HELDERSCHE COURANT 2 pet. tuberculose onder de lichting 1945 Hel Eucharistisch congres te Amsterdam Men is het niet eens over de Italiaanse herstelbetalingen NIEUïuÜSBLAD VOOR OEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL. WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De Hollandse jongen intelligenter, maar minder hygiënisch dan de Engelse Prof. Schermerhorn burgemeester van A'dam? Regeringseis aan E.V.C. Weerbericht. Ook geblokkeerd geld voor fonds noodgebieden Zondag zijn 12000 kinderen in het Stadion 40000 aanwezigen ter communie De besprekingen ie Parijs Er wachten nog vele delicate punten WOENSDAG 19 JUNI 1946. 70e Jaargang No. 9760. wHilA VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon *345, Den Helder. Directeur: 8. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N.V. Ui tg. Mij. Holl. Noorderkwartier. ABONNEMENT PER KWARTAAL; Stad en omgeving f 2.60. Postabonnementen f 3.0G Gironummer 16066. N.V. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. dmh.wo» Over de zender Hilversum I sprak gisteravond luitenant-kolonel A. H. L. J. Fievez over zijn ervaringen, opgedaan met de lichting 1945, die sedert kort onder de wapenen is gerpepen. Volgens de oude bevolkingsstatieken zou de lichting 1945 een sterkte moeten hebben van 80.000 man. Bij controle der distri butiestamkaarten bleek het, dat deze lichting omstreeks 79.000 man sterk was, waaruit kon worden afgeleid, dat zij numeriek niet veel van de oorlog en de bezettingstijd geleden had. Van de lichting 1945 bleek 2 tuber culose te hebben, waarvan 1 o in-actief en 1 actief, van welke laatste groep de helft z.g. „open-tuberculose" had De Nederlander weinig gevoel voor hygiëne. Een belangrijk onderdeel van de mili tair geneeskundige dienst is de afdeling voor preventieve gezondheidszorg en hygiëne. In tegenstelling tot Britten en Amerikanen heeft de Nederlander nog weinig gevoel voor hygiëne, aldus spr. Nu de cijfers voor besmettelijke ziekten als tuberculose, dyphterie, typhus, dy senterie en vooral ook geslachtsziekten een hoogte hebben bereikt, die voor de oorlog niemand voor mogelijk geacht zou hebben, is dit van zeer veel be lang, voor de bestrijding van deze ziekten. De resultaten van de lichting 1945 waren de volgende: 15.000 dienstplich tigen verschenen niet voor de keuring, omdat 10.000 van hun reeds als oorlogs vrijwilliger dienst deden, terwijl de overige 5.000 geestelijken waren, die wettelijk zijn vrijgesteld. Alsmede ge detineerden, geïnterneerden en andere bijzondere gevallen. Naar „De Volkskrant" uit goede bron verneemt, zal aan prof. Scher merhorn, na zijn aftreden als min.- president, door de nieuwe regering het burgemeesterschap van Amster dam worden aangeboden. De regering heeft van de E. V. C. ge- eist, haar voorstellen, gedaan aan de Nederlandse Kedersvereniging in te trekken. Doet ze dit niet, dan weigert de regering verder haar gezag te doen gelden om bjj beëindiging der staking rancune-maatregelen van de zijde der werkgevers tegen te gaan. De E. V. C. tekent in een speciale mededeling hierbij aan, dat de regering naar alle schijn, de zijde der meest on verzoenlijke werkgevers heeft gekozen en daarmee de staking in een nieuwe Phase heeft gebracht. De zeelieden zul len zich opnieuw beraden, wat hun te doen staat. KOEL. Weersverwachting, geldig tot Woens dagavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Koel weer. Matige, tijdelijk krachtige Westelijke wind. Ten