De strijd tegen het water onder de rook van Den Helder Het geven van opdrachten aan „onzuivere aannemers Stadsnieuw» Herstelwerkzaamheden aan hoofden en dijk UITSPRAAK IN DE ZAAK-HELDER Een Midzomernachtfestijn Hij ging bij de „Kriegsmarine" Brits plan voor Indië afgewezen Het standpunt van de overheid De indirecte oorlogssohade, door den bezetter aan ons land toegebracht, loopt in de mHliarden. Een zeer groot gedeelte van deze schade is ontstaan, door dat belangr^ke onderhouds- of herstel-werkzaamheden door de oorlogstoestand ernstige belemmering hebben ondervonden. W(j hebben enige tijd geleden reeds iets geschreven over de nadelige gevolgen, die de bezettingstijd heeft gebracht aan duinen, strand, hoofden en dijk. Doordat het noodzakelijke onderhoudswerk door de Rijkswaterstaat uiteraard niet op „voor-oorlogse" wijze kon geschieden, kon men zich na de bevrijding verheugen op een kustverdediging, waaraan wel het een en ander te doen was. Het Kijkduinshoofd bij voorbeeld, dat ter hoogte ven het Fort Kijkduin schuin op het strand staat, is door de stroom danig afgekloven. Het merendeel van de stenen ie verdwenen en het hoofd zelf is ook aanmerkelijk korter gewor den. Mede daardoor loopt de stroom, die voordien door het Kijkduinshoofd en een paar Noordelijker gelegen kleinere hoofden uit de kust werd gehouden, op het ogenblik gevaarlijk dicht langs onze zware Helderse zeewering. Tegenaanval ingezet! Men zij echter gerust: de Rijks waterstaat is paraat en men heeft reeds een krachtige tegenaanval in gezet. Dit jaar nog zal de dijk op het meest bedreigde punt, namelijk bi3 Kaap Hoofd, door zinkstukken wolden versterkt, terwijl ook het Kijkduinshoofd, de twee Zuidelijk daarvan en de beide Noordelijk er van gelegen hoofden, onder handen zullen worden genomen. Het werk is uitbesteed aan de firma's Van Hattum en Blankevoort in Bever wijk en Van der Vlies te Sliedrecht, die op het ogenblik reeds druk bezig zijn met de voorbereidende maatregelen. Laatstgenoemde firma, die op het ge bied van rijswerken haar sporen wel heeft verdiend, is thans bij het Kuitje bezig met het vlechten van zinkstukken, waarvoor 't materiaal regelmatig wordt aangevoerd. Wanneer men bedenkt, dat niet minder dan 28.000 M2, zinkstuk moet worden verwerkt, krijgt men wel een indruk van de enorme omvang van het te verrichten werk, Keileem! De helft van deze oppervlakte zal worden gebruikt om de dijk zelf te versterken, terwijl de rest voor de hoof den is bestemd. Vooraf moet evenwel een zeer grote hoeveelheid keileem worden gestort, om de hoofden op hoogte te brengen. De daartoe benocligde hoeveelheid van ongeveer 300.000 M3. keileem wordt met een speciale bagger molen uit een keileemput in het IJsel- meer gebaggerd. Alvorens men met deze baggermachine de keileem kan bereiken, moet eerst een 30.000 M3. zand worden weggefoaggerd! Het zal dus zeker een paar weken duren, voor de eerste bak keileem in de Helderse haven zal arriveren. Daar zal dan de keileem uit de grote lichters worden overgestort in kleinere keileem- bakken, van ongeveer 500 ton, die door sleepboten naar de plaats van bestem ming zullen worden gebracht. Het genoemde Kijkduinshoofd zal een keileenadam krijgen, die aan de kruin, dat is pl m 1 M. beneden laagwater, 15 M. breed zal worden Deze keileem- dam is bestemd tegen de stroomschuring, maar er bovenop zal tegen de golfslag een afdekking van zinkstukken worden