Een offer Een interessant radio-experiment Marine-mutaties Stadsnieuws Busdienst Alkmaar- Leeuwarden heropend Geen kinderen bij intellect voorstellingen Een belofte uit de nieuwe wereld Euwe behoudt de leiding Scheepstijdingen Een offer, dat is iets geven, dat je eigenlijk niet missen kunt. Geven dus van je armoede, van je gebrek. Een offer brengen is iets geven waardoor je rijker wordt, want wie van zijn overvloed geeft, die brengt geen offer, die mist niets als hij geeft, die voelt de rijkdom niet van te kunnen geven. Dit lijkt een preek je, maar het is niet anders dan de korte inhoud van een toespraak, die mr. Mulder, de voorzitter van Volksherstel in de Prov. N.-Holland, deze week tot de pers hif" op een bijeenkomst van Volksherstel in Alkmaar. U voelt, waar het om gaat. De komende twee weken zullen in het teken staan van ,,de slag voor de noodgebieden", dat is een nationale collecte .voor de duizenden getrof fen landgenoten, die nog in ellende verkeren. U vindt het wellicht niet prettig om daaraan herinnerd te worden. Maar ach, u weet het immers zelf wat het is om aan alles gebrek te hebben, om telkens mis te grijpen, om nog in een hok inplaats van in een huis te bivakkeren.En zo zijn er nog tienduizenden landgenoten. Om hen te helpen zal er de ko mende weken een offer van U ge vraagd worden. Dat offer kan een dubbeltje zijn, misschien een cent uit de spaarpot van uw kleine, die ge wilt leren geven, maar het kan ook een gulden zijn, of een rijks daalder of een tientje. Of de vijf en twintig gulden van de meer gegoe den of het honderdje van de rijken. Als U geeft, geeft met uw hart en denkt er aan, dat de collectanten, die bij U aankloppen, dat uit liefde doen, zonder enige vergoeding en weest er van overtuigd, dat geheel uw gift ten goede komt aan uw ge troffen landgenoten. Laat ons beroep niet tevergeefs zijn. DS. G. VISSER SPREEKT. In een tweetal avonden, georganiseerd door de Evangelisatievrienden, en te houden in de Luthersche Kerk, Weezen- straat, hoopt de bekende Harlinger Bap tistenpredikant, ds. G. Visser, te spreken. De eerste avond, Woensdag 19 Juni a.s., spreekt ds. Visser over het onder werp: Massagraf ontdekt", en de twee de avond, Donderdag 20 Juni a.s., over .Doorbraak van het Leven"* Bijzonderheden worden vermeld in de advertentie van morgen. VERKIEZING EERSTE KAMER iz JULI. De Provinciale Staten komen begin Juli bijeen voor het kiezen van Ged. Staten en op 12 Juli voor het kiezen van leden der Eerste Kamer. Een half uur natuurgetrouw muziek ontvangst. Gisterenmiddag hebben enige persver tegenwoordigers in de AVRO Studio met de oren de verrassing opnieuw be leefd, die zij met de ogen ondervonden, toen zij voor het eerst door een stereos- coop keken. A.s. Zaterdagmiddag om half vijf kan elkeen deze sensatie ondergaan, die zich de moeite wil getroosten vooraf in zijn huiskamer 2 radio-ontvangers, enige nieters uit elkaar en met elkaar een grote hoek vormend, op te stellen, ver volgens elk der toestellen op der Nederlandse zenders af te stemmen en voorts alle aanwijzingen op te volgen, die per radio gegeven worden. De Stichting Radio Nederland zal ge durende een half uur een stereofonische proefuitzending verzorgen. Voorzover de Engelse ei* Amerikaanse literatuur ons heeft bereikt, zwijgt zij over deze