slotte waren er 150 gevallen, die uit anti-militairistische overwegingen dienst weigerden. Van de 64.000 jonge mannen, die dus voor de keuring ver- sshenen, bleken 77 °/o geschikt, 21 on geschikt en 2 tijdelijk geschikt. Het aantal afgekeurden was ditmaal lager, dan in de jaren voor de oorlog, toen dit variëerde van 25—30 Een kleine groep maakte ernstige be zwaren tegen uitzending naar Indië, doch het overgrote deel stond hier niet afwijzend tegenover. Merkwaardig noemde spr. het, dat bij een intelligentie-onderzoek, waarbij de resultaten beoordeeld werden naar Engelse normen, er naar verhouding meer Nederlandse jongens in de hogere intelligentieklassen vallen, dan Engelse. De geest onder de jonge recruten is goed en er bestaat weinig neiging tot lijntrekken en lanterfanten. Door het ministerie van financiën is toestemming verleend bedragen uit ge blokkeerde rekeningen aan het Fonds Noodgebieden over te maken. Door be dreven kunnen deze giften als onkosten worden geboekt. Het gironummer ten name van Volksherstel Fonds Noodgebie den Den Haag is: 405.000. HET INTERN. SCHEEPVAARTCONGRES IN DE HOOFDSTAD GEOPEND. AMSTERDAM. - De vlaggen van 18 naties hangen op het Amsterdamse Prin senhof boven de ingang naar de zaal waar het stadsbestuur pleegt te vergaderen. Het zijn de vlaggen van de 18 landen die delegaties zonden naar het eerste congres van de United Maritime Consultative Council, dat gehouden wor<Jt in die smaakvolle en doelmatige, voor deze ge legenheid met groen en bloemen fraai versierde raadszaal. Om 11 uur Dinsdagmorgen heeft Z.Exc. J. M. de Booy, minister van scheepvaart, met het uitspreken van een rede dit congres geopend Alle zittingen vinden in strikt besloten kring plaats. Z. K. H. Prins Bernhard heeft een bezoek gebracht aan de mijnenveeg- dienst van de Kon. Ned. Marine te IJ muiden. De Prins bezichtigt één der mijnenvegers. A. N. P. P. Vandaag begint het „Amsterdams Eu charistisch Congres", dat ter gelegenheid van het zesde eeuwfeest van het sacra ment van mirakel van Amsterdam wordt gehouden. Om drie uur wordt de ten toonstelling „Zes eeuwen katholiek Am sterdam" in het Waaggebouw feestelijk geopend en des avonds om acht uur volgt in het Concertgebouw de officiële be groeting met redevoeringen van mgr. J. P. Huibers,. bisschop van Haarlem, mgr. G. P. M. van der Burg, deken van Am sterdam, pastoor W. Nolet en prof. dr. W. Asselbergs (Anton van Duinkerken). Mu zikale medewerking verlenen het Colle gium Musicum Amstelodamense en het koor „Katholiek Amsterdam" met als so listen Hendrik Andriessen en J. Weegen- huise. Donderdag (sacrementsdag) wordt het congres uitsluitend kerkelijk voortgezet. Vrijdag draagt mgr. D. Huurdeman, vicaris-generaal van Z.Em. den kardinaal aartsbisschop van Utrecht, in de St. Parys, 18 Juni (leuter). - Na gedu rende twee en een half uur bespre kingen te hebben gevoerd over de kritieke kwestie van de Italiaanse herstelbetalingen, zjjn de ministers er niet in geslaagd tot overeenstemming te komen, hoewel er ten aanzden van verschillende standpunten meer soe pelheid viel waar te nemen dan voor heen Wat betreft de 100 millioen dollar, die Rusland van Italië eist, bleven Byrnes en Bevin bij hun standpunt, dat Rusland dit bedrag zou kunnen verhalen op Italiaanse activa in de vroegere Satellieten-staten in de Bal kan plus de Italiaanse schepen van marine en koopvaardij. Molotov daar entegen hield vol, dat de Italiaanse activa in de Balkan plus