NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER. KOEGRAS. TEXEL. WIERINBEN EN ANNA PAULOWNA Spoorlijn over de Afsluitdijk voorlopig van de baan I Feestelijke luchtdoop van de „Paramaribo" Jtn Nov. driemaal per week per K.L.M. naar New-York Het Moederland en de West naderen elkaar H. M. DE KONINGIN EERT GESNEUVELDE MARINE-OFFICIEREN Weerbericht. Candidatenlijsten Eerste Kamer ingediend Onderscheidingen personeel onderzeedienst De Koninklijke Marine legt verantwoording af aan het Volk Haar reilen en zeilen tijdens de oorlog Geslaagde tentoonstelling in Amsterdam Eind Juni ruwe suiker I Sterke vloot noodzakelijk Rijksconferentie op 1 September Aanbieding Westindische Petitie Geen militairen naar de vierdaagse Vriendschappelijke sfeer op Parijse conferentie mjes uk 's Levens venster „AL WANDELENDE GEKIEKT" Ook geen lijn Wieringen—Anna Paulowna De atoomproel van Bikini Nogmaals de Hollandse nieuwe |>AG 22 JUNI 1946. 10e Jaargang No. 7760, ELDERSCHE COURANT VERSCHIJNT DAGELIJKS Advertenties 11 cent per millimeter Telefoon 2345, Den Helder. Directeur! S. KONING. Hoofdredacteur: J. BIJLSMA. Uitgave: N-V. Uitg. Mfl. HolL Noorderkwartier, ABONNEMENT PER KWARTAAL: Stad en omgeving 2.60. Postabonnementen ƒ3.00. Gironummer 10066, N.T. Drukkerij v.h. C. de Boer Jr. De „Paramaribo", die Vrijdag Hoor de KLM in dienst is gesteld en het vierde toestel van het type D.C.-4 is, na de „Rotterdam", de ijTwenthe" en de „Schiedam", Vrijdagmorgen met enige feestelijk- heid ten doop gehouden. Een groot gezelschap genodig- Öen, officiële persoonlijkheden en He voltallige delegatie uit Suriname jBn Curagao, werden in de repa- triëeringsloods door den heer Pies- inan ontvangen. Na een kort doch genoegelijk en ongedwongen samen- ftijn, begaf het gezelschap zich naar het vliegveld, waar bij het gereed- fetaande toestel, de heer A. Plesman feen hartelijk welkomstwoord sprak. Spr. wees op de zin van de gekozen Stedennamen voor de toestellen van het type Flying Dutchmen. Omdat Suriname ons na aan het hart ligt fen omdat het een van de oudste ge bieden is, waar Nederland ontwik- heling heeft gebracht. Spr. hoopt, Hat de naamskeuze van de „Para- Inaribo" er toe zal bijdrage de aan dacht van Nederland nog eens ten cVervloedeop West-Indië te vesti- feen. De heer Lim A Po, voorzitter |ran de staten-commissie van Suri- ïiame, dankte hierna de KLM voor Öe uitnodiging tot deze plechtigheid, «jij memoreerde de energie en de bekwaamheid van de Nederlanders fep luchtvaartgebied in het bijzon Her. Dit is een omstandigheid, die aldus de heer Lim A Po zeker bijdraagt tot versterking van de panden tussen Nederland en de !West. Hij verrichtte hierop de doop Posthume onderscheiding mll. Willemsorde. ROTTERDAM. - Vrijdagmorgen heelt H.M. de koningin aan boord van Hr.M "torpedobootjager „Banckert" posthuum toegekende onderscheidingen uitgereikt aan de echtgenoten of moeders van de volgende gesneuvelde officieren: luite nant ter zee eerste klasse A. J. Busse- maker, luitenant ter zee eerste klasse C. A. J. van Well Qroeneveld, luitenant ter zee eerste klasse J. M. L. I. Chömpff, of ficier M.S.D. der 2e klasse W. M. van Moppes en kapitein der mariniers W. Schuiling. Om kwart voor elf arriveerde H.M de Koningin aan de Parkkade, waar zij werd ontvangen door den bevelhebber der zee strijdkrachten, luit.