HELDERSCHE COURANT Wimmer neemt het op voor Seyss Inquart Laatste woord van een Koning tot zijn volk NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL. WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Een goede vriend „Wehrmacht" zou hoofdschuldige zijn Smokkelaars reden door Weerbericht. De staking gebroken De G.P.N. verspeelt 7 zetels Rechtszaken Bittere teleurstelling van Koning Umberto Twee idealisien De opstapje beweging in Bolivia VRIJDAG 14 JUNI 1946. 79e Jaargang No. 9768. VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon 4343, Den Helder. Directeur) S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave) N.V. Uitg. MIJ. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL; Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 3.00 Gironummer 16006. N.V. DrukkerU v.h. C. de Boer Jr. o>. Gisteren werd Seyss' oude vriend Wimmer, dien hij mee naar Holland bracht als general-kommissar van justitie, door Steinbauer in de getui- genstoel geroepen. Wimmer deed zijn uiterste best om zijn vroegeren chef in 'n zo gunstig mogelijk lich* te plaat sen en zijn verantwoording voor mis daden af te wentelen op de weer macht en de politie. Ook nu waren executies en gijzelaars het voornaam ste punt waarop de verdediger inging en Wimmer gaf hiervan vrijwel de zelfde schildering als Seyss zelf ge daan heeft. Het was volgens hem aan het ingrijpen van Seyss te danken dat in Rotterdam „slechts" vijf en na den Reuter aanslag „slechts" twee honderd mensen werden neerge schoten en Wimmer durfde zelfs zover te gaan om te zeggen: ,,In werkelijkheid heeft de rijkscommissaris een paar honderd Nederlanders het leven gered". Van het schandaal van Putten vermoedde Wimmer, dat Seyss eerst nadat het gebeurd was op de hoogte is gesteld. Dit Was vol gens hem een zuivere weermachts kwestie. Wimmer bevestigde dat de Duitse politie in Nederland rechtstreeks aan Himmler ondergeschkt was. De getui ge zeide voorts dat Mussert herhaal delijk erop aangedrongen heeft be noemd te worden tot min.-president en daarmee Seyss vaak in een moei lijk parket heeft gebracht. Op een groot aantal vragen over de nazicering en Jodenvervolging, de kerkvervolging en de standgerechten, bevestigde Wim mer Seyss' voorstelling. Wimmer werd door c/én Fransen aanklager Dubenest in het kruisver hoor genomen waarbij hij beweerde, dat Duitsland in Nederland een civiel bestuur instelde, omdat het „groot be lang hechtte aan een goede verstan- houding?". „Was de bedoeling niet eer der van Nederland een Germaanse bondsstaat te maken?" vroeg Dube nest, doch hierop antwoordde Wim mer, dat het Seyss vanaf het begin duidelijk was dat de Nederlanders daarvoor niet te vinden waren, ook nu kwam het Kamerling Onnes instituut weer ter sprake en de aanklager zeide dat Duitsland het instituut had opge ëist voor een atoomonderzoek. Wim mer zeide, dat de Duitsers tenslotte er genoegen mee hadden genomen on derzoekingen in Leiden te verrichten. Met de dood bekocht. Woensdagmorgen werd door de Econo mische Recherche te Helmond bij de Ka naaldijk een personenauto, die in grote vaart uit de richting Weert naderde, ge sommeerd te stoppen. De chauffeur reed echter door en de agent, die het stopsein had gegeven, zou, indien hij niet net op tijd was wegge sprongen, overreden zijn. Andere agen ten, die verderop geposteerd stonden, openden echter pistoolvuur op de wagen, waardoor de chauffeur in het hoofd werd getroffen, waarop de wagen via een boom in de bermsloot terecht kwam. De chauf feur A. M uit Utrecht was zwaar gewond en moest naar het St Antonius-Gasthuis worden overgebracht, waar hij in de loop van de dag overleed. Zijn broer, L. M., was licht gewond, hij had een schamp schot in de hals. Een derde inzittende, zekere van der H. vluchtte uit de wagen, doch kon kort daarna worden gearres teerd. In de auto werd een partij van onge veer 