proefnemingen ter verlossing uit het „geluid in blik" zoals de vlakke ge luidsweergave wel wordt genoemd, zo dat dit naar alle waarschijnlijkheid de eerste uitzending van die aard op onze planeet zal zijn. Merkwaardig is dat men deze „ont vangst als zat men in de zaal bij de executanten" men kan elk 'instru ment localiseren en de verplaatsing daarvan duidelijk volgen zo snel heel gewoon vindt, doch zodra men zich op de klassieke ontvangst hoort overge schakeld, bespeurt men, wat men eigen lijk mist. De Stichting Radio Nederland zal de ontvangst van rapporten over deze uit zending zeer op prijs stellen. Uit het buitenland zijn haar deze reeds toege zegd. aan den kapitein luitenant ter zee N. Kooreman opgedragen de betrekking van directeur van het loodswezen, de beton ning, bebakening en verlichting in het 3e district te Amsterdam, bepaald, dat deze hoofdofficier boven de sterkte van het korps zeeofficieren wordt gevoerd. Met ingang van 1 April 1946 is de titu laire rang van kapitein luitenant ter zee bij de Kon. marine-reserve verleend aan den luitenant ter zee der 1ste klasse bij die reserve H. Panjer. Met ingang van 1 April 1946 is tijdelijk bevorderd tot kapitein ter zee de kapi- teinluitenant ter zee F. J, Kist,, voor zolang hij belast is met de functie van plaatsvervangend chef van de marine staf. Met ingang van 1 Juni 1946 is aan den kapiteinluitenant ter zee H. C. Nieuwen- huisen, en met ingang van 16 Juli 1946 aan den kapitein ter zee J. H. Solkesz eervol ontslag uit de zeedienst verleend wegens langdurige dienst. Met ingang van 1 Mei 1946 is aan den kapitein ter, zee bij de Kon. Marine re serve L. den Hoedt, op daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag uit de reserve- dienst verleend. De nieuwe DODGE 4 deurs SEDAN 1946 Het zal vele stadgenoten, die familie of relaties aan de andere kant van het IJsselmeer hebben, interesseren, dat Miaandag a.s. de busdienst Alkmaar- Leeuwarden vice versa wordt heropend. Deze dienst geeft in Alkmaar aanslui ting op de treinen uit Amsterdam en de bussen of treinen uit Haarlem. Men dient er echter wel rekening mee te houden, dat de bussen van de dienst op Leeuwarden niet bestemd zijn voor het locale vervoer intNoord-Holland (tus sen Alkmaar en Den Oever) of Fries land (tussen Leeuwarden en Zürich), en dat dus aan de diverse haltes in Noord-Holland alleen passagiers voor Friesland worden opgenomen, en aan de haltes in Friesland alleen passagiers voor onze provincie. Reizigers, afkomstig uit Den Helder of omgeving, kunn bijvoorbeeld bij de vlotbrug De Kooy instappen. Voor vertrektijden verwijzen wij naar de advertentierubriek. Men lette er wel op, dat de bus van 's morgens 4,20 uit Alkmaar alleen loopt op Vrijdagen, in aansluiting op de Marktbus, die om 3,30 uit Purmerend vertrekt. Van 6,20 uur af zijn de tijden van vertrek en aankomst te Alkmaar en Leeuwarden gelijk. De bezoekers van de vijf weken ge leden in Tivoli gegeven intellect-voor stelling over „Tropisch Nederland" heb ben niet alleen kunnen genieten van een interessante film, maar bovendien ook van de aanwezigheid van 'n respec tabel aantal kleuters en andere kinderen „beneden de maat", die voor de nodige storing zorgden. Dit is wellicht minder deze kinderen, dan wel hun ouders kwalijk te nemen, die van het