-adm. C. E. L. Hel- frich en den burgemeester van Rotter dam, mr. P J. Oud. Op de kade stond een erewacht van 100 mariniers opge steld, onder commando van majoor Q. Groenewegen, alsmede de marinekapel, welke onder leiding van den eersten lui tenant der mariniers G. Nieuwland het Wilhelmus inzette. De koningin, die ge kleed was in een zwarte mantel en een zwarte hoed met een cyclamekleurige veer droeg, was vergezeld van haar ad judant, luit. ter zee eerste klasse H. A. W. Goossens. Nadat de koningin de erewacht had ge ïnspecteerd begaf zij zich, onder lulde toejuichingen van de op de heuvel ver zamelde menigte, aan boord, waar zij werd verwelkomd door den commandant van het schip, luitenant ter zee eerste klasse G. Koudijs. Tevens was hier aan wezig luitenant ter zee eerste klasse A. A W. von Freltag Drabbe, adjudant van H.M. Aan boord had opnieuw een in spectie plaats, waarna op het voordek de nagelaten betrekkingen van de ge sneuvelden plaats namen, omringd door officieren en bemanning van het schip en in tegenwoordigheid van de genoemde autoriteiten. De erewacht op de kade presenteerde het geweer. Het bevel: „Opent den ban" werd gegeven en de eerste strophe van het Wilhelmus weerklonk. Daarna werd voorlezing gedaan van de protocollen. De koningin reikte vervolgens de posthuum toegekende militaire Willems orden aan de nabestaanden uit en op nieuw werd ons volkslied gespeeld. Om streeks twaalf uur was de plechtigheid teneinde. Onze Landsvrouwe verliet het schip en begaf zich vervolgens aan boord van den onderzeebootjager „Queen Wil- helmina", welke de dag tevoren uit Lon den arriveerde. Na de inspectie aldaar vertrok H.M. omstreeks half een per auto naar de residentie. Guenther Liebenau, een leider van de nazistische ondergrondse jeugdbewe ging „Rana" heeft gisteren uit het Lu- neberg hospitaal weten te ontsnappen en ls per auto naar de Russische zdne ge vlucht. Reuter). Door de R.A.F. gemaakte foto's tonen aan, dat Birma, vroeger het groot ste rijstexporterende land van de wereld, het komende seizoen niet genoeg zal kun nen oogsten om de eigen bevolking te kunnen voorzien. GELEIDELIJK WARMER. ■Weersverwachting, geldig tot Za terdagavond: Zwakke tot matige wind tussen Noord-West en Noord. Droog weer met afwisseling van zonneschijn en wolken. Iets warmer dan gisteren. 2Ï Juni: Zon op: 4.20. Onder: 21.03 Maan op: 1.22. Onder: 13,40 Hoogwater Laagwater IJS 13,38 74» 20.67 Tjjdens de doopplechtigheid ont vouwde de heer Plesman het plan van de K. L. M. voor de naaste toe komst. In November zal drie maal per week een luchtlijn gevlogen worden AmsterdamNew-YorkCuracao, in October: twee maal per week Am sterdamLissabon, DakarBuenos- Ayres en twee maal per week Miami—Paramaribo—Rio de Janeiro- Buenos-Ayres. Zo zullen tien ma chines drie werelddelen aaneen rijgen. Grote aankopen liggen nog in het voornemen voor de allernood zakelijkste verdere ontwikkeling: Zuid-Afrika, andere lijnen door Azië en tenslotte als sluitstuk een heel stelsel van hierop aansluitende verbindingslijnen. De Zuid-Ameri kaanse gebieden van Nederland be loven wonderlijke ontplooiing voor Nederlands energie ln de wereld. dcor het stukslaan van de traditio- nele fles champagne. Nadat /vervolgens de persfotogra fen hun werk hadden verricht, in stalleerde het gezelschap van KLM- officials en genodigden zich in het toestel, dat hierna onder de hoede van gezagvoerder J. H. Wit- kampf opsteeg voor een rondvlucht boven Nederland. Ter provinciale griffie van Zuld-Hol- land zijn gisteren ingediend de volgende lijsten van candidaten voor de Eerste Kamer: A.R. Partij: Prof. Mr. A. Anema, Haar lem; J. Schipper, Utrecht: Mr. P. E. Briet, Leiden.. Prof. Dr. J. Severijn, Utrecht.. Mr. G. van Baren, Delft; Prof. Mr. A. J. Hellema, Amsterdam; Jhr. Mr. J. M. M. v. Asch van Wijck, Den Haag; J. Wilschut, Rotterdam; Dr. J. W. Note- boom, Den Haag. Staatk. Geref. Partij: 3. W. van Houdt, Rijssen (O.); A. J. Schot, Middelburg. Partij van de Vrijheid: Prof. Mr. A. N. Molenaar, Wassenaar; Jhr. Ir. A.'C." O. van Lidt de Jeude, Den Haag; Dr. S. E. B. Bierema, Usquert (Gr.); Mr. J. Wil- kens, Den Haag; Mr. K. P. van der Man- dele, Rotterdam; Mr. W. H. Fockema Andreae, Rotterdam. Partij van de Arbeid: le 1 ij s t: J. in 't Veld, Zaandam; N. A. Donkersloot, Am sterdam; G. J. van Heuven Goedhart, Bussum; J. le Poole./Noördwijk aan Zee; A Kievit, Rotterdam; A. van der Goes geb. Van der Plaats, Wassenaar. 2 e 1 ij s t: J. van de Kleft, Bussum; J. L. Hoogland, Sint Anna Parochie; C. Hoog land, Sint Anna Parochie; C. Kleywegt, Nijmegen; H. J. Hofstra, Wassenaar; G. I. P. Warburg, Groningen; F. J. Goed hart, Amsterdam; H. Ploeg Jr., Utrecht. Chr. Hist. Unie: Dr. J. de Zwaan, Lei den; A. A. van Sandick, Amsterdam; Mr. F. A. Nelemans, Rotterdam; N. Ko ren, Schiedam; C. D. van der Vijver, Rijnsburg; Mr. Dr. J. van Bruggen, Heemstede; Mr. W. F. Lichtenauer, Rot terdam; Mr. W. H. Vermaas, Middel burg; W Veerman, Leiden.. W. Cnossen, Woerden. Communistische Partij: A. 3, Koe Je- mans, Amsterdam; J. H. Hermans, Vaals; N. A. Mourer, Groningen; J. Branden burg, Amsterdam; 3. van Santen, Am sterdam; W. Groeneweg, Utrecht; H. 3. Averink, Haarlem; M. D. Proper, Haar lem; J. P. Schalker, Amsterdam; G. van Praag, Den Haag. Kath. Volkspartij: J. A. 3. Barge, Lei den; H. A. M. T. Kolfschoten, Den Haag; Tj. de Jong, Bolsward; H. J. Kuiper, Maartensdijk, A. H. 3. L. Fievez, Den Haag. Soerabaja. De marine-comman dant heeft het bronzen kruis uitga- reikt aan de volgende leden van het personeel van de onderzeedienst: sergeant-machinist H. Haasdijk; ser geant-monteur H. C. van Waas; ma troos R. F. Wattimena. Aan dezen laats ten is bij Brits besluit tévens de Distinguished Service Medal toege kend. 75 leerlingen van de Rijksluchtvaartschool, welke op het vliegveld Gilze-Rijen ls ondergebracht, ontvangen aldaar hun opleiding als piloot bij de burgerlijke luchtvaart. De opleiding, welke ongeveer l'/« jaar duurt, bestaat uit een theore tisch en een practisch gedeelte. Een kijkje tijdens de practische opleiding bij één der twaalf Tiger Moth-vliegtuigen door den heer J. K. Hoekstra, waarnemend directeur der Rijksluchtvaartschool en recordhouder zweefvliegen. A.N.P. P. (Van onzen specialen verslaggever) Zoals wij reeds eerder meldden, wordt hedenmiddag in de Bijenkorf té Amster dam de eerste tentoonstelling van de mobiele expositie der Kon. Marine ge opend. Deze zal verricht worden door luit.-admiraal C. E. L. Helfrich, welke tijdens de oorlog in het Verre Oosten eer) zo belangrijke post vervulde. Verder zullen bij deze opening, weke om 15,30 uur plaats heeft aanwezig zijn: een con tingent marinetroepen, de Marinierska pel en voor de afzetting etc. een groep zeeverkenners. De tentoonstelling. Vrijdagmiddag waren wij, daartoe door de Marine Voorlichtingsdienst uit genodigd, in de gelegenheid ons reeds een beeld te vormen van het tentoonge stelde. Terwijl met koortsachtige haast de laatste hand werd gelegd' aan divercl objecten: hier een kwast verf, daar nog het draperen van een vlag, overtuigden wij er ons reeds van, dat hier al echt iets van marinesfeer hing. Temeer daar de hier nog werkenden merendeel het marineuniform