aangebracht. Wat daar voor nodig is. Daarop komt dan de steenbestorting, en wel bij benadering 1000 K G. per M2. zinkstuk. Dat wil dus zeggen, dat in totaal zo'n 28.000 ton steenbestorting nodig i,s een hoeveelheid, waarvan on geveer het derde gedeelte reeds aan de DE ADSPIRANTENDAG. Bij de gehouden adspirantendag in Alkmaar wisten Helder B, C en D een eerste prijs te behalen, terwijl HRC B een gelijke prestatie ver- richtte. Keurig gedaan Nieuwediepers, de naam van Den Helder heeft weer geklonken en het was een goede klank. ovekant van het Noord-Hollands kanaal, ter hoogte van het Kuitje, is gelost. Nu we toch met getallen aan het goochelen zijn, kunnen we meteen wel even ver melden, dat voor het vervaardigen van de benodigde zinkstukken bijna een millioen bossen rijshout nodig zijn! Een 35-tal rijsvlechters zullen daaraan han den vol werk hebben! Het 4gt in de bedoeling, om bij vol bedrjjf ca. 20.000 M3. keileem per week op zijn plaats te brengen. Dan zullen naast een tweetal bagger molens In bedrijf zijn: 2 overslag kranen voor het overstorten van de keileem, 6 grote keileembakken, 10 kleine keileembakken, 10 zolder- bakken voor het vervoer van de steenbestorting, en 12 sleepboten. In totaal is dan ongeveer 100 man per soneel nodig. Als geheel zullen met deze omvangrijke werkzaamheden ettelijke maanden ge moeid zijn, maar we behoeven er niet aan te twijfelen, dat ook deze strijd tegen „onze erfvijand, het water", zo dicht onder onze stad gestreden, ge wonnen zal worden! Het Btfzonder Gerechtshof, onder voorzitterschap van mr, de Gaay Fortman, deed Zaterdag j.1. uitspraak in de zaak contra den Hoofdinspec teur K. Helder. Overwegende de vlekkeloze ambtelijke loopbaan van den heer Helder en de zeer gunstige inlichtingen, die het Hof had inge- winnen, werd de eis van 1 jaar on voorwaardelijke gevangenisstraf inge trokken en veranderd in een voor waardelijke strafoplegging van 3 maanden, met een proeftijd van 1 jaar, zonder enige beperkende maat regel. Na afloop van cfe zitting werd de heer Helder van diverse zijden gelukgewenst, in 't bijzonder ook van do zijde der aanwezige pers. Opmerkelijk was het zeer hartelijke ge baar van den aanwezigen Joodsen jour nalist, die volledig op de hoogte was van de gang van zaken en zijn mening over het aangeven cfer verborgen Joodse kin deren ten huize van den eveneens aan wezigen heer Bos, dan ook niet onder stoelen of banken stak. Wat brengt de radio? Dinsdag 18 Juni 1946. HILVERSUM II. KRO 9,00 Vrouwen spiegel; 9,05 Pluk de dag; 10,15 Psyche; 10,30 Voordracht; 12,00 Angelus; 12,30 Lunchconcert; 13,45 Lezing; 14,00 Le Quatoor en D. Majeur; 14,50 Potpourri van klassieke muziek; 15,00 Voor de vrouw; 16,00 De Zonnebloem, 16,30 Muzi kale beschouwingen; 17,30 De ontwikke lingen van het lied; 18,00 Dinermuziek; 18,15 Kath. Nieuws; 18,50 's Avonds als ik slapen ga; 19,45 Voor de jongeren; 20,05 Te Deum; 21,00 Filmkwartier; 21,40 Wat doe ik met mijn vacantie? 