gedraai en gebabbel ook anderen laten profi teren. Zondagmorgen wordt weer een intel lect-voorstelling gegeven, en wel van de film „Samen op weg", die een beeld geeft v„n Nederland in de bezettings tijd, met als bijfilm „De bevrijding van Nederlands-Indië". Wij hopen dat het „kleine goed" thuisblijft; wanneer men het toch beter acht, ze mee te nemen, loopt men de kans, dat ze uit de zaal worden verwijderd. GESLAAGD. Op Woensdag 12 Juni J.l. slaagde te Utrecht onze plaatsgenoot, de heer B. Aberson, voor het diploma Vakbekwaam heid Kantoorboekhandel. Druk: Dagblad v. Noord-Holland N.V. Een ontmoeting met de nieuwe Dodge. (Van Onzen specialen verslaggever). Met een sierlijke zwaai buigt de mon teur van de wegenwacht af van zijn oorspronkelijke route, tikt tegen de glimmende klep van zijn pet en vraagt naar de oorzaak van ons oponthoud. Zwijgend wijzen wij naar de plaats, waar de motor zich bevindt en enige momenten later tracht de man in khaki het raadsel van een onwillig motor voertuig te ontsluieren. Zij doen prachtig werk, deze wakers over het wee van den tegenwoordigen Hollandsen automobifist. Onze wagen is een cumulatie van merken en onder delen, een jiazaat van alle wereld merken tezamen. Zelfs van ver voor het verdrietige conflict van 1940—'45. Onze wagen is geen product van een concern; het is, gelijk wij reeds oot moedig bekenden, een kuchend en ziek kind van diverse, zij het welgestelde, stiefvaderen. De monteur, heeft tijdens onze mijme ring beweging in het geval gekregen, en hij wenst ons op onze verdere route „good-luck"Hoestend vervolgt onze wagen zijn weg. Tot de volgende panne....: Wij zouden hebben kunnen volstaan met het voorgaande, ware het niet dat wij in Den Haag als door een toeval in Hotel Centraal terecht kwamen en daar het wonderlijk product aanschouwden van de huidige Amerikaanse automo biel-industrie: de Dodge 1946. Een belofte uit de Nieuwe Wereld. Een droom in groen. Een sierlijk, ge luidloos lopend vervoermiddel, dat een elegance bezit, waarop de meest ge vierde ster uit de Society met recht ja loers zou kunnen zijn. En wij dachten .even aan het voor-historisch vehikel, waarmede wij hier gekomen waren, en dat inmiddels op het parkeerterrein krachten stond te vergaren. De Dodge 1946! Gaat haar zien! De ge legenheid is er. Van 12 tot 17 Juni ex poseren de Dodge Brothers hun product in Amsterdam, in Garage v. h. Sie- berg ep het Scheldeplein. Het loont de moeite! Wij hopen, dat de tijd niet lang op zich zal laten wachten, dat deze schepping tentoongesteld en te koop zal zijn bij onzen Heldersen Dodge- dealer. Dan zullen wij met volle over tuiging kunnen zeggen; „Er zit inder daad schot in!" OVERDRACHT MARITIEM COMMANDO SOERABAJA. De „Nieuwe Courant" meldt, dat In verband met de oveplaatslng van kant lt. ter zee C. W. Slot naar het departé' ment der marine te Batavia Zaterdae" ochtend, het maritiem commando Soerabaja werd overgedragen aan kam lt. ter zee C. J. W. van Waning. De plechtigheid had plaats bij a» thans weer in gebruik genomen marine kazerne aan de Kruiserkade. Beide com" mandanten richtten Hfet woord tot dë aanwezigen, die bestonden uit staf-offi eieren, onderofficieren, kazerne-offi." eieren van het marine etablissement en den chef van het marinehospitaal en personeel. Overste Slot nam