200 kg koffie aangetroffen, alsmede elastiek en nog enkele andere artikelen in geringe hoeveelheid. Auto en contrabanden werden in beslag genomen. MINDER WIND. Weersverwachting, geldig tot Vrij dagavond: De Bilt, 13 Juni. - Geleidelijk af nemende wind tussen Noord en West. Gedeeltelijk bewolkt met een enkele regenbui, vooral in het Oosten van het land. Later in het Westen van het land toenemende hogere bewolking. Weinig verande ring in temperatuur. De staking is voor honderd procent gebroken, zo schrijft „De Volks krant". Hoelang zal het nog duren, voordat de havenarbeiders het werk hervatten? De meningen zijn ver deeld, maar wanneer men dé' stakers zelf hoort vertellen, dan is het dui delijk, dat de gehele staking" nog slechts drijft op een zekere angst, welke men heeft voor de E. V. C. en haar on-Nederlandse praktijken, zegt het blad. Vooral in Amsterdam, want de Amsterdammers zijn van nature agressiever dan de Rotterdammers. Werkwilligen worden in Amsterdam nog al eens lastig gevallen. In Rot terdam niet. Men heeft het grote publiek niet op zijn hand. In geheel Nederland wordt door de po litie weer een grote actie gevoerd om de jeugd weer op het belang van een veilig verkeer te wijzen. Zelfs het lopen op de trottoirs valt niet mee. Een „over treder" wordt door den agent dadelijk „bij de kraag gevat". Dinsdagmiddag bij de indiening van de candidatenlijsten voor de gemeente raadsverkiezing te Deventer, waren vier lijsten 'ingediend, nl. van de Partij van de Vrijheid, de KVP, de Partij van de Arbeid en een gecombineerde lijst van CH en AR. Het bleek aldus ,,Het Vrije Volk", dat de CPN geen lijst had inge diend. Het is uitgesloten, dat dit alsnog beurt. De CPN heeft hierdoor dus voor de eerstvolgende vier jaar zijn naar schatting zeven zetels verspeeld. HEBT U GEVANGEN GEZETEN IN HET CONCENTRATIEKAMP TE OMMEN? Een ieder, die inlichtingen, ten goede of ten kwade, kan verstrekken over het optreden en gedrag van Rijk Adams, ge boren te Hoogland op 5 November 1920, als bewaker in het concentratiekamp te Ommen in of omstreeks 1943, wordt ver zocht deze schriftelijk mede te delen aan den raadsheer-commissaris bij het Hij zonder Gerechtshof te Amsterdam, Hee rengracht 466. Ex-koning Umberto heeft bij zijn ver trek naar Portugal een boodschap aan het Italiaanse volk achtergelaten, waar aan wij het volgende ontlenen: „Italianen. Toen ik eerst het luitenant generaalschap en daarna de kroon aan vaardde, heb ik verklaard, dat ik mij zou onderwerpen aan de vrijelijk- 6e- uite wil van het volk aangaande de staatsvorm. Toen ik de gedeeltelijke en voorlopige uitslag ontving van het hoog ste hof, dat zich het recht voorbehield vóór 18 Juni zijn oordeel over de pro testen te uiten en het aantal stemgerech tigde en ongeldige stembiljetten bekend te maken en zich uit te spreken over de onopgeloste kwestie, hoe de meerder heid te berekenen, heb ik gezegd en Woensdag uerhaald, dat het mijn recht en plicht als koning is om te wachten, totdat het hof heeft bekend gemaakt, of de republikeinse staatsvorm de vereiste meerderheid heeft bereikt. Plotseling, in strijd met de wetten en met de onafhankelijkheid en sou- vereine machten der overheid, ver richtte de regering een revolution- naire daad door eenzijdig en wil lekeurig macht tot zich te trekken, die haar niet toekomt, terwijl zij mij voor het alternatief stelde, bloe dige botsingen uit te lokken of voor geweld te buigen. Italianen, terwijl het land eerst kort geleden uit een tragische oorlog te voor schijn is gekomen, zijn grenzen bedreigd ziet en zijn eenheid in gevaar, geloof ik, dat h.t mijn plicht is alles te doen, wat nog in mijn macht is om het verder smarj en tranen te besparr nadat het zo veel geleden heeft. Ik vertrouw, dat de overheid,welker onafhankelijkheid en vrijheid van oudsher een der volle eigenschappen van Italië is, haar woord