HELDERSCHE COURANT Overeenstemming op meerdere punten bereikt „Diplomatieke betrekkingen verbreken betekent oorlog" NIEUWSBLAD VGSR DEM HELDER, KOEGRAS, TSXSL. VOERINGEN EN ANNA PAULOWNA Weerbericht. KATH. VOLKSPARTIJ EN PARTIJ VAN DE ARBEID GAAN SAMEN Dreigt stopzetting verkoop van maatjesharing? ■e» - Indon. tegenvoorstellen overhandigd Staking op Schiphol ten einde Er viel geen beslissing Schadevergoeding voor M.G.-autovordering DINSDAG 18 JUNI 1946. 70e Jaargang No. 9765', c». 11^3 VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties u cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder. Directeur) 8. KONING. Hoofdredacteur) J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Uitg, MD, Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL; Stad en omgeving I 2.60. Postabonnementen I 3.00 Gironummer 16060. N.V. Drukker!) v.h. C. de Boer Jr. o-h.'S» Italië op de Parijse conferentie Rusland is Italië niet ongunstig gezind De ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier zijn Maandagmiddag om vier uur voor de tweede maal te Parijs bijeengekomen. De Amerikaanse minis ter, Byrnes, was voorzitter tijdens deze vergadering. Frankrijk en Italië. Van gezaghebbende zijde wordt tevens vernomen, dat de Italiaanse regering de ministers een memorandum heeft doen toekomen over de wijziging der Frans- Italiaanse grens. Het Italiaanse memorandum, dat de ministers is overhandigd, stelt een com promis voor ten aanzien van de Franse aanspraak op het Plateau van de Mont Cenis, 60 km. ten Noordwesten van Tu rijn. De Italiaanse delegatie te Parijs doet inmiddels pogingen om door mid del van directe besprekingen met de Fransen alle Frans-Italiaanse grenspro blemen op te lossen. Het voorste! van Molotov om met de economische clausules van het vredes verdrag met Italië te beginnen wordt door de Italiaanse regering als een ,,zecr vriendschappelijk gebaar" van de Sow- jetregering jegens Italië beschouwd. De conferentie is ten aanzien van vier van de zeven punten van het eco nomische gedeelt? van het ontwerp-vre desverdrag met Italië tot overeenstem ming gekomen. De overige punen zul len vandaag ter sprake komen. De Grote Vier zijn in beginsel tot overeenstemming gekomen over: 1. Vergoeding voor oorlogsschade aan geallieerde eigendommen in Italië. 2. Italiaans bezit op het gebied der Verenigde Naties. 3. Afstand van Italië van eisen ten aanzien wan de Verenigde Volken. 4. Algemene economische bepalingen in verband met de handel. Heden worden behandeld: 1. Herstelbetalingen. 2. Het teruggeven van eigendommen der Verenigde Naties. 3. Italiaans eigendom in afgestane ge bieden. Italië is te arm. Molotov was van mening, dat het on mogelijk is de herstelbetalingen van Ita lië te bespreken voor men de vraag heeft beantwoord of Italië deze wel kan opbrengen. Hij herinnerde er aan, dat men de vorige maand had verklaard, dat Italië te arm was om herstelbeta ling te kunnen opbrengen. Hierom, aldus Molotov. had de Sowjet- Hnle haar eis tot een twintigste van de aangerichte schade teruggebracht, en hij achtte het redelijk om in dit geval het zelfde beginsel te aanvaarden. Hij stelde voor dat de ministers zou den besluiten genoegen te nemen met een gedeeltelijke schadevergoeding ter- WÜ' zij het aan de deskundigen zouden overlaten het juiste bedrag van de scha de te bepalen. VRIJ KOEL WEER. Weersverwachting, geldig tot Dins dagavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen, matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige wind tussen Zuid en West. weinig verandering in de temperatuur. Tegenzet van Byrnes. Op dit moment bood Byrnes aan alle eisen tot schadevergoeding tegen Italië te laten vervallen. De ministers besloten een speciale commissie in te stellen, waarin ook Ita liaanse vertegenwoordigers zouden wor den opgenomen, die alle eisen tot scha devergoeding op talië zouden behandelen. Molotov stelde ten aanzien van Ita liaanse eigendommen op geallieerd ge bied voor, dat niet meer dan een derde gedeelte daarvan in aanmerking zou kunnen komen voor herstelbetalingen. Bevin verzette zich hiertegen op grond van het feit. dat de Italiaanse bezittin gen in Engeland precies voldoende wa ren om de Italiaanse schulden aan Enge land uit hoofde van normale handels trans Jties te voldoen. Indien het Rus sische voorstel zou worden aanvaard, zou dit betekenen, dat men Italië twee derde van zijn bezit schonk „als belo ning voor het feit, dat het de oorlog te gen ons begonnen Is". Men besloot, dat ieder land de Italiaanse bezittingen zou houden, terwijl de details zouden wor den beslist door een commissie van des kundigen. De Volkskrant verneemt, dat enige tijd geleden de fractie van de Kath. Volkspartij zich met het programma van den formateur heeft verenigd. De fractie van de P. v. d. A. heeft in haar vergadering van gisteren hetzelfde gedaan Een parlementaire meerderheid zou daarmede verkre gen zijn. Of deze nog op enige wijze voor verdere uitbreiding vatbaar is, moet worden afgewacht. Maandag had te 's-Gravenhage een vergadering plaats vain vertegenwoor digers van bij de haringverkoop be trokkenen. Ter vergadering werd vastgesteld, dat het onmogelijk