droegen. Alvorens een enkel woord te zeggen over „wat er te zien is", iets over het doel van deze tentoonstelling. De opzet is op een reis door Nederland het Nederlandse volk kennis te doen nemen: ten eerste van de talrijke acties en prestaties door de Kon. Marine verricht tijdens de afgelo pen oorlog en in de tweede plaats om talrijke landgenoten nu eens te vertel len wat de Kon. Marine nu eigenlijk wel is en betekent. Wij menen te kunnen aannemen, dat deze tentoonstelling het gestelde doel zal bereiken. Het hoofdbestanddeel wordt gevormd door een twintigtal stands betreffende de oorlogsgebeurte nissen, waarin door middel van kaarten en foto's teksten en overzichten getracht wordt een zo duidelijk mogelijk beeld te geven van de oorlogsactiviteit van de Ned. vloot. Op het eerste paneel zijn op een grote kaart van Nederland de ac ties aangegeven uit de Meidagen van 1940. Deze kaart leert ons b.v. dat Hr. Ms. „Treyr", een oud „strijkijzer" Duitse stellingen bestookte op de Grebbeberg. Gedurende die vijf dagen gingen niet minder dan zeven schepen per dag ver loren! Een andere grote kaart vertelt ons over de strijd in Indië, die ons nog eens duidelijk leert hoe Nederlandse onder zeeërs en vliegtuigen daar een felle strijd streden en in den beginne de spits afbeten van de oprukkende Japanse strijdmachten. Aan de slag in de Java- zee is een aparte stand gewijd. Het zou ons te ver voeren op al het tentoongestelde uitvoerig in te gaan. Daarom noemen we hier enkel nog bij name: de stands van de mijnenveeg- dienst, over de scheepsverliezen van de vloot, de acties in „de West", waarin duidelijk tot uiting komt welk een gro- H K. H. Prinses Juliana en de Prinsesjes volgen aandachtig de plech tigheid van het uitreiken der onderscheidingen van de Militaire Willemsorde, welke door H. M. de Koningin op het vliegveld Soesterberg werd verricht. A.N.P. P- te rol Hr. Ms. „Van Kinsbergen" daar heeft vervuld, afzonderlijke stands voor Hare Majesteits „Flores" en de „O 21". Men mag door een periscoop een blik werpen op een eskader in volle zee, het 'binnenste van een zee mijn is te bestuderen en in de lucht zweeft een reusachtige zilverblinkende torpedo. Uiteraard werd aan de Middellandse Zee een afzonderlijk paneel gewijd. In dit strijdperk was ons land steeds ver tegenwoordigd. We denken aan Hr. Ms. torpedobootjager „Isaëc Sweers", die deelnam aan de Malta-convooien en la ter bij de landing op Noord-Afrika ver loren ging. Ook de film is ingeschakeld om ons beeld over de Kon. Marine in oorlogs tijd te verhelderen. In een apart inge richt zaaltje kunnen smalfilms worden gedraaid. Na een bezoek aan deze tentoonstel ling zal men zijn kennis over het wer ken en zijn van onze zeemacht zeker hebben uitgebreid en wJJ mogen con cluderen dat 5e opzet van de Marvo: „De Kon. Marine legt verantwoording af aan het Nederlandse volk over haar werk ln oorlogstijd" zeker geslaagd mag heten. Kwaliteit goed. Alvorens een aanvang is gemaakt met de distributie van ruwe suiker, heeft het Centraal Instituut voor Voedings onderzoek te Utrecht dit product op ziln kwaliteiten voor consumptiedoel einden onderzocht. Er bleken geen schadelijke stoffen ln de ruwe suiker aanwezig te zijn en evenmin kon een schadelijke werking door bacteriën worden geconstateerd. De geruchten dat ruwe suiker schadelijk zou zijn voor de gezondheid, zijn dan ook van allen grond ontbloot. Omstreeks einde Juni zal een begin wor den gemaakt met cfe distributie van ruwe suiker op basis van een rantsoen van 