22,15 Avondgebed; 22,45 Het gevaarlijke ter rein IV; 23,15 Ons slotaccoord HILVERSUM I AVRO 9,15 Morgen wijding; 10,30 Van vrouw tot vrouw; 11,30 Voordracht; 11,45 Familieberichten uit Indië; 12,00 Ensemble Bandi Balogh; 12,30 Ons Platteland; 12,40 Pierre Palla; 14,00 Met naald en schaar; 15,00 Wat vinden vrouwen van de politiek; 16,30 Kindertijd; 17,00 Dat kun jij ook; 17,30 De Skymasters; 17,45 Het rijk over zee; 18,30 Progr. voor de Ned. Strijdkrachten- 19,00 ....en nu naar bed; 19,05 De waar heid over Java; 20,08 Bonte Dinsdag- avondtrein; 21,30 Vrolijk hoorspel- 22 00 Contact. „Wij schakelen thans over naar Casino. „Debo", de personeelsvereniging van de N.V. Drukkerij v. h. C. de Boer Jr. en de daarbij „aangesloten" bedrijven (C. V. Uitgeverij v. h. C. de Boer Jr. te Amsterdam, N.V. Drukkerij „De Mer- cuur" te Hilversum en de Heldersche Courant) heeft Zaterdagavond een eivol le Casinozaal, bezet met leden en geno digden, vergast op een zeer geslaagd „Midzomernacht-festijn". Een bonte aaneenschakeling van schetsjes, zangnummers en conférence werd in een zeer vlot tempo afgewik keld. Wij zullen niet al het gebodene bespreken, maar wel in het bijzonder vermelden de keurige verzorging van de koorzang; de heer Veenstra had er enige weken lang goed „op" gezeten, en het resultaat was dan ook bewonde renswaardig, Deze ambitieuze dirigent heeft alle eer van zijn werk. De schetsjes, opgevoerd door de le den uit Den Helder, en ook die, ten to nele gebracht door de Hilversummers, genoten een goede „mise-en-scène", en werden ook zeer op prijs gesteld. Ook het optreden van ,Les Gitanas", twee jongedames met een gitaar, viel zeer in de smaak. Henny van de Water's „Six Rythm Makers" vulden de pauze met prettige muziek, en zorgden ook voor de dans muziek na afloop van het feestprogram ma. W'f zouden hiermede kunnen volstaan, ware het niet dat wij iets wilden ver tellen over een paar technische bijzon derheden, die werkelijk uniek in ons Helderse amusementsleven waren. De directeur der genoemde bedrijven, de heer Koning, moet reeds enige tijd thuis rust houden, zodat hij deze avond niet kon bijwonen. Het bestuur zocht een op lossing, om hem toch enigszins van de avond te laten mee-genieten. De heer Van den Berg van Radio-Métropole werd in de arm genomen, en deze heeft in samenwerking met de PTT ervoor gezorgd, dat door middel van een micro foon in Casino, langs de telefoonlijn, en via de in de directeurswoning geplaatste geluidsinstallatie van Métropole het programma op voortreffelijke wijze van begin tot eind te volgen was. Naast het toneel troonde de heer Van den Berg met een apart microfoontje, en hij gaf van tijd tot tijd een keurige reportage van hetgeen op de planken, te zien was, zodat de heer Koning niet alleen het programma heeft kunnen beluisteren, maar zich ook een voorstelling heeft kunnen maken van de stemming in de zaal en van de verrichtingen voor het voetlicht. Dat voetlicht zond een flink aantal Waar gaan we heen? Woensdag 1» Juni: Lutherse Kerk G. Visser spreekt over „Massagraf ontdekt". 1 Donderdag 20 Juni: Lutherse Kerk ds G. Visser spreekt over „Doorbraak vaa het Leven". „kaarsen" uit, maar de lichtsterkte was toch niet voldoende om den fotograaf gelegenheid te geven tot het maken van goede opnamen. Daarom waren er speciale schijnwerpers in de zaal ge. monteerd, die vanaf de stoel van den fo. tograaf konden worden bediend, en dus op een tiental meters afstand konden worden aangestoken, wanneer hij een aardig moment wilde vereeuwigen. Ook dit technische snufje is wel het vermel den waard. Door het bijzonder gerechtshof te Am sterdam werd Zaterdag tegen den 25. jarigen C. Fiselin uit Den Helder een ge vangenisstraf van 1 jaar geeist, waarvan 8 maanden voorwaardelijk. Verdachte was in December 1944 in dienst getreden bij de Kriegsmarine. De advocaat-fiscaal hield rekening met verzachtende omstan digheden