vrijtBijk zal spreken. Maar daar ik niet de aanleiding wil zijn van usurpatie en mij niet wil medeplichtig maken aan de wetsschending, die de regering heeft gepleegd, verlaat ik mijn landsgebied in de hoop het nieuwe smarten en nieu we rouw te besparen. Met een door smart bezwaard hart, maar in het klare besef, dat ik alles in het werk heb gesteld mijn plich ten te vervullen, verlaat ik het land. Laten allen, die een eed aan mij hebben afgelegd en in veel zware beproevingen mij trouw bleven, zich ontslagen achten van hun eed aan den koning, niet van hun eed aan het land. Mijn gedachten gaan uit naar allen, die voor Italië en voor 't behoud van alle Italianen zijn geval len. Wat ons land ook overkomt, het kan altijd op mij rekenen als een van zijn meest toegewijde zonefl. Leve Italië! Deze week hebben twee figuren* voor hun rechte# gestaan, die bei. den in de geschiedenis van ons land met zwart krijt zijn opgetekend. Seyss Inquart, de Duitse Ratelliet en Arnold Meijer, de leider van Zwart Front, die van den bezetter gedaan hoopte te krijgen om de macht in ons vaderland in handen te kunnen nemen. Het zijn figuren van verschillen de grootte en van verschillend po- litiek formaat. In één ding wareiï ze het echter roerend eens, dat was het profiteren van de Duitse over macht, om eigen egoïstisch doel, het bereiken van een machtige positie, na te streven. Er is nog een overeenkomst tus sen 'die beide figuren. Dat is huif volmaakte onschuld. Daarmee kun nen ze staan naast de „helden" uit Neurenberg, die ook als baby's on schuldig zijn aan het onnoemelijke leed, dpt het Duitse militairisme over Europa gebracht heeft. Wat is het moeilijk om ruiterlijk schuld te erkennen. De mens wringt zich in alle mogelijke bochten om zijn medemens er van te overtui gen, dat hij niet schuldig is aan het leed, dat over anderen gebracht is. Beide verdachten hebben deze week voor hun rechters getuigd niet alleen van hun onschuld, maar ook van hun teleurgesteld idealisme. Dat is een schone verbastering van egoïsme. Het is niet anders geweest dan vuil zelfgewin, dat deze profi teurs hebben nagestreefd. Ze heb ben de-gelegenheid dankbaar aange grepen om hun grootheidswaan te bevredigen en daarbij heeft Seyss Inquart zich niet geschaamd om een weerloos volk te onderdrukken met de brute macht van de Duitse wape nen, om eerlijk verzet tegen on recht, te breken door laffe moorden op tal van onschuldigen om zich te stellen achter deportatie van arbei ders en het uitbannen van Joodse landgenoten, naar oorden waarvan "hij wist, dat ze er nimmer lévend vandaan zouden komen. Een idealist durft een dergelijk sujet zich te noemen. Een idealist is een mens, die een ideaal nastreeft tot heil van zijn medemens, die niet zichzelf zoekt, maar het belang van den naaste, die niet het leven van anderen vraagt, maar eigen leven voor dat van anderen inzet. Ook Meijer noemde zich een te leurgesteld idealist. Voor de Duitse hielenlikker ij had de Zwartfronter geen woord van schaamte. Weineen, dat was nodig om zijn doel te be reiken. Mussert van de troon te krijgen en Arnold Meijer er op. Over idealisme gesproken! Tegen Meijer werd vijf jaar ge- angenisstraf geëist, 't Is een lange tijd, vijf jaar in de afzondering. Maar als je dan leest, dat een jon gen, die door de angst of de nood gedreven, chauffeur werd bij de N.S. K.K. en daarvoor acht of tien jaar hechtenis krijgt, dan voel ie, dat er aan de rechtspraak in Neder1 and nog wel iets ontbreekt. B. In weerwil van het officiële commu niqué der Boliviaanse regering, zeggen, de, dat de revolutionnaire beweging onder leiding van kolonel Illanes onder drukt is. wordt uit La Paz vernomen, dat de beweging zich uitbreidt en dat enige leden der regering de hoofdstad zouden hebben verlaten. Aan de grens zijn voorzorgsmaatregelen genomen.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1