Stadsnieuws De Handelsschool-reunie Gerepatrieerden uit Indië Kruiers „verzamelen" kunstschatten Landverraders veroordeeld Ze leren het nooit Meer werk dan werk zoekenden Stijgende productie der mijnen HET VERHAAL VAN MIENTJE EN SAARTJE PEPERNEUT Zoals reeds eerder werd medege deeld vangt op Zaterdag 22 en Zon dag 23 Juni a.s. in Den Helder de réunie plaats van oud-Handels schoolleerlingen en zoals te ver wachten was, bleek er in den lande een opmerkelijke belangstelling voor dit wederzien te bestaan. Diverse oud-leden, in de loop der jaren aan de school verbonden ge- weest, komen eveneens naar het Noorden en men kan er van verze kerd zijn dat vele oude en slap géworden vriendschapsbanden op nieuw gesmeed zullen worden. Zaterdagsmiddags vindt om 4 uur een receptie plaats in het Casino, waarop leraren, oud-leraren en oud leerlingen ontvangen worden en elkaar zullen begroeten. Des avonds volgt dan te 8.30 uur een soirée dansante, waaraan mede werking wordt verleend door oud leerlingen. Voorts wordt medege werkt door De Krekeltjes en het en. semble van Henny van de Water. Des Zondags zal, bij voldoende belangstelling, een wandeling naar Huisduinen gemaakt worden, met 'n bezoek aan het badpaviljoen. Voorts, eveneens bij voldocC.de belangstel ling, een bezoek aan de oude school. Wij vestigen er nog de aandacht op, dat er een beperkte mogelijk heid geboden wordt tot introduce ren. Zij, die de soirée-dansante zou- end willen oijwonen, voornameliik vanwege oude banden met de HSV, kunnen zich wenden tot de réunie- commissie, p/a. Zuider Amstellaan 121 (1), Amsterdam—Zuid, met het verzoek om een uitnodiging te ont vangen: Gelijktijdig met dit ver zoek dient een bedrag van 1.50 in contanten of per postwissel te wor den overgemaakt aan hetzelfde adres: AANGEHOUDEN. Een persoon, tegen wien door den Officier van Justitie te Alkmaar een arrestatiebevel was uitgevaardigd, werd door de Helderse politie aangehouden en op transport naar Alkmaar gesteld. PORTIEK-HANGERS. De politie heeft weer een drietal per sonen bekeurd, die zonder enig^nood- zaak in een portiek rondhingen. Tem behoeve van uit Indië gerepa trieerden zullen door het DBVO te Alkmaar zittingsdagen worden ge organiseerd, waar betalingen zullen worden gedaan, en waar alle inlich tingen kunnen worden verkregen die voor repatriandi van belang zijn. Wanneer men onmogelijk ter zit ting kan verschijnen, gelieve men daarvan bericht te zenden aan het DBVO, Sint Laurensstr. 3. Alkmaar, waarna het geld zal worden toege zonden. Men houde er rekening mede, dat de identiteitskaart van het gehele gezin moeten worden getoond, zo wel wanneer het geld wordt thuis bezorgd, als wanneer het ter zitting wordt afgehaald. Op Vrijdag 7 Juni, van 9.3012 uur, wordt zitting gehouden in het gemeentehuis te Schagen, waar ge- repatrieerden worden verwacht, die zijn ondergebracht in Schagen, Bar- singerhorn, Harenkarspel, Sint Maarten, Kolhorn, Zijpe, Oudesluis. Schagerbrug, Dirkshorn, Wieringer- waard en Enigenburg. Dinsdagmiddag 11 Juni van 29 uur en Woensdag 12 Juni van 9.30 12 en van 25 uur, wordt zitting gehouden in het raadhuis te Den Hélder, voor repatriaddi in Deri Helder, Anna Paulowna, Callants- oog, Texel, Huisduinen, Breezand, Van Ewijcksluis en Wieringen. Voorts zullen zittingen worden gehouden in Hoorn, Oude Niedorp, Enkhuizen. Purmerend, Alkmaar en Zaandam. De zitting te Alkmaar wordt niet ten gemeentehuize ge houden, maar in het perceel Lange straat 104 en die te Zaandam in het NVH-gebouw, Westeinde 11. AANBESTEDINGEN RIJKS WERF. De directie der Rijkswerf te Den Helder zal op Woensdag 19 Juni in het openbaar aanbesteden: a. het opruimen van restanten van gebou. wen met bijbehorende werken op de Rijkswerf te Willemsoord (per ceel no. 1); b. het ontmantelen