam op de achtersteven van de kotter was bedekt met een rood- wit blauwe vlag; een ander dundoek wapper de lustig van de achtermast en van de voortop kwispelde een lange blauwe wim pel, waarop in gouden letters de doop naam van het schip. Voor de boeg bengelde een champagne fles ter hoogte van de scheidingslijn tus sen het grijze bovenwaterschip en het zwarte benedengedeelte. Het viel ons op, dat het schip niet van een „gewoon" roer was voorzien, maar van een zg. „kort- eiste met ontzetting uit d«e openbare rechten voor den tijd van 10 jaar, barstte verdachte's dochter, een ac tief illegaal werkster, die zich in het uniform van het vrouwelijk hulpcorps op de publieke tribune bevond, in tranen uit. Het Hof zal uitspraak doen op 15 Juni a.s. straalbuisroer"; het schroefwater stroomt naar achteren weg door een open koker, die door middel van de stuurinrichting kan worden gedraaid. Het schip krijgt hierdoor niet een hogere snelheid, maar wel een grotere trekkracht, wat voor de uitoefening der visserij wel van belang is. Van de helling. Opeens klinkt het commando: „los!" Mevrouw Büchli Fest laat de champagne fles tegen de stalen boeg in gruizels val len, en meteen glijdt de HD 12 langs de beide sleden overdwars van de helling. Half overstag ploft het casco in het nau welijks 10 meter brede haventje en het veroorzaakt een ware vloedgolf! Het wa ter spat meters hoog! Amper twee secon den later dobbert de „Dokter Büchli Fest" net zo rustig op het uit-golvende water, alsof ze nooit anders gedaan heeft! Na de tewaterlating. Dan komen de gelukwensen, -gewisseld tussen den eigenaar van de HD 12, schip per Klaas Woord, zijn vrouw en drie zoons, mevrouw Büchli Fest en de heren Brandsma, directeuren van de werf. Ten huize van den heer H. Brandsma Sr. wordt het gezelschap onthaald op koffie met koek en sigaretten, waarbij een ge zellig praatje praatje wordt gemaakt over scheepsbouw-perikelen en zo meer. Daarna wordt het nieuwe schip nog even van binnen bekeken, en het spreekt van zelf, dat de heren Woord hun oog critisch over alles laten gaan. En we geloven wel, dat de nieuwe aanwinst de critiek ten volle heeft doorstaan. Schipper Woord steekt niet onder stoelen of banken of misschien beter: in visruim of kabelgat! dat hij het liefst meteen maar zou gaan varen. Maar hij zal toch nog een maandje geduld moeten hebben: de zeilen moeten nog uit Urk gehaald, een dekspoelpomp moet nog worden gemonteerd en de proef tocht moet nog worden gemaakt. Daarna kan de „Dokter Büchli Fest" voor de eerste maal uit de Nieuwedieper haven ter visvangst gaan. Moge het schip voorspoedig varen, en veel vis aan onze afslag brengen! Waar gaan we heen? Maandag 3 Juni CASINO: Opvoering „De Naamloozen" 8 uur. door G. TH. ROTMAN. 47. Het was de veld wachter. die ons zeker had zien binnengaan, en die nu, met ,,de vrouw des huizes" achter zich aan, de kamer binnenstapte. Saar kon nog gauw over- eindkrabbelen, beiden hol den we de achterdeur uit en sprongen, hup! in n roeibootje, dat daar lag Want het huis lag óók aan de plas, en alle mensen, die daar woonden, hadden een roeiboot. 48. Terwijl Saar de boot afduwde, greep ik de rie men. Net op dit ogenblik bereikte ook de veldwach ter de waterkant. „Kip, ik heb je!" riep hij, en bukte zich snel, om de boot nog te grijpen. In zijn haast deed hij het echter zó on handig, dat hij, in plaats van de boot te pakken, met zijn halve bovenlijf in het water terechtkwam O foei, wat 'n schrikl (Nadruk verboden.)

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2