400 gram per persoon per veertien dagen voor alle leeftijdsgroepen. Door de moeilijkheden van de laatste weken was het niet mogelijk, de detail handel tijdiger te bevoorraden, zodat de distributie van ruwe suiker niet eer der ter hand kon worden genomen. Vermoedelijk zal op 27 Juni de eerste bon voor 400 gram ruwe suiker worden bekend gemaakt voor de periode van 22 Juni tot 7 Juli. Voorzover nog voorraden geraffineerde suiker bij de winkeliers aanwezig zijn, mag op deze bon ook ge raffineerde suiker worden afgeleverd. Voor de kinderen van 0 t/m 4 Jaar, voor wie reeds op 13 Juni een bon voor sui ker voor drie weken was aangewezen, zal de achterstand met de bekendmaking van deze eerste bon op 27 Juni geheel zijn ingelopen. 21000 BALEN RUWE SUIKER. Een lading van 21.000 balen ruwe suiker ls Donderdagmiddag uit Havana met het Nederlandse s.s. „Stad Maas sluis" te Rotterdam gearriveerd. Het schip heeft ligplaats genomen aan de Maashaven. VIER SLACHTOFFERS VAN DE MEERKERK AANGESPOELD. Aan höt strand te Westerschouwen zijn Woensdag 4 slachtoffers van de scheepsramp, die de Meerkerk heeft getroffen, aangespoeld, nl. de 4e ma chinist en 3 Laskaren. Intree-rede prof. dr. T. H. Milo. Vrijdagmiddag heeft prof. dr. T. H. Milo in het grote auditorium te Lelden zijn intree-rede als hoogleraar ln de ge schiedenis van de overzeese gebiedsde len en het zeewezen uitgesproken. Spre ker gaf een beschouwing van de geschie denis der V-O.C. en wees in dit verband op het grote belang, dat gehecht moet worden aan de algemene belangstelling voor het algemene medeleven met en de ernstige studie van de geschiedenis van het Nederlandse zeewezen. De dieptepunten ln onze geschie denis vinden tot op aanmerkelijke hoogte hun verklaring in een tekort aanbelangstelling van landsbestuur en volk voor de marine, haar waar de en haar historie: voor het bijeen bonden van het rUk acht spreker bovenal een sterke vloot en vereiste. Naar het ANP van bevoegde zijde verneemt, heeft de huidige ring, die overigens uitlopen op het nieuwe kabinet, steld, dat de Rijksconferentie zo mogelijk op 1 September a.s. moet rege niet kan voor- besluit van het als richtsnoer ge- bijeenkomen. In de Kamer is ge bleken, o.a. bij het debat over de motie-Van Poll, dat alle partijen vóór een spoedig bijeenroepen dier conferentie zijn. De besprekingen met de bevolking der buitengewes ten en andere groepen in Ned.-Indie vangen volgende maand aan, en van de duur dezer beraadslagingen hangt natuurlijk mede de aanvangsdatum der Rijksconferentie af. Men hoopt echer, deze te kunnen handhaven. S'-GRAVENHAGE. (ANP) - Op Dinsdag a.s. te 16— uur zullen de West-Indische delegaties de petitie, waarin de wensen en verlangens van de bevolking der beide West-Indische gebiedsdelen vervat zijn, aan H.M. de koningin overhandigen. Enige maanden geleden heeft de mi nister van oorlog zich gewend tot de Ned. Bond voor lichamelijke opvoeding met de mededeling, dat hij bezwaar maakt tegen deelneming van leden der Kon. Ned. Landmacht aan de Vierdaagse Afstandsmarsen, welke van 23 tot en met 26 Juli zullen worden gehouden, zolang genoemde bond den heer Breunese zou handhaven als leider dier marsen. Als gevolg van het feit, dat de bond den heer Breunese handhaafde, is thans een legerorder verschenen, waarin be paald wordt, dat het aan ieder lid der Kon. Ned. Landmacht verboden ls, aan deze marsen deel te nemen. Voor com mandanten is het verboden ook maar enige steun, in welke vorm ook, te ver lenen. Parijs. 