als eerste spreker het woord. De mooie taak, die hem in Januari van dit jaar was opgedragen, n.1 de wederopbouw van de vernielde en ont redderde marinebasis van Soerabarja was slechts gedeeltelijk volbracht, doch zou onder de bekwame leiding van kapt-lt. ter zee Van Waning zeker tot vervulling komen, aldus spreker. Met de herinnering aan de toestand van het marine-etablissement en het marine-hospitaal voor zes maanden, kon ni^t anders dan met voldoening worden Terugzien op wat gepresteerd is met hard werken onder een goede geest. Overste Slot eindigde zijn rede met de aansporing tot het beëindigen van ieders taak en het blijven stellen van vertrouwen in de toekomst. Hij liet zijn toespraak vergezeld gaan van zijn beste wensen. De nieuwe commandant nam hierna het woord, waarbij hij verklaarde, het maritiem commando te hebben overge nomen. Wij zouden van deze gelegenheid ge bruik willen maken onze waardering uit te spreken voor de wijze waarop overste Slot zich gedurende deze moeilijke maanden van zijn taak gekweten heeft. Onder zijn krachtige leiding zijn uit de chaos op Oedjoeng weer een goed fun gerend hospitaal en kazerne geboren. Overal is met de oprueming en herstel ling begonnen van verschillende wer ken, welke in Maart 1942 moesten wor den vernield. Het was ook Overste Slot, die voor een goe)Be. gezonde" geest onder het marinepersoneel heeft gezorgd. Wij zijn er van overtuigd, cat deze onder den nieuwen commandant zal blijven heersen. Schaken. ZAANDAM, 13 Juni. De uitslagen van de heden te Zaandam voor het Inter nationale Schaaktournooi gespeelde par tijen luiden: Meestergroep: MühringEkström V*V*; Znosko BorovskyEuwe 01; Thomas- List fr1; SoultanbeieffStoltz 0—1, ChristoffelSzabo 0—1; Wood—Kramer 01. Internationale reservegroep A: Meyer Vinken 01; O'HanlonBeen 0—1; SchoonhovenVan Oosterwijk Bruyn 10; v. d. Berg (Leiden)Smak V*V* SchelfhoutHenneberke 01; Van Steenis Van Scheltinga afgebroken. Internationale reservegroep B: Apking Veldenhof volgt nog, Kapsenberg—Van Mindeno 1!zVj»; KnappersVan Hoorn 1—0; Van Tol—Speyer 1—0; Grappenhaus v. d. Berg (Zaandam)01; Koomen— Willems volgt nog. Damesgroep: Zesde ronde: mevr. Veen mevr. Roodzant 01; mevr. Jonkers— mevr. Van Schaik 01; mej. Gre Smit— mevr. Peening volgt nog; mevr. Kleyn— mej. Bannink 10. De stand in de Meestergroep luidt thans: nadat alle spelers 10 partijen achter de rug hebben: 1. Euwe 81/*; 2. Stoltz 3 Ekström 7Vs; 4. Szabo 71/*; 5. dr. Lis 5: 6. Christoffel 4V*; 7. Kramer 4; 8. Wooa 3*/*; 9. Mühring' 3Vt; 10. Soultanbeieff 11. Thomas 21/*; 12. Znosko Borovsky 2 lt- Reservegroep A: ApkingFelderhof 0— KoomenWillems 10. j Damesgroep: mej. Gre Smit—mevr. P ning afgebroken. Kedoe (RL) 7-6 v. Galveston te Houston. Douro (KNSM) 8-5 v. Christobal Guyaquil, Pericles (KNSM) 7-6 v. An- tofagasta n. Valparaiso. Trajanu (KNSM) 6-6 v. Trinidad n. Carupano. - Bacchus JKNSM) 6 6 te La Guaira. B°* rendrecht (v. Ommeren) 6-6 v. Stanlo te Curacao. Notos (KNSM) 7-6 v Orleans te Cura^ao Nero (KNSM) v. Barranquilla n. Crtstobal. (KNSM) 30 5 v. Guyaquil te Cristobal. Tersum (Vlnke) 6-6 v. Houston te Orleans. Westplein (Mlllfngen) »-< Rott. te New York. Alcinous (Oce* 9 6 v. Rott. te Londen. Jan van G0' i (Halcyon) 7-6 v. Duins.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2