is, maatjesharing de slechts licht gezouten haring voor de prijs van 8 cent te verkopen, waarbij ten hoogste, volgens de jong ste ministeriële bepaling, voor het schoonmaken van de haring 1 cent per stuk mag worden berekend. Een geroutineerde kracht kan onge veer 50. maximaal 60 haringen per uur schoonmaken. De verdiensten uit dien hoofde van f 0.50 tot 0.60 per uur, worden veel te laag geacht. Wel is de inkoopsprijs voor de detailhandel 5 cent per haring, maar dé verkoops marge van 3 cent kan ten hoogste de algemene onkosten dekken. Besloten erd aan de minister het voorstel te doen, voor het schoonma ken 4 cent te mogen berekenen, waar bij dan de verkoopsprijs voor schoon gemaakte haring op 12 cent per stuk zou komen. De nieuwe verkoopsprijzen voor haring. Naar van de zijde van 't directoraat- generaal voor de prijzen werd mede gedeeld. zal de co^trSle op de n'eu- we V' '>«n voor me-'ering met inceng van 19 Juni worden uitge oefend. Op de Zaan werden de langebaankam- pioenschappen van Nederland voor kano's gehouden. Een kijkje tijdens de wedstrijd om het kampioenschap voor 2-persoons kano's over een afstand van 10 K.M. Anefo-P. De Indonesische tegenvoorstellen zijn Maandagmiddag 16.00 uur plaatselijke tijd door een der Britse autoriteiten aan dr. Van Mook overhandigd. Maandag vergaderden de bij de sta king op Schiphol betrokken leden van de bedrijfsgroep bouwvak der EVC in Theater Cultuna. Van de zijde der EVC adviseerde de voorzitter het voorstel van den wnd. burgemeester van /?m- sterdam, den heer B. C. Franke, te aan vaarden en het werk te hervatten. Na ampele discussie wed het voorstel in stemming gebracht, met als resultaat dat wan de ruim 400 aanwezigen slechts 7 tegenstemden. Hiermede behoort de staking op schiphol officiëel tot het ver leden. Dinsdagochtend worden de werk zaamheden hervat. In de loop van deze week zal met de aannemers-werkgevers op Schiphol ver der overleg gepleegd worden over de nog hangende geschilpunten. De Veiligheidsraad debatteert over Spanje New York. (Reuter). De Veiligheids raad had Maandagavond voor zich de gewijzigde resolutie van dr. Evatt, den Australischen afgevaardigde en voorzitter der sub-commissie voor Spanje. Deze resolutie stelt de alge mene vergadering, welke in September a.s, bijeen zal komen, voor, de ver. naties aan te bevelen de diplomatieke betrekkingen met het Spanje van Fran co te verbreken of een dergelijke an dere actie te ondernemen als de alge mene vergadering „geschikt en doel matig" acht. Sir Alexander Cadogarn, de Britse algevaardigde stelde een amendement voor, volgens hetwelk de Spaanse kwestie naar de algemene vergadering zou worden verwezen, waarbij echter geen bepaalde aanbevelingen zouden worden gedaan. Degene, van wie door het voor malig militair gezag een motorvoer tuig is gevorderd of gehuurd, zal zich, om schadevergoeding te krij gen, vóór 5 September moeten wen den tot het afwikkelingsbureau, Dr. Kuyperstraat 10 te 's-Gravenhage. De voormalige burgemeester van Alkmaar, jhr. mr. F. H. van Kinschot is Maandagmiddag in een buitenge wone zitting van de gemeenteraad tot burgemeester van de stad Leiden ge ïnstalleerd. CENTRALE SPOORWEGWEED- «ATS^N TE HAIFA OPGEBLAZEN. Jerusalem, (Reuter). - In de afgelo pen nacht hebben Joodse aanvallers zfch met een vrchtar^o "~n '1~"' schi'dwachten gebaand en de een Dan oorlog. Herbert Evatt, de Australische mi nister van Buitenlandse Zaken, gaf een antwoord op de rede van Gro- myko tijdens de vorige zitting. Hji zeide, dat, zoals Gromyko heeft voorgesteld, indien de Veiligheids raad het verbreken van de diploma tieke betrekkingen met Spanje zou gelasten, „de raad voort zou moeten gaan tot het laatste stadium: het voeren van oorlog tegen Spanje". In antwoord op de rede van Cadogan zeide Evatt: „Indien het waarschijnlijk is dat een bewind de internationale vrede bedreigt, is het voortbestaan van dat bewind niet langer een kwestie van binnenlands belang" Hij drong er bij Gromyko op aan. dat de leden van de raad, die het recht van veto hebben, hiervan slechts hoogst zeldzaam ge bruik zouden maken, en zich overigens voegen naar de democratische meerder heid van de raad. Na de rede van Evatt verlieten zeven leden van de raad de vergaderzaal om nader overleg te plegen over de te volgen procedure. Slechts Gromyko en de Nederlandse, de Franse en de Mexi caanse afgevaardigden bleven wachten tijdens het vertalen van de rede. Toen de vergadering werd heropend, stelde Cadogan voor de aangelegenheid voor een internationaal hof te bren gen, Evatt verklaarde, dat dit een ver traging van vele maanden zou beteke nen. Nadat ook de Franse, Mexicaanse en andere gedelegeerden zich hadden uitgesproken tegen het Britse voorstel werd de vergadering verdaagd. Frans-Siamese kwestie voor de Veiligheidsraad. Bangkok, (Reuter). - Het Siamese par lement heeft de regering gemachtigd het Frans-Siamese geschil over de grensincidenten aan de rivier de Ma- kong aan de Ve'l'ghe'.d—aad van de Ve-en;,»de naties vooi te leggen. Da 7 amese delegatie zal binnenkort naar l trale spoorwegplaatsen opgeblazen. 1 Washington vertrekken.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1