21 Juni, (Reuter). Op de informele bijeenkomst van de vier ministers te Parijs warden Vrij dagmiddag geen besluiten genomen en formeel geen nieuwe voorstellen gedaan. De kwestie Triest en de Ita liaans-Joegoslavische grens werden besproken. Waarnemers beschrijven de ver gadering als VTiendschapplijk en de uitwisseling van gedachten als „zeer vrij". In kringen, die bij de confei rentie betrokken zijn, legt men er de nadruk op, dat de negatieve re sultaten van deze dag niet behoe ven te wijzen op minder goede vor deringen. Verder wordt er op ge wezen, dat Bidault, van wien het initiatief tot een compromis over Triëst werd verwacht, het zeer druk had met Franse binnenlandse aan gelegenheden. In verband met de kleine opper vlakte van ons blacï hebben wij van de autoriteiten toestemming ontvangen des Zaterdags met een dubbel nummer te verschijnen. Wij zijn allen, jong zowel als oud, wei eens op de foto geweest. Natuurlijk Wij moesten immers (tegen onze zin) tijdens de onvergetelijke bezet tingsjaren allen onze foto laten maken. Aan de buitenzijde van ons persoons bewijs prijkt ons aller portret. Toen wij jong waren ja, toen gingen wij met genoegen naar de fotograaf. Met trots lieten wij onze foto anderen zien. Wordt een mens wat ouder, dan krijgt hij een bt-tje napijn van dat foto graferen. Dan schrikt men een beetje op, als men zijn beeltenis onder de ogen krijgt. „Ben ik dat?" vraagt men. „Wat zijn wij oud geworden!", denkt men in stilte. Ge weet 't wel, een pasfoto mag niet geretoucheerd worden. Wat dat vreemde woord Inhoudt, weten wij wel. Retou cheren noemen wij die behandeling, waar bij de fotograaf alle rimpels van ons voorhoofd wegwerkt en alle minder fraaie trekken op een handige wijze ca moufleert. Zo weet de vakman van een gewone foto heel wat te maken. Men geeft door middel van een beschilderd kamerscherm iemand een boekenkast els achtergrond. Een gewoon mens ziet er op zo'n afbeelding uit als b.v. Rudolf Agrieola, dien zijn tijdgenoten het „Licht der Wereld" noemden. Of (om een ander voorbeeld te geven) met een vlieg machine op het kamerschut kan iemand, die bang is op een flets te klimmen, als een kranig aviateur op de foto komen. Doch bij een afbeelding, die als legiml- tatie moet dienen, kan men dergelijke trucjes niet toepassen. Dan komt men er op precies zoals men is en dat valt meestal niet mee. Daar dacht ik aan, toen ik j.1. Zater dagmiddag op straat de man met het kiektoestel tegen kwam. Ge kent hem ook wei. Vóór de grote oorlog kon men dien vriend ook al 's zomers op straat tegenkomen. In de oorlogsjaren kon dat niet. 't Was Immers verboden met een fototoestel op straat te lopen. Er moch ten geen foto's gemaakt worden. Maar nu ls het weer boven water gekomen. Elke Zaterdag komt ge hem vast tegen ln de Spoor-, Koning- of Keizerstraat. Hij maakt een draaiende beweging met zijn ene hand aan zijn apparaat, komt op u toelopen en voegt u toe: „U is zoeven gefilmd!" Zonder dat u expres er voor naar de fotograaf gaat, wordt ge op straat al wandelende gekiekt. En zo ge zegd, zonder camouflage. In dat „al wan delende gekiekt worden" zit een les voor u en voor rritjZoals die man, zonder dat wij er om vroegen of er iets van be merkten, ons kiekte, zo wordt er van heel ons menselijk leven een „opname" genomen. Wij worden schrede voor schrede gefilmd. Al onze daden, woorden, Ja zelfs onze gedachten, beweegredenen, verborgen plannen, worden opgenomen. Het hemelse apparaat werkt scherp. In de regel wer ken wij meer met foto's van anderen. Wat