de schepen „Saturnia" „Vulcania" de 100 mil lioen dollar niet vol maakten en zou de rest willen verhalen op de Italiaanse productie gedurende een periode van zes jaar. Met betrekking tot de 200 millioen dollar herstelbetaling, die Rusland van Italië vraagt ten behoeve van Joego slavië en Griekenland, was Molotof bereid de Griekse en Joegoslavische eisen voor te leggen aan de komende 21-landen vredesconferentie, maar hij stond erop, dat de Russische eis op de huidige conferentie zou worden gere geld. Men besloot het vraagstuk der Ita liaanse herstelbetaling ;n later verder te behandelen. Heden zullen de ove rige punten van de agenda worden behandeld, nl. de teruggave van ge allieerde bezittingen in Italië en maatregelen ten aanzien van Italiaans bezit in gebieden, die aan andere na ties afgestaan zullen worden. Na de discussie van de economi.se artikelen van het vredesverdrag met Italië zullen de volgende onderwerpen aan de orde komen: De Frans-Ita liaanse grens; da gealliëerde ver dragscommissie; het terugtrekken van gealliëerde troepen uit Italië; de Do- decanesos; de grenzen van Italië met Joego-Siavië en Oostenrijk en ten slotte de beperking van de Italiaanse vloot Willibrorduskerk aan de Amsteldijk een plechtige H Mis op Die dag worden er Congresvergaderingen gehouden in het Concertgebouw en een algemene priester vergadering in de Rozenkranskerk. Zaterdag draagt mgr. W. Mutsaerts, bisschop van Den Bosch, een pontificale H.Mis op in cfe St. Willibrorduskerk aan de Amsteldijk. In het Concertgebouw wordt het con gres voortgezet. In het Bagijnhof geeft het koor van de St. Janskerk te Den Bosch een vocaal recital. Zondag dragen mgr. P. Giobbe, mgr. Jos. Baeten, mgr. J. Paulussen, dom. P, Strijbosch, dom. van der Laer, dom. A, van Kalkers, mgr. Th. Bakkers en dom. M. Mahling pontificale missen op in ver schillende Amsterdamse kerken. De voornaamste plechtigheid geschiedt in het Stadion, waar mgr. J. P. Hui bers een pontificale' H.Mis opdraagt, gevolgd door een H.Mis van zijn vica ris generaal, mgr. Ammerlaan, waar onder alle veertigduizend aanwezigen ter communie kunnen gaan. Onder de pontificale H.Mis zullen duizenden kinderen de communie ontvangen. 12.000 kinderen zingen on der leiding van Louis Schwirtz de Gregoriaanse misgezangen. Des middags celebreert mgr. P. Giobba in het Stadion het sluitingslof met pro cessie, een en ander voorafgegaan door een liturgisch praeludium onder leiding van Louis Schwirtz met medewerking van meer dan 6000 leden van r.k. Amster damse organisaties, vendelzwaaiers uit Brabant, studenten, danseressen en een koor van 800 personen onder leiding van Hubert Cuypers. Het Bagijnhof, de St. Willibrorduskerk, het Concertgebouw, maar vooral het Stadion worden op een grootse wijze versierd. In het midden komt een reusachtig groot en hoog altaar en aan de vier hoeken zuilen met beelden van de evangelisten. Het s.s. „Johan de Witt" za^. heden middag om drie uur te Amsterdam aan de repatriëringsloods meren. De debarke- ring zal onmiddellijk aanvangen. ITALIë OFFICIEEL REPUBLIEK Het Italiaanse Hof van Cassatie heeft een proclamatie uitgegeven, waarin officieel geconstateerd wordt, dat het Italiaanse Volk de republiek als staatsvorm heeft gekozen. WERELDRECORD 25 KM SNELWANDELEN. HELSINKI. (ANP-Aneta). - De Fin Hietanen verbeterde het wereldrecord 25 km snelwandelen en bracht dit op 1 uur 20 min, 58,8 sec.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1