bij het bepalen van de lichte eis. De werkcommissie van de Brits-Indi sche congrespartij heeft het plan van de Britse kabinetsmissie tot vorming van een ad- interim-regering, evenals de voorstellen betreffende de constitutie van Brits-Indië in de toekomst, verwor pen. Ka!am Azad, de aftredende voor zitter wan de congrespartij, heeft in een brief aan lord Wavell, den onder-koning doen verstaan, dat dit het laatste woord van de congrespartij over de voorstellen van de kabinetsmissie was. Een volgen de stap zou van de zijde der missie moe ten komen. Zowel de Moslemliga, onder leiding van Jinnah, als de kamer van vorsten, de twee andere hoofdfactoren in het politieke leven van Brits-Indië, hadden het Britse plan voorwaardelijk aan vaard." De verwerping van het plan door de congrespartij vindt haar oorzaak voor namelijk in de kwestie der gelijke ver tegenwoordiging met de Moslemliga in de voorgestelde voorlopige regering en het deelnemen van de Europese leden der parlementen van Bengalen en As sem aan de verkiezingen voor een con stituerende vergadering. 99 Meermalen hoort en leest men, dat de overheid bij het opdragen van werken onvoldoende aandacht schenkt aan de „zuiverheid" wan de aannemers en dat dientengevolge ook werken worden ge- gun- aan aannemers, die gedurende de bezetting niet geschroomd hebben voor de Duitse weermacht te werken. Daar het ministerie van Openbare Werken en wederopbouw een der belangrijkste overheidsorganen is, die werken opdra gen, hebben wij ons tot dit ministerie gewend om te vernemen welk stand punt men daar inneemt. De verkregen inlichtingen kunnen als volgt worden samengevat. Op veel aannemers wordt de critiek uitgeoefend, dat zij tijdens de bezet ting niet de juiste houding hebben aangenomen. De beoordeling van hun houding berust bij de bevoegde rech terlijke colleges. Het is, zo zegt men, bij de zuivering in het algemeen dui delijk gebleken, dat vele aanklachten onvoldoende gegrond zijn, dikwijls ook moeten worden toegeschreven aan on bekendheid met de feiten, om van persoonlijke wrok maar niet te spre ken. Niets zou men verkeerder ach ten dan eigen rechter spelen. Zolang de voor de zuivering aangewe zen instantie geen uitspraak heeft ge daan, verkeert de opdrachtgever dus in een impasse. Hij moet in die periode zelf beslissen. Het ministerie van Open bare Werken en Wederopbouw vraag' in die periode van iederen aannemer, alvorens hem een opdracht te geven, een verklaring. Die verklaring houdt in. dat hij niet voor de Duitse weermacht heeft gewerkt, of dat hij dit wel heeft gedaan. In 't iaatste geval moet hij op geven. wat hij gedaan heeft, wanneer en waarom. In die tussentijdse periode moet de^ opdrachtgever dan zelf beslissen aan de hand van die verklaring. Het behoeft geen betoog, dat er wel een zeer bij zondere reden moet zijn om een op dracht te geven aan een aannemer, die verklaard heeft niet helemaal vrij U1 te gaan. Ten aanzien van de onder beheer ge stelde bedrijven, die in de bezettingstijd fout zijn geweest, ligt de kwestie wa gemakkelijker. De beheerder heeft toe stemming nodig om een werk uit e voeren van de door het Nederlandse Beheersinstituut ingestelde centra e commmissie beheer en herdistribu >e bouwbedrijf. Deze commissie geeft vergunning niet af, Indien zij van ning is, dat er andere aannemers »'1"' die het werk even goed kunnen voeren.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 2