een aartslelijkerd ls die, wat een misdadigerstronie vertoont deze! Wij zien de splinter in ogen van anderen, maar niet de balk ln eigen ogen. Hebt ge uw portret al eens gezien, zoals de Bijbel ons dat ongecamoufleerd geeft? Daarin wordt van U en mij gezegd, dat wij van nature zijn: hatelijk en elkander hatende! En ook haters van God! Geen mooie foto, vindt U wel? Maar de bijbel laat ons ook zien, wie God is voor allen, die deze lelijke foto voor zichzelf beamen. God ls voor hen een God vol verlossing en barmhartigheid. Veel is de laatste tijd gesproken over de aanleg van een spoorlijn over de Af sluitdijk. Wij kunnen hieromtrent thans enige definitieve mededelingen doen. Naar aanleiding van een verzoek van de gemeente Wieringen om als eerste schakel in de spoorwegverbinding Hol land-Friesland via Afsluitdijk, reeds thans over te gaan tot een verbinding Wieringen (Den Oever)Anna Paulow na, zulks met het oog op een verbete ring van het personen-vervoer uit die gemeente, o.a. voor tientallen school kinderen, de afvoer van landbouwpro ducten uit de Wieringermeer en de noodzakelijke snelle verzending van te Wieringen aangevoerde vis, werd door de Spoorwegen medegedeeld, dat: Alhoewel de plannen tot aanleg Tan een Afslsitdijkspoorweg ernstig in over weging waren genomen, er van de zijde der N.S. voor dit project onder de huidige omstandigheden geen belang stelling bestaat, geeien de hoge aanleg- kosten, de moeilijke materiaalvoorzie ning en de uiterst geringe rendablli- teitskansen. Ook niet naar Wieringen. Ook de aanleg van een afzonderlijke lijn naar Wieringen acht men van de zijde der N.S. niet gewettigd, daar wordt eangenomen, dat het personenvervoer ondanks de in de toekomst te ver wachten uitbreiding een totaal on voldoende basis is voor een enigszins rendabel personenvervoer. Voorts is gebleken, dat met betrek king tot het goederenvervoer op deze ltin geen voldoende steun is te verwach- ten van de aanvoer van voor de land bouw benodigde hulpstoffen en de af voer van landbouwproducten (Wierin germeer). Men komt tenslotte tot de conclusie, dat alhoewel de aanleg van een Af- slnitdUtepoosweg ln ees later stadium en onder betere omstandigheden nog niet geheel uitgesloten moet worden ge- aofat van aanleg van een spoorlijn Anna-PaulownaDen Oever als voorlo per, om eoonomlsohe redenen moet wor den afgezien. Londen, (Reuter). - De eerste van de drie atoom-explosies op het Atol Bikini in de Stille Oeaan zal op •1 Juli op een nader vast te stellen uur plaats vinden. De tweede ex plosie zal in de loop van Augustus plaats vinden en de derde ln 1947. Een atoombom van het type, dat op Nagasakl is neergelaten, zal afge worpen worden van een hoogte van 9000 meter. Het secretariaat van de vakgroep detailhandel in vis deelt ons mede: De Iia!Mle0aren zullen overgaan tot aflevering; van schoongemaakte haring tien oent per stuk, omdat net ni«t verantwoord wordt geacht, zulk een belangrijk voedingsmiddel het publiek te onthouden. Door de wegens de slechte weers omstandigheden geringe aanvoer van haring is er echter weinig haring voorradig. Wij vernemen nader, dat, volgens radiografische berichten uit zee, de vangsten der haringvissers deze week zeer ongunstig zijn. Verwacht wordt, dat niet eerder dan volgende week weer haring aangevoerd zal worden. EEN HONDERDJARIGE. Donderdag vierde mevrouw de we duwe Ph. M. M. AdtiaanseDomen te Nijmegen haar honderdste verjaardag Zij geniet nog een goede gezondheid.

Heldersche Courant | 1946 | | pagina 1