van 12 betonnen schuilkelders op de Rijkswerf te Willemsoord (perceel no. 2). Op Vrijdag 21 Juni zal worden aanbesteed het maken van een ge metselde muur voor de werfafschei- ding op de Rijkswerf te Willems- oord (perc. no. 4). Een koperen doodkist mei Naooteon Reeds kort na de bevrijding was het de recherche te Amsterdam ter ore gekomen, dat een kostbare collectie kunstschatten met betrekking op Na poleon. gestolen was. Het onderzoek, dat destijds werd ingesteld is echter geheel doodgelopen. Thans echter is door een toevallige omstandigheid deze zaak geheel tot klaarheid gebracht en blijkt, dat de waarde van deze kunst collectie op niet minder dan drie miilioen gulden moet worden geschat. In een pand nabij Artis te Amster dam stHitten ambtenaren van den fraudedienst van het gemeentelijk elec- triciteltsbedrijf op een aantal kisten, die op de zolder waren opgeslagen. Dit kwam hun enigszins verdacht voor en zij stelden derhalve de centrale recherche te Amsterdam van een en ander op de hoogte. In verband hiermede heeft de cen trale recherche vier man aangehouden, alle kruiers, die kans gezien hebben de collectie die in een pand aan het Oude Dok opgeslagen lag om door de „Einsatzstab Rosenberg" naar het dui zendjarig rijk te worden vervoerd, te verduisteren. Oorspronkelijk hebben zij de collectie waaronder zich vele schilderijen, etsen, oorkonden, boeken en o.m. een miniatuur koperen doodkist met Napoleon en al erin, bevonden, op verschillende adressen ondergebracht, doch later hebben zij alles op een centraal punt ondergebracht en wel in het bewuste perceel bij Artis. Volgens beweringen van de kruiers hadden zij het plan de gehele verzame ling aan de P. R. A. of de politie aan te bieden, hetgeen zij, trachtten aanne melijk te maken door op te merken, dat indien het hun bedoeling zou zijn geweest de hele zaak te verkopen, ze dit zeker reeds lang zouden hebben gedaan en de opbrefigst onder elkaar verdeeld. Het onderzoek in deze zaak duurt nog voort. In overleg met den officier van justitie zijn de vier verdachten voorlopig op vrije voeten gesteld. Een Heldcfs© eiectricien krijgt 12 jaar. De 29jarige eiectricien J. Kramer uit Den Helder, die in 1941 dienst had genomen bij de SS, werd giste ren conform de eis door het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld, v/aarvan 10 door te brenge^a in een Rij kswerkinrichting. De 30-jarige mevrouw S. A. E. Kreelekamp uit Amsterdam, tegen wie 5 jaar geëist was voor het ver raden van Joden, hoorde zich ver oordelen tot 6 jaar door te brengen in een Rijkswerkinrichting. J. J. van Poorten uit Barsinger- horn had in 1944 aan den NSB-bur gemeester medegedeeld, waar de heer Daelmans zijn radiotoestel had verborgen. Doordat er verzachtende omstandigheden aanwezig waren, werd van Poorten tot slechts 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Nog meer stadgenoten veroor deeld. De 25-jarige H. Kamminga uit Den Helder; die begin 1945 de ge heime Feld-Polizei mededeling had gedaan over illegaal werk in Lan- gedijk, hoorde een straf van 5 jaar R.W.I. tegen zich uitspreken. Zijn mededelingen hadden geen ernstige gevolgen gehad. De 36-j&rige Marijke van Pel uit Den Helder, die in 1945 Duitse mi litairen op de hoogte had gesteld van de geheime bergplaats van een radiotoestel; toebehorende aan L. Istelle, werd veroordeeld tot 4 jaar RWI. Van alle straffen wordt de tijd, doorgebracht in voorarrest, in min dering gebracht. De veroordeelden zijn voorts allen ontzet uit de kies rechten, het recht om openbare amb ten te bekleden en om bij de gewa pende macht te dienen. Naar schatting is dit sinds de be planting van onze gemeentelijke plant soenen de zevende maal, dat wij ge wag moeten maken van diefstal uit de ze plantsoenen. Wij weten het, bloe men zijn duur, sn het is veel voorde liger, om in een onbewaakt ogenblik een paar planten uit een perkje te trekken, of vlug wat bloemen af te snijden. In de eerste plaats is dit natuurlijk diefstal, terwijl daarnaast aan de ge meentelijke dienst voor de plantsoenen onnodig werk wordt bezorgd. De men sen schijnen nog steeds niet voldoende te beseffen, dat de gemeentelijke tuin lieden handen vol werk hebben om al les keurig in orde te houden. De politie ziet dan ook scherp toe op dit vandalisme. Er werden weer enige personen geverbaliseerd. Wij hopen, dat hiermede de rij van perkenvernielers wordt besloten. NED. HERV. KERK. Ds. H. F. C. de Boer te Bergen op Zoom heeft bedankt voor het be roep naar Den Helder. Ds. J. Vink, te Bolsward, is be roepen in de vac. Ds. Enklaar. Als merkwaardig contrast tot de stakingsgolf komt het bericht, (W in de maand April in Amerika voor het eerst meer oud-soldaten werk vonden, dan er uit het leger werden gemobiliseerd. Het aantal soldaten dat tot het burgerleven terugkeerde' bedroeg 600.000, terwijl 1.000.000 vetes ranen burgerbetrekkingen vonden Het aantal nieuwe aanvragen voor betrekkingen van oud-soldaten beliep in April 544.000, wat 22 V minder was dan in Maart. Het leger wordt dus langzamerhand weer op genomen in de maatschappij. OPBRENGST COLLECTE „HET HOGELAND". De Zaterdagmiddag gehouden coL lecte voor de vereniging „Het Hoge. land" heeft opgebracht 578.56. Allen, die tot dit resultaat hebben medegewerkt, worden daarvoor har. telijk bedankt. De gunstige ontwikkeling in de productie na het tot stand komen van een definitieve regeling inzake de mijnwerkerspensioenen zette ook in de week van 20 tot en met 25 Mei door. In deze week werd een pro. ductie van 160.363 ton steenkool be reikt, de hoogste weekproductie sinds de bevrijding. De gemiddelde productie per werkdag was in deze week 26.723 ton. De hoogste dagpro ductie kwam op Vrijdag 24 Mei bo ven: 28.470 ton. Deze hogere productie werd ech ter bereikt door het grotere aantal ondergrondse diensten, dat 16.716 bedroeg. DE NUTSSPAARBANK IN MEI. In de loop van Mei j.J. werd op spaar bankboekjes ingelegd f 392.375.61 (v.j. f 168.615.53) en terugbetaald f 318.697.47 (v.j. f 30.585.39). Derhalve meer ingelegd dan terugbet. f 73.678.14 (v.j. f 138.030 14). Het aantal posten van inleg bedroeg over Mei 2.566 (712), dat van terugbeta ling 2.160 (150). Het aan inleggers verschuldigde kapi taal, aan het begin van het jaar f 7.451.687.49 bedraagt nu f 8.121.550.67 (f 4.653.489.97). In Mei j.1. werden uitgegeven 433 (35) nieuwe boekjes, terwijl werden inge trokken 89 (10) boekjes. In omloop zijn thans 17.338 (14.498) boekjes. Onder de in Mei nieuw uitgegeven boekjes bevonden zich 7 (7) boekjes voor 3onggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1 .-)■ De lediging van 101'spaarbusjes lever de een bedrag van f 1.499.95 aan kleine besparingen op. Waar gaan we heen? Donderdag 6 Juni: TIVOLI: Concert van de „Masterkeys" ten bate van het „Ned. Rode Kruis door G. TH. ROTMAN 53. Vijf minuten later hoorden we het struikge was beneden ons kraken. Jawel, hoor, het was de veldwachter. Hij zocht naar ons op zijn leven af. maar daar het hem niet inviel, naar boven te kijken, vond hij ons natuurlijk niet. Tenslotte gaf hij het dan ook maar op, en we hoor den weldra zijn riemen weer in het water pias sen! Wij de boom weer uit! 54. We hadden echter niet gedacht, dat het erg ste nog komen moest. Het bleek ons namelijk spoe dig, dat we niet aan de vaste wal waren, maar slechts op een eilandje, dat midden in het meer lag. En het mooiste was, dat de veldwachter ook óns bootje meegenomen had! Dat had de lelijke kerel natuurlijk expres ge